Προς το περιεχόμενο

Πιθανή αναβάθμιση


codename **7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω το παρακάτω σύστημα.

AMD 5900x 

Arctic liquid freezer 280

MSI b550a_pro

32 GB 3200

RTX 3070 Ti

Kingston A2000

Ssd 1 tb 

Thermaltake GF1 850w gold

 

 

Τι αναβαθμίσεις προτείνετε; 

Αξίζει να πουληθεί και εάν ναι πόσο ; 

Επεξ/σία από codename **7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, codename **7 said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω το παρακάτω σύστημα.

AMD 5900x 

Arctic liquid freezer 280

MSI b550a_pro

32 GB 3200

RTX 3070 Ti

Kingston A2000

Ssd 1 tb 

Thermaltake GF1 850w gold

 

 

Τι αναβαθμίσεις προτείνετε; 

Αξίζει να πουληθεί και εάν ναι πόσο ; 

Εγώ το βλέπω ισορροπημένο και ικανό μηχάνημα.

Τι εργασίες κάνεις με αυτό και ποια είναι η αφορμή που σε έβαλε σε σκέψεις να το αλλάξεις?

Spoiler

Το πιο "κακό" υποσύστημα είναι ο nvme σου, αλλά δεν νομίζω να δεις ιδιαίτερες διάφορες σε γενική χρήση/gaming εάν τον άλλαζες και σε 2η φάση εάν κανείς editing photo/video/3d κτλ ίσως να είχες κέρδος εαν πήγαινες σε περισσότερη ram.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε topos. Δεν ξέρω θεωρω ότι πέρασε η μπογιά του. Το συγκεκριμένο μηχάνημα το είχα πιο πολύ για παιχνίδια και κανένα editing. Δεν ξέρω πόσα χρόνια ακόμα μπορεί να κρατήσει για τα καινούρια παιχνίδια. Τους τελευταίους 9 μήνες τον είχαν παρατήσει γιατί ήταν η γυναίκα έγκυος. Πλέον με το μωρό αραιά και που παίζω με κανέναν φίλο. Αξίζει να το κρατήσω και αν ναι για πόσα χρόνια θα αντέχει για παιχνίδια fps κυρίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, codename **7 είπε

Καλησπέρα φίλε topos. Δεν ξέρω θεωρω ότι πέρασε η μπογιά του. Το συγκεκριμένο μηχάνημα το είχα πιο πολύ για παιχνίδια και κανένα editing. Δεν ξέρω πόσα χρόνια ακόμα μπορεί να κρατήσει για τα καινούρια παιχνίδια. Τους τελευταίους 9 μήνες τον είχαν παρατήσει γιατί ήταν η γυναίκα έγκυος. Πλέον με το μωρό αραιά και που παίζω με κανέναν φίλο. Αξίζει να το κρατήσω και αν ναι για πόσα χρόνια θα αντέχει για παιχνίδια fps κυρίως. 

Αναλογα και την αναλυση σου αλλα μια 3ετια ισως σε βγαλει ακομα με καποιες υποχωρησεις αν παιζεις σε 2Κ.Αν μιλας για 1080 τοτε 3ετια χαλαρα χωρις πολλες υποχωρησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Louci4er ευχαριστώ για την απάντηση. Το μόνιτορ είναι 1080 144 αλλά σκέφτομαι για 2k 144. Το θέμα είναι σηκώνει το pc κάποια εκ νέου αναβάθμιση ; Για 5950x δεν το συζητάω καν μιας και ο 5900x είναι τρομερός για την χρήση του. Κάποια καλύτερη κάρτα γραφικών ή μεγαλύτερη ταχύτητα στις μνήμες ; Επισυνάπτω μια φώτο να σας δείξω το σύστημα . 

received_2148238272187876.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, codename **7 είπε

Φίλε Louci4er ευχαριστώ για την απάντηση. Το μόνιτορ είναι 1080 144 αλλά σκέφτομαι για 2k 144. Το θέμα είναι σηκώνει το pc κάποια εκ νέου αναβάθμιση ; Για 5950x δεν το συζητάω καν μιας και ο 5900x είναι τρομερός για την χρήση του. Κάποια καλύτερη κάρτα γραφικών ή μεγαλύτερη ταχύτητα στις μνήμες ; Επισυνάπτω μια φώτο να σας δείξω το σύστημα . 

received_2148238272187876.png

Όταν θα αλλάξεις οθόνη θα κάνεις κ την αναβάθμιση. Το pc σου είναι μάλλον overkill για το μόνιτορ που έχεις τώρα. Όταν φτάσει η ώρα,καθαρά για gaming, πας σε x3d και gpu όσο αντέχει η τσέπη σου.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε μου νομιζω οτι βαρεθηκες το μηχανημα σου.............!!

 

αυτο το πισι μπορει να σε βγαλει ακομα και 5ετια, αν δεν εχεις extreme απαιτησεις..!  

 

 

το μονο που θα αναβαθμιζα γιατι θεωρω οτι δεν ειναι και το γρηγοροτερο Part στο μηχανημα σου, ειναι ο M.2  δισκος...! μπορεις να βαλεις εναν πιο καινουριο, και καλυτερo,  M.2 pcie 4.0 να ωφεληθεςι τις επιπλεον ταχυτητες.....!!   

 

 

334908622_2783492508453652_4260761345319063763_n.jpg

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, codename **7 είπε

Φίλε Louci4er ευχαριστώ για την απάντηση. Το μόνιτορ είναι 1080 144 αλλά σκέφτομαι για 2k 144. Το θέμα είναι σηκώνει το pc κάποια εκ νέου αναβάθμιση ; Για 5950x δεν το συζητάω καν μιας και ο 5900x είναι τρομερός για την χρήση του. Κάποια καλύτερη κάρτα γραφικών ή μεγαλύτερη ταχύτητα στις μνήμες ; Επισυνάπτω μια φώτο να σας δείξω το σύστημα . 

received_2148238272187876.png

Μπορεις να βαλεις 3600 μνημες ή πιο γρηγορο δισκο,το θεμα ειναι οτι δεν θα καταλαβεις διαφορα.Ο επεξεργαστης ειναι αρκετα δυνατος,δεν θα χρειαστεις κατι πιο δυνατο.Αν σε τρωει να αναβαθμισεις κατι,τοτε αυτο θα ηταν σιγουρα η οθονη αλλα τα 8GB της καρτας δεν ξερω ποσο θα μπορεσουν να ακολουθησουν.Εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε ενα καλο IPS 2Κ μονιτορ τωρα και καποια στιγμη αργοτερα σε μια 7800ΧΤ.Το να πας απο 5900Χ σε 5800Χ3D για να κερδισεις ~5 frames δεν ξερω αν το λες και καλη κινηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

XΤο να πας απο 5900Χ σε 5800Χ3D για να κερδισεις ~5 frames δεν ξερω αν το λες και καλη κινηση.

Αν τον κάνει τραμπα + μια μικρή διαφορά με κάποιον που θέλει 5900χ για productivity δεν είναι άσχημα. Σε games που εκμεταλλεύονται την cache θα δει διαφορά αν βάλει και τουμπανη gpu. Αν δεν παίζει τέτοια τότε μένει με τον 5900χ.Όλα αυτά όμως μόνο αν αλλάξει οθόνη, διαφορετικά τζάμπα τα λεφτά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2024 στις 1:11 ΠΜ, codename **7 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω το παρακάτω σύστημα.

AMD 5900x 

Arctic liquid freezer 280

MSI b550a_pro

32 GB 3200

RTX 3070 Ti

Kingston A2000

Ssd 1 tb 

Thermaltake GF1 850w gold

 

 

Τι αναβαθμίσεις προτείνετε; 

Αξίζει να πουληθεί και εάν ναι πόσο ; 

Αναθαθμιση; εάν δεν είσαι κάνα πραγματικά επαγγ με πραγματικά τρελές απαιτήσεις.. Ούτε να το αγγίξεις.. ( και m2 δίσκο να βάλεις μημ φανταστείς ότι θα δεις και καμιά τρομερή διαφορά) τι να πουληθεί.. Το μηχ σαν μηχ είναι δυνατό... Η εμπορική αξία του είναι άλλο έργο.. Με λίγο διαφορετική πλοκή.. Θα στο πω όσο ποιο φιλικά μπορώ, τα λευτα που έδωσες.. Ξεχάσετα. Γιατί; κάθε 6 μήνες νέα Προϊόντα. Πιέζουν τις τιμές πρως τα κάτω. Και αν πέφτουν οι τιμές στα καινούργια; σκέψου στα μετχ. Αν θες να το δώσεις ΔΩΣΤΟ  όσο ποιο γρήγορα μπωρεις. Όσο κάθεται χάνει. Σου μιλάω με Ειλικρίνεια. Με 2.5 δεκαετίες στον χώρο. Αν το κρατήσεις για παιχνίδια; άνετα 5 ετια και βάλε... Καλό απόγευμα 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Μια ερώτηση. Πιθανές εναλλαγές θερμοκρασίας από 33 σε 50 για μερικά δευτερόλεπτα λόγω κάποιας διεργασίας είναι φυσιολογικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, codename **7 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! Μια ερώτηση. Πιθανές εναλλαγές θερμοκρασίας από 33 σε 50 για μερικά δευτερόλεπτα λόγω κάποιας διεργασίας είναι φυσιολογικό; 

Γιατι να μην ειναι?

Η αυξηση της θερμοκρασιας λογω των διεργασιων ειναι η φυσιολογικη συνεπεια του ρευματος που περναει μεσα απο τα κυκλωματα. Το αντιθετο θα ηταν περιεργο.

Απλα η αυξηση θα πρεπει να ειναι "αντιστοιχη" της εντασης της εργασιας (αναλογως και το μοντελο της CPU). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5900x είναι το μοντέλο της cpu. Συνήθως κάνει μπαμ όταν κατεβάζει ένα update. Και μένα φυσιολογικό μου φαίνεται απλά είπα να ρωτήσω. Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, codename **7 said:

5900x είναι το μοντέλο της cpu. Συνήθως κάνει μπαμ όταν κατεβάζει ένα update. Και μένα φυσιολογικό μου φαίνεται απλά είπα να ρωτήσω. Ευχαριστώ!!

Για να είσαι σίγουρος τρέξε κάποιο bench test και παρατήρησε θερμοκρασίες/συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τρέξει πολλά bench test όπως cinebench / userbenchmark / aida64 (stability test για ώρες σταθερό κάτω από 70 βαθμούς) . Είναι με υδροψυξη κ 13 ανεμιστήρες push /pull το ψυγείο κ με ελάχιστο undervolt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...