Προς το περιεχόμενο

Χρήση calibrator (αράχνη?)?


Πέτρος
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει πέσει στα χέρια μου ένα "eye-one display2" το οποίο καααααθεται.

Είναι γενικά μισοσυμβατό με win10, με κάποιες αλχημείες που βρήκα, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος από εκεί και πέρα (οι γενικές οδηγίες που βρήκα δεν απευθύνονται σε εντελώς άσχετους).

Είχα κάνει κάποιες απόπειρες παλιότερα, με mixed αποτελέσματα, είπα αυτές τις μέρες μήπως το κάνω πιο σωστά.

Οθόνη έχω μια Acer XB270U (σε dp), η οποία έχει το κακό ότι τα έτοιμα προφίλ της είναι λίγο κουλά...κάποια μπλεδίζουν πολύ, κάποια τυφλώνουν, κάποια ενοχλούν.

Το βασικό ζήτημα είναι ότι το άσπρο της είτε θα μπλεδίζει είτε θα πηγαίνει προς το γκρι και το μαύρο της θα είναι κι αυτό ξεθωριασμένο (όταν τη συνδέω με hdmi, ας πούμε, δείχνει καλύτερα).

Υπάρχει κάποιος μπούσουλας ή κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο calibration σύστημα / εφαρμογή. Εάν θες ένα γενικός κανόνα θα πρέπει με τις δυνατότητες που σου δίνει να βάλεις ως στόχο για την παραμετροποίηση (calibration) τα εξής:

  • Η τιμή για το gamma να είναι κοντά στο 2,2 (η οποία είναι η προεπιλογή για όλες τις οθόνες υπολογιστών, τα Windows και το sRGB).
  • Η θερμοκρασία χρώματος (color temperature) που επιδιώκεις θα πρέπει να είναι κοντά στους 6500k (βαθμούς Kelvin), που είναι η θερμοκρασία που αντιστοιχεί στο φως της ημέρας σε κανονικές συνθήκες.
  • Αναφορικά με τη φωτεινότητα ξεκίνα γύρω στα 120 cd/m2 (εάν έχει αυτή τη μονάδα μέτρησης) αλλιώς το μετατρέπεις στη μονάδα που θέλεις) ή λίγο παραπάνω που είναι η συνιστώμενη φωτεινότητα για μια οθόνη LCD σε κανονικές συνθήκες φωτισμού (ISO 3664:2000 standard θέτει το whitepoint brightness level μεταξύ 80 and 120 cd/m2). Ξεκίνα από αυτό και εάν μετά το calibration δεν έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα ξαναδοκιμάζεις με μεγαλύτερη τιμή, αλλά όχι παραπάνω από 150 με 160 cd/m2.
Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο calibration σύστημα / εφαρμογή. Εάν θες ένα γενικός κανόνα θα πρέπει με τις δυνατότητες που σου δίνει να βάλεις ως στόχο για την παραμετροποίηση (calibration) τα εξής:

  • Η τιμή για το gamma να είναι κοντά στο 2,2 (η οποία είναι η προεπιλογή για όλες τις οθόνες υπολογιστών, τα Windows και το sRGB).
  • Η θερμοκρασία χρώματος (color temperature) που επιδιώκεις θα πρέπει να είναι κοντά στους 6500k (βαθμούς Kelvin), που είναι η θερμοκρασία που αντιστοιχεί στο φως της ημέρας σε κανονικές συνθήκες.
  • Αναφορικά με τη φωτεινότητα ξεκίνα γύρω στα 120 cd/m2 (εάν έχει αυτή τη μονάδα μέτρησης) αλλιώς το μετατρέπεις στη μονάδα που θέλεις) ή λίγο παραπάνω που είναι η συνιστώμενη φωτεινότητα για μια οθόνη LCD σε κανονικές συνθήκες φωτισμού (ISO 3664:2000 standard θέτει το whitepoint brightness level μεταξύ 80 and 120 cd/m2). Ξεκίνα από αυτό και εάν μετά το calibration δεν έχεις τα αναμενόμενα αποτελέσματα ξαναδοκιμάζεις με μεγαλύτερη τιμή, αλλά όχι παραπάνω από 150 με 160 cd/m2.

Ευχαριστώ πολύ για τις κατευθύνσεις, αλλά δυστυχώς κάτι/κάπου δεν λειτουργεί σωστά.

Ναι μεν τα win βλέπουν το μηχανάκι και με χρήση του display calc ορίζω παραμέτρους (αν και δεν ξέρω ποιο από τα διαθέσιμα correction profiles πρέπει να επιλέξω) για να ξεκινήσει ο έλεγχος και να φτιάξω ότι είναι, δυστυχώς όμως ενώ διαβάζει μια χαρά την οθόνη, δεν διαβάζει τις αλλαγές που δίνω στο r/g/b (6 axis ρύθμιση της οθόνης), αλλά μόνο τα αντίστοιχα από contrast/φωτεινότητα.

Έχω κρατήσει screenshots, για να φανεί το θέμα.

Οκ, πήγα από τις 105 καντελες στις 120 (δεν είμαι σίγουρος ότι θα τις ανεχτώ, όμως, υπήρχε λόγος που ήμουν τόσο χαμηλά), από θερμοκρασία είμαι κάπου 6300-6400Κ, ανάλογα κάποιες μικρορυθμίσεις, αλλά το rgb κομμάτι είναι πρόβλημα.

Έβαλα τώρα να κάνει ένα αυτόματο καλιμπράρισμα, αλλά από τη στιγμή που δεν διαβάζει τα χρώματα, δεν νομίζω να δω φως.

edit:

Εδώ είναι οι μετρήσεις και το πρόβλημα

prof1.jpg.03002c8e67cc3804361211e5f7b1953e.jpgprof2.jpg.bd284e7667f4cbdb3749366a95bb3321.jpg

Ότι και να πειράξω (hue/saturation σε r/g/b/m/y/c) η εικόνα στα χρώματα που βλέπει το μηχανάκι δεν αλλάζει, ενώ εννοείται πως βλέπω τη μεταβολή στην οθόνη εγώ.

Ένα 1ο προφίλ που έφτιαξα, έχει τα παρακάτω:

prof3.jpg.80b3286ac909b36db4bb4e912f034bae.jpg

Τρέχω τώρα ένα ακόμα με WLED για τύπο backlight/correction, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στο βασικό.

Οδηγίες, από εδώ

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν ανέφερε ποιο είναι το πρόγραμμα που συνοδεύει τον calibrator. Άλλο πρόγραμμα βλέπω στο Site (που δε γνωρίζω εάν εκεί που έψαξα είναι το σωστό) και άλλο πρόγραμμα στον οδηγό που αναφέρεις. 

Για να μη διαβάζει τις αλλαγές στις RGB ρυθμίσεις που κάνεις από το OSD κάτι δεν πάει καλά με το πρόγραμμα. Θα έπρεπε να τις διαβάζει. Οπότε θέλει ψάξιμο για ποιο λόγο δε το κάνει. Εάν γνωρίζω ποιο είναι το πρόγραμμα που αφορά τον calibrator ίσως να μπορώ να ψάξω καλύτερα και να βρω ποια είναι η αιτία. Για να είμαι ειλικρινής έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα calibration εργαλεία (πιο πριν και από την εποχή του  "eye-one display2" 😅).

Σε κάθε περίπτωση εάν βρω κάτι θα σε ενημερώσω.

Προς το παρόν (εάν δε το έχεις ήδη) μπορείς να ακολουθήσεις τα βήματα που σου προτείνονται όταν δεν έχεις έλεγχο στις RGB ρυθμίσεις.

image.png.315b581b5ab96093ad8ef45e83109cc9.png     

 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JPaxilleas είπε

Καταρχήν ανέφερε ποιο είναι το πρόγραμμα που συνοδεύει τον calibrator. Άλλο πρόγραμμα βλέπω στο Site (που δε γνωρίζω εάν εκεί που έψαξα είναι το σωστό) και άλλο πρόγραμμα στον οδηγό που αναφέρεις. 

Για να μη διαβάζει τις αλλαγές στις RGB ρυθμίσεις που κάνεις από το OSD κάτι δεν πάει καλά με το πρόγραμμα. Θα έπρεπε να τις διαβάζει. Οπότε θέλει ψάξιμο για ποιο λόγο δε το κάνει. Εάν γνωρίζω ποιο είναι το πρόγραμμα που αφορά τον calibrator ίσως να μπορώ να ψάξω καλύτερα και να βρω ποια είναι η αιτία. Για να είμαι ειλικρινής έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα calibration εργαλεία (πιο πριν και από την εποχή του  "eye-one display2" 😅).

Σε κάθε περίπτωση εάν βρω κάτι θα σε ενημερώσω.

Προς το παρόν (εάν δε το έχεις ήδη) μπορείς να ακολουθήσεις τα βήματα που σου προτείνονται όταν δεν έχεις έλεγχο στις RGB ρυθμίσεις.

image.png.315b581b5ab96093ad8ef45e83109cc9.png     

 

Nαι, δεν χρησιμοποιώ το s/w της συσκευής, από την προηγούμενη φορά ακόμα (πριν κάποια χρόνια) υπήρχε κάποιο θέμα τελικά και δεν γινόταν δουλειά σωστά (δεν θυμάμαι τί).

Χτες που (ξανα)έψαχνα πώς να το στήσω, έπεσα πάλι στις οδηγίες για το icalc, οπότε πάλι χρησιμοποίησα αυτό.

Το απόγευμα θα κάνω μια απόπειρα ακόμα με το δικό του, αν τελικά λειτουργεί.

Πρόσβαση στις RGB ρυθμίσεις έχω, αλλά το πρόγραμμα ή ο αισθητήρας δεν βλέπει τη διαφορά όταν κάτι πειράζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Nαι, δεν χρησιμοποιώ το s/w της συσκευής, από την προηγούμενη φορά ακόμα (πριν κάποια χρόνια) υπήρχε κάποιο θέμα τελικά και δεν γινόταν δουλειά σωστά (δεν θυμάμαι τί).

Χτες που (ξανα)έψαχνα πώς να το στήσω, έπεσα πάλι στις οδηγίες για το icalc, οπότε πάλι χρησιμοποίησα αυτό.

Το απόγευμα θα κάνω μια απόπειρα ακόμα με το δικό του, αν τελικά λειτουργεί.

Πρόσβαση στις RGB ρυθμίσεις έχω, αλλά το πρόγραμμα ή ο αισθητήρας δεν βλέπει τη διαφορά όταν κάτι πειράζω.

Πιθανώς επειδή δεν είναι το original πρόγραμμά του. Επειδή είναι παλιό (εάν δεν κάνω λάθος για Windows 7) εγκατέστησέ το σε compatibility mode για Windows 7 και δοκίμασέ το (διαφορετικά δε βλέπω εύκολο τρόπο να προσπεράσεις το πρόβλημα ανάγνωσης των SRGB τιμών από τη συσκευή σου). 

Εάν και δεν είναι σίγουρο, δεν έχεις να χάσεις κάτι να δοκιμάσεις της ίδιας σειράς (με το δικό σου προϊόν εννοώ) το νεότερο λογισμικό που διαθέτει - εάν διαθέτει (λέω μπας και παίξει - σε όλα τα προγράμματα υπάρχει συνήθως συμβατότητα με τα παλαιότερα).  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έφταιγε το πρόγραμμα, τελικά.

Κατάφερα και έκανα και το μαμά να δουλέψει (ας είναι καλά η καταβόθρα του ιντερνετ όπου κάποιος είχε το ίδιο θέμα κάπου στο /r) και μου έκανε τα ίδια ακριβώς, μέχρι που ψάχνοντας άνοιξα ένα ακόμα υπομενού στην οθόνη με rgb ρυθμίσεις κι αυτό, με το ίδιο αποτέλεσμα στην αλλαγή της εικόνας που εγώ έβλεπα, αλλά εδώ η συσκευή το διάβασε (άβυσσος)!

Καταλήξαμε εδώ

cali.jpg.649c05a3b475ad52379b05230481c207.jpg

με 110 καντέλες, οι οποίες κι αυτές μου είναι έντονες/ζόρικες, αλλά κάπως θα δω αν τ συνηθίσω (αλλιώς 105).

Οκ, το άλλο s/w είναι σαφώς πιο σοβαρό, αλλά αντικειμενικά εντελώς άχρηστο για τις δικές μου ανάγκες.

Έκανα κι ένα save σε χαρτί τις ρυθμίσεις της οθόνης, και βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες και τη βοήθεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν έφταιγε το πρόγραμμα, τελικά.

Κατάφερα και έκανα και το μαμά να δουλέψει (ας είναι καλά η καταβόθρα του ιντερνετ όπου κάποιος είχε το ίδιο θέμα κάπου στο /r) και μου έκανε τα ίδια ακριβώς, μέχρι που ψάχνοντας άνοιξα ένα ακόμα υπομενού στην οθόνη με rgb ρυθμίσεις κι αυτό, με το ίδιο αποτέλεσμα στην αλλαγή της εικόνας που εγώ έβλεπα, αλλά εδώ η συσκευή το διάβασε (άβυσσος)!

Καταλήξαμε εδώ

cali.jpg.649c05a3b475ad52379b05230481c207.jpg

με 110 καντέλες, οι οποίες κι αυτές μου είναι έντονες/ζόρικες, αλλά κάπως θα δω αν τ συνηθίσω (αλλιώς 105).

Οκ, το άλλο s/w είναι σαφώς πιο σοβαρό, αλλά αντικειμενικά εντελώς άχρηστο για τις δικές μου ανάγκες.

Έκανα κι ένα save σε χαρτί τις ρυθμίσεις της οθόνης, και βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες και τη βοήθεια.

Πόσες φορές έχουν συμβει παρόμοιες καταστάσεις με εφαρμογές (ειδικά παλαιότερες) ούτε καν θυμάμαι. Εάν επιμένεις όμως κάποια στιγμή βρίσκεις λύση. Αναφορικά με τις cd/m2 σε αντίθεση με αυτά που σου είπα μη το πας παραπάνω από 120 (οπότε καλά έκανες και το έβαλες εκεί γύρω στα 110 - επειδή ξέρω το monitor σου το λέω). Οπότε όλα καλά.  

1 λεπτό πριν, JPaxilleas είπε

Πόσες φορές έχουν συμβει παρόμοιες καταστάσεις με εφαρμογές (ειδικά παλαιότερες) ούτε καν θυμάμαι. Εάν επιμένεις όμως κάποια στιγμή βρίσκεις λύση. Αναφορικά με τις cd/m2 σε αντίθεση με αυτά που σου είπα μη το πας παραπάνω από 120 (οπότε καλά έκανες και το έβαλες εκεί γύρω στα 110 - επειδή ξέρω το monitor σου το λέω). Οπότε όλα καλά.  

Σου παραθέτω και ένα link που βρήκα πριν λίγο (εάν σε ενδιαφέρει - εδώ) - Calibrating and profiling using Eye One Display. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...