Προς το περιεχόμενο

Office works PC 500€


KinigosPsixon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφουριτες ,

Θέλω να κάνω ένα πισι για την κόρη ενός φίλο μου για εργασίες στο σχολείο (Δημοτικό)και κάνα λάιτ παιχνίδι (νμζ παίζει κάτι Roblox κλπ).

Έχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορά και το άθλημα γενικά σας ευχαριστώ για την οποία πρόταση.

Ποσό που διαθέτουμε : 500€

Χρήση υπολογιστή : office use

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?οχι

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν με πειράζει και από διαφορετικά για να πετύχουμε καλύτερη τιμη

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?θα το αφήσω εγω

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

Καλησπέρα συμφουριτες ,

Θέλω να κάνω ένα πισι για την κόρη ενός φίλο μου για εργασίες στο σχολείο (Δημοτικό)και κάνα λάιτ παιχνίδι (νμζ παίζει κάτι Roblox κλπ).

Έχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορά και το άθλημα γενικά σας ευχαριστώ για την οποία πρόταση.

Ποσό που διαθέτουμε : 500€

Χρήση υπολογιστή : office use

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?οχι

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν με πειράζει και από διαφορετικά για να πετύχουμε καλύτερη τιμη

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?θα το αφήσω εγω

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο οχι

Μία πολύ καλή λύση για τη δουλειά που το θέλετε είναι να πάτε σε έτοιμο  sff υπάρχει μεγάλη ποικιλία και στις αγγελίες και σε καταστήματα refurbished Και να προσθέσετε μία κάρτα γραφικών αν δεν έχει ήδη αυτό που θα πάρετε. Πχ https://www.cosmodata.gr/product/397633/ipologistes-laptops/desktop-pc/refurbish-pc/hp-elitedesk-800-g3-sff-intel-core-i5-6xxx-16gb-ram-480gb-ssd-dvd-2x-displayport-vga-windows-10-pro

Gpu https://www.skroutz.gr/s/35613771/MSI-Radeon-RX-6400-4GB-GDDR6-AERO-ITX-Karta-Grafikon-V508-012R.html Αν και δε νομίζω ότι θα χρειαστεί αν παίζει μόνο roblox

Monitor https://www.skroutz.gr/s/31190314/Xiaomi-Mi-Desktop-IPS-Monitor-27-FHD-1920x1080-me-CHrono-Apokrisis-6ms-GTG.html

 

https://www.skroutz.gr/s/25309368/Viewsonic-VA2732-H-IPS-Monitor-27-FHD-1920x1080-me-CHrono-Apokrisis-4ms-GTG.html

Επεξ/σία από 6xXx6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

Καλησπέρα συμφουριτες ,

Θέλω να κάνω ένα πισι για την κόρη ενός φίλο μου για εργασίες στο σχολείο (Δημοτικό)και κάνα λάιτ παιχνίδι (νμζ παίζει κάτι Roblox κλπ).

Έχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορά και το άθλημα γενικά σας ευχαριστώ για την οποία πρόταση.

Ποσό που διαθέτουμε : 500€

Χρήση υπολογιστή : office use

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?οχι

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν με πειράζει και από διαφορετικά για να πετύχουμε καλύτερη τιμη

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?θα το αφήσω εγω

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο οχι

Σύνθεση με συναρμολόγηση και windows με αγορά κλειδιού, ότι προτιμότερο.

5600g/b450/16gb ram/512nvme, θα κάνει όσα είπες με το πολύ παραπάνω και είναι δυνατό cpu που θα κρατήσει για κάμποσα χρόνια

https://www.skroutz.gr/s/48083943/Supercase-19a-Series-Hermes-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-kai-RGB-Fotismo-Mayro.html

όμορφο κουτάκι, δε σβήνουν τα φώτα, στην τιμή του τίμιο (υπάρχουν εναλλακτικές)

https://www.skroutz.gr/s/47555671/CoolerMaster-500W-Trofodotiko-Ypologisti-Full-Wired-80-Plus-Gold-MPW-5001-ACAAG-NL.html

gold 500gb psu με μόλις 55€, μετά κοιτάς για bronze (450-500w) για να γλιτώσεις με το ζόρι κανά 10ρικο (φυσικά αναφέρομαι σε επώνυμα μόνο psu)

https://www.skroutz.gr/s/25272107/Asus-Prime-B450M-A-II-Motherboard-Micro-ATX-me-AMD-AM4-Socket.html

basic μητρική που θα προσφέρει όσα χρειάζεστε

https://www.skroutz.gr/s/30374900/AMD-Ryzen-5-5600G-3-9GHz-Epexergastis-6-Pyrinon-gia-Socket-AM4-se-Kouti-me-PSyktra.html

5600g, δυνατός και με καλά ενσωματωμένα για κάτι παραπάνω στα games (περιττός για roblox)

https://www.skroutz.gr/s/30098297/Kingston-Fury-Beast-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-KF432C16BBK2-16.html

2x8gb 3200/c16 ότι πιο casual/vfm μπορείτε να πάρετε και θα σας καλύψει για αρκετό διάστημα (16gb είναι το must στα games)

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=35772691%2C32276768

Nvme 512gb, είτε οικονομικός, είτε επώνυμος λίγο ποιοτικότερος. Είναι τσιμπημένες οι τιμές, 512gb σας αρκεί με για τα σημερινά δεδομένα, δεν αξίζει για κάτι παραπάνω.

Με πρόχειρους υπολογισμούς θα μείνει διαθέσιμο ~120€ όπου παίζουν πληθώρα μόνιτορ 1080p (24-27") που θα υπερκαλύψουν τις ανάγκες σας.

Μπορείται να συμπιέσεται ελάχιστα το budget προς τα κάτω

Ψάξτε τα πάντα σε όλες τις πλατφόρμες και μαγαζιά που δεν συμμετέχουν σε αυτές (ακόμη και google)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και για της δύο προτάσεις. Φαντάζομαι η δεύτερη με τα κομμάτια είναι πιο δυνατος σαν υπολογιστής κάι με ποιοτικό psu και Mobo αλλά και η πρώτη την σκεφτόμαστε λόγο sff και φυσικά dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KinigosPsixon said:

Σας ευχαριστώ πολύ και για της δύο προτάσεις. Φαντάζομαι η δεύτερη με τα κομμάτια είναι πιο δυνατος σαν υπολογιστής κάι με ποιοτικό psu και Mobo αλλά και η πρώτη την σκεφτόμαστε λόγο sff και φυσικά dell.

Εγώ θα έλεγα να αφήσετε στην άκρη το μεταχειρισμένο παρωχημένο μηχανημα με i5 8ετιας.

Δεν βγάζει κανένα νόημα η αγορά κάτι τέτοιου -ειδικα- για μικρό παιδάκι που οι ανάγκες του θα αλλάξουν με τον καιρό

Ειδικα εφόσων

Α)Υπάρχει το διαθέσιμο budget

B)Έχετε την δυνατότητα να το συναρμολογήσετε εσείς.

Δείτε την 2η πρόταση που είναι σχετικά σύγχρονο μηχάνημα (*4 φορές ταχύτερο από τον i5) και με κάποιες παρεμβάσεις θα μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες σας σε βάθος 5ετιας(ακόμα και τότε θα είναι αναλογικά ταχύτερο από την λύση του μεταχειρισμένου i5 σήμερα)

-Προσωπικά αν κ δεν είναι απαραίτητο θα έλεγα να πατε εξαρχής σε 2x16gb=32gb εξαρχής-

Τωρα εάν σας πιέζει τρομερά το χωροταξικό ίσως να κοιτούσατε σε λύση με micro ATX η mini atx με αντίστοιχο κουτί αλλά θα ανέβαινε το κόστος και θα περιοριζοντουσαν κάπως οι επιλογές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eπειδη, προκειται για παιδακι, θα πηγαινα σε ενα ποιοτικοτερο μονιτορ με flicker free, blue light filkter, 100+Hz, ips panel  και ας ειναι 24" αντι 27" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 9:25 ΠΜ, Chris2756 είπε

 Eπειδη, προκειται για παιδακι, θα πηγαινα σε ενα ποιοτικοτερο μονιτορ με flicker free, blue light filkter, 100+Hz, ips panel  και ας ειναι 24" αντι 27" 

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ειχα κι εχω  LG ultragear, πολλες καλες κρτιτικες, προσωπικα πολυ ευχαριστημενος και την προτεινω. Αλλα και αλλες μαρκες εχουν βγαλει ποιοτικα μονιτορς. Θελει λιγο ψαξιμο, ωστε να βρει κανεις, τις προδιαγραφες και την τιμη που θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό είχα φτιάξει πριν κανένα εξάμηνο για έναν φίλο και είναι πολύ ικανοποιημένος.

Μπορείς να αλλάξεις κουτί γιατί αυτό που είχα βάλει εν τέλει δεν ήταν όσο στιβαρό όσο θα ήθελα.


https://www.skroutz.gr/favorite_lists/4128355/done-andi-13500-tower-low-budget?from=share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2024 στις 12:54 ΜΜ, KinigosPsixon είπε

Καλησπέρα συμφουριτες ,

Θέλω να κάνω ένα πισι για την κόρη ενός φίλο μου για εργασίες στο σχολείο (Δημοτικό)και κάνα λάιτ παιχνίδι (νμζ παίζει κάτι Roblox κλπ).

Έχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορά και το άθλημα γενικά σας ευχαριστώ για την οποία πρόταση.

Ποσό που διαθέτουμε : 500€

Χρήση υπολογιστή : office use

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?οχι

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν με πειράζει και από διαφορετικά για να πετύχουμε καλύτερη τιμη

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?θα το αφήσω εγω

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο οχι

Εγω θα προτεινα και ενα MiniPC. Εχω δυο στο σπιτι και μια χαρα βολευονται τα παιδια ακομη και με πιο σοβαρα παιχνιδια (σε low settings βεβαια).

Θα βγει οικονομικο

Οχι αναβαθμήσιμο βεβαιως και εδω ειναι το μειον σε σχεση με ενα κανονικο PC

Απο την αλλη ομως ειναι απιστευτα μικρο και βολικο και ησυχο κατι που για εμενα μετραει πολυ.


Επιλογες:

Βαζω μονο απο Amazon (για πιο σωστη καλυψη εγγυησης σε περιπτωση προβληματος) και μονο Beelink και AceMagician ως πιο "επωνυμα" και ποιοτικα Κινεζικα.

 

Α) Με Ryzen 5 5560U, 16 Gb RAM, 500GB M2 SSD - στα 302 ευρω (με εκτπωσεις και κουπονια).

Ολα τα παρακατω links ειναι το ιδιο miniPC. Βγαινει στην ίδια τελική τιμη σε ολα τα Amazon οποτε δεν εχει και πολυ σημασια η επιλογη. Ειναι fullfiled/shipped by Amazon.

Beelink SER5 Mini PC, Mini Desktop Computer con AMD Ryzen 5 5560U (6C/12T fino a 4.0Ghz), 16G DDR4+500GB NVMe M.2 2280 SSD, 1000Mbps, WiFi 6, BT 5.2, DP, HDMI, Type-C : Amazon.it: Informatica

Beelink SER5 Mini PC, AMD Ryzen 5 5560U (6C/12T, fino a 4.0GHz), 16GB DDR4 RAM 500GB NVMe SSD Mini Desktop Computer Supporto 4K@60Hz Triplo Display, WiFi6+BT5.2, HDMI2.0/DP1.4/USB3.2 : Amazon.it: Informatica

Beelink SER5 Mini PC, Mini Ordenador con AMD Ryzen 5 5560U (6C/12T hasta 4.0Ghz), 16G DDR4+500GB NVMe M.2 2280 SSD, 1000Mbps, WiFi 6, BT 5.2, DP, HDMI, Type-C : Amazon.es: Informática

Beelink SER5 Mini PC, AMD Ryzen 5 5560U (6C/12T, máximo 4.0GHz), 16GB DDR4 RAM 500GB NVMe SSD Mini Ordenador de Sobremesa4K@60Hz Triple Pantalla, WiFi 6 + BT5.2, HDMI2.0/DP1.4 /USB3.2 : Amazon.es: Informática

Beelink SER5 Mini PC, Mini Ordinateur avec AMD Ryzen 5 5560U (6C/12T jusqu'à 4.0Ghz), 16G DDR4+500G M.2 2280 NVMe SSD, WiFi 6, 1000Mbps, BT5.2, DP, HDMI, Type-C : Amazon.fr: Informatique

Beelink SER5 Mini PC, AMD Ryzen 5 5560U (6C/12T, jusqu'à 4,0 GHz), 16 Go DDR4 RAM, 500 Go M.2 NVMe SSD Mini Ordinateur de Bureau 4K@60Hz Triple Display, WiFi6 + BT5.2, HDMI2.0/DP1.4/USB3.2 : Amazon.fr: Informatique

Beelink SER5 Mini PC, AMD Ryzen 5 5560U (6C/12T, jusqu'à 4,0 GHz), 16 Go DDR4 RAM, 500 Go M.2 NVMe SSD Mini Ordinateur de Bureau 4K@60Hz Triple Display, WiFi6 + BT5.2, HDMI2.0/DP1.4/USB3.2 : Amazon.fr: Informatique

 

Β) Με Ryzen 7 5700U, 16 Gb RAM, 512GB M2 SSD - στα 387 ευρω (με εκτπωσεις και κουπονια).

ACEMAGICIAN AM06 Pro Mini PC, AMD Ryzen 7 5700U (8C/16T, fino a 4,3 GHz), 32 GB DDR4 512 GB NVME SSD, Mini Computer Desktop Con Triplo Display 4K | Type-C | Dual Ethernet | WiFi 6 | BT 5.2 : Amazon.it: Informatica

ACEMAGICIAN AM06 Pro Mini PC, AMD Ryzen 7 5700U , 16GB DDR4 512GB NVME SSD Mini Computer with Type-C | Dual LAN | WiFi6 | BT5.2: Amazon.de: Computer & Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2024 στις 12:54 ΜΜ, KinigosPsixon είπε

Καλησπέρα συμφουριτες ,

Θέλω να κάνω ένα πισι για την κόρη ενός φίλο μου για εργασίες στο σχολείο (Δημοτικό)και κάνα λάιτ παιχνίδι (νμζ παίζει κάτι Roblox κλπ).

Έχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορά και το άθλημα γενικά σας ευχαριστώ για την οποία πρόταση.

Ποσό που διαθέτουμε : 500€

Χρήση υπολογιστή : office use

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?οχι

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν με πειράζει και από διαφορετικά για να πετύχουμε καλύτερη τιμη

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?θα το αφήσω εγω

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο οχι

Τωρα που το σκεφτομαι γιατι οχι ενα Laptop?

Δες μερικες προτασεις εδω που ειναι αξιολογες.

Και παλι εδω το μειονεκτημα ειναι η μη αναβαθμησιμοτητα αλλα το πλεονεκτημα ειναι η φορητοτητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...