Προς το περιεχόμενο

Το Spotify επιτίθεται στην "εξωφρενική" προμήθεια 27% της Apple για πληρωμές εκτός App Store


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, newlynx said:

Tο Spotify είναι μια υπηρεσία που ακόμα δεν έχει κέρδη, οπότε προσπαθεί να μειώσει από τις απώλειες τρίτων (βλ. προμήθεια apple), δεν μου φαίνεται παράλογη η προσπάθειά της. To οικοσύστημα της Apple (και του Android) έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά και σε πολλές χώρες αυτό μπορεί να οδηγήσει σε νομικές διεκδικήσεις από αυτούς που θεωρούν ότι ζημιώνονται. 

image.png.2c1a00d7e9399833f3b952fe9554489d.png

 

Το σουπωτιφαϊ δεν ειχε κέρδη γιατί ειχε επιλέξει αυτο το επιχειρηματικό μοντέλο. Χρωστάμε μεχρι να γινουμε ο μεγαλύτερος παίκτης στην αγορά μας και να κλείσουμε τον ανταγωνισμό. 

Αλλαξαν οι εποχες ομως, τελειώσε το φτηνό χρήμα και το σουπωτιφαΐ (και το X, πρωην Τουιτερ, και άλλοι) καταλαβαν οτι πρέπει να γινουν "άντρες". Ετσι ήρθαν και θα ερθουν απολύσεις και μειώσεις κόστους. Τωρα ολες αυτες οι επιχειρήσεις θα γίνουν πραγματικά επιχειρήσεις αντί για great place  to work για την woke κοινότητα. 

Γκρινιαζει το Spotify για τον Apple Tax τωρα που το Spotify εχει γινει μεγάλος παίκτης. Πριν που το Apple οικοσύστημα εκανε εύκολο να βρεις το σουπωτιφαΐ application και να το εγκαταστήσεις στο κινητό σου, και ετσι το μικρό και άγνωστο μαγαζακι ηταν προσβασιμο απο ολους τους χρηστες Apple, δεν υπήρχε γκρίνια. 

Το Spotify θέλει να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη. Δεν θέλει να δωσει φθηνότερη συνδρομή σε εμενα και σε εσενα. 

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Το Spotify θέλει να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη. Δεν θέλει να δωσει φθηνότερη συνδρομή σε εμενα και σε εσενα. 

To Spotify θέλει να αυξήσει τα κέρδη του, δεν λέει το άρθρο ότι θέλει να σου δώσει φθηνότερη συνδρομή (γκρίνια για την οποία υπάρχει μόνο σε χώρες με χαμηλούς μισθούς). Και για να το καταφέρει είναι πολύ πιθανό να κινηθεί νομικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, newlynx είπε

Tο Spotify είναι μια υπηρεσία που ακόμα δεν έχει κέρδη, οπότε προσπαθεί να μειώσει από τις απώλειες τρίτων (βλ. προμήθεια apple), δεν μου φαίνεται παράλογη η προσπάθειά της. To οικοσύστημα της Apple (και του Android) έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά και σε πολλές χώρες αυτό μπορεί να οδηγήσει σε νομικές διεκδικήσεις από αυτούς που θεωρούν ότι ζημιώνονται. 

image.png.2c1a00d7e9399833f3b952fe9554489d.png

 

που είναι ο Σκρέκας να τους βάλει μέσα για τα τεκμήρια; για να λέμε όλα πάντως δεν είναι λογικό το spotify να είναι μέσα για 13 συνεχόμενα χρόνια και να συνεχίζει να λειτουργεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνει η Spotify 20% έκπτωση στη συνδρομή μέσω sideloading(που έρχεται λίαν συντόμως), και το πάρτι θα ξεκινήσει ;) 
Εκεί δε θα έχει κανένα νταβατζιλίκι απο την Apple, όλα τα έσοδα τσέπη, τα περιθώρια κέρδους καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Diavolos666 said:

Προσωπικά δεν έχω αγοράσει ενεργά τίποτα από την Apple γιατί δεν μου αρέσει καθόλου το οικοσύστημά της, ανήκει σε αυτές τις εταιρίες που θεωρεί ότι αυτό που σου πουλάει δεν στο πούλησε να γίνει δικό σου, αλλά στο δάνεισε και εξακολουθεί να της ανήκει, όπως φυσικά κάνουν και αρκετές άλλες εταιρίες.

Καλά αυτό συμβαίνει με όλες τις εταιρίες που πουλάν υπηρεσίες, οχι μόνο με την apple. Οι άλλοι κάνουν κάτι διαφορετικό δηλαδή ?🤔

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, snot είπε

Η Apple έχει ανάγκη τα 3rd party και τα 3rd party την Apple. Αν αύριο αποφασίσουν όλοι ταυτόχρονα (και καλά θα κάνουν αν τους χρεώνει 30% λες και είναι συνέταιροι) να αποσύρουν τις εκδόσεις για ios δεν θα επηρέαζε δηλαδή την Apple;

 

Νομίζω κακό παράδειγμα, εννοείται πως το μεγαλύτερο ποσοστό πάει στον τελικό αποδέκτη/καταναλωτή. Οι τιμές δεν θα έπεφταν 14% (όπως δεν θα ανέβαιναν 14% αν ο ΦΠΑ ανέβαινε από το 10% στο 24%) αλλά θα έπεφταν.

Θα την επηρέαζε, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τη λογική. Το κόστος της προμήθειας της Apple πάει στον τελικό καταναλωτή. Αν δεν το κάνει γιατί θέλει να οικονομισει σε βάρος του καταναλωτη, τότε γιατί το κάνει;

Αυτό που γράφεις ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις όπου, από μεριάς κράτους, υπάρχει σοβαρός έλεγχος για φαινόμενα αισχροκέρδιας. Δυστυχώς στην πράξη, σε πολλά κράτη (και στην Ελλάδα) αυτό δε γίνεται. Καλύτερα θα στα πει ο συνάδελφος, συμπατριώτης, οικονομολόγος και καθηγητής στο πανεπιστήμιο της Σιγκαπούρης:

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Δηλαδή αν το spotify δεν υπήρχε στο οικοσύστημα της Apple, η ίδια η Apple δεν θα έχανε τίποτα, τι... δεν θα αγόραζε ο άλλος iPhone γιατί δεν θα έχει spotify app? Από την άλλη το spotify μόνο να χάσει έχει γιατί οι χρήστες κινητών είναι οι πελάτες της.

Υπάρχουν κάποιοι (ίσως και εγώ) που μπορεί να φεύγαμε από το iphone για αυτό το λόγο. Δεν χρησιμοποιούμε όλοι το spotify απλά έχοντας στα αγαπημένα 100 τραγούδια και 4 άλμπουμ για να αλλάξουμε σε μια νύχτα προς apple music (που από ότι ακούω είναι καλύτερο). Και εξηγώ αναλυτικά. Έχω "επενδύσει" στην οργάνωση της μουσική μου σε δεκάδες λίστες με χιλιάδες τραγούδια. Λίστες ανα είδος, ανα χρονολογία, ανα mood. Λίστες μοιρασμένες με φίλους. Συνδρομή σε λογαριασμούς και λίστες άλλων κλπ. Οπότε δεν μου είναι ευκολο μια τέτοια αλλαγή. 

Επίσης το Spotify το θέωρω πιο "παίζει παντου". Σε οποιαδήποτε συσκευή και λειτουργικό. Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και στο Apple Music (Δεν το έχω ψάξει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ontopic καθεμία από τις δυο προσπαθει να προστατεύσει τα κέρδη της η apple ξέρει πως η spotify δεν θα φυγει και η spotify απλα ελπιζει πως θα κερδίσει καμία επιβολή μείωσης για αντιμονοπωλιακες πολιτικές και τα δυο έχουν βάση για να περαιτέρω αντιμαχία.

Στο offtopic

10 hours ago, Diavolos666 said:

Εννοείται ότι ΔΕΝ θα περάσει η μείωση στους καταναλωτές, άλλωστε η ακρίβεια είναι τεχνητή, πως γίνεται να ακριβαίνουν όλα εξαιτίας... εξαιτίας ποιου ρε παιδιά;... α ναι του πολέμου στην Ουκρανία ντε, και ταυτόχρονα ΟΛΕΣ οι μεγάλες εταιρίες να έχουν αυξημένα κέρδη.

Αν γινόταν αύξηση λόγω κόστους πρώτων υλών, οι εταιρίες θα έπρεπε να είναι στα ίδια κέρδη ή και χειρότερα λόγω μείωσης της αγοραστικής ικανότητας του κόσμου.

Αυτοί τα ακριβαίνουν όλα και γραμμικά με την αύξηση αυξάνουν και τα κέρδη τους.

~~

τις προάλλες είχε η μάνα μου λίγο βήχα και μου είπε "δεν πας να πάρεις και ένα τεστ για covid να δούμε"... ΕΝΑ ΕΥΡΩ έκανε και ρωτάω την φαρμακοποιό "κι εμείς γιατί το πληρώναμε 10 ευρώ μέσα στην πανδημία, τότε που και το χρειαζόμασταν ΚΑΙ μας το επέβαλαν;". Φαντάσου τότε το παρήγαγαν και πιο μαζικά, τώρα ανάθεμα κι αν κάνει κανένας τεστ.

Οχι οτι δεν συμβαίνει και αλλού αλλά κάτι θα πρέπει να μας πει το γεγονός πως σε άλλες ευρωπαικές χώρες οι τιμές υποχωρούν αντίστοιχα ενώ εδώ παραμένουν.Αν δεν λειτουργείς τιμωριτικά σαν αγοραστής και γκρινιάζεις αλλά συνεχίζεις να αγοράζεις προφανώς θα σε εκμεταλλεύονται.Οταν πχ σε πολλες ευρωπαικες χώρες οι τιμές γαλακτοκομικών προιόντων έχουν υποχωρίσει 20% από το υψηλό και εσύ έχεις τις ίδιες τιμές με πέρσι αλλά συνεχίζεις να αγοράζεις ανώνυμα χύμα ελληνικά τυρια σε τιμές "εκλεκτών τυριών εισαγωγής" ποιος σου φταίει.

Ο γερμανός όταν κάτι ανεβαίνει η τιμή του και θεωρεί οτι δεν αξίζει δεν το αγοράζει και γιαυτό δεν τον εκμεταλλεύονται ,δεν βάζουν τεράστια καπέλα στα προιόντα γιατί ξέρουν οτι δεν θα το αγοράσει.Αν λειτουργούσαμε έτσι θα υπήρχε κάποια μείωση γενικά ο Έλληνας χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας σε κάποια πραγματα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να θυμίσω, έτσι γενικά, ότι όταν έφυγε το Netflix και η Epic από το σύστημα πληρωμών της Apple, όχι μόνο δεν είχαμε καμία μείωση τιμών αλλά είδαμε και αυξήσεις…

Αυτά για όσους πιστεύουν τος καημένες της εταιρίες και ότι λόγω Apple είναι ακριβές οι υπηρεσίες τους…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, AtiX said:

Να θυμίσω, έτσι γενικά, ότι όταν έφυγε το Netflix και η Epic από το σύστημα πληρωμών της Apple, όχι μόνο δεν είχαμε καμία μείωση τιμών αλλά είδαμε και αυξήσεις…

Αυτά για όσους πιστεύουν τος καημένες της εταιρίες και ότι λόγω Apple είναι ακριβές οι υπηρεσίες τους…

τα παρουσιάζεις απλοικά εννοείται πως δεν φταίει καμία τρίτη εταιρεία απλά μειώνει το περιθώριο της εταιρείας ,και η οικομική υγεία και η τιμή της μετοχής εκφράζεται από την ικανότητα αύξησης των κερδών αν δεν μπορείς να δείχνεις ρυθμούς ανάπτυξης θα έχεις πτώση της τιμής και δυσαρέσκεια στους μετόχους σου.Μια πτώση στην προμήθεια δίνει μάνα εξουρανού σε αυτές τις εταιρείες αύξηση κερδών από το πουθενά γιαύτο και η γκρίνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

τα παρουσιάζεις απλοικά εννοείται πως δεν φταίει καμία τρίτη εταιρεία απλά μειώνει το περιθώριο της εταιρείας ,και η οικομική υγεία και η τιμή της μετοχής εκφράζεται από την ικανότητα αύξησης των κερδών αν δεν μπορείς να δείχνεις ρυθμούς ανάπτυξης θα έχεις πτώση της τιμής και δυσαρέσκεια στους μετόχους σου.Μια πτώση στην προμήθεια δίνει μάνα εξουρανού σε αυτές τις εταιρείες αύξηση κερδών από το πουθενά γιαύτο και η γκρίνια

Τα παρουσιάζω από την μεριά των καταναλωτών και προσπαθώ να εξηγήσω γιατί δεν θα δούμε καμία μείωση στην τιμή των προϊόντων τους ακόμα και αν μηδενίσουν η Apple & η Google τις προμήθειες τους…

αυτή την άποψη την υποστηρίζω με δυο παραδείγματα:

α) την μειώσει του ΦΠΑ που ποτέ δεν είδαμε να μεταφέρεται στον καταναλωτή και

β) με το Netflix και την Epic που ενώ δεν πληρώνουν προμήθεια, οι τιμές στις υπηρεσίας τους παρέμειναν ίδιες…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, koutsis said:

Καλά αυτό συμβαίνει με όλες τις εταιρίες που πουλάν υπηρεσίες, οχι μόνο με την apple. Οι άλλοι κάνουν κάτι διαφορετικό δηλαδή ?🤔

Η apple έχει το πιο κλειστό οικοσύστημα από όλες και είναι όλο δικό της. Το android είναι πολύ πιο φιλελεύθερο, εδώ η huaway έφαγε block από την google και πάλι έχει android και οι εφαρμογές από google store εγκαθίσταται απλώς όχι άμεσα, θέλει το αρχείο apk.

Ναι ξέρω όλο το android είναι έρμαιο στην βορρά της κάθε εταιρίας που γεμίζει με bloatware το λειτουργικό τους αλλά υπάρχουν τρόποι να τα ξέπεράσεις όλα και σε αυτό δεν μου φταίει το android αλλά η κάθε εταιρία που αποφασίζει να βάλει διαφημίσεις ακόμα και στο ξεκλείδωμα οθόνης αν θέλουν.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη φυσικά, δεν θα έμπαινα ποτέ στο  οικοσύστημασ της Apple ούτε σε υπολογιστές, ούτε σε τηλέφωνα ούτε σε gadget, το θεωρώ αρκετά περιοριστικό και ακριβότερο από ανταγωνιστές.

Και μην μου κάνετε νήξη στην samsung, εμείς εδώ είμαστε Ελλάδα, μιλάμε με viber και αγοράζουμε Xiaomάρα του λαού και ξερό ψωμί!

11 hours ago, feelihipo said:

"Αρκετές άλλες" = όλες; 

Εσύ είπε "όλοι ταυτόχρονα":

15 hours ago, snot said:

Η Apple έχει ανάγκη τα 3rd party και τα 3rd party την Apple. Αν αύριο αποφασίσουν όλοι ταυτόχρονα (και καλά θα κάνουν αν τους χρεώνει 30% λες και είναι συνέταιροι) να αποσύρουν τις εκδόσεις για ios δεν θα επηρέαζε δηλαδή την Apple;

...αλλά γιατί κολλάς σε αυτό, αν αρκετές εταιρίες το έκαναν πάλι η Apple θα δημιουργούσε δικές της υπηρεσίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

...αλλά γιατί κολλάς σε αυτό, αν αρκετές εταιρίες το έκαναν πάλι η Apple θα δημιουργούσε δικές της υπηρεσίες.

Μα μια τέτοια εξέλιξη, να φύγουν δηλαδη όλοι οι μεγάλοι παίκτες από το App Store της Apple, θα ήταν ευκαιρία και βούτυρο στο ψωμί της κάθε μικρής εταιρίας για να πάρει μερίδιο αγοράς…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...