Προς το περιεχόμενο

Canon R10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι αρχάριος σε βαθμό κακουργήματος στην φωτογράφιση. Γνωρίζω μόνο τα βασικά (να έχω το φως πίσω μου, iso, macro ...αυτά..🙄).  Πριν 5-6 χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου μια sony a5000 mirrorless για κανα μήνα και είχα ενθουσιαστεί θυμάμαι. Γενικά φωτογραφική μηχανή ποτέ δεν είχα, βολευόμουν με το κινητό.  Σήμερα αποφάσισα να αγοράσω μια σύγχρονη.  Αγόρασα αυτή Canon R10 . Ελπίζω να έχει και τον φακό 18-45 και να μην είναι μόνο body. Από την περιγραφή φαίνεται να έχει φακό πάντως. Τι λέτε; 

Είδα στο youtube μερικά βιντεάκια που την συγκρίνανε με την R100 και την R50 που κοιτούσα αρχικά και βλέπω πως υπερέχει. Πιστεύετε πως κάνει για αρχάριο; Την έχει κάποιος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kriosgr είπε

Είμαι αρχάριος σε βαθμό κακουργήματος στην φωτογράφιση. Γνωρίζω μόνο τα βασικά (να έχω το φως πίσω μου, iso, macro ...αυτά..🙄).  Πριν 5-6 χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου μια sony a5000 mirrorless για κανα μήνα και είχα ενθουσιαστεί θυμάμαι. Γενικά φωτογραφική μηχανή ποτέ δεν είχα, βολευόμουν με το κινητό.  Σήμερα αποφάσισα να αγοράσω μια σύγχρονη.  Αγόρασα αυτή Canon R10 . Ελπίζω να έχει και τον φακό 18-45 και να μην είναι μόνο body. Από την περιγραφή φαίνεται να έχει φακό πάντως. Τι λέτε; 

Είδα στο youtube μερικά βιντεάκια που την συγκρίνανε με την R100 και την R50 που κοιτούσα αρχικά και βλέπω πως υπερέχει. Πιστεύετε πως κάνει για αρχάριο; Την έχει κάποιος;

    Φωτοκακουργήματος μάλλον , αλλά ΟΚ ..... καλορίζικη και καλές λήψεις . Τα υπόλοιπα τα λέμε εν καιρώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kriosgr said:

Είμαι αρχάριος σε βαθμό κακουργήματος στην φωτογράφιση. Γνωρίζω μόνο τα βασικά (να έχω το φως πίσω μου, iso, macro ...αυτά..🙄).  Πριν 5-6 χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου μια sony a5000 mirrorless για κανα μήνα και είχα ενθουσιαστεί θυμάμαι. Γενικά φωτογραφική μηχανή ποτέ δεν είχα, βολευόμουν με το κινητό.  Σήμερα αποφάσισα να αγοράσω μια σύγχρονη.  Αγόρασα αυτή Canon R10 . Ελπίζω να έχει και τον φακό 18-45 και να μην είναι μόνο body. Από την περιγραφή φαίνεται να έχει φακό πάντως. Τι λέτε; 

Είδα στο youtube μερικά βιντεάκια που την συγκρίνανε με την R100 και την R50 που κοιτούσα αρχικά και βλέπω πως υπερέχει. Πιστεύετε πως κάνει για αρχάριο; Την έχει κάποιος;

Έχει φακό, είναι το επίσημο κιτ όπως έρχεται από το εργοστάσιο.
Εάν δε έχει μέσα φακό, στείλτο πίσω γιατί σε κλέβουν. 

Την έχω τη συγκεκριμένη, αλλά μόνο ως σώμα για φωτογραφία πανίδα (με το Sigma 150-600), επειδή στη τιμή είναι η τοπ κροπ (κατ' εμέ) σε ότι αφορά autofocus για ζώα/πουλιά.
Ακόμη, έχει καλή ποιότητα εικόνας, καλή απόδοση ISO, πολλαπλές επιλογές για δημιουργική φωτογραφία (όπως π.χ. focus bracketing), πολύ καλό σώμα από άποψη χειρισμού (καλά υλικά επίσης, αν και πλαστικό) και γενικά είναι παρά πολύ τίμια επιλογή.

Στα κακά, μέτριο EVF (κυρίως επειδή είναι σχετικά μικρό, αλλά υπερέχει ξεκάθαρα από τον ανταγωνισμό κροπ), δεν έχει IBIS και είναι κάπως μικρή (στα δικά μου χέρια, σε άλλου ίσως είναι ταμάμ). 
Το κύριο μειονέκτημα είναι ότι η Canon δεν έχει μεγάλη επιλογή APS-C φακών και αυτοί που υπάρχουν είναι μάλλον χλιαροί έως ψιλονιανια.
Βέβαια, αυτά θα τα δεις εν καιρώ. Τώρα κάνει όσα θέλεις και πολλά παραπάνω.
Αρκετά έως πολύ ανώτερη από τη R50 και σε άλλο απλά επίπεδο από την μάκα που λέγεται R100.

Εκεί που θα πρέπει να προσέξεις, είναι να μάθεις να τη χρησιμοποιείς. Όχι στο auto και τη ξεχνάς, γιατί εκεί είναι που θα κλαις τα λεφτά σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2024 στις 7:26 ΜΜ, babisskg είπε

    Φωτοκακουργήματος μάλλον , αλλά ΟΚ ..... καλορίζικη και καλές λήψεις . Τα υπόλοιπα τα λέμε εν καιρώ .

Αρχές της εβδομάδας που μας έρχεται λογικά θα την παραλάβω.  Προς το παρόν διαβάζω άρθρα και βλέπω βιντεάκια για να είμαι ψιλοπροετοιμασμένος 😊 

Στις 17/1/2024 στις 7:57 ΜΜ, LongTom είπε

Έχει φακό, είναι το επίσημο κιτ όπως έρχεται από το εργοστάσιο.
Εάν δε έχει μέσα φακό, στείλτο πίσω γιατί σε κλέβουν. 

Την έχω τη συγκεκριμένη, αλλά μόνο ως σώμα για φωτογραφία πανίδα (με το Sigma 150-600), επειδή στη τιμή είναι η τοπ κροπ (κατ' εμέ) σε ότι αφορά autofocus για ζώα/πουλιά.
Ακόμη, έχει καλή ποιότητα εικόνας, καλή απόδοση ISO, πολλαπλές επιλογές για δημιουργική φωτογραφία (όπως π.χ. focus bracketing), πολύ καλό σώμα από άποψη χειρισμού (καλά υλικά επίσης, αν και πλαστικό) και γενικά είναι παρά πολύ τίμια επιλογή.

Στα κακά, μέτριο EVF (κυρίως επειδή είναι σχετικά μικρό, αλλά υπερέχει ξεκάθαρα από τον ανταγωνισμό κροπ), δεν έχει IBIS και είναι κάπως μικρή (στα δικά μου χέρια, σε άλλου ίσως είναι ταμάμ). 
Το κύριο μειονέκτημα είναι ότι η Canon δεν έχει μεγάλη επιλογή APS-C φακών και αυτοί που υπάρχουν είναι μάλλον χλιαροί έως ψιλονιανια.
Βέβαια, αυτά θα τα δεις εν καιρώ. Τώρα κάνει όσα θέλεις και πολλά παραπάνω.
Αρκετά έως πολύ ανώτερη από τη R50 και σε άλλο απλά επίπεδο από την μάκα που λέγεται R100.

Εκεί που θα πρέπει να προσέξεις, είναι να μάθεις να τη χρησιμοποιείς. Όχι στο auto και τη ξεχνάς, γιατί εκεί είναι που θα κλαις τα λεφτά σου. 

Τους πήρα τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσαν ότι έρχεται όπως το περιέγραψες με τον βασικό φακό 18-45mm.  Μια από τις πρώτες χρήσεις που θέλω να κάνω είναι να βγάλω real estate φωτογραφίες. Δηλαδή ευρυγώνιες φωτογραφικές λήψεις  εσωτερικών χώρων.  Απ'ότι έχω καταλάβει όσο λιγότερα τα χιλιοστά (mm) του φακού τόσο πιο ευρύ είναι το οπτικό πεδίο. Βλέπω τον RF 16mm f/2.8 STM . Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν τα 2mm λιγότερα που έχει από τον βασικό κάνουν διαφορά στο οριζόντιο άνοιγμα/ οπτικό πεδίο. Δηλαδή πόσες μοίρες άνοιγμα έχει ο 18-45mm φακός και πόσες ο 16mm.  Φυσικά θα δω πρώτα αν με καλύπτει ο 18-45 .  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Αρχές της εβδομάδας που μας έρχεται λογικά θα την παραλάβω.  Προς το παρόν διαβάζω άρθρα και βλέπω βιντεάκια για να είμαι ψιλοπροετοιμασμένος 😊 

Τους πήρα τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσαν ότι έρχεται όπως το περιέγραψες με τον βασικό φακό 18-45mm.  Μια από τις πρώτες χρήσεις που θέλω να κάνω είναι να βγάλω real estate φωτογραφίες. Δηλαδή ευρυγώνιες φωτογραφικές λήψεις  εσωτερικών χώρων.  Απ'ότι έχω καταλάβει όσο λιγότερα τα χιλιοστά (mm) του φακού τόσο πιο ευρύ είναι το οπτικό πεδίο. Βλέπω τον RF 16mm f/2.8 STM . Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν τα 2mm λιγότερα που έχει από τον βασικό κάνουν διαφορά στο οριζόντιο άνοιγμα/ οπτικό πεδίο. Δηλαδή πόσες μοίρες άνοιγμα έχει ο 18-45mm φακός και πόσες ο 16mm.  Φυσικά θα δω πρώτα αν με καλύπτει ο 18-45 .  

    Μαθαίνεις τραβώντας . Το user manual στο κινητό σε pdf ...... τραβάς , μόλις απορήσεις για κάποια λειτουργία , διαβαζεις , προχωρας .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, kriosgr said:

Αρχές της εβδομάδας που μας έρχεται λογικά θα την παραλάβω.  Προς το παρόν διαβάζω άρθρα και βλέπω βιντεάκια για να είμαι ψιλοπροετοιμασμένος 😊 

Τους πήρα τηλέφωνο και μου επιβεβαίωσαν ότι έρχεται όπως το περιέγραψες με τον βασικό φακό 18-45mm.  Μια από τις πρώτες χρήσεις που θέλω να κάνω είναι να βγάλω real estate φωτογραφίες. Δηλαδή ευρυγώνιες φωτογραφικές λήψεις  εσωτερικών χώρων.  Απ'ότι έχω καταλάβει όσο λιγότερα τα χιλιοστά (mm) του φακού τόσο πιο ευρύ είναι το οπτικό πεδίο. Βλέπω τον RF 16mm f/2.8 STM . Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν τα 2mm λιγότερα που έχει από τον βασικό κάνουν διαφορά στο οριζόντιο άνοιγμα/ οπτικό πεδίο. Δηλαδή πόσες μοίρες άνοιγμα έχει ο 18-45mm φακός και πόσες ο 16mm.  Φυσικά θα δω πρώτα αν με καλύπτει ο 18-45 .  

Για φωτογραφίες εσωτερικού χώρου, θέλεις τρίποδο πιστεύω.
Δεν έχει η μηχανή IBIS("σταθεροποίηση") και οι φακοί που κοιτάς είναι "αργοί". 
Όσον αφορά το τι χρειάζεσαι ή με τι θα κάνεις δουλειά, δε το ξέρω να πω την αλήθεια. Έχω βγάλει πολλές φορές κτήρια μέσα-έξω, αλλά ποτέ για πούλημα.
Προσωπικά θα έλεγα ότι τα ~25mm με 28mm full-frame equivalent, είναι στενά για κοντινά σε κτήρια. Με τη Pentax K-1, έχω τον 15-30φ2.8 για τέτοια κόλπα και εκεί σχεδόν πάντα είμαι στα 15-20.
Για κροπ φακό, θέλεις κάτι σε Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM Lens, ο οποίος είναι αρκετά αργός, αλλά τουλάχιστον έχεις 16-29mm ffequiv και είναι "φτηνός" (για κανον).

Πάντως, μόνο με τη χρήση θα δεις τι σου είναι χρήσιμο και τι λείπει από τον εξοπλισμό σου. Δοκίμασε μια φορά με το κιτ πριν πας αλλού. 
Ο prime που βάζεις, είναι στα 30mm ffequiv, δεν είναι τόσο ευρυγώνιος ώστε να σε κάνει μεγάλη διαφορά με το κιτ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kriosgr είπε

  Μια από τις πρώτες χρήσεις που θέλω να κάνω είναι να βγάλω real estate φωτογραφίες. Δηλαδή ευρυγώνιες φωτογραφικές λήψεις  εσωτερικών χώρων.  Απ'ότι έχω καταλάβει όσο λιγότερα τα χιλιοστά (mm) του φακού τόσο πιο ευρύ είναι το οπτικό πεδίο. Βλέπω τον RF 16mm f/2.8 STM . Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν τα 2mm λιγότερα που έχει από τον βασικό κάνουν διαφορά στο οριζόντιο άνοιγμα/ οπτικό πεδίο. Δηλαδή πόσες μοίρες άνοιγμα έχει ο 18-45mm φακός και πόσες ο 16mm.  Φυσικά θα δω πρώτα αν με καλύπτει ο 18-45 .  

Ξεκίνα διάβασμα για το πως θα πετύχεις με κροπ μηχανή χωρίς σταθεροποίηση (σαν την R10) ένα καλό αποτέλεσμα.
Μπορείς και με κροπ μηχανή να πάρεις καλό αποτέλεσμα, ακόμη και με τον κιτ φακό, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις.
Θεωρώ πως το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να αγοράσεις είναι ένα καλό τρίποδο, 1 ή και 2 φλας και ένα flash trigger. Και φυσικά να μάθεις να δουλεύεις με flash αλλά και Photoshop/Lightroom για δέσιμο φωτογραφίας πανοράματος και άλλες οπτικές διορθώσεις σε παραμορφώσεις που θα έχεις λόγο μικρού αισθητήρα.
Αργότερα κοιτάς και για αλλαγή φακών.
To real estate photography είναι αρκετά απαιτητικό πεδίο αν μιλάς για συνεργασία με μεσιτικά γραφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2024 στις 6:23 ΜΜ, kriosgr είπε

Είμαι αρχάριος σε βαθμό κακουργήματος στην φωτογράφιση.

 

Στις 17/1/2024 στις 6:23 ΜΜ, kriosgr είπε

Είδα στο youtube μερικά βιντεάκια που την συγκρίνανε με την R100 και την R50 που κοιτούσα αρχικά και βλέπω πως υπερέχει.

Το κακούργημα βασικά ανήκει στην Canon που τόσα χρόνια μετά βγάζει μια κάμερα (R100) που υπολείπεται σε χαρακτηριστικά από DSRL που έβγαζε το 2017 (Canon 800D) σε πολύ καλύτερες τιμές, για να μην αναφέρουμε και πιο παλιές κάμερες. Είχαμε αγοράσει κάπου στα 550 ευρώ μια Canon 800D με φακό 18-135mm USM. Από την R100 λείπει οθόνη αφής, η οθόνη είναι μη αποσπώμενη, η μπαταρία της έχει τη μισή διάρκεια, ο φακός της είναι πιο σκοτεινός ακόμα και από τον βασικό Kit που είχαν τα παλιότερα μοντέλα DSLR, έχει μικρότερο εστιακό εύρος, ο αισθητήρας έχει ελαφρώς χειρότερες επιδόσεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμό από την παλιά 800D.

Αφού όμως απέφυγες αυτή την κάμερα, η R10 είναι μια χαρά.

19 ώρες πριν, kriosgr είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν τα 2mm λιγότερα που έχει από τον βασικό κάνουν διαφορά στο οριζόντιο άνοιγμα/ οπτικό πεδίο.

Τα 16mm έχουν διαφορά από τα 18mm (ακόμα και τα 17mm από τα 18mm με βάση την εμπειρία μου) αλλά ένας 10-18mm αν και πιο σκοτεινός θα σε καλύψει σε πιο πολλά σενάρια από τον 16mm f2.8. Δε θα συνιστούσα σε αρχάριο φωτεινό prime ευρυγώνιο αν πρώτα δεν έχει εξοικειωθεί με περισσότερα ευρυγώνια κάδρα ώστε να ξέρει τι να περιμένει και πόσο ακριβώς ευρυγώνιο κάδρο θέλει.

Εξάλλου αν θες να φωτογραφίσεις εσωτερικούς χώρους, θες:

1) τρίποδο. Αυτό αντισταθμίζει τις δυνατότητες ενός φωτεινού φακού για στατικά θέματα. Αλλά ακόμα και φωτεινό φακό να έχεις, όπως ο 16mm 2.8 πάλι θες τρίποδο.

2) μικρά διαφράγματα για να έχεις μεγάλο βάθος πεδίου ώστε να είναι εστιασμένα στο χώρο και τα κοντινά αντικείμενα αλλά και αυτά που βρίσκονται στο βάθος. Αν λοιπόν πάρεις τον 16mm αναγκαστικά θα τον χρησιμοποιείς σαν f5.6 - f8, οπότε πάει χαμένο το πλεονέκτημα του f2.8.

3) ποικιλία επιλογών στα εστιακά μήκη ανάλογα το πόσο ευρυγώνιο κάδρο θες.

Τώρα, αν θες αστροφωτογραφία, εκεί, οκ, ο 16mm υπερέχει.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, LongTom είπε

Για φωτογραφίες εσωτερικού χώρου, θέλεις τρίποδο πιστεύω.
Δεν έχει η μηχανή IBIS("σταθεροποίηση") και οι φακοί που κοιτάς είναι "αργοί". 
Όσον αφορά το τι χρειάζεσαι ή με τι θα κάνεις δουλειά, δε το ξέρω να πω την αλήθεια. Έχω βγάλει πολλές φορές κτήρια μέσα-έξω, αλλά ποτέ για πούλημα.
Προσωπικά θα έλεγα ότι τα ~25mm με 28mm full-frame equivalent, είναι στενά για κοντινά σε κτήρια. Με τη Pentax K-1, έχω τον 15-30φ2.8 για τέτοια κόλπα και εκεί σχεδόν πάντα είμαι στα 15-20.
Για κροπ φακό, θέλεις κάτι σε Canon RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM Lens, ο οποίος είναι αρκετά αργός, αλλά τουλάχιστον έχεις 16-29mm ffequiv και είναι "φτηνός" (για κανον).

Πάντως, μόνο με τη χρήση θα δεις τι σου είναι χρήσιμο και τι λείπει από τον εξοπλισμό σου. Δοκίμασε μια φορά με το κιτ πριν πας αλλού. 
Ο prime που βάζεις, είναι στα 30mm ffequiv, δεν είναι τόσο ευρυγώνιος ώστε να σε κάνει μεγάλη διαφορά με το κιτ.

Αυτές τι μέρες μιας κι έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο έκανα εντατικά μαθήματα κι έχω καταλάβει πολλά πράγματα μπορώ να πω. Βρήκα κι έναν πίνακα με την αντιστοίχιση  του focal length(mm) σε angle of view. Έχεις δίκιο ότι θα είναι στενός ο 16mm σε crop camera. Γύρω στις 61 μοίρες οριζόντιο άνοιγμα θα έχω. Πιο πολύ θα ταίριαζε πιστεύω στην R6. O RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM ταιριάζει γάντι στην περίπτωση μου μιας και έχει image stabilization που μου λείπει από το body και τα 10mm αντιστοιχούν σε 99 μοίρες σε crop μηχανή τα οποία είναι υπερ αρκετά για τις λήψεις που θέλω. 

Όταν λες αργός ο φακός τι εννοείς; Στο focus;  Δεν με πειράζει καθόλου αυτό μιας και οι χώροι που θέλω να τραβήξω είναι ακίνητοι. 

11 ώρες πριν, highpriest είπε

Ξεκίνα διάβασμα για το πως θα πετύχεις με κροπ μηχανή χωρίς σταθεροποίηση (σαν την R10) ένα καλό αποτέλεσμα.
Μπορείς και με κροπ μηχανή να πάρεις καλό αποτέλεσμα, ακόμη και με τον κιτ φακό, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις.
Θεωρώ πως το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να αγοράσεις είναι ένα καλό τρίποδο, 1 ή και 2 φλας και ένα flash trigger. Και φυσικά να μάθεις να δουλεύεις με flash αλλά και Photoshop/Lightroom για δέσιμο φωτογραφίας πανοράματος και άλλες οπτικές διορθώσεις σε παραμορφώσεις που θα έχεις λόγο μικρού αισθητήρα.
Αργότερα κοιτάς και για αλλαγή φακών.
To real estate photography είναι αρκετά απαιτητικό πεδίο αν μιλάς για συνεργασία με μεσιτικά γραφεία.

Έχω τρίποδο, ένα φτηνό sentio με ύψος 105cm. Έχει και αλφάδι που με βολεύει 😊. Για flash δεν έχω ψαχτεί ακόμα καθώς δεν γνωρίζω αν με καλύπτει αυτό που έχει. Είδα το SPEEDLITE EL-100 που φαίνεται απλό και ιδανικό για εσωτερικές λήψεις. Το Lightroom πρέπει να μπει στο πρόγραμμα κι αυτό σιγά σιγά. Προς το παρόν κάνω μερικά edits με Fotor. 

 

8 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

 

 

Τα 16mm έχουν διαφορά από τα 18mm (ακόμα και τα 17mm από τα 18mm με βάση την εμπειρία μου) αλλά ένας 10-18mm αν και πιο σκοτεινός θα σε καλύψει σε πιο πολλά σενάρια από τον 16mm f2.8. Δε θα συνιστούσα σε αρχάριο φωτεινό prime ευρυγώνιο αν πρώτα δεν έχει εξοικειωθεί με περισσότερα ευρυγώνια κάδρα ώστε να ξέρει τι να περιμένει και πόσο ακριβώς ευρυγώνιο κάδρο θέλει.

Εξάλλου αν θες να φωτογραφίσεις εσωτερικούς χώρους, θες:

1) τρίποδο. Αυτό αντισταθμίζει τις δυνατότητες ενός φωτεινού φακού για στατικά θέματα. Αλλά ακόμα και φωτεινό φακό να έχεις, όπως ο 16mm 2.8 πάλι θες τρίποδο.

2) μικρά διαφράγματα για να έχεις μεγάλο βάθος πεδίου ώστε να είναι εστιασμένα στο χώρο και τα κοντινά αντικείμενα αλλά και αυτά που βρίσκονται στο βάθος. Αν λοιπόν πάρεις τον 16mm αναγκαστικά θα τον χρησιμοποιείς σαν f5.6 - f8, οπότε πάει χαμένο το πλεονέκτημα του f2.8.

3) ποικιλία επιλογών στα εστιακά μήκη ανάλογα το πόσο ευρυγώνιο κάδρο θες.

Τώρα, αν θες αστροφωτογραφία, εκεί, οκ, ο 16mm υπερέχει.

Όντως ο 16mm δεν θεωρείται ευρυγώνιος για την μηχανή μου. Τις 61 μοίρες wide angle δεν τις λες. Εγώ ψαχνόμουν για κάτι στις 80-90 μοίρες κι απ'ότι φαίνεται ο 10-18mm είναι αυτός που έψαχνα.  Αυτό που μου είπες με το διάφραγμα και το βάθοις πεδίου δεν το ήξερα. Είναι πολύ χρήσιμο tip όμως που αγνοούσα και θα πειραματιστώ πολύ με αυτό τις πρώτες μέρες μιας και τα f μόνο σαν θεωρία τα ξέρω. Δηλαδή όσο πιο μικρό το f τόσο πιο πολύ φως μπαίνει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kriosgr είπε

Αυτές τι μέρες μιας κι έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο έκανα εντατικά μαθήματα κι έχω καταλάβει πολλά πράγματα μπορώ να πω. Βρήκα κι έναν πίνακα με την αντιστοίχιση  του focal length(mm) σε angle of view. Έχεις δίκιο ότι θα είναι στενός ο 16mm σε crop camera. Γύρω στις 61 μοίρες οριζόντιο άνοιγμα θα έχω. Πιο πολύ θα ταίριαζε πιστεύω στην R6. O RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM ταιριάζει γάντι στην περίπτωση μου μιας και έχει image stabilization που μου λείπει από το body και τα 10mm αντιστοιχούν σε 99 μοίρες σε crop μηχανή τα οποία είναι υπερ αρκετά για τις λήψεις που θέλω. 

Όταν λες αργός ο φακός τι εννοείς; Στο focus;  Δεν με πειράζει καθόλου αυτό μιας και οι χώροι που θέλω να τραβήξω είναι ακίνητοι. 

Έχω τρίποδο, ένα φτηνό sentio με ύψος 105cm. Έχει και αλφάδι που με βολεύει 😊. Για flash δεν έχω ψαχτεί ακόμα καθώς δεν γνωρίζω αν με καλύπτει αυτό που έχει. Είδα το SPEEDLITE EL-100 που φαίνεται απλό και ιδανικό για εσωτερικές λήψεις. Το Lightroom πρέπει να μπει στο πρόγραμμα κι αυτό σιγά σιγά. Προς το παρόν κάνω μερικά edits με Fotor. 

 

Όντως ο 16mm δεν θεωρείται ευρυγώνιος για την μηχανή μου. Τις 61 μοίρες wide angle δεν τις λες. Εγώ ψαχνόμουν για κάτι στις 80-90 μοίρες κι απ'ότι φαίνεται ο 10-18mm είναι αυτός που έψαχνα.  Αυτό που μου είπες με το διάφραγμα και το βάθοις πεδίου δεν το ήξερα. Είναι πολύ χρήσιμο tip όμως που αγνοούσα και θα πειραματιστώ πολύ με αυτό τις πρώτες μέρες μιας και τα f μόνο σαν θεωρία τα ξέρω. Δηλαδή όσο πιο μικρό το f τόσο πιο πολύ φως μπαίνει.  

    Μ' αρέσει το κέφι σου , βάλε στο μυαλό σου το εξής σχετικά με τους φακούς , κάτι που θα προκύψει με τον χρόνο . Άσχετα με τα εστιακά μήκη ( πραγματικά η μεταφρασμένα ) ο χρόνος θα δείξει ποιά σου ταιριάζουν καλύτερα , ποιά πάνε περισσότερο με το φωτογραφικό σου στυλ , το οποίο θα βγεί με τον καιρό .

   Μπορεί δλδ να δουλέψεις με έναν 10 - 18 και να ανακαλυψεις ότι σου ταιριάζει τελικά το ανώτερο άκρο ( 18mm ) και όχι το κατώτερο ( 10mm ) . Αυτό έρχεται αφού δείς το τελικό αποτέλεσμα αρκετές φορές . 

  Και οι 3 παράμετροι , διάφραγμα , ταχύτητα , ευαισθησία , κάνουν την ίδια δουλειά δλδ ελέγχουν πόσο φώς θα φτάσει μέχρι τον αισθητήρα αλλά κάνουν και μία ακόμη διαφορετική επιπλέον η καθεμιά τους . Σε αρχικό στάδιο , δεν είναι κακό να δουλέψεις ακόμη και με το P ( program mode ) που σου αφήνει περιθώριο να επέμβεις σε κάποια πράγματα , ενώ το λογισμικό αναλαμβάνει κάποιες ρυθμίσεις από μόνο του . 

  Μην ρίξεις πολλά πράγματα μέσα στον ντουρβά . Ένα βήμα κάθε φορά . 

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2024 στις 5:21 ΠΜ, babisskg είπε

    Μ' αρέσει το κέφι σου , βάλε στο μυαλό σου το εξής σχετικά με τους φακούς , κάτι που θα προκύψει με τον χρόνο . Άσχετα με τα εστιακά μήκη ( πραγματικά η μεταφρασμένα ) ο χρόνος θα δείξει ποιά σου ταιριάζουν καλύτερα , ποιά πάνε περισσότερο με το φωτογραφικό σου στυλ , το οποίο θα βγεί με τον καιρό .

   Μπορεί δλδ να δουλέψεις με έναν 10 - 18 και να ανακαλυψεις ότι σου ταιριάζει τελικά το ανώτερο άκρο ( 18mm ) και όχι το κατώτερο ( 10mm ) . Αυτό έρχεται αφού δείς το τελικό αποτέλεσμα αρκετές φορές . 

  Και οι 3 παράμετροι , διάφραγμα , ταχύτητα , ευαισθησία , κάνουν την ίδια δουλειά δλδ ελέγχουν πόσο φώς θα φτάσει μέχρι τον αισθητήρα αλλά κάνουν και μία ακόμη διαφορετική επιπλέον η καθεμιά τους . Σε αρχικό στάδιο , δεν είναι κακό να δουλέψεις ακόμη και με το P ( program mode ) που σου αφήνει περιθώριο να επέμβεις σε κάποια πράγματα , ενώ το λογισμικό αναλαμβάνει κάποιες ρυθμίσεις από μόνο του . 

  Μην ρίξεις πολλά πράγματα μέσα στον ντουρβά . Ένα βήμα κάθε φορά . 

   

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις (διάφραγμα, ταχύτητα, ευαισθησία). Τις τελευταίες μέρες έχω δει πολλά βίντεο με συμβουλές που λένε ακριβώς το ίδιο να προσέχω. Για να πω την αλήθεια πάντα ήθελα να ασχοληθώ με φωτογράφιση αλλά με τρόμαζαν τα χαρακτηριστικά που δεν καταλάβαινα  😯 ενώ ας πούμε στο video editing τα έπιανα όλα με την πρώτη. Μπορώ να πω ότι με βοηθήσατε πολύ και οι 4 με τις εξηγήσεις και συμβουλές σας. Το κόλλημα μου για τον ευρυγώνιο φακό ήταν επειδή ασχολούμαι με τον τουρισμό που συνεπάγεται με φωτογράφιση δωματίων και κλειστών χώρων, φυσικά δεν θα είναι μόνο για αυτό η χρήση της. Έχω μάθει στο περίπου όλο το μενού της χωρίς να την έχω παραλάβει καν ☺️ . LOL ειδοποίηση, ήρθε στο κούριερ και μπορώ να πάω να την παραλάβω😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/01/2024 at 05:21, babisskg said:

 Μπορεί δλδ να δουλέψεις με έναν 10 - 18 και να ανακαλυψεις ότι σου ταιριάζει τελικά το ανώτερο άκρο ( 18mm ) και όχι το κατώτερο ( 10mm ) . Αυτό έρχεται αφού δείς το τελικό αποτέλεσμα αρκετές φορές . 

Αν προτιμά το ανώτερο άκρο των 18mm δεν υπάρχει κανένας λόγος αγοράς και χρήσης του 10-18 mm φακού. Ο κιτ είναι  18mm - 45mm , μένει με τον κιτ για να έχει τα 18mm και φτάνει και μέχρι τα 45 mm.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν προτιμά το ανώτερο άκρο των 18mm δεν υπάρχει κανένας λόγος αγοράς και χρήσης του 10-18 mm φακού. Ο κιτ είναι  18mm - 45mm , μένει με τον κιτ για να έχει τα 18mm και φτάνει και μέχρι τα 45 mm.  

    Για σένα και για μένα έχει λογική , για κάποιον που ξεκινάει τώρα όμως , ένα ακόμη στοιχείο που δεν μπορεί να αξιολογήσει . Ας πάει σιγά σιγά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα νέα μου 😊 Σαν αγορά πιστεύω πως ήταν πολύ καλή και την πέτυχα σε περίεργη έκπτωση μπορώ να πω κοιτάζοντας το ιστορικό της τιμής της. Η R50 με τον ίδιο φακό που είναι κατώτερη έχει σήμερα 999 κι εγώ πήρα την R10 στα 859 😉.  Το μενού της που φοβόμουνα τελικά το έμαθα πριν καν την παραλάβω από το manual αλλά κι από την πληθώρα βίντεο που παρακολούθησα. Τώρα και reset να την κάνεις την φτιάχνω πάλι στα μετρά μου σε 2-3 λεπτά. Έχω δει αναλυτικά όλα τα μοντέλα canon eos R πότε σε σύγκριση με την δικιά μου και πότε ξεχωριστά. Έκανα register την μηχανή στο site της Canon κι έφτιαξα account στο canon club. Κατέβασα και την EOS εφαρμογή στο PC για να μεταφέρω τις φωτογραφίες εκεί να τις βλέπω στο μόνιτορ. Δεν κάνει και καλό καιρό να τραβήξω κάποιες που θέλω και στο περίπου όλες που έχω βγάλει είναι για να κάνω τεστ στις ρυθμίσεις 😄. Σαν βιντεοκάμερα δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα και προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει καθώς το project μου είναι η φωτογράφηση δωματίου με μπαλκονόπορτα όπου να τονίζεται και ο χώρος απ'έξω από την μπαλκονόπορτα (μιας και είναι θάλασσα σε πολύ κοντινή απόσταση😉). 

 

ΤΡΙΠΟΔΟ

Ξεκίνησα να ψάχνω για τρίποδο μιας και λατρεύω την σιγουριά που σου δίνει ότι η φωτογραφία που τράβηξες αν δεν σου αρέσει φταίνε οι ρυθμίσεις κι ο φωτισμός κι όχι ότι κουνήθηκες. Αμέσως - αμέσως -1 αίτιο να ψάξεις. Απογοητεύτηκα όταν ανακάλυψα ότι οι κατασκευαστές δεν βάζουν standard αλφάδι ούτε λεβιέ. Κι άντε τον ρημάδη τον λεβιέ δεν χρειάζεται να ψάξεις στα χαρακτηριστικά να δεις αν υπάρχει μιας και φαίνεται στην φωτογραφία. Το αλφάδι που είναι τόσο βασικό γιατί δεν το αναφέρουν καν στα χαρακτηριστικά;  To φτηνό sentio που έχω έχει τηγάνι κεφαλή και λεβιέ και αλφάδι. Αυτό που βρήκα κι έκανε στα γούστα μου ήταν το CAD172 της makita που απ'ότι κατάλαβα κάνει και για lazer 😄. Προς το παρόν θα κάνω την δουλειά μου με το sentio μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Ακόμα δεν κατάλαβα εκείνο το πλαστικό δοντάκι που βρίσκεται κοντά στην 1/4 βίδα στην κεφαλή του τρίποδου και σε δυσκολεύει να βιδώσεις την κάμερα τι λόγο ύπαρξης έχει 🙄.

SD DISASTER

Μαζί με την R10 είχα βάλει στο καλάθι και μια samsung evo 128gb sdxc κάρτα που μου την έβγαζε το site του μαγαζιού ότι είναι συμβατή με την R10 αλλά όταν πήγα να πληρώσω μου έβγαλε πως ένα από τα προιόντα του καλαθιού εξαντλήθηκε κι ευτυχώς ήταν αυτή η samsung κάρτα κι όχι η R10. Σκέφτηκα πως SD μπορώ εύκολα να βρω και στο νησί που μένω και προχώρησα στην αγορά. Επειδή πολλοί youtubers εκθειάζουν την Sandisk και την Lexar σκέφτηκα ότι πιο εύκολα θα βρω sandisk κι έτσι έψαξα να βρω την   Sandisk Extreme Pro SDXC 128GB Class 10 U3 V30 UHS-I . Δεν μπόρεσα να την βρω κι έτσι πήρα την ίδια αλλά σε micro sdxc έκδοση με αντάπτορα. Δουλεύει αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω την κανονική. Θα χρειαστεί να αγοράσω και κάποια 32gb για να κάνω update το firmware της R10.  Έχω το Ver 1.3.0 κι απ'ότι είδα στο site της Canon έχει βγει καινούργιο, το 1.4.0 που υποστηρίζει γράφει τον RF-S φακό 10-18mm που θέλω να αγοράσω. Οπότε είναι must το firmware update απ'ότι αντιλαμβάνομαι.

Firmware Version 1.4.0 incorporates the following enhancements and fixes:
1. Adds support for RF-S10-18mm F4.5-6.3 IS STM lens.
2. Fixes minor issues.

17 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν προτιμά το ανώτερο άκρο των 18mm δεν υπάρχει κανένας λόγος αγοράς και χρήσης του 10-18 mm φακού. Ο κιτ είναι  18mm - 45mm , μένει με τον κιτ για να έχει τα 18mm και φτάνει και μέχρι τα 45 mm.  

Δεν πάει έτσι. Τα 18mm σε crop μηχανή είναι στην ουσία 18Χ1,6= 28,8mm μιας full frame.  Τα αληθινά 18mm θέλω να πιάσω για τον λόγο αυτό πάω στον 10-18mm φακό.

To μαγαζί egalaxy.gr το γνωρίζετε; Έχει τον Canon RF-S 10-18mm f/4.5-6.3 IS STM που θέλω να αγοράσω ετοιμοπαράδοτο. Έχετε ποτέ πάρει κάτι από εκεί; 

 Απ'ότι κατάλαβα οι μηχανές crop sensor είναι του ρεπόρτερ και οι MFT του ματάκια 😄

 

 

Επεξ/σία από kriosgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kriosgr είπε

To μαγαζί egalaxy.gr το γνωρίζετε; Έχει τον Canon RF-S 10-18mm f/4.5-6.3 IS STM που θέλω να αγοράσω ετοιμοπαράδοτο. Έχετε ποτέ πάρει κάτι από εκεί; 

Μόνο μπαταρίες αλλά γενικά ναι θεωρείται αξιόπιστο. Γενικά έχω αγοράσει κάτι και από τα υπόλοιπα που σου βγάζει στο skroutz εκτός του photoacademy το οποίο ακούω πρώτη φορά. Με όλα έμεινα ευχαριστημένος, πάρε απ΄ όπου σε βολεύει περισσότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...