Προς το περιεχόμενο

Intel i7-14700k συμβατοτητα με ram speed?


christos_realmad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομαδα,

Ενδιαφερομαι να στησω ενα καινουργιο συστημα και κοιταω τον i7-14700K.

Ειδα στα specs οτι αναφερει ταχυτητα και τυπο ram Memory Types Up to DDR5 5600 MT/s

image.png.0040fb233a168e7b815d063cb439ee7d.png

Αυτο σημαινει οτι για την επιλογη της ram θα πρεπει να διαλεξω αποκλειστικα μια που να εχει αυτη και μονο τη ταχυτητα?

https://www.skroutz.gr/s/37615701/TeamGroup-T-Force-Delta-RGB-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6000-gia-Desktop-FF3D532G6000HC38ADC01.html

https://www.skroutz.gr/s/39620841/TeamGroup-Delta-RGB-White-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-5600-gia-Desktop-FF4D532G5600HC36BDC01.html?product_id=137178221&sponsored=listing

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι.

Δεν χρειάζεται να βάλεις μόνο αυτή την ταχύτητα.

Η ταχύτητα που δίνει η Intel είναι η standard που θα παίξει ο επεξεργαστής 1000%.

Από εκεί και πάνω θεωρείται overclock και όχι εγγυημένη ταχύτητα, μπορεί να πετάει σφάλματα κλπ (εξαρτάται από την ποιότητα του cpu και του memory controller του).

Σε 14700k νομίζω οτι εύκολα μπορεί να χρονίσει 6400 (μάλλον και πολύ παραπάνω, ίσως 7000) χωρίς να βγάλει προβλήματα

Γιατί διάλεξες teamgroup;

Τις βλέπω παίζουν πολύ αλλά θα προτιμούσα κάτι περισσότερο επώνυμο, που βρίσκεται στην αγορά περισσότερα χρόνια και έχει καλό ιστορικό

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Η ταχύτητα που δίνει η Intel είναι η standard που θα παίξει ο επεξεργαστής 1000%.

>Από εκεί και πάνω θεωρείται overclock και όχι εγγυημένη ταχύτητα, μπορεί να πετάει σφάλματα κλπ (εξαρτάται από την ποιότητα του cpu και του memory controller του).

>Σε 14700k νομίζω οτι εύκολα μπορεί να χρονίσει 6400 (μάλλον και πολύ παραπάνω, ίσως 7000) χωρίς να βγάλει προβλήματα

A ωραια μια χαρα τοτε.

>Γιατί διάλεξες teamgroup; Τις βλέπω παίζουν πολύ αλλά θα προτιμούσα κάτι περισσότερο επώνυμο, που βρίσκεται στην αγορά περισσότερα χρόνια και έχει καλό ιστορικό

Στην αναζητηση στο σκρουτζ ηταν απο τις πιο δημοφιλεις και την εβαλα επειδη βρηκα παρομοια με ταχυτητα 6000. Δεν την ξερω ειναι η αληθεια και για το συστημα σκεφτομαι corsair ή καμια kingston.

image.png.de524551ef2dfcd9cba31a7ef3ef99bf.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, christos_realmad είπε

>Η ταχύτητα που δίνει η Intel είναι η standard που θα παίξει ο επεξεργαστής 1000%.

>Από εκεί και πάνω θεωρείται overclock και όχι εγγυημένη ταχύτητα, μπορεί να πετάει σφάλματα κλπ (εξαρτάται από την ποιότητα του cpu και του memory controller του).

>Σε 14700k νομίζω οτι εύκολα μπορεί να χρονίσει 6400 (μάλλον και πολύ παραπάνω, ίσως 7000) χωρίς να βγάλει προβλήματα

A ωραια μια χαρα τοτε.

>Γιατί διάλεξες teamgroup; Τις βλέπω παίζουν πολύ αλλά θα προτιμούσα κάτι περισσότερο επώνυμο, που βρίσκεται στην αγορά περισσότερα χρόνια και έχει καλό ιστορικό

Στην αναζητηση στο σκρουτζ ηταν απο τις πιο δημοφιλεις και την εβαλα επειδη βρηκα παρομοια με ταχυτητα 6000. Δεν την ξερω ειναι η αληθεια και για το συστημα σκεφτομαι corsair ή καμια kingston.

6000/cl30 ή 6400/cl32 τα καλύτερα value που παίζουν.

Ακόμη κι αν οι μνήμες πετάξουν σφάλματα σε αυτές τις ταχύτητες (πράγμα που θεωρώ απίθανο και δεν είμαι απόλυτος εύκολα γενικά) θα μπορέσεις να τις χρονίσεις χαμηλότερα όπου δε θα έχουν πρόβλημα.

Προσωπικά σε σημερινές τιμές θα διάλεγα μάλλον

https://www.skroutz.gr/s/40046658/G-Skill-Ripjaws-S5-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6400-gia-Desktop-F5-6400J3239G16GX2-RS5K.html

εκτός αν θες οπωσδήποτε rgb

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@nickol-us θεωρούνται πολύ καλή μάρκα η teamgroup και αρκετοί reviewers τις  χρησιμοποιούν. Και δεν είναι λίγα χρόνια στην αγορά, εγώ αγόρασα πρώτη φορά πριν 16 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Psyber είπε

@nickol-us θεωρούνται πολύ καλή μάρκα η teamgroup και αρκετοί reviewers τις  χρησιμοποιούν. Και δεν είναι λίγα χρόνια στην αγορά, εγώ αγόρασα πρώτη φορά πριν 16 χρόνια.

Δεν το γνώριζα. Δεν είχα ποτέ ούτε έχω πετύχει κάποιο σχετικό review.

Όπως και να έχει στο συγκεκριμένο κιτ πληρώνει το rgb, δε βρίσκω τον λόγο όταν μπορείς να πετύχεις καλύτερη αναλογία συχνότητας/cl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...