Προς το περιεχόμενο

Μετά τις πιέσεις της Ε.Ε, η Apple προτίθεται να "ανοίξει" τις ανέπαφες πληρωμές NFC του iPhone και σε τρίτους


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, darks1de είπε

εσείς που δεν πιστεύετε στην ευρωπαική παρέμβαση γιατί δεν πάτε κάπου αλλού; τι σας φταίμε εμείς;

 

 

Αυτό είναι η πεμπτουσία της δημοκρατίας. Μπορούν να ακουστούν όλες οι γνώμες. Είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Αυτό είναι η πεμπτουσία της δημοκρατίας. Μπορούν να ακουστούν όλες οι γνώμες. Είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς.

Γιατί ποιον φίμωσα; απάντηση ανάλογη αυτής που έλαβα έδωσα χιουμοριστικά. Η δημοκρατία έχει ψηφίσει να δώσει στην Ε.Ε. την δύναμη να κάνει αυτά που θέλει για την υπεράσπιση των πυλώνων που την καθορίζουν. Η ανταγωνιστική αγορά είναι μια απο τις αρμοδιότητες της και αναφέρεται ρητά στις συνθήκες της. Αν δεν σου αρέσει φεύγεις, είτε ψηφίζεις ώστε η χώρα σου να αποχωρήσει είτε μαζεύεις τα μπογαλάκια σου και τραβάς για αγγλοσαξονία. 

Άσε που διαβάζω για κάτι πιστόλια στον κρόταφο κλπ, βρε ποιος σε ανάγκασε εσένα ως καταναλωτή να βάλεις 3rd party application; Κάτσε με το stock. 

Επεξ/σία από darks1de
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, darks1de said:

Γιατί ποιον φίμωσα; απάντηση ανάλογη αυτής που έλαβα έδωσα χιουμοριστικά. Η δημοκρατία έχει ψηφίσει να δώσει στην Ε.Ε. την δύναμη να κάνει αυτά που θέλει για την υπεράσπιση των πυλώνων που την καθορίζουν. Η ανταγωνιστική αγορά είναι μια απο τις αρμοδιότητες της και αναφέρεται ρητά στις συνθήκες της. Αν δεν σου αρέσει φεύγεις, είτε ψηφίζεις ώστε η χώρα σου να αποχωρήσει είτε μαζεύεις τα μπογαλάκια σου και τραβάς για αγγλοσαξονία. 

Άσε που διαβάζω για κάτι πιστόλια στον κρόταφο κλπ, βρε ποιος σε ανάγκασε εσένα ως καταναλωτή να βάλεις 3rd party application; Κάτσε με το stock. 

 

απο την στιγμη που μου απαγορευει να αγορασω προιον ασφαλειας που επιθυμω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2024 στις 4:24 ΜΜ, MrRush είπε

Μένω Λονδίνο, δεν το έχω συναντήσει που-θε-να. Έχω πληρώσει με κάρτες Alpha Bank, Eurobank (και πιστωτική), Εθνική, Revolut και Monzo, κανένα μα κανένα πρόβλημα ποτέ.

 

Στις 20/1/2024 στις 4:38 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Ε τώρα τι να σου πω. Αυτά που περιγράφεις δεν υπάρχουν. Και δεν εννοώ ότι δεν σου συμβαίνουν, προφανώς συμβαίνουν για να το αναφέρεις.

Αλλά πρώτον το Google pay δεν έχει καμία σχέση με το pos.To Google pay έχει να κάνει με την τράπεζα και το κινητό. Το pos το μόνο που κάνει είναι να διαβάζει το κινητό μέσω NFC ακριβώς όπως μια contactless κάρτα. Οπότε δεν γίνεται να λειτουργεί το ένα και όχι ότι άλλο. Αν συμβεί θα είναι κάτι σπανιότατο.

Οπότε κάτι άλλο φταίει και όχι το android. Άλλαξε payment profile σε βρετανικό εφόσον είσαι Βρετανία.

 

Το συγκεκριμένο βίντεο το πέτυχα πάνω στην έρευνα μου για το τι φταίει για τα προβλήματα που συναντάω που και που στις πληρωμές μου. Εχει και άλλα όμως αυτός πραγματικά περιγράφει την δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα. 

Δεν είμαι ούτε τρελός, ούτε άσχετος. Αυτά εδώ είναι ενδελεχή προβλήματα του λειτουργικού και παρόλο που έχουν γίνει καλύτερα παραμένουν. Και το ξαναλέω, η εμπειρία μου μοιράζεται και με άλλους χρήστες, δεν είμαι μόνος μου και αυτό στον άμεσο κοινωνικό και εργασιακό μου κύκλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

 

 

Το συγκεκριμένο βίντεο το πέτυχα πάνω στην έρευνα μου για το τι φταίει για τα προβλήματα που συναντάω που και που στις πληρωμές μου. Εχει και άλλα όμως αυτός πραγματικά περιγράφει την δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα. 

Δεν είμαι ούτε τρελός, ούτε άσχετος. Αυτά εδώ είναι ενδελεχή προβλήματα του λειτουργικού και παρόλο που έχουν γίνει καλύτερα παραμένουν. Και το ξαναλέω, η εμπειρία μου μοιράζεται και με άλλους χρήστες, δεν είμαι μόνος μου και αυτό στον άμεσο κοινωνικό και εργασιακό μου κύκλο. 

Δεν ξέρω τι γίνεται στο εξωτερικό στην Ελλάδα πάντως οι πληρωμές της Google δουλεύουν μέχρι και σε τυχαίοα vending machines ή σε καράβια στη μέση του Αιγαίου..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dieksodo είπε

 

ακριβως εδω εντοπιζεται το προβλημα. στα σοβαρα νομικα συστηματα (αγγλοσαξονικα) το κρατος δεν εχει καμια δουλεια να επεμβει. αν εσυ υποστεις απατη μπορεις να κανεις μηνυση και να παρεις αποζημιωση. το κρατος ειναι υποχρεωμενο να σου παρεχει δικαστηρια και δικαιοσυνη οχι να αποφασιζει για σενα τι ειναι σωστο και τι οχι 

 

Σοβαρά τώρα; Πίσω από την κάθε συσκευασία υπάρχει υποχρεωτική ετικέτα η οποία συμβαδίζει με την τρέχουσα νομοθεσία και νομολογία (δλδ τις δικαστικές αποφάσεις) και η οποία είναι ΤΟΜΟΙ που έχουν νομοθετηθεί τις τελευταίες δεκαετίες που ρυθμίζουν και την παραμικρή λεπτομέρεια, όπως τι συστατικά θα έχει, τι έλεγχος θα γίνει στα συστατικά, τι προδιαγραφές θα χει το κάθε συστατικό, τι θα αναγράφεται και τι όχι, ακόμα και τι μεγέθους γραμματοσειρά θα υπάρχει ώστε να μην εξαπατειται ο πελάτης. Πήγαινε σε ένα tesco στην Αγγλία, πάρε όλα τα γάλατα, τσέκαρε από πίσω τι γράφουν και εφόσον τους κρίνεις χαζούς, βάλε δική σου ετικέτα αναγράφοντας ότι το γάλα που πουλάς έχει 0% λιπαρά 100% αύξηση τεστοστερόνης στους άντρες και ότι τα γαλατα των ανταγωνιστών προκαλούν διάρροια και τριχόπτωση.

Επεξ/σία από giannisg33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

 

 

Το συγκεκριμένο βίντεο το πέτυχα πάνω στην έρευνα μου για το τι φταίει για τα προβλήματα που συναντάω που και που στις πληρωμές μου. Εχει και άλλα όμως αυτός πραγματικά περιγράφει την δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα. 

Δεν είμαι ούτε τρελός, ούτε άσχετος. Αυτά εδώ είναι ενδελεχή προβλήματα του λειτουργικού και παρόλο που έχουν γίνει καλύτερα παραμένουν. Και το ξαναλέω, η εμπειρία μου μοιράζεται και με άλλους χρήστες, δεν είμαι μόνος μου και αυτό στον άμεσο κοινωνικό και εργασιακό μου κύκλο. 

Αυτό είναι πρόβλημα της Αγγλίας όχι του λειτουργικού. Στην Ελλάδα δεν υφίσταται κάτι τέτοιο γιατί μάντεψε, έχουν αναβαθμιστεί όλα τα POS . Στην Ψαροκωσταινα αυτό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dieksodo είπε

 

απο την στιγμη που μου απαγορευει να αγορασω προιον ασφαλειας που επιθυμω

Πως πλήττεται η ασφάλεια της συσκευής αν δώσει ο κατασκευαστής πρόσβαση στο nfc σε τρίτες εφαρμογές και εσύ δεν κατεβάσεις καμια τρίτη εφαρμογή; Μαλλον δεν ξέρετε πως δουλεύουν αυτά τα πράγματα και βγάζετε λάθος συμπεράσματα. Ή απλά οταν λέει η apple οτι θα δημιουργηθουν προβλήματα ασφαλείας το πιστεύετε τυφλά χωρις να χρησιμοποιείτε κριτική σκέψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Bourdoulas said:

Αυτό είναι πρόβλημα της Αγγλίας όχι του λειτουργικού. Στην Ελλάδα δεν υφίσταται κάτι τέτοιο γιατί μάντεψε, έχουν αναβαθμιστεί όλα τα POS . Στην Ψαροκωσταινα αυτό... 

Η Αγγλία είχε POS παντού πριν την Ελλάδα και παίζουν όλα κανονικά, παντού. Δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα με Google Pay στην Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 7:00 ΠΜ, Bourdoulas είπε

Αυτό είναι πρόβλημα της Αγγλίας όχι του λειτουργικού. Στην Ελλάδα δεν υφίσταται κάτι τέτοιο γιατί μάντεψε, έχουν αναβαθμιστεί όλα τα POS . Στην Ψαροκωσταινα αυτό... 

Το έχω συναντήσει και σε Ελλάδα. Τη διπλό-τριπλό χρέωση. Δεν είναι μόνο πρόβλημα Αγγλίας που ζω και εργάζομαι. Απλά εδώ είναι τόσο διάσπαρτο που δεν υπάρχει περίπτωση να μην το συναντήσεις. 

Ο άλλος λέει ότι δεν το συνάντησε στο Λονδίνο. Οκ αυτός δεν το συνάντησε, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, υπάρχει και είναι και γενικότερο θέμα όπως και κάθε άλλο θέμα με apps. 

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι θέμα implementation, για εμένα είναι θέμα android. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikaruga24 είπε

Το έχω συναντήσει και σε Ελλάδα. Τη διπλό-τριπλό χρέωση. Δεν είναι μόνο πρόβλημα Αγγλίας που ζω και εργάζομαι. Απλά εδώ είναι τόσο διάσπαρτο που δεν υπάρχει περίπτωση να μην το συναντήσεις. 

Ο άλλος λέει ότι δεν το συνάντησε στο Λονδίνο. Οκ αυτός δεν το συνάντησε, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει, υπάρχει και είναι και γενικότερο θέμα όπως και κάθε άλλο θέμα με apps. 

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι θέμα implementation, για εμένα είναι θέμα android

Καλά οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κάθε αγορά (region) έχει και τους κανόνες της οπότε οποιαδήποτε εταιρία θέλει να πουλήσει σε κάποιο region πρέπει να συμμορφωθεί και με τους κανόνες της εκάστοτε αγοράς , στην συγκεκριμένη περίπτωση η Ε.Ε. είναι τεράστια και δυνατή και τυγχάνει να είναι συγκριτικά με άλλες δυνατές αγορές πιο δίκαια όσον αφορά τους κανόνες που θέτει.

Οπότε η Apple και οποιαδήποτε άλλη εταιρία θα αναγκαστεί να συμμορφωθεί και αυτό είναι το point.

ps offtopic: Πχ παραδέχτηκα τους σκανδιναβούς που κατάφεραν με συλλογικά αντανακλαστικά και άμεση αντίδραση να επιβάλλουν στο Elon (aka τον πλουσιότερο άνθρωπο στον κόσμο) να υπογράψει συλλογικές συμβάσεις και μάλιστα με πολύ δυναμικό τρόπο, γιατί πολύ απλά η νοοτροπία τους είναι πάνω από όλα ανθρώπινη και η νομοθεσία τους προστατεύει τους πολίτες και φυσικά εφαρμόζεται από όλους! Όνειρο θερινής νυκτός φυσικά για κάποιες χώρες σαν την δική μας!

Επεξ/σία από Brainkill4r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/01/2024 at 03:27, giannisg33 said:

Σοβαρά τώρα; Πίσω από την κάθε συσκευασία υπάρχει υποχρεωτική ετικέτα η οποία συμβαδίζει με την τρέχουσα νομοθεσία και νομολογία (δλδ τις δικαστικές αποφάσεις) και η οποία είναι ΤΟΜΟΙ που έχουν νομοθετηθεί τις τελευταίες δεκαετίες που ρυθμίζουν και την παραμικρή λεπτομέρεια, όπως τι συστατικά θα έχει, τι έλεγχος θα γίνει στα συστατικά, τι προδιαγραφές θα χει το κάθε συστατικό, τι θα αναγράφεται και τι όχι, ακόμα και τι μεγέθους γραμματοσειρά θα υπάρχει ώστε να μην εξαπατειται ο πελάτης. Πήγαινε σε ένα tesco στην Αγγλία, πάρε όλα τα γάλατα, τσέκαρε από πίσω τι γράφουν και εφόσον τους κρίνεις χαζούς, βάλε δική σου ετικέτα αναγράφοντας ότι το γάλα που πουλάς έχει 0% λιπαρά 100% αύξηση τεστοστερόνης στους άντρες και ότι τα γαλατα των ανταγωνιστών προκαλούν διάρροια και τριχόπτωση.

 

να ξεκαθαρισουμε εδω τη θεμελειωδη διαφορα μεταξυ του εχω δικαιωμα να πουλαω κατι που να εχει 100% στο ενα και 0% στο αλλο και να μην μπορει να μου το απαγορευσει κανεις αρκει να μην λεω ψεματα ετσι? ψεματα ισον απατη ισον παρανομια

 

πχ αλλο πραγμα να πουλαω αυτοκινητο χωρις αεροσακους και αλλο πραγμα να πουλαω αμαξι με αεροσακους που δεν κανουν deploy

On 22/01/2024 at 10:02, darks1de said:

Πως πλήττεται η ασφάλεια της συσκευής αν δώσει ο κατασκευαστής πρόσβαση στο nfc σε τρίτες εφαρμογές και εσύ δεν κατεβάσεις καμια τρίτη εφαρμογή; Μαλλον δεν ξέρετε πως δουλεύουν αυτά τα πράγματα και βγάζετε λάθος συμπεράσματα. Ή απλά οταν λέει η apple οτι θα δημιουργηθουν προβλήματα ασφαλείας το πιστεύετε τυφλά χωρις να χρησιμοποιείτε κριτική σκέψη.

γιατι για να μπορεισει να χρησιμοποιηθει το nfc απο τριτους θα πρεπει η αππλ να ανοιξει το απι της σε τριτους 

αυτο σημαινει πως μππρει καποιος κακοβουλος να εκμεταλλευτει το απι για να δημιουργησει προβλημα ή ακομα και να εκμεταλλευτει κενο ασφαλειας αυτου του απι ή ακομα και να χρησιμοποιησει τριτη εφαρμογη για να μπει μεσα στο συστημα

αυτο σημαινει μειωση ασφαλειας του συστηματος και αναγκη για την αππλ να επιληφθει του θεματος που θα παρει χρισημους πορους απο αλλα προτζεκτς

γιατι να διακυνδυνευσει η ασφαλεια οταν δεν υπαρχει λογος?

αν θελεις τριτες εφαρμογες μπορεις να αγορασεις ανδροιδ

γιατι να μου επιβαλλεις σωνει και καλα να αγορασω ενα προιον που δεν θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dieksodo είπε

 

να ξεκαθαρισουμε εδω τη θεμελειωδη διαφορα μεταξυ του εχω δικαιωμα να πουλαω κατι που να εχει 100% στο ενα και 0% στο αλλο και να μην μπορει να μου το απαγορευσει κανεις αρκει να μην λεω ψεματα ετσι? ψεματα ισον απατη ισον παρανομια

 

πχ αλλο πραγμα να πουλαω αυτοκινητο χωρις αεροσακους και αλλο πραγμα να πουλαω αμαξι με αεροσακους που δεν κανουν deploy

γιατι για να μπορεισει να χρησιμοποιηθει το nfc απο τριτους θα πρεπει η αππλ να ανοιξει το απι της σε τριτους 

αυτο σημαινει πως μππρει καποιος κακοβουλος να εκμεταλλευτει το απι για να δημιουργησει προβλημα ή ακομα και να εκμεταλλευτει κενο ασφαλειας αυτου του απι ή ακομα και να χρησιμοποιησει τριτη εφαρμογη για να μπει μεσα στο συστημα

αυτο σημαινει μειωση ασφαλειας του συστηματος και αναγκη για την αππλ να επιληφθει του θεματος που θα παρει χρισημους πορους απο αλλα προτζεκτς

γιατι να διακυνδυνευσει η ασφαλεια οταν δεν υπαρχει λογος?

αν θελεις τριτες εφαρμογες μπορεις να αγορασεις ανδροιδ

γιατι να μου επιβαλλεις σωνει και καλα να αγορασω ενα προιον που δεν θελω?

Αν υπάρχει κενό στο api της apple, πως φταίει κάποιος άλλο εκτός από αυτήν για αυτό;  Άρα το λειτουργικό είναι ασφαλές επειδή όλα είναι κρυμμένα κάτω από το χαλί. Ειλικρίνα αν πιστευέις όλα αυτά που έχεις γράψει (πιθανότατα κάπου θα τα διάβασες) λυπάμαι γιατί έχει μηδέν εμπειρία από το πως δουλεύουν όλα αυτά αλλά είσαι και κάθετος στις απόψεις σου.

"αυτο σημαινει πως μππρει καποιος κακοβουλος να εκμεταλλευτει το απι για να δημιουργησει προβλημα ή ακομα και να εκμεταλλευτει κενο ασφαλειας αυτου του απι ή ακομα και να χρησιμοποιησει τριτη εφαρμογη για να μπει μεσα στο συστημα"

Αυτό επίσης σημαίνει πως κάθε φορά που η apple ενεργοποιεί μια νέα λειτουργία ή κάποιο άλλο api στο λειτουργικό της αμέσως ανοίγει και κερκόπορτες στον έξω κόσμο. Βγάλε σε παρακαλώ τα μηλόγυαλα και σκέψου για τον εαυτό σου, μην αφήνεις την apple να σκέφτεται για έσενα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...