Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Ender-3 SKR 1.4 Turbo


badbiter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα ταλαιπωρούμε εδώ και 2 εβδομάδες με ένα 3D printer.  Το παρακατω μηχάνημα που θα δείτε το δανειστικά και δυστυχώς στα δικά μου χεριά έγινε η βλάβη, ποια βλάβη ούτε εγώ ξέρω . Έψαξα σε διάφορα φόρουμ και βίντεο και άκρη δεν βρήκα. Αρχικά όταν πήρα το μηχάνημα έβγαλα κάποια σχεδία δηλαδή δούλευε κανονικά, μετά από λίγες μέρες διαπίστωσα ότι κολαει και αποφάσισα (ο χαζος) να κάνω  restore settings. Το μηχάνημα ειναι ο ender 3. Η παρακάτω φωτογραφία τραβήχτηκε ενώ λειτουργούσε κανονικά (Marlin 2.0.9.4)

Ender-3 4.2.7

image.jpeg.44d0900c3f3cd2b4a1ee9c12fbbf7298.jpeg

Αποφάσισα να ψάξω και να περάσω firmware , όλα από την αρχή. Να σημειώσω ότι ο κάτοχος του εκτυπωτή είχε αλλάξει μητρική και έβαλε την BTT SKR V1.4 TURBO και οθόνη αυτή που αναγράφετε στην (φωτο board…).

Από συνδεσμολογία δεν έχω πειράξει κάτι. Κατέβασα το vscode και με την βοήθεια κάποιων βίντεο κατάφερα να βάλω firmware στην sd αλλά δυστυχώς πλέον βλέπω αυτό που θα δείτε στις άλλες δυο φωτογραφίες παρακάτω. Το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι update την οθόνη. Μέσω του vscode έχω αλλάξει τα πάντα από serial port και bundrate αλλά δυστυχώς τπτ.

1192717634_.jpg.a0bc0e27ad575e8c5eb089779f6fd8de.jpg

 

image.jpeg.b4a7d562f0b874d7554b02bc6947a27f.jpeg

Στη sd καρτα (64 gb fat32) μεσω του vscode  δημιουργηθηκε αρχειο bin  το οποιο αργοτερα εγινε cur.

Πραγματικα δεν μπορω να πιστεψω οτι εχω τοσες μερες και δεν μπορω να το φτιαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...