Προς το περιεχόμενο

Αξιόπιστο vfm VPS


TheMigoftima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο insomnia!

Ψάχνω ένα vps, θέλω να στήσω έναν custom made server και δεν έχω ιδέα τι αξίζει

Δεν έχω τρομερές απαιτήσεις, θα είναι ένας σέρβερ που θέλω να handlαρει γύρω στους 10 clients εξωτερικούς. Πλήρης πρόσβαση με ssh και root privileges θέλω, δεν με νοιάζει να υπάρχει κάποιο πάνελ ή κάτι τέτοιο. Βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις άμα φριζαρει πως το κάνεις restart? Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Λογικά  όλα έχουν κάποιο βασικό πάνελ για τέτοιες λειτουργίες;

Είχα δοκιμάσει από AWS ένα ec2 instance το δωρεάν και έτρωγε freeze άμα το ζόριζα λίγο, οπότε δεν με ξετρέλανε.

Αν έχετε κάποια εναλλακτική εννοείται ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλέον ακριβή λύση για VPS στην αγορά είναι τα AWS και Azure. Εκεί πας μόνο αν θες scalability, compatibility, πραγματικό cloud (γιατί ελάχιστα είναι τα "real cloud" και όχι τα "cluster cloud") και άλλα που προφανώς δεν σε ενδιαφέρουν σε αυτό το επίπεδο. Οι δωρεάν εκδόσεις είναι απλά για παιχνίδι γιατί όπως είδες δεν τραβάνε.

Όλα τα VPS έχουν root πρόσβαση και έρχονται χωρίς CP.

Τώρα για το VFM, εξαρτάται πως το εννοείς (χωρίς καμία παρεξήγηση, τα ακόλουθα δεν τα γράφω για εσένα και τα γράφω με χιούμορ) 🙂.

Υπάρχει το "Ελληνικό" VFM που σημαίνει "τα θέλω όλα τζάμπα", υπάρχει το "cheapis" VFM που σημαίνει "αρκεί με το ζόρι να κάνει τη δουλειά του" και υπάρχει και το πραγματικό VFM που το ορίζεις εσύ με βάση τις ανάγκες σου.

Λύσεις VPS υπάρχουν πάρα πολλές στην αγορά. Κάνε αναζήτηση είναι η γνώμη μου, σύγκρινε και πάρε εκείνη που σου κάνει.

 

Απλά, ως σημαντική σημείωση που δεν αναφέρουν οι providers, θα πρέπει να προσέξεις τις προσφορές αν είναι "too good to be true". Αν εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία συγκριτικά με τον ανταγωνισμό σημαίνει ότι ο provider δίνει VPS σε μηχανήματα τουλάχιστον δεκαετίας, υπερφορτωμένα, με OpenVZ virtualization (που συνεπάγεται ότι θα γίνεται πόλεμος για το ποιος θα πάρει πρώτος τα resources), παλιούς δίσκους, υπερφορτωμένους δίσκους και σε υπερφορτωμένα ή αργά δίκτυα.

 

Οπότε, καλό research και καλή επιτυχία! 🙂

 

Edit: Αν δεν σε ενδιαφέρει το location, δες στο https://www.fullhost.com/virtual-machines/

Επεξ/σία από konet
προσθήκη Link
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...