Προς το περιεχόμενο

Μετά τις πιέσεις της Ε.Ε, η Apple προτίθεται να "ανοίξει" τις ανέπαφες πληρωμές NFC του iPhone και σε τρίτους


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, feelihipo είπε

Είναι πολύ απλό 

Η ΕΕ ελέγχει τι επιτρέπεται στην Αγορά των κρατών μελών της. Από εκεί και πέρα η κάθε εταιρία έχει την επιλογή να τραβηχτει ή να συμφωνήσει. Αν δεν επιτρέπεται σε μια χώρα το κρασί, τότε δεν μπορεί να το πουλάει κάποιος σε αυτή τη χώρα.

Σε ένα υποθετικό σενάριο που η Apple πχ πει δεν συμφωνώ με τους νόμους που έχετε, και για αυτό το λόγο αποσύρω όλα τα προϊόντα και υπηρεσίες μου από όλα τα κράτη μέλη της Ε.Ε. 
Αυτό δεν θα είναι τεράστιο πλήγμα για την Ε.Ε (προφανώς και για την Apple), και δεν θα χρειαστεί να αναθεωρήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 minutes ago, divnt said:

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση; 
Από νομικής άποψης, πως μπορεί ο οποιοσδήποτε (ακόμη και η Ε.Ε), να επιβάλλει το οτιδήποτε σε μια ιδιωτική εταιρεία; Η Χ εταιρεία σου πουλάει το συγκεκριμένο προϊόν/υπηρεσια έτσι όπως το έχει σχεδιάσει η ίδια. Το θέλεις; Το παίρνεις. Δεν το θέλεις; Δεν το παίρνεις. 
Νομικα πως μπορεί να επιβληθεί; 

Ισχύει ακριβώς όπως το λες, αλλά λιγουλακι αντίστροφα: ο Χ θεσμός κοινωνικής οργάνωσης (κράτος, ΕΕ κλπ) ορίζει ένα συγκεκριμένο πλαίσιο κανόνων αν θέλεις να πουλάς προϊόντα\υπηρεσιες. Συμφωνείς; Πούλα. Δεν συμφωνείς; Δεν ανοίγεις εταιρεία και πας αλλού.

14 minutes ago, stamstergios said:

Δεν υπάρχουν πιο γλοιώδεις από τους νομοθέτες της Ε.Ε. Ορισμός της κοινωνίας που καταστρέφεται εκ των έσω και ενώ συνεχίζει να παίζει μουσική, αυτοί προσπαθούν να κρατηθούν από όπου βρουν. Ανίκανοι να φτιάξουν μια ήπειρο που  παράγει αξία παρά μόνο να βγάζουν χρήματα από την εφαρμογή εμποδίων στην ανάπτυξη - τεχνολογική και μη.

Το ότι η υποχρέωση της πιο αυτιστικης εταιρείας να ανοίξει στοιχειωδώς το οικοσύστημα της σε τρίτους ώστε να προχωρήσει η τεχνολογία και πέρα από το τι συμφέρει την τσέπη του Τιμ Κουκ ονομάστηκε "εμπόδιο στην ανάπτυξη" με ξεπερνάει....

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, divnt said:

Σε ένα υποθετικό σενάριο που η Apple πχ πει δεν συμφωνώ με τους νόμους που έχετε, και για αυτό το λόγο αποσύρω όλα τα προϊόντα και υπηρεσίες μου από όλα τα κράτη μέλη της Ε.Ε. 
Αυτό δεν θα είναι τεράστιο πλήγμα για την Ε.Ε (προφανώς και για την Apple), και δεν θα χρειαστεί να αναθεωρήσει; 

1. ποτε δεν προκειται να γινοταν αυτο

2. απο συσκευες μια χαρα ειμαστε χωρις την apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω εγώ μια ερώτηση μέσα σε όλα αυτά; Άρα σε κάποιο update μελλοντικό θα υπάρξει επιτέλους η ρύθμιση του NFC  να το χρησιμοποιείς πχ και για να φορτίζεις την κάρτα λεωφορείων; Όπως όλος ο άλλος ο απλός κόσμος; Γιατί συγχωρέστε με αλλά εγώ αυτό που βλέπω πιο πολύ είναι ένα κλειστό σύστημα επιτηδευμένα σε πάρα πολλά πράγματα για να κάνεις χρήση μόνο του οικοσυστήματος της Apple. Άμα ήθελαν μια χαρά θα δούλευαν με όλα τα άλλα, αλλά τότε ποιος θα αγόραζε iPhone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, divnt είπε

Σε ένα υποθετικό σενάριο που η Apple πχ πει δεν συμφωνώ με τους νόμους που έχετε, και για αυτό το λόγο αποσύρω όλα τα προϊόντα και υπηρεσίες μου από όλα τα κράτη μέλη της Ε.Ε. 
Αυτό δεν θα είναι τεράστιο πλήγμα για την Ε.Ε (προφανώς και για την Apple), και δεν θα χρειαστεί να αναθεωρήσει; 

Όχι, είναι ένα τεράστιο πλήγμα για την Apple που χάνει την δεύτερη μεγαλύτερη αγορά. Χεστηκε η ΕΕ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Το ότι η υποχρέωση της πιο αυτιστικης εταιρείας να ανοίξει στοιχειωδώς το οικοσύστημα της σε τρίτους ώστε να προχωρήσει η τεχνολογία και πέρα από το τι συμφέρει την τσέπη του Τιμ Κουκ ονομάστηκε "εμπόδιο στην ανάπτυξη" με ξεπερνάει....

Αυτή η "αυτιστική" εταιρεία αξίζει 10 φορές του ΑΕΠ της Ψαροκώσταινας και μαζί με την Microsoft, αποτελούν 2 από τους πιο σημαντικούς πυλώνες της Αμερικανικής Οικονομίας. Η Ε.Ε. όταν θα μπορέσει να επιτρέψει στους πολίτες της να φτιάξουν παρόμοιες εταιρείες (ποτέ lol) και να μην συντηρείται από γελοία πρόστιμα σε ξένες εταιρείες χωρίς τις οποίες θα βρισκόμασταν στον μεσαίωνα, το ξανασυζητάμε. Προς το παρόν, δαγκώνει το χέρι που τη ταΐζει. 

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Ισχύει ακριβώς όπως το λες, αλλά λιγουλακι αντίστροφα: ο Χ θεσμός κοινωνικής οργάνωσης (κράτος, ΕΕ κλπ) ορίζει ένα συγκεκριμένο πλαίσιο κανόνων αν θέλεις να πουλάς προϊόντα\υπηρεσιες. Συμφωνείς; Πούλα. Δεν συμφωνείς; Δεν ανοίγεις εταιρεία και πας αλλού.

Άρα δλδ αν το έχω καταλάβει σωστά, αν κάποιος πολίτης που ζει σε κράτος μέλος της Ε.Ε, θέλει να χρησιμοποιήσει ένα προϊόν/υπηρεσια από κάποια εταιρεία έτσι όπως έχει εξαρχής σχεδιαστεί από την ίδια, χωρίς καμία παρέμβαση, απλώς δεν μπορεί; Σωστά; 
Χμ, δεν μου φαίνεται και πολύ δημοκρατικό αυτό…. Ούπς! 

13 λεπτά πριν, feelihipo είπε
28 λεπτά πριν, divnt είπε

 

Όχι, είναι ένα τεράστιο πλήγμα για την Apple που χάνει την δεύτερη μεγαλύτερη αγορά. Χεστηκε η ΕΕ

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλό. 
Σκέψου λίγο 2-3 κολοσσούς τύπου Apple, Google, Microsoft να σταματήσουν εντελώς οποιαδήποτε υπηρεσία τους στην Ε.Ε. Δεν θα πάει και τόσο καλά. 

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, divnt said:

Άρα δλδ αν το έχω καταλάβει σωστά, αν κάποιος πολίτης που ζει σε κράτος μέλος της Ε.Ε, θέλει να χρησιμοποιήσει ένα προϊόν/υπηρεσια από κάποια εταιρεία έτσι όπως έχει εξαρχής σχεδιαστεί από την ίδια, χωρίς καμία παρέμβαση, απλώς δεν μπορεί; Σωστά; 
Χμ, δεν μου φαίνεται και πολύ δημοκρατικό αυτό…. Ούπς! 

No offense αλλά δεν το έχεις καταλάβει σωστά. Δεν ερχεται η KGB σπίτι σου και σε υποχρεώνει να εγκαταστήσεις τρίτες εφαρμογές στο iphone σου. Μπορείς άνετα και ανέμελα να ζήσεις την υπόλοιπη ηλεκτρονική ζωή σου στον περιφραγμένο κήπο της Apple ακριβώς όπως και σήμερα.

Το να εμποδίζεις το διπλανό σου (όχι εσύ προσωπικά αλλά αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ) να μπορεί 1-2 πραγματακια να τα κάνει και έξω από το φράχτη είναι πιο δημοκρατικό θεωρείς;

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, divnt είπε

Άρα δλδ αν το έχω καταλάβει σωστά, αν κάποιος πολίτης που ζει σε κράτος μέλος της Ε.Ε, θέλει να χρησιμοποιήσει ένα προϊόν/υπηρεσια από κάποια εταιρεία έτσι όπως έχει εξαρχής σχεδιαστεί από την ίδια, χωρίς καμία παρέμβαση, απλώς δεν μπορεί; Σωστά; 
Χμ, δεν μου φαίνεται και πολύ δημοκρατικό αυτό…. Ούπς! 

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλό. 
Σκέψου λίγο 2-3 κολοσσούς τύπου Apple, Google, Microsoft να σταματήσουν εντελώς οποιαδήποτε υπηρεσία τους στην Ε.Ε. Δεν θα πάει και τόσο καλά. 

Δεν θα γίνει. Οι εταιρείες δεν έχουν νεύρα ούτε κρατάνε κακία, ψάχνουν απλά λεφτά, είναι τόσο απλό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, divnt είπε

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση; 
Από νομικής άποψης, πως μπορεί ο οποιοσδήποτε (ακόμη και η Ε.Ε), να επιβάλλει το οτιδήποτε σε μια ιδιωτική εταιρεία; Η Χ εταιρεία σου πουλάει το συγκεκριμένο προϊόν/υπηρεσια έτσι όπως το έχει σχεδιάσει η ίδια. Το θέλεις; Το παίρνεις. Δεν το θέλεις; Δεν το παίρνεις. 
Νομικα πως μπορεί να επιβληθεί; 

Στο δικό σου μαγαζί θέλεις να κάνεις εσύ κουμάντο για τι προϊόντα θα έχεις στο ράφι ή να κάνει κάποιος άλλος; 

Έτσι και η ΕΕ...

Βάζει τους κανόνες για το δικό της "μαγαζί"

Αν δεν αρέσει στην apple ας πάει αλλού.......

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, stamstergios said:

Αυτή η "αυτιστική" εταιρεία αξίζει 10 φορές του ΑΕΠ της Ψαροκώσταινας και μαζί με την Microsoft, αποτελούν 2 από τους πιο σημαντικούς πυλώνες της Αμερικανικής Οικονομίας. Η Ε.Ε. όταν θα μπορέσει να επιτρέψει στους πολίτες της να φτιάξουν παρόμοιες εταιρείες (ποτέ lol) και να μην συντηρείται από γελοία πρόστιμα σε ξένες εταιρείες χωρίς τις οποίες θα βρισκόμασταν στον μεσαίωνα, το ξανασυζητάμε. Προς το παρόν, δαγκώνει το χέρι που τη ταΐζει. 

Δεν ξέρω αν υπερβάλλεις χάριν του επιχειρήματος αλλά από όσα αναφέρεις τα μισά είναι άσχετα και τα άλλα μισά απλά δεν ισχύουν. Το τι αξίζουν οι εταιρείες και τι σημασία έχουν για την Αμερική είναι εκτός θέματος-ας φρόντιζε η Αμερική να μην την κρατάνε από τα μπαλάκια 2-3 ολιγοπωλια. Το ότι συντηρούν την ΕΕ με πρόστιμα (πόσο και σε ποιον ήταν το τελευταίο αλήθεια;) είναι κανονικό ανέκδοτο.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Το να εμποδίζεις το διπλανό σου (όχι εσύ προσωπικά αλλά αντιλαμβάνεσαι τι εννοώ) να μπορεί 1-2 πραγματακια να τα κάνει και έξω από το φράχτη είναι πιο δημοκρατικό θεωρείς;

Όπως γράφτηκε και πιο πριν, η κάθε εταιρεία προφανώς έχει σκοπό αποκλειστικά το κέρδος. 
 

Αρα αν το κάνει για να μην έχει την οποιαδήποτε χασουρα, μπορούμε να την κατηγορήσουμε για αυτό; 

10 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Στο δικό σου μαγαζί θέλεις να κάνεις εσύ κουμάντο για τι προϊόντα θα έχεις στο ράφι ή να κάνει κάποιος άλλος; 

Έτσι και η ΕΕ...

Βάζει τους κανόνες για το δικό της "μαγαζί"

Στο δικό μου μαγαζί, θέλω να φέρνω προϊόντα της κάθε εταιρείας όπως αυτή τα έχει σχεδιάσει εξ’αρχης χωρίς να παρεμβαίνω, και να έρχεται ο καθε πελάτης και να αγοράζει οτιδήποτε θέλει ο ίδιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, divnt είπε

Όπως γράφτηκε και πιο πριν, η κάθε εταιρεία προφανώς έχει σκοπό αποκλειστικά το κέρδος. 
 

Αρα αν το κάνει για να μην έχει την οποιαδήποτε χασουρα, μπορούμε να την κατηγορήσουμε για αυτό; 

Στο δικό μου μαγαζί, θέλω να φέρνω προϊόντα της κάθε εταιρείας όπως αυτή τα έχει σχεδιάσει εξ’αρχης χωρίς να παρεμβαίνω, και να έρχεται ο καθε πελάτης και να αγοράζει οτιδήποτε θέλει ο ίδιος. 

Αυτό είναι δικαίωμα σου και κανένας δεν θα σου κάνει κουμάντο στο δικό σου μαγαζί. 

Το ίδιο ισχύει και για το "μαγαζί" της ΕΕ...

Δεν θα της κάνει κουμάντο μια Αμερικανική πολυεθνική...

ή θα συμμορφωθεί με τους όρους της ΕΕ ή ας πάει σε άλλες αγορές...

Αν η παραπάνω τακτική δεν σου αρέσει μπορείς κάλλιστα να κάνεις έναν πολιτικό φορέα όπου στις ευρωεκλογές να έχεις σαν μοναδική πολιτική θέση  το να  μην ξανα ενοχλήσει η ΕΕ την αγαπημένη σου apple....

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Δεν ξέρω αν υπερβάλλεις χάριν του επιχειρήματος αλλά από όσα αναφέρεις τα μισά είναι άσχετα και τα άλλα μισά απλά δεν ισχύουν. Το τι αξίζουν οι εταιρείες και τι σημασία έχουν για την Αμερική είναι εκτός θέματος-ας φρόντιζε η Αμερική να μην την κρατάνε από τα μπαλάκια 2-3 ολιγοπωλια. Το ότι συντηρούν την ΕΕ με πρόστιμα (πόσο και σε ποιον ήταν το τελευταίο αλήθεια;) είναι κανονικό ανέκδοτο.

Δεν υπερβάλλω σε κανένα σημείο. Δεν ξέρω γιατί κατάλαβες κάτι τέτοιο. Το τι αξίζουν εταιρείες όπως Apple, η οποία αξίζει όσο το ΑΕΠ ολόκληρης Γαλλίας και κάνει τζίρο όσο το δικό μας ΑΕΠ, έχει τεράστια σημασία, γιατί η Ε.Ε. δεν έχει να δείξει κάποιο αντίστοιχο χαρτί στο τραπέζι, κοινώς είναι ανίκανη να φτιάξει ανάλογες εταιρείες ενώ παράλληλα χωρίς αυτές τις εταιρείες δεν μπορεί να επιζήσει. Άρα έχεις έναν μπόμπιρα να κουνάει το δάχτυλο σε έναν πολύ μεγαλύτερό του. Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς την ειρωνική αυτή διαφορά στα μεγέθη, τότε είναι άσκοπη η συζήτηση. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, divnt said:

Όπως γράφτηκε και πιο πριν, η κάθε εταιρεία προφανώς έχει σκοπό αποκλειστικά το κέρδος. 
 

Αρα αν το κάνει για να μην έχει την οποιαδήποτε χασουρα, μπορούμε να την κατηγορήσουμε για αυτό; 

Μα δεν την κατηγόρησε κανείς, τουλάχιστον όχι με τη νομική έννοια. Της τέθηκαν κάποιοι κανόνες, ίδιοι με αυτούς για τις άλλες εταιρειες αντιστοιχου μεγεθους, και η ίδια επέλεξε να συμμορφωθεί ακριβώς γιατί σκοπός της είναι το κέρδος.

Και για να είμαι δίκαιος να παρατηρήσω πως το έκανε με πολύ λιγοτερο θρήνο και σκισιμο ρούχων από αρκετούς σχολιαστές του νήματος.

1 minute ago, stamstergios said:

Δεν υπερβάλλω σε κανένα σημείο. Δεν ξέρω γιατί κατάλαβες κάτι τέτοιο. Το τι αξίζουν εταιρείες όπως Apple, η οποία αξίζει όσο το ΑΕΠ ολόκληρης Γαλλίας και κάνει τζίρο όσο το δικό μας ΑΕΠ, έχει τεράστια σημασία, γιατί η Ε.Ε. δεν έχει να δείξει κάποιο αντίστοιχο χαρτί στο τραπέζι, κοινώς είναι ανίκανη να φτιάξει ανάλογες εταιρείες ενώ παράλληλα χωρίς αυτές τις εταιρείες δεν μπορεί να επιζήσει. Άρα έχεις έναν μπόμπιρα να κουνάει το δάχτυλο σε έναν πολύ μεγαλύτερό του. Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς την ειρωνική αυτή διαφορά στα μεγέθη, τότε είναι άσκοπη η συζήτηση. 

Λοιπόν με αυτό κατάλαβα που διαφέρουμε στις αντιλήψεις... εσύ θεωρείς ότι μια εταιρεία μεγαθήριο είναι επίτευγμα και παράδειγμα προς μίμηση σε μια κοινωνία ενώ εγώ ακριβώς το αντίθετο.

Να υπενθυμίσω ότι στο παρελθόν υπήρξαν εταιρειες αντίστοιχου και μεγαλύτερου βεληνεκούς από την Apple (VOC, Carnegie steel, Rockefeller companies). Μάντεψε τι έγινε με αυτές. Επίσης για το ποιος είναι "μεγαλύτερος", ενα κράτος ή μια εταιρεία... συγκρίνεις μήλα με διαστημόπλοια. Σε εκατό χρόνια από σήμερα, είναι πιο πιθανό να υπάρχει η Apple ή η Γαλλία;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...