Προς το περιεχόμενο

Χάλασε η κάρτα γραφικών;


gbouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Έστησα ένα σύστημα το 2019 για office/ταινίες/games με

Ryzen 2600

Asrock pro4

16GB ram

Rx 6600xt (προστέθηκε Σεπτέμβριο 2022)

Corsair 550W

Windows 10 (με αγορασμένο κλειδί)

Το πρόβλημα ξεκίνησε πριν 4-5 βδομάδες που μου έβγαλε μήνυμα ότι υπάρχουν νέοι drivers της κάρτας γραφικών.

Όταν γινόταν εγκατάσταση η οθόνη έγινε μαύρη και παρέμεινε μαύρη (τουλάχιστον για 20 λεπτά που περίμενα).

Κάνω επανεκκίνηση και μετά την οθόνη του bios μαύρισε η οθόνη.

 

Τι έχω δοκιμάσει (πολλές φορές):

-Safe mode + DDU και στη συνέχεια περνάω drivers

-format + drivers

-Από drivers έχω δοκιμάσει διάφορες εκδόσεις (12/23 – 11/23 – 5/23 – 1/23 – 11/22)

-Πέρασμα μόνο drivers ή όλη τη σουίτα της AMD

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ:

Ή μαύριζε η οθόνη στο πέρασμα των drivers (και παρέμενε μαύρη για πολλή ώρα μέχρι να πατήσω το κουμπί του reset)

Ή περνούσαν αλλά στην 1η επανεκκίνηση έβγαζε πρόβλημα στη φόρτωση τους και στη 2η επανεκκίνηση μαύριζαν τα πάντα μετά την οθόνη του bios.

Εδώ και 15-20 μέρες δουλεύει απροβλημάτιστα με τους drivers που βάζουν τα windows (μια έκδοση της AMD από 7/2021)

Καμιά ιδέα? Χάλασε η 6600xt? Κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gbouros είπε

Εδώ και 15-20 μέρες δουλεύει απροβλημάτιστα με τους drivers που βάζουν τα windows (μια έκδοση της AMD από 7/2021)

Καμιά ιδέα? Χάλασε η 6600xt? Κάνω κάτι λάθος?

Στο ότι το πρόβλημα είναι οι ρυθμίσεις που περνάς στο radeon software / amd adrenaline πάει το μυαλό μου.

Αν θες, μπορείς να επαληθεύσεις ή να διαψεύσεις την παραπάνω υπόθεση κάνοντας άλλο ένα ddu, όπου κατά την εγκατάσταση του driver θα επιλέξεις "driver only" (μόνο το πρόγραμμα οδήγησης).

 

Αν καταφέρεις να επιβεβαιώσεις ότι σχετιζόταν με το adrenaline το πρόβλημα, μπορείς να συνεχίσεις να δεις αν είναι κάποια ασυμβατότητά του με άλλο πρόγραμμα ή αν έφταιγαν οι ρυθμίσεις σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμασω το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι.

Δεν είμαι αισιόδοξος όμως γιατί το έχω κάνει αυτό (χωρίς επιτυχία) μετά από format που λογικά δεν υπήρχαν ασυμβατότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gbouros είπε

-Πέρασμα μόνο drivers ή όλη τη σουίτα της AMD

Αναφέρεις ότι το έχεις κάνει ήδη αυτό που σου πρότεινα. Δεν το είδα.

Περνάει stress test δηλαδή η κάρτα με το driver του windows; Αν ναι, με τι clocksq

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με το

"Περνάει stress test δηλαδή η κάρτα με το driver του windows; Αν ναι, με τι clocksq "

Πάντως με τους drivers των win10 δεν έχω πρόβλημα στο να δω βίντεο ή να παίξω τα 2 games που έχω "κολλήσει"

Path of Exile & Last Epoch.

Υποθετω όμως ότι το νορμαλ είναι η κάρτα γραφικών να δουλεύει με νεώτερους drivers από τον 7/21 που βάζουν τα win

γιαυτό και προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει ή να βρω ένα τρόπο που θα πει αν η κάρτα γραφικών έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό να μαυρίσει η οθόνη όταν περνάς ντραιβερς για λίγο.

Κάτι τέτοιο δε μου έχει κάνει. Ούτε η 7800 ούτε η 6600ΧΤ που έχω. Ίσως, δε σβήνουν όλα με DDU μένει πάντα κάτι και στο registry τον Windows οπότε θέλει και εκεί καθάρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, gbouros είπε

Υποθετω όμως ότι το νορμαλ είναι η κάρτα γραφικών να δουλεύει με νεώτερους drivers από τον 7/21 που βάζουν τα win

Όσα έχεις γράψει είναι πολύ ασφαλείς ενδείξεις ότι η κάρτα σου είναι χαλασμένη. Ο πρώτος driver της amd που την υποστηρίζει κυκλοφόρησε 8/21 κατ' αρχάς.

21 ώρες πριν, gbouros είπε

Πάντως με τους drivers των win10 δεν έχω πρόβλημα στο να δω βίντεο ή να παίξω τα 2 games που έχω "κολλήσει"

Αν δεν έχει ενεργή εγγύηση η κάρτα, προφανώς και θα την αφήσεις έτσι, με αυτό το driver.

Αν έχει εγγύηση, βάλε πάνω την παλιά σου ή δανείσου άλλη. Για να επιστρέψεις την 6600 xt και να την ελέγξουν εκείνοι.

21 ώρες πριν, gbouros είπε

γιαυτό και προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει ή να βρω ένα τρόπο που θα πει αν η κάρτα γραφικών έχει πρόβλημα.

Είναι πιο απλό να ελεγθεί σε άλλο σύστημα η καλή ή κακή λειτουργία της.

21 ώρες πριν, gbouros είπε

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με το

"Περνάει stress test δηλαδή η κάρτα με το driver του windows; Αν ναι, με τι clocksq "

clocks = ρολόγια = συχνότητα λειτουργίας. Μπορείς να τα παρακολουθήσεις με monitoring software όπως gpu-z.

Stress τεστ όπως Unigene Heaven και furmark. Αν δεν περνάει stress test, όταν ξεκολλήσεις από τα δύο παιχνίδια που παίζεις τώρα και δοκιμάσεις άλλα, υπάρχει περίπτωση να μην τα παίζει ούτε με αυτό το driver που έχεις τώρα και να έχει λήξει και η εγγύηση.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...