Προς το περιεχόμενο

Μετά τις πιέσεις της Ε.Ε, η Apple προτίθεται να "ανοίξει" τις ανέπαφες πληρωμές NFC του iPhone και σε τρίτους


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ε.Ε όπως πάντα ακολουθεί την τακτική του παράσιτου βγάζοντας χρήμα όχι με ανάπτυξη αλλά με πρόστιμα και νομοθεσίες (το ίδιο κάνει και το ελληνικό κράτος). Στρέφεται εναντίον τεράστιων εταιριών για να βγάλει ζεστό χρήμα πάντα με την απειλή του αποκλεισμού από την ευρωπαϊκή αγορά. Το ίδιο θα μπορούσε να  κάνει αύριο και με την google και το android. Και μιλάμε για μια Ευρώπη που δεν κατασκευάζει πια στο τομέα της υψηλής τεχνολογίας ούτε οδοντογλυφίδα. Ας υπήρχε έστω μια ευρωπαϊκή χώρα πχ που να κατασκεύαζε ένα ευρωπαϊκό κινητό τηλέφωνο με τις προδιαγραφές που επιβάλει η Ε.Ε και ας είναι και android και μετά να κουνάει το δάχτυλο σε οποιονδήποτε που το μόνο που παράγει είναι «παρασιτικές» νομοθετικές επιτροπές πάντα ανώνυμες που εκ του ασφαλούς στα υπόγεια των Βρυξελλών «νομοθετουν» επεί πάντως επιστητού αρκεί να υπάρχει παραδάκι 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είδα 1-2 σχόλια για το πόσο χάλια είναι τα Android. Έχετε να πιάσετε πολλά χρόνια Android στο χέρι. Εγώ απολαμβάνω μια γαμάτη εμπειρία σε ένα κινητό των 300 ευρώ με 120HZ οθόνη, μια μπαταρία που κρατάει άνετα 2-3 μέρες και ένα λειτουργικό με ένα καταπληκτικό UI (OneUI). Δεν ζηλεύω ούτε στο ελάχιστο κάτι πιο ακριβό. Διαβάζω σχόλια τύπου "το android είναι χάλια, έχει χάλια UI" και πλέον δεν γίνομαι trigger. Τόσο ευχαριστημένος είμαι με την επιλογή μου.

Όσο για τις αλλαγές που γίνανε ή θα γίνουν. Μπράβο στην ΕΕ που βάζει μια τάξη. Δεν υπάρχει "είναι δικό μου λειτουργικό ότι θέλω κάνω" όταν απευθύνεσαι στο ευρύ κοινό.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Αυτό είναι δικαίωμα σου και κανένας δεν θα σου κάνει κουμάντο στο δικό σου μαγαζί. 

Το ίδιο ισχύει και για το "μαγαζί" της ΕΕ...

Δεν θα της κάνει κουμάντο μια Αμερικανική πολυεθνική...

ή θα συμμορφωθεί με τους όρους της ΕΕ ή ας πάει σε άλλες αγορές...

Αν η παραπάνω τακτική δεν σου αρέσει μπορείς κάλλιστα να κάνεις έναν πολιτικό φορέα όπου στις ευρωεκλογές να έχεις σαν μοναδική πολιτική θέση  το να  μην ξανα ενοχλήσει η ΕΕ την αγαπημένη σου apple....

 

εδώ ρίχνει τα μούτρα της και βάζει την ουρά στα σκέλια για να πουλάει στην Κίνα, θα εναντιωθεί στην πλούσια Ευρώπη :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμας που δεν υπαρχει τζομπς να πατησει ποδι και να πει δεν ανεχομαστε να μας λετε πως θα φτιαχνουμε ταπροιοντα μας

δυστηχως ο κοοκ αποδυκνυεται απελπιστικα μικρος. κοιταει τα εφημερα κερδη και δεν νοιαζεται για το οτι η εταιρια σιγα σιγα θα χασει την αιγλη της και θα καταντησει σαν τις υπολοιπες.

εαν δεν μπει ενα στοπ καποια στιγμη σε ολη αυτη τη κατηφορα θα φτασει σε ενα επιπεδο που δεν θα υπαρχει γυρισμος

 

 

12 hours ago, andreas1gr said:

Αυτό είναι δικαίωμα σου και κανένας δεν θα σου κάνει κουμάντο στο δικό σου μαγαζί. 

Το ίδιο ισχύει και για το "μαγαζί" της ΕΕ...

Δεν θα της κάνει κουμάντο μια Αμερικανική πολυεθνική...

ή θα συμμορφωθεί με τους όρους της ΕΕ ή ας πάει σε άλλες αγορές...

Αν η παραπάνω τακτική δεν σου αρέσει μπορείς κάλλιστα να κάνεις έναν πολιτικό φορέα όπου στις ευρωεκλογές να έχεις σαν μοναδική πολιτική θέση  το να  μην ξανα ενοχλήσει η ΕΕ την αγαπημένη σου apple....

 

 

καμια αππλε δεν κανει κουμαντο στην ευρωπη

η αππλ δεν μπορει να σου βαλει το πιστολι στο κροταφο να αγορασεις αιφον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MrRush είπε

Η συσκευή σου είναι αναξιόπιστη και μη ασφαλής άμα έχεις κανένα no-name κινεζικό, όχι άμα έχεις καμία συσκευή της προκοπής. 

 

13 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Βέβαια δεν ισχύει τίποτα από τα δύο τελευταία που αναφέρεις.

Εκτός και αν μιλάς για άγνωστους κατασκευαστές από Ασία μεριά οπότε εκεί θα έπρεπε να γνωρίζεις το ρίσκο που παίρνεις.

 

13 ώρες πριν, azuli είπε

Αυτο πρεπει να στο χε πει ενας φιλος σου απ' το χωριο ε?

S23U είναι καλή συσκευή άραγε; Γιατί απλά νομίζετε ότι είστε εξυπνάκηδες και θεωρείτε αμέσως ότι θέλετε; 

Το σχόλιο μου έχει να κάνει άμεσα με σύγκριση με το iphone της κοπέλας μου για το θέμα των πληρωμών. Το δικό μου σίγουρα δεν είναι αξιόπιστο διότι τρώει κολλήματα και σκαλώματα χωρίς λόγο και πρέπει με το στανιό να κουβαλάω και την κάρτα μου ενώ έχω και αμφιβολίες για το θέμα της ασφάλειας. Εχω την συσκευή 9 μήνες τώρα, χρειάστηκα να κάνω dispute με τις συναλλαγές μου ως τώρα 4 φορές. 

Αντίθετα οι πληρωμές στο iphone της κοπέλας μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ποτέ δεν είχα fail, ποτέ δεν διπλο-τριπλο χρεώθηκα και ποτέ δεν ξέμεινε από επιλογές διότι τα πάντα δουλεύουν με το iphone. Καλή τύχη αν βρεθείτε σε κάνα μέρος που δεν έχει και πολύ κίνηση και η μόνη μέθοδος πληρωμής είναι μετρητά ή apple pay. Αυτό μας σηναίβει εμάς και αν δεν ήταν μαζί μου εκείνη την ημέρα θα είχα ξεμείνει κυριολεκτικά στο δρόμο χωρίς φράγκο και χωρίς δυνατότητα να πληρώσω.  

Το θέμα των πληρωμών επίσης δεν είναι το μόνο στο θέμα της ασφάλειας. Οτι και να γίνεται σε θέμα iphone με leaks και τέτοια στο android είναι δεκάδες φορές πολλαπλάσιο. Πρόσφατο δείγμα στην εταιρία μου με το pass που φοράμε στα κινητά όλοι οι android users κλειδωθήκαμε από έξω διότι ειπήρχε data breach για τους κωδικούς ασφαλείας για την είσοδο στο κτήριο. Apple users όλα καλά, κανένα πρόβλημα. 

Γενικά αυτό το τελευταίο διάστημα μου έδειξε πόσο μεγάλη διαφορά αξιοπιστίας υπάρχει μεταξύ των δυο λειτουργικών σε πολλά άλλα μικρότερα αλλά σημαντικά θέματα (όπως τα notifications) και βλέπω το πόσο σημαντικό είναι να εμπιστεύεσαι τη συσκευή σου να κάνει τη δουλειά που πρέπει όπως το περιμένεις. 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ikaruga24 said:

 

 

S23U είναι καλή συσκευή άραγε; Γιατί απλά νομίζετε ότι είστε εξυπνάκηδες και θεωρείτε αμέσως ότι θέλετε; 

Το σχόλιο μου έχει να κάνει άμεσα με σύγκριση με το iphone της κοπέλας μου για το θέμα των πληρωμών. Το δικό μου σίγουρα δεν είναι αξιόπιστο διότι τρώει κολλήματα και σκαλώματα χωρίς λόγο και πρέπει με το στανιό να κουβαλάω και την κάρτα μου ενώ έχω και αμφιβολίες για το θέμα της ασφάλειας. Εχω την συσκευή 9 μήνες τώρα, χρειάστηκα να κάνω dispute με τις συναλλαγές μου ως τώρα 4 φορές. 

Αντίθετα οι πληρωμές στο iphone της κοπέλας μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ποτέ δεν είχα fail, ποτέ δεν διπλο-τριπλο χρεώθηκα και ποτέ δεν ξέμεινε από επιλογές διότι τα πάντα δουλεύουν με το iphone. Καλή τύχη αν βρεθείτε σε κάνα μέρος που δεν έχει και πολύ κίνηση και η μόνη μέθοδος πληρωμής είναι μετρητά ή apple pay. Αυτό μας σηναίβει εμάς και αν δεν ήταν μαζί μου εκείνη την ημέρα θα είχα ξεμείνει κυριολεκτικά στο δρόμο χωρίς φράγκο και χωρίς δυνατότητα να πληρώσω.  

Το θέμα των πληρωμών επίσης δεν είναι το μόνο στο θέμα της ασφάλειας. Οτι και να γίνεται σε θέμα iphone με leaks και τέτοια στο android είναι δεκάδες φορές πολλαπλάσιο. Πρόσφατο δείγμα στην εταιρία μου με το pass που φοράμε στα κινητά όλοι οι android users κλειδωθήκαμε από έξω διότι ειπήρχε data breach για τους κωδικούς ασφαλείας για την είσοδο στο κτήριο. Apple users όλα καλά, κανένα πρόβλημα. 

Γενικά αυτό το τελευταίο διάστημα μου έδειξε πόσο μεγάλη διαφορά αξιοπιστίας υπάρχει μεταξύ των δυο λειτουργικών σε πολλά άλλα μικρότερα αλλά σημαντικά θέματα (όπως τα notifications) και βλέπω το πόσο σημαντικό είναι να εμπιστεύεσαι τη συσκευή σου να κάνει τη δουλειά που πρέπει όπως το περιμένεις. 

Το κινητό σου έχει πρόβλημα τότε, αυτό που περιγράφεις δεν είναι λογικό να συμβαίνει και άμα συνέβαινε γενικά να είσαι σίγουρος πως θα είχε ακουστεί. 

Ανέπαφες πληρωμές με Android κάνω από το 2018, σε Ελλάδα και σε εξωτερικό, ποτέ μα ποτέ κανένα πρόβλημα. Ξεκίνησα ανέπαφες πληρωμές από το Nexus 6P, μετά OnePlus 6, μετά Pixel 4a 5G και τώρα Pixel 8. 

Τώρα όσο για το "ενώ έχω και αμφιβολίες για το θέμα της ασφάλειας". Αβάσιμες είναι οι αμφιβολίες σου. Και το Google Pay και το Apple Pay είναι το ίδιο ασφαλή. Αν δεν σε πειθώ εγώ, ας σε πείσει ή Wise που χρησιμοποιεί Google Pay με τις κάρτες της και έκανε έρευνα για αυτό.

"Οτι και να γίνεται σε θέμα iphone με leaks και τέτοια στο android είναι δεκάδες φορές πολλαπλάσιο."

Καθαρά ο νόμος των μεγάλων αριθμών. Προφανώς με την πολύ μεγαλύτερη κλίμακα του Android θα συμβαίνει αυτό. Πέρα όμως απο την κλίμακα, το iOS είναι υπερ-κλειδωμένο οπότε χάνεις σε λειτουργίες ώστε και καλά να έχεις περισσότερη ασφάλεια. 

Το iOS είναι μια χαρά, κάνει αυτό που θες και τον εμπιστεύεσαι να το κάνει, το θέμα είναι ότι δεν κάνει πολλά που μπορεί να θες να κάνει, οπότε αυτόματα τρώει άκυρο για κάποιο ποσοστό χρηστών.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, MrRush είπε

Το κινητό σου έχει πρόβλημα τότε, αυτό που περιγράφεις δεν είναι λογικό να συμβαίνει και άμα συνέβαινε γενικά να είσαι σίγουρος πως θα είχε ακουστεί. 

Ανέπαφες πληρωμές με Android κάνω από το 2018, σε Ελλάδα και σε εξωτερικό, ποτέ μα ποτέ κανένα πρόβλημα. Ξεκίνησα ανέπαφες πληρωμές από το Nexus 6P, μετά OnePlus 6, μετά Pixel 4a 5G και τώρα Pixel 8. 

Τώρα όσο για το "ενώ έχω και αμφιβολίες για το θέμα της ασφάλειας". Αβάσιμες είναι οι αμφιβολίες σου. Και το Google Pay και το Apple Pay είναι το ίδιο ασφαλή. Αν δεν σε πειθώ εγώ, ας σε πείσει ή Wise που χρησιμοποιεί Google Pay με τις κάρτες της και έκανε έρευνα για αυτό.

"Οτι και να γίνεται σε θέμα iphone με leaks και τέτοια στο android είναι δεκάδες φορές πολλαπλάσιο."

Καθαρά ο νόμος των μεγάλων αριθμών. Προφανώς με την πολύ μεγαλύτερη κλίμακα του Android θα συμβαίνει αυτό. Πέρα όμως απο την κλίμακα, το iOS είναι υπερ-κλειδωμένο οπότε χάνεις σε λειτουργίες ώστε και καλά να έχεις περισσότερη ασφάλεια. 

Το iOS είναι μια χαρά, κάνει αυτό που θες και τον εμπιστεύεσαι να το κάνει, το θέμα είναι ότι δεν κάνει πολλά που μπορεί να θες να κάνει, οπότε αυτόματα τρώει άκυρο για κάποιο ποσοστό χρηστών.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα, η εμπειρία είναι ίδια με τα υπόλοιπα Samsung που έχουμε συνάδελφοι στο γραφείο. Δεν ακούγεται πολύ διότι το πρόβλημα είναι ποικίλο. Εγώ έχω HSBC τράπεζα που την συνδέω με το Gpay και το Revolut παράδειγμα, άλλος έχει Nattwest και το συνδέει με Gpay που το συνδέει με τη Monzo ή τη Monese ή άλλες εφαρμογές. 

Αυτή η ποικιλομορφία προκαλεί κάποιες φορές glitches ή ασυμβατότητες. Σύνηθες φαινόμενο μετά από κάποιο major update ή αλλαγή πολιτικών χρήσης. Δεδομένου ότι το κινητό μου είναι καθημερινό εργαλείο και κάνω αμέτρητες συναλλαγές κάθε μέρα οι τέσσερις φορές failure δεν είναι και κάνα σοβαρό δείγμα μέσα στο 9μηνο. 

Αυτό βέβαια δεν σταματάει τη συσκευή από το να είναι απλά αναξιόπιστη διότι από εκεί που δεν θα χρειαζόταν να κουβαλάω μετρητά και κάρτες τώρα πλέον το σιγουρεύω να μην φεύγω από το σπίτι χωρίς αυτά. 

Το Iphone δεν είχε ποτέ τέτοια προβλήματα, τουλάχιστον όσο εγώ είμαι εκτεθειμένος στη χρήση του μέσω της κοπέλας μου. Δεν είναι μικρό το πλεονέκτημα του iphone σε αυτό το κομμάτι. Εχω άπειρα τέτοια παραδείγματα που το να έχεις iphone απλά σου λύνει τα χέρια. Παρακάτω μερικά παραδείγματα αξιοπιστίας όπως τα ζούμε τώρα. 

1. Apple car play - δουλεύει απροβλημάτιστα και χωρίς κανένα σκάλωμα. Δεν κάνει reset χωρίς λόγο, δεν χάνει settings, δεν "κολλάει" η οθόνη σε λευκό backround αν αλλάξεις εφαρμογή. 

2. Notifications - έρχονται στην ώρα τους. Αντίθετα στο android, είτε στο S23U είτε στο Pixel 4 μου, έρχονται και ώρες μετά ή ποτέ εκτός και αν ανοίξω την εφαρμογή του email χειροκίνητα και λάβω τις ειδοπειήσεις αμέσως με τη μια. Πραγματικά εκνευριστικό. 

3. Ολοι οι αυτόματοι πωλητές στο γραφείο και στο γυμναστήριο δουλεύουν αποκλειστικά με κάρτα ή apple pay. Ακόμα και μέσα στο γραφείο αναγκάζομαι να κουβαλάω την κάρτα μου αν θέλω να πάρω τίποτε από το μηχάνημα. 

Υπάρχουν και άλλα όμως δεν θέλω να φάω ακόμα περισσότερο χώρο από όσο έχω ήδη φάει. Εν πάση περιπτώσει αυτό που θέλω είναι ότι με αυτήν την αλλαγή να ΜΗΝ έρθει και το iphone στα ίδια χωράφια με το android διότι θα είναι ταυτόχρονα λυπηρό και καθόλου λειτουργικό. Ο στόχος είναι να μου λύσει τα χέρια, όχι να με αναγκάσει να κουβαλάω επιπλέον πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, azuli είπε

Showing results for apple icloud leaks

''Apple-backed data breach report says 2.6 billion records leaked in 2 years. More ransomware attacks were reported from January to September 2023 than in all of 2022, according to a new report by Apple. An Apple-commissioned data breach report found 2.6 billion records were stolen by hackers between 2021 and 2022''

 

ασφαλεις συσκευες λεμε!χα!

Δεν γράφει αυτό που νομίζεις! "Apple-commissioned ...report" σημαίνει πως η Apple χρηματοδότησε μια έρευνα η οποία έχει τα συγκεκριμένα συμπεράσματα, που αφορούν γενικά χρήστες/συσκευές και όχι Apple χρήστες/συσκευές. Αν συνεχίζες το διάβασμα και δεν είχες ξεκινήσει απλά την αναζήτησή σου για να αποδείξεις πως τάχα μου η Apple είναι... τρύπια, θα έβλεπες πως χρησιμοποιεί τα συμπεράσματα της έρευνας που έκανε το MIT για να δώσει αξία, μεταξύ άλλων, και στα security features του iCloud.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Καθαρά ο νόμος των μεγάλων αριθμών. Προφανώς με την πολύ μεγαλύτερη κλίμακα του Android θα συμβαίνει αυτό. Πέρα όμως απο την κλίμακα, το iOS είναι υπερ-κλειδωμένο οπότε χάνεις σε λειτουργίες ώστε και καλά να έχεις περισσότερη ασφάλεια. 

Το iOS είναι μια χαρά, κάνει αυτό που θες και τον εμπιστεύεσαι να το κάνει, το θέμα είναι ότι δεν κάνει πολλά που μπορεί να θες να κάνει, οπότε αυτόματα τρώει άκυρο για κάποιο ποσοστό χρηστών.

Δυστυχώς το Play Store έχει και πολλά σκουπίδια, τα οποία είναι σχεδιασμένα για να σου κλέβουν προσωπικές πληροφορίες. Γεγονός που έρχεται να το εντείνει η πολυπλοκότητα που συναντώ καμιά φορά στα μενού του Android, μαζί με τις διατυπώσεις στα ελληνικά... Κι αν εγώ κι εσείς ξεχωρίζετε τις μούφες, όλα καλά, αλλά η πλειοψηφία δεν... Το βλέπω και στα κινητά των πεθερικών (Samsung) που κάθε φορά που τα πιάνω στα χέρια μου όλο και κάποια νέα σκουπιδο-εφαρμογή έχουν εγκαταστήσει (π.χ. QR code reader που με το που σκανάρεις σου λέει σε ένα popup βάλε και το κινητό σου τώρα εδώ... γιατί;;;) Το iOS είναι πιο απλό και straight-forward και 15 χρόνια που το χρησιμοποιώ (αν εξαιρέσεις τον πρώτο καιρό εποχές Cydia) δεν έχω νιώσει πραγματικά να μου λείπει κάτι ουσιαστικό και έχει και third-party εφαρμογές πολύ καλογυαλισμένες - με το αζημίωτο βέβαια. Το να μην έχει άπειρες επιλογές customization ή σπασμένες εφαρμογές δεν αφορά την συντριπτική πλειοψηφία χρηστών. Απο κει και πέρα έχουμε το κόστος των συσκευών βέβαια.

Έχω μία συσκευή Android, και με το σκεπτικό "κάνω ό,τι θέλω" "όλα τζάμπα" έχασα τον χρόνο μου ψάχνοντας customization options, googlaρωντας, παρεμβαίνοντας μέσω adb, μέχρι και κάτι άκυρα κινέζικα apps εγκατέστησα σε κάποια φάση... για να καταλήξω να βρω μία μόνο αναφορά κάπου στο reddit σε μία εφαρμογή στο Play Store που έκανε αυτό που ήθελα (για 5 ευρώ) την οποία αγόρασα και σταμάτησα να ψάχνω!

Και λίγο πιο on topic: καλά κάνει η ΕΕ και αναγκάζει την Apple να ανοίξει το iOS. Η Apple θα το κάνει με τον δικό της τρόπο, η ασφάλεια θα παραμείνει ως έχει για όσους επιθυμούν την ίδια εμπειρία. Εννοείται επίσης πως καλά έκανε τόσα χρόνια και δεν άνοιγε διάφορα aspects του iOS, καθώς οι τράπεζες και λοιπές εταιρίες θα τα είχαν κάνει χάλια. Πλέον είναι ώριμες οι συνθήκες, ο κόσμος ξέρει τι να περιμένει και τι να δεχτεί, οπότε ώρα και για την Apple να δώσει πιο πολλές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

 

 

S23U είναι καλή συσκευή άραγε; Γιατί απλά νομίζετε ότι είστε εξυπνάκηδες και θεωρείτε αμέσως ότι θέλετε; 

Το σχόλιο μου έχει να κάνει άμεσα με σύγκριση με το iphone της κοπέλας μου για το θέμα των πληρωμών. Το δικό μου σίγουρα δεν είναι αξιόπιστο διότι τρώει κολλήματα και σκαλώματα χωρίς λόγο και πρέπει με το στανιό να κουβαλάω και την κάρτα μου ενώ έχω και αμφιβολίες για το θέμα της ασφάλειας. Εχω την συσκευή 9 μήνες τώρα, χρειάστηκα να κάνω dispute με τις συναλλαγές μου ως τώρα 4 φορές. 

Αντίθετα οι πληρωμές στο iphone της κοπέλας μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ποτέ δεν είχα fail, ποτέ δεν διπλο-τριπλο χρεώθηκα και ποτέ δεν ξέμεινε από επιλογές διότι τα πάντα δουλεύουν με το iphone. Καλή τύχη αν βρεθείτε σε κάνα μέρος που δεν έχει και πολύ κίνηση και η μόνη μέθοδος πληρωμής είναι μετρητά ή apple pay. Αυτό μας σηναίβει εμάς και αν δεν ήταν μαζί μου εκείνη την ημέρα θα είχα ξεμείνει κυριολεκτικά στο δρόμο χωρίς φράγκο και χωρίς δυνατότητα να πληρώσω.  

Το θέμα των πληρωμών επίσης δεν είναι το μόνο στο θέμα της ασφάλειας. Οτι και να γίνεται σε θέμα iphone με leaks και τέτοια στο android είναι δεκάδες φορές πολλαπλάσιο. Πρόσφατο δείγμα στην εταιρία μου με το pass που φοράμε στα κινητά όλοι οι android users κλειδωθήκαμε από έξω διότι ειπήρχε data breach για τους κωδικούς ασφαλείας για την είσοδο στο κτήριο. Apple users όλα καλά, κανένα πρόβλημα. 

Γενικά αυτό το τελευταίο διάστημα μου έδειξε πόσο μεγάλη διαφορά αξιοπιστίας υπάρχει μεταξύ των δυο λειτουργικών σε πολλά άλλα μικρότερα αλλά σημαντικά θέματα (όπως τα notifications) και βλέπω το πόσο σημαντικό είναι να εμπιστεύεσαι τη συσκευή σου να κάνει τη δουλειά που πρέπει όπως το περιμένεις. 

Η δική σου εμπειρία όμως δεν είναι ο κανόνας. Εγώ κάνω χρόνια συναλλαγές μέσω Android πριν ακόμα από το G Pay και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα . Ούτε απόρριψη που να οφείλεται στο λειτουργικό ούτε διπλές χρεώσεις ούτε κάτι από αυτά που αναφέρεις. 

Χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά και είναι σε εξίσου καλό επίπεδο αξιοπιστίας και ασφάλειας και τα δύο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

 

 

S23U είναι καλή συσκευή άραγε; Γιατί απλά νομίζετε ότι είστε εξυπνάκηδες και θεωρείτε αμέσως ότι θέλετε; 

Το σχόλιο μου έχει να κάνει άμεσα με σύγκριση με το iphone της κοπέλας μου για το θέμα των πληρωμών. Το δικό μου σίγουρα δεν είναι αξιόπιστο διότι τρώει κολλήματα και σκαλώματα χωρίς λόγο και πρέπει με το στανιό να κουβαλάω και την κάρτα μου ενώ έχω και αμφιβολίες για το θέμα της ασφάλειας. Εχω την συσκευή 9 μήνες τώρα, χρειάστηκα να κάνω dispute με τις συναλλαγές μου ως τώρα 4 φορές. 

Αντίθετα οι πληρωμές στο iphone της κοπέλας μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ποτέ δεν είχα fail, ποτέ δεν διπλο-τριπλο χρεώθηκα και ποτέ δεν ξέμεινε από επιλογές διότι τα πάντα δουλεύουν με το iphone. Καλή τύχη αν βρεθείτε σε κάνα μέρος που δεν έχει και πολύ κίνηση και η μόνη μέθοδος πληρωμής είναι μετρητά ή apple pay. Αυτό μας σηναίβει εμάς και αν δεν ήταν μαζί μου εκείνη την ημέρα θα είχα ξεμείνει κυριολεκτικά στο δρόμο χωρίς φράγκο και χωρίς δυνατότητα να πληρώσω.  

Το θέμα των πληρωμών επίσης δεν είναι το μόνο στο θέμα της ασφάλειας. Οτι και να γίνεται σε θέμα iphone με leaks και τέτοια στο android είναι δεκάδες φορές πολλαπλάσιο. Πρόσφατο δείγμα στην εταιρία μου με το pass που φοράμε στα κινητά όλοι οι android users κλειδωθήκαμε από έξω διότι ειπήρχε data breach για τους κωδικούς ασφαλείας για την είσοδο στο κτήριο. Apple users όλα καλά, κανένα πρόβλημα. 

Γενικά αυτό το τελευταίο διάστημα μου έδειξε πόσο μεγάλη διαφορά αξιοπιστίας υπάρχει μεταξύ των δυο λειτουργικών σε πολλά άλλα μικρότερα αλλά σημαντικά θέματα (όπως τα notifications) και βλέπω το πόσο σημαντικό είναι να εμπιστεύεσαι τη συσκευή σου να κάνει τη δουλειά που πρέπει όπως το περιμένεις. 

Κοίτα αρχικά μάλλον προσπερνάς το ότι πρόβλημα σε μια συναλλαγή μπορεί να γίνει λόγω των Ελ τραπεζών που δεν είναι 24/7 αξιόπιστες..

 

Προσωπικά λόγω τεχνικού θέματος έχω κάνει dispute συναλλαγές με την φυσική κάρτα και πότε με το Google pay.

Επισης έχει τύχει να έχει πρόβλημα για κάποιο διάστημα η τράπεζα μου με το gpay και να το παραδέχονται και οι ίδιοι ότι είναι δικό τους θέμα

Η Google ως Google φυσικά και μπορεί να έχει θέματα πχ το πρόσφατο που είχε γίνει με το drive, αλλά σε γενικές γραμμές το wallet είναι το τελευταίο πράγμα που θα έχει πρόβλημα σε ένα κινητό android ακόμα και κινεζιά.

Από τη δική μου εμπειρία με συναλλαγές με wallet που είναι εκατοντάδες το χρόνο  (δεκαδμιας και κυριολεκτικά χαλάω τα πάντα με κινητό, μόνο μια φορά χρειάστηκε να βγάλω κάρτα σε pos του κώλου και άλλη μια φορά χρειάστηκε να κάνω επανεκκίνηση το κινητό.

Και η τελευταία είναι η μία και η μοναδική περίπτωση που θεωρώ ότι είχα τεχνικό θέμα λόγω κολλήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

καμια αππλε δεν κανει κουμαντο στην ευρωπη

η αππλ δεν μπορει να σου βαλει το πιστολι στο κροταφο να αγορασεις αιφον

Άρα είσαι υπέρ της ΕΕ που καλά κανει και βάζει όρους στην apple για να συνεχίσει να πουλάει τα προϊόντα της...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ikaruga24 said:

 

Όλοι οι αυτόματοι πωλητές στο γραφείο και στο γυμναστήριο δουλεύουν αποκλειστικά με κάρτα ή apple pay. Ακόμα και μέσα στο γραφείο αναγκάζομαι να κουβαλάω την κάρτα μου αν θέλω να πάρω τίποτε από το μηχάνημα. 

Αυτό που λες πραγματικά δεν υπάρχει. Όπου δέχονται κάρτα ή Apple Pay, δέχονται και Google Pay καθώς και τα τρία είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Το Google Pay και το Apple Pay είναι σαν να έχεις την ανέπαφη κάρτα μαζί σου. 

Ξαναλέω, το κινητό σου έχει πρόβλημα, δεν με νοιάζει αν πιστεύεις ότι δεν έχει, έχει. Η εμπειρία σου είναι παράλογη για μια συσκευή που δεν έχει πρόβλημα οπότε απλά πήγαινε το για επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, divnt είπε

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση; 
Από νομικής άποψης, πως μπορεί ο οποιοσδήποτε (ακόμη και η Ε.Ε), να επιβάλλει το οτιδήποτε σε μια ιδιωτική εταιρεία; Η Χ εταιρεία σου πουλάει το συγκεκριμένο προϊόν/υπηρεσια έτσι όπως το έχει σχεδιάσει η ίδια. Το θέλεις; Το παίρνεις. Δεν το θέλεις; Δεν το παίρνεις. 
Νομικα πως μπορεί να επιβληθεί; 

Με τον ίδιο τρόπο που απαγορεύεται μια εταιρεία γάλακτος να ριξει πχ ποντικοφάρμακο μέσα στο γάλα. Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει τι ακριβώς επιτρέπεται να πουληθεί και με ποιες προδιαγραφές. Όποιος δεν συμφωνεί, δεν πουλάει, και αν το κάνει, μπαινει φυλακή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...