Προς το περιεχόμενο

ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Θα ήθελα να βάλω σε τάξη το αρχείο των φωτογραφιών μου που είναι ψηφιακές και πολλές και να τις  τυπώσω.

Χρειάζομαι να μου συστήσετε φωτογραφείο στην Αθήνα ( ή online ) για εκτύπωση πάνω από 1000 φωτογραφίες σε οικονομική τιμή σε διαστάσεις 10x15

Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα φωτογραφεία, αλλά για μαζική εκτύπωση χιλιάδων φώτο, άλλη είναι η οικονομική λύση.

Αγοράζεις Canon G540
Αγοράζεις και χαρτι εκτύπωσης της αρεσκείας σου (κοιτα με ένα ψάξιμο στο ιντερνετ με ποια χαρτιά συνεργάζεται καλύτερα ο εκτυπωτής. Συνήθως είναι της ίδιας μάρκας)

θα σου βγει αισθητά φτηνότερα και θα σου μείνει και ο εκτυπωτής. Είναι ink tank οπότε το κόστος μελανιού είναι αμεληταίο, ενώ με τα χρώματα που έχει ήδη μέσα θα βγάλεις σίγουρα πάνω απο 1000 φώτο 10Χ15

Σου μιλάω εκ πείρας μιας και είναι ο βασικός φωτογραφικός μου εκτυπωτής πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/01/2024 at 19:49, highpriest said:

Καλά τα φωτογραφεία, αλλά για μαζική εκτύπωση χιλιάδων φώτο, άλλη είναι η οικονομική λύση.

Αγοράζεις Canon G540
Αγοράζεις και χαρτι εκτύπωσης της αρεσκείας σου (κοιτα με ένα ψάξιμο στο ιντερνετ με ποια χαρτιά συνεργάζεται καλύτερα ο εκτυπωτής. Συνήθως είναι της ίδιας μάρκας)

θα σου βγει αισθητά φτηνότερα και θα σου μείνει και ο εκτυπωτής. Είναι ink tank οπότε το κόστος μελανιού είναι αμεληταίο, ενώ με τα χρώματα που έχει ήδη μέσα θα βγάλεις σίγουρα πάνω απο 1000 φώτο 10Χ15

Σου μιλάω εκ πείρας μιας και είναι ο βασικός φωτογραφικός μου εκτυπωτής πλέον.

H ποιοτητα ειναι αντιστοιχη με εκτυπωση εξω? Αντοχη στο χρονο?

Σκεφτομαι και εγω εδω και πολυ καιρο για nk tank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, imr είπε

H ποιοτητα ειναι αντιστοιχη με εκτυπωση εξω? Αντοχη στο χρονο?

Σκεφτομαι και εγω εδω και πολυ καιρο για nk tank

Σε ένα καλό χαρτί ναι. Θα έχεις παρόμοια ποιότητα αν ξέρεις τι κάνεις και τι θα ζητήσεις στην εκτύπωση 


Αντοχή στον χρόνο για τον συγκεκριμένο δεν ξέρω ακόμη, αλλά σε άλλους που έχω εκτυπώσει παλιότερα διαπίστωσα πως ανάλογα το μελάνι και το χαρτί μπορεί να πάθαιναν απο τίποτα, μέχρι ολικό ξάσπρισμα. Στους φωτογραφικούς θέλεις χρήση γνήσιων μελανιών. Με συμβατά δεν θα πάρεις αποτέλεσμα. Σε αυτόν σαν ink tank που δουλεύει γνήσια χρώματα και μάλιστα την φωτογραφική σειρά της canon, λογικά θα πάει πολλές δεκαετίες η εκτύπωση.


Θέλει λίγο trial and error στην αρχή για να βρεις τις τονικότητες αν δεν έχεις πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας που να έχει μέσα το μοντέλο της μηχανής σου. Πράγμα που στο lightroom πχ δεν είναι απαραίτητο, επειδή υπάρχουν μέσα όλα σχεδόν τα μοντέλα πλην των πιο πρόσφατων που και αυτά μπαίνουν σταδιακά.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, highpriest said:

Σε ένα καλό χαρτί ναι. Θα έχεις παρόμοια ποιότητα αν ξέρεις τι κάνεις και τι θα ζητήσεις στην εκτύπωση 


Αντοχή στον χρόνο για τον συγκεκριμένο δεν ξέρω ακόμη, αλλά σε άλλους που έχω εκτυπώσει παλιότερα διαπίστωσα πως ανάλογα το μελάνι και το χαρτί μπορεί να πάθαιναν απο τίποτα, μέχρι ολικό ξάσπρισμα. Στους φωτογραφικούς θέλεις χρήση γνήσιων μελανιών. Με συμβατά δεν θα πάρεις αποτέλεσμα. Σε αυτόν σαν ink tank που δουλεύει γνήσια χρώματα και μάλιστα την φωτογραφική σειρά της canon, λογικά θα πάει πολλές δεκαετίες η εκτύπωση.


Θέλει λίγο trial and error στην αρχή για να βρεις τις τονικότητες αν δεν έχεις πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας που να έχει μέσα το μοντέλο της μηχανής σου. Πράγμα που στο lightroom πχ δεν είναι απαραίτητο, επειδή υπάρχουν μέσα όλα σχεδόν τα μοντέλα πλην των πιο πρόσφατων που και αυτά μπαίνουν σταδιακά.


 

Το σκέφτομαι, μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά μου.

Δεν με απασχολεί τόσο το κόστος, δεν εκτυπώνω πολλές φωτογραφίες αλλα κυρίως θελω την ευκολία του σπιτιού,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Το σκέφτομαι, μάλλον θα είναι η επόμενη αγορά μου.

Δεν με απασχολεί τόσο το κόστος, δεν εκτυπώνω πολλές φωτογραφίες αλλα κυρίως θελω την ευκολία του σπιτιού,

Αν δεν εκτυπώνεις συχνά, μην πάρεις. ΘΑ σου βουλώσει απο την μη χρήση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αν δεν εκτυπώνεις συχνά, μην πάρεις. ΘΑ σου βουλώσει απο την μη χρήση.

Γι' αυτόν το λόγο δεν παίρνω πλέον ποτέ εκτυπωτή. Αν μείνουν καιρό αχρησιμοποίητα τα μελάνια ξεραίνονται. Μου έχει μείνει ένας μόνο που σπάνια χρησιμοποιείται για το σκάνερ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...