Προς το περιεχόμενο

tv box ή chromecast?


GeorgeGK
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jimakos00,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δοκίμασε emby, είναι στην ιδια λογική με το plex αλλά επειδή σε απαιτητικές ταινίες το πλεξ είχε κάποια θεματάκια δοκίμασα το emby και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, divnt είπε

Καλησπέρα.

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα γράψω στο υπάρχον.

Έχω τη Samsung smart tv  QE55Q70B. Αυτό που θέλω είναι να streamάρω ταινίες από το pc στη τηλεόραση. Ποια είναι η καλύτερη λύση για αυτό; Πχ chromecast; Θα παίζει σωστά η ανάλυση χωρίς κολλήματα 1080p; Μέχρι στιγμής βάζω/βγάζω usb φλασάκι, αλλά θα ήθελα κάτι πιο βολικό.

Δοκίμασα το Plex, αλλά σε καμία περίπτωση δε λειτουργεί σωστά. Κολλάει συνέχεια.

Για αρχη θα πρεπει να μας περιγραψεις και το δικτυο σου. κανονικα δεν θα επρεπε να σου κολλάει για 1080p. Λογοι που μπορει να φταινε ειναι η ταχυτητα του δικτυου σου ή ο υπολογιστης σου. 

Πρώτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να ρυθμισεις σωστα το plex. θα πας στις ρυθμισεις του κ θα επιλεξεις να μην μετατρέπει την ταινια.
Δευτερον πρεπει να ελεγξεις το δικτυο σου. Φροντισε τηλεοραση και υπολογιστης να ειναι συνδεμενα με το 5ghz δικτυο.
Τριτον, φροντισε η ταινια που θες να στριμαρεις, να μην ειναι σε καποιον παλιο, αργο δισκο ή σε εξωτερικό δισκο usb. την εχω πατησει και ειχα μονιμα buffering.

To δικο μου setup για plex ειναι το εξης.
τηλεοραση συνδεμενη με το 5ghz δικτυο (δυστυχως οι τηλεορασεις εχουν 100αρι ethernet και οχι gigabit οποτε το ασυρματο wifi επιβαλλεται για να εχεις ικανοποιητικο bandwidth. 2.4ghz να το αποφευγεις.
Υπολογιστη εχω ενα φθηνο mini pc για plex server συνδεμενο σε gigabit ethernet στο ρουτερ. τις ταινιες τις εχω σε ssd δισκο και στις επιλογες του plex server εχω επιλεξει να μην μετατρεπει ποτε τις ταινιες και να στελνει την original ποιοτητα στην τηλεοραση. 
Με το παραπανω setup μπορω και βλεπω μεχρι 4κ αρχεια των 40gb περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 20/1/2024 στις 3:59 ΜΜ, GeorgeGK είπε

Καλησπερα,

εχω μια lg τηλεοραση της οποιας το λογισμικο για smart χρηση ειναι για τα σκουπιδια.

Οποτε ειμαι μεταξυ καποιου android tv box ή κατι σε chromecast.

H χρηση που θελω ειναι αποκλειστικα, stremio, youtube, netflix. Νice to have αν μπορώ να κανω cast απο το pc μου ή το κινητο μου στην τηλεοραση αλλα δεν ειναι απαραιτητο.

Δεν εχω καποιο budget στο μυαλο μου αλλα δεν θα ηθελα να ξεφυγει μιας και νομιζω η χρηση που το θελω ειναι αρκετα απλή.

Κατι τοσο οικονομικο θα με καλυψει για παραδειγμα?

https://shopflix.gr/tekhnologia/eikona/syskeyes-anaparagogis/smart-tv-stick/smart-tv-stick-g2-chromecast-4k-uhd-me-wifi-hdmi-2868707/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAzJOtBhALEiwAtwj8trfjjYz7vb18gGifJuCz4bVjqnh7CYeshlYpxGhLSr9Ij6jToS6fpBoCvpIQAvD_BwE

Ευχαριστώ

τελικα μπας και πηρες αυτη την αηδια? Την εκανες να δουλεψει ?

Συνδεεται στο wifi, αλλα κανεις δεν την βλεπει για να κανει cast. Ενα Poco, ενα Laptop, ενα tablet, δεν βλεπουν τιποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/4/2024 στις 2:27 ΜΜ, GeorgeGK είπε

Τελικα αγόρασα αυτό 
Xiaomi TV Box Mi Box S 2nd Gen

σκέφτομαι και γω το συγκεκριμένο άλλα έχω κάποιες απορίες.

προς το παρόν είμαι με το αυτό που δίνει η cosmote αλλά σε ροές 4K σε stremio και KODI παγώνει η οθόνη ενώ συνεχίζει ο ήχος. Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα της τηλεόρασης (4K SAMSUNG UE50MU6122K);

Θα μπορέσω να περάσω χωρίς πρόβήμα COSMOTE TV,  kodi, stremio, euroleague tv και ίσως κάποιο vpn στο μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει... το 2024 ειναι τραγικο να μιλαμε για box με 2gb ram. Τοσο δυσκολο ειναι να αναβαθμισουν λιγο τα χαρακτηριστικα του? Τι διαφορα εχει δηλαδη απο το προηγουμενο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...