Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνία γράφει ιστορία καθώς το διαστημικό της σκάφος προσεδαφίστηκε στο φεγγάρι, με τεχνικά όμως προβλήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος αμφιβάλλει γιατί δεν πάμε ξανά στο φεγγάρι μπορεί να δει αυτό:

 

Κυρίως είναι γιατί έχει αλλάξει ο κόσμος μας.

Πλέον δεν έχουμε δεξιοτέχνες μηχανολόγους αλλά προγραμματιστές cnc

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν χρειάζεται να έχει κάποιος ιδιαίτερη αντιληπτική ικανότητα για να καταλάβει ότι κάναμε το σχόλιο έτσι ώστε να τονιστεί το γεγονός ότι είναι ιδιαιτέρως παράξενο χώρες με την γνώση να πραγματοποιήσουν προσεδάφιση σε πολύ δυσκολότερους πλανήτες όπως ο άρης και η αφροδίτη δεν μπορούν πλέον να κάτσουν συσκευή στην σελήνη! Δεν έχουμε κανένα κομμάτι να κάνουμε εδώ μέσα, μάλλον εσείς προσπαθείτε κάτι τέτοιο!

αποτυχημένη κυβίστηση και το ξέρεις…

Ξανά λέω γιατί το συνεχίζεται, ακόμα και οι αποστολές που έχουμε στείλει σε άλλους πλανήτες, είχαν αποτυχίες τις οποίες παραβλέπετε…

κανένας δεν πέτυχε με την πρώτη ούτε με την δέκατη ούτε με την πεντηκοστή… 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, JcD said:

Δεν χρειάζεται να έχει κάποιος ιδιαίτερη αντιληπτική ικανότητα για να καταλάβει ότι κάναμε το σχόλιο έτσι ώστε να τονιστεί το γεγονός ότι είναι ιδιαιτέρως παράξενο χώρες με την γνώση να πραγματοποιήσουν προσεδάφιση σε πολύ δυσκολότερους πλανήτες όπως ο άρης και η αφροδίτη δεν μπορούν πλέον να κάτσουν συσκευή στην σελήνη! Δεν έχουμε κανένα κομμάτι να κάνουμε εδώ μέσα, μάλλον εσείς προσπαθείτε κάτι τέτοιο!

Μόνος σου απαντάς στην απορία σου. Εφόσον πάνε σε πιο μακρινούς και δυσκολότερους πλανήτες πλέον, θα έπρεπε να σου λέει κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, AtiX said:

αποτυχημένη κυβίστηση και το ξέρεις…

Ξανά λέω γιατί το συνεχίζεται, ακόμα και οι αποστολές που έχουμε στείλει σε άλλους πλανήτες, είχαν αποτυχίες τις οποίες παραβλέπετε…

κανένας δεν πέτυχε με την πρώτη ούτε με την δέκατη ούτε με την πεντηκοστή… 

Φίλε μου ο παππούς της γυναίκας μου ήταν υπεύθυνος στο τμήμα αεροδυναμικής των πυραύλων της Roscosmos έχοντας σπουδάσει στο πανεπιστήμιο του ντιπροπετρόφσκ της ουκρανίας το οποίο ακούς ως ντνίπρο τώρα στις ειδήσεις, καθώς και πολλάκις παρασημοφορημένος επί σοβιετικής ενώσεως, αυτή τη στιγμή έχουμε δύο μέλη της οικογένειας να δουλεύουν στο διαστημικό πρόγραμμα της ρωσίας, ναι αυτές οι χώρες με τις προσπάθειες τους έφτασαν για πλάκα να κάνουν προσσεληνώσεις κάποια στιγμή, ορίστε, τώρα έκανα το κομμάτι μου, πριν έλεγα απλός την γνώμη μου, απλός κάποιοι εδώ μέσα ψάχνεστε συνεχώς για αντίλογο και φασαρία, πράγμα που δεν με αφορά οπότε και καλή συνέχεια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JcD είπε

Φίλε μου ο παππούς της γυναίκας μου ήταν υπεύθυνος στο τμήμα αεροδυναμικής των πυραύλων της Roscosmos έχοντας σπουδάσει στο πανεπιστήμιο του ντιπροπετρόφσκ της ουκρανίας το οποίο ακούς ως ντνίπρο τώρα στις ειδήσεις, καθώς και πολλάκις παρασημοφορημένος επί σοβιετικής ενώσεως, αυτή τη στιγμή έχουμε δύο μέλη της οικογένειας να δουλεύουν στο διαστημικό πρόγραμμα της ρωσίας, ναι αυτές οι χώρες με τις προσπάθειες τους έφτασαν για πλάκα να κάνουν προσσεληνώσεις κάποια στιγμή, ορίστε, τώρα έκανα το κομμάτι μου, πριν έλεγα απλός την γνώμη μου, απλός κάποιοι εδώ μέσα ψάχνεστε συνεχώς για αντίλογο και φασαρία, πράγμα που δεν με αφορά οπότε και καλή συνέχεια!

Για άνθρωπο που έχει την γνώση για να αντιληφθεί την δυσκολία αυτού του κατορθώματος, μου κάνει εντύπωση η προσπάθεια μειώσεις του από εσένα και γελοιοποίησης του από άλλους…

αλλά τι ξέρω εγώ, εσύ ξέρεις καλύτερα… 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σαν την προσεδάφιση της σελήνης από ανθρώπους, το έκαναν σε μία κάψουλα σαν αυτές που μπαίνουν στις καφετιέρες για φρέντο, σαν ένα κουτί΄αποθήκευσης με αλουμινόχαρτο ήταν... και σήμερα δεν μπορούν να ξαναστείλουν κόσμο γιατί "ξέχασαν" πως γίνεται! Φαντάσου σήμερα που ακόμα και ιδιώτες με μικρό budget στέλνουν μικρούς πυραύλους στο διάστημα για χόμπυ.

4 hours ago, Armoral said:

Αλήθεια, πως γκένεν τούτο;

...το σωστό είναι "Πωτς Γκένεν Αφ'τό", μάθετε επιτέλους σωστή ορθογραφία!

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κυριότερος λόγος που οι Ηνωμένες Πολιτείες δεν έχουν πάει στη σελήνη μετά την τελευταία φορά το 1972 δεν έχει σχέση ούτε με την επιστήμη, ούτε με την τεχνολογία. Είναι καθαρά  θέμα πόρων (budget) και πολιτικής βούλησης που στις Ηνωμένες Πολιτείες, είναι ένας πολύπλοκος συνδυασμός που συνήθως βάζει εμπόδια στις όποιες πρωτοβουλίες αφορούν συγκεκριμένα διαστημικά προγράμματα και ειδικά τα επανδρωμένα.

Σε κάθε περίπτωση, και μετά από πολλά χρόνια τελικά οι Ηνωμένες Πολιτείες επανέρχονται με το πρόγραμμα Άρτεμις (επανδρωμένη αποστολή στη Σελήνη με αρχικό στόχο το 2024 και τελικά το 2025) με ολοκληρωμένη την πρώτη φάση Άρτεμις 1 (μη επανδρωμένη αποστολή > περιστροφή στη Σελήνη > Επιστροφή στη Γη) με το νέο σκάφος Orion, η φάση Άρτεμις 2 είναι προγραμματισμένη για το 2024 (επανδρωμένη αποστολή > περιστροφή στη Σελήνη > Επιστροφή στη Γη) και η Τρίτη η Άρτεμις 3 (επανδρωμένη αποστολή > περιστροφή στη Σελήνη > Προσεδάφιση στη Σελήνη - Επιστροφή στη Γη) και τελική το 2025.

Παράλληλα μη ξεχνάμε ότι συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα (τουλάχιστον σήμερα διότι χώρες όπως η Κίνα, η Ινδία έχουν κάνει σημαντικά άλματα π.χ. όπως στη σελήνη ή στον Άρη με τη Κίνα και θα κάνουν μεγαλύτερα). Τα προγράμματα της NASA όμως αφορούν ολόκληρο το ηλιακό σύστημα με πολλές αποστολές εντός και εκτός της δικής μας γειτονιάς (π.χ. αποστολές στους εσωτερικούς αλλά και εξωτερικούς πλανήτες, σε αστεροειδείς, δορυφόρους / orbiters, landers, James Webb Space Telescope, OSIRIS-REx για τη συλλογή δειγμάτων από αστεροειδή, Parker Solar Probe για τη μελέτη του ήλιου, κ.λπ.) οπότε τίθενται θέματα προτεραιοτήτων με βάσει το τρέχων budget.

Ο σχετικός χάρτης (εδώ) είναι ενδεικτικός του μεγέθους, του είδους αλλά και της πολυπλοκότητας των συνολικών αποστολών της NASA (τρεχουσών και μελλοντικών).

Π.χ. για τη NASA έχει μεγαλύτερη αξία να στείλει ένα σκάφος (Europa Clipper) για να προσδιορίσει εάν ο δορυφόρος του Δία, η Ευρώπη διαθέτει συνθήκες κατάλληλες για την υποστήριξη της ζωής. Το ίδιο και για το δορυφόρο του Κρόνου τον Εγκέλαδο, όπου με βάσει τις πρόσφατες ανακαλύψεις για παρουσία στο νερό του ωκεανού του Εγκέλαδου υδροκυάνιου το οποίο μπορεί να είναι περισσότερο γνωστό ως δηλητήριο αλλά έχει διαπιστωθεί ότι αποτελεί ένα από τα αποκαλούμενα δομικά υλικά της ζωής – Δημοσίευση στο Nature - το ενδιαφέρον για μελλοντικές αποστολές σε αυτόν είναι αυτονόητο).

Το καλό είναι ότι ο ανταγωνισμός ποτέ δεν έβλαψε και στο προσεχές μέλλον έχουμε να δούμε πολλά, όχι μόνο από τη NASA, αλλά και από την Ευρώπη, και τους ταχέως αναπτυσσόμενους νέους παίκτες όπως η Ρωσία, Κίνα, η Ινδία, η Ιαπωνία τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και βάλε (και να αναφέρουμε και την πρώτη παρουσία της Τουρκίας στο διάστημα με τον πρώτο της αστροναύτη....). Είδωμεν....

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, mayrhKaltsa said:

Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε σε τεχνολογικό φόρουμ να έχει τόσους συνομωσιολόγους

Καθρέπτης της κοινωνίας είναι και το insomnia. Έχει γεμίσει ψέκες η κοινωνία, γέμισε και το insomnia... 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JcD said:

Νομίζω είναι η δεύτερη προσπάθεια των Ιαπώνων, η πρώτη απέτυχε παρέα με την πρώτη των ινδών, των ΗΑΕ αν θυμάμαι καλά που ήταν σε συνεργασία με τους ιάπωνες και προσφάτως απέτυχαν αμερικανοί και Ρώσοι, εδώ το περίεργο είναι ότι αμερικανοί και ρώσοι 50 χρόνια πίσω έκαναν για πλάκα τέτοιες προσεδαφίσεις και τώρα δυσκολεύονται!

δες τα ποσά που ξόδεψαν τοτε.... και δες τα πόσα που ξόδεψαν τωρα
τοτε ήταν αγώνας για την ζωή οποίος καταφέρει πρώτος τα παιρνει όλα και το budget δεν ειχε όριο  τώρα για αλλο λόγο γινεται



The United States spent $25.8 billion on Project Apollo between 1960 and 1973, or approximately $257 billion when adjusted for inflation to 2020 dollars.


και για την περιπτοση μας

Αccording to Yoshifumi Inatani, deputy director general of the JAXA Institute of Space and Astronautical Science (ISAS), succeeding in this extremely precise landing will lead to enhanced quality of space exploration. The expected cost for developing this project is 18 billion yen, or US$121.5 million.


όπως κατάλαβες σύγκριση το λιγοτερο άτοπη ειναι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, AtiX said:

Για άνθρωπο που έχει την γνώση για να αντιληφθεί την δυσκολία αυτού του κατορθώματος, μου κάνει εντύπωση η προσπάθεια μειώσεις του από εσένα και γελοιοποίησης του από άλλους…

αλλά τι ξέρω εγώ, εσύ ξέρεις καλύτερα… 🙂

Προσπάθεια γελοιοποίησης? Εγώ βλέπω ότι εσύ προσπαθείς να γελοιοποιήσεις εμένα για κάποιο λόγο, συνεχίζοντας να προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς έγραψα. Άιντε κατάφερες να ασχοληθούμε μαζί σου πάλι, ως συνήθως εδώ μέσα!

14 minutes ago, Black Demis said:

δες τα ποσά που ξόδεψαν τοτε.... και δες τα πόσα που ξόδεψαν τωρα
τοτε ήταν αγώνας για την ζωή οποίος καταφέρει πρώτος τα παιρνει όλα και το budget δεν ειχε όριο  τώρα για αλλο λόγο γινεται



The United States spent $25.8 billion on Project Apollo between 1960 and 1973, or approximately $257 billion when adjusted for inflation to 2020 dollars.


και για την περιπτοση μας

Αccording to Yoshifumi Inatani, deputy director general of the JAXA Institute of Space and Astronautical Science (ISAS), succeeding in this extremely precise landing will lead to enhanced quality of space exploration. The expected cost for developing this project is 18 billion yen, or US$121.5 million.


όπως κατάλαβες σύγκριση το λιγοτερο άτοπη ειναι

Δεν χρειάζεται να ξοδέψεις τα ίδια όταν έχεις ξανακανει κάτι, δεν χρειάζεσαι την έρευνα από την αρχή, το προφανές θα συζητάμε τώρα?

Επεξ/σία από JcD
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, JcD said:

Προσπάθεια γελοιοποίησης? Εγώ βλέπω ότι εσύ προσπαθείς να γελοιοποιήσεις εμένα για κάποιο λόγο, συνεχίζοντας να προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς έγραψα. Άιντε κατάφερες να ασχοληθούμε μαζί σου πάλι, ως συνήθως εδώ μέσα!

Δεν χρειάζεται να ξοδέψεις τα ίδια όταν έχεις ξανακανει κάτι, δεν χρειάζεσαι την έρευνα από την αρχή, το προφανές θα συζητάμε τώρα?

προφανώς δεν χρειάζεται τόσα........ αλλα όταν το budget ειναι περιορισμένο μεχρι άσο δεν παει  (το ειδες εξαλλλου) ακομη και με ετοιμα δεν εισαι σε θεση να το κανεις

 

αν και ποιο βολικό ειναι να πιστεύουμε ότι όλα ήταν στυμμένα και ποτέ δεν έγινε τπτ απο καμία πλευρά (γιατι ετσι νιώθουμε οτι ξεσκεπάζουμε μια συνωμοσία)

43 minutes ago, mayrhKaltsa said:

Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε σε τεχνολογικό φόρουμ να έχει τόσους συνομωσιολόγους

ελλαδα ειναι πρώτη σε αυτά (Γιατι άραγε) μετα παει αμερικη (γιατι αραγε)

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, JcD είπε

Προσπάθεια γελοιοποίησης? Εγώ βλέπω ότι εσύ προσπαθείς να γελοιοποιήσεις εμένα για κάποιο λόγο, συνεχίζοντας να προσποιείσαι ότι δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς έγραψα. Άιντε κατάφερες να ασχοληθούμε μαζί σου πάλι, ως συνήθως εδώ μέσα!

Αν διάβαζες τι έγραψα θα καταλάβενες τι λέω και σε ποιον, το ότι ταυτίζεσαι με τους άλλους εσένα εκθέτει και όχι εμένα… 

ΥΓ: ασχολήθηκα με το θέμα και σχολίασα πάνω σε απόψεις που δεν στέκουν με την πραγματικότητα… αν εσύ αυτό το αντιλαμβάνεσαι ως προσπάθεια να ασχοληθείτε με εμένα, μάλλον προς λάθος κατεύθυνση κοιτάς μιας και τίποτα ουσιαστικότερο και επί του θέματος δεν έχεις να πεις… 🙂

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Black Demis said:

προφανώς δεν χρειάζεται τόσα........ αλλα όταν το budget ειναι περιορισμένο μεχρι άσο δεν παει  (το ειδες εξαλλλου) ακομη και με ετοιμα δεν εισαι σε θεση να το κανεις

Δλδ η ιδιωτικές εταιρίες που έβαλαν μπρος αυτό το πρότζεκτ αποφάσισαν να πετάξουν λεφτά στα σκουπίδια? Η πρώτη προσεδάφιση συσκευής στην σελήνη έγινε το 1966, το 1982 είχαμε φωτογραφίες από την αφροδίτη με την τεχνολογία της τότε εποχής και μου λέτε ότι δεν είναι παράξενο το ότι δεν μπορούν οι δύο υπερδυνάμεις να κάτσουν probe στην σελήνη? Τι λέμε τώρα ρε παιδιά?

Just now, AtiX said:

Αν διάβαζες τι έγραψα θα καταλάβενες τι λέω και σε ποιον, το ότι ταυτίζεσαι με τους άλλους εσένα εκθέτει και όχι εμένα… 

ΥΓ: ασχολήθηκα με το θέμα και σχολίασα πάνω σε απόψεις που δεν στέκουν στην πραγματικότητα… αν εσύ αυτό το αντιλαμβάνεσαι ως προσπάθεια να ασχοληθείτε με εμένα, μάλλον προς λάθος κατεύθυνση κοιτάς μιας και τίποτα ουσιαστικότερο και επί του θέματος δεν έχεις να πεις… 🙂

Γράψαμε από πάνω, πάνω από 40 χρόνια πέρασαν από την στιγμή που προσεδαφίστηκε probe στην Αφροδίτη... ναι είναι παράξενο το ότι δεν μπορούν οι δύο αυτές χώρες να κάτσουν probe στην σελήνη αυτή τη στιγμή, αν θεωρούσες ότι οι απόψεις μου δεν έχουν ουσία ας μην σχολίαζες πάνω τους 🙄

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JcD είπε

Δλδ η ιδιωτικές εταιρίες που έβαλαν μπρος αυτό το πρότζεκτ αποφάσισαν να πετάξουν λεφτά στα σκουπίδια? Η πρώτη προσεδάφιση συσκευής στην σελήνη έγινε το 1966, το 1982 είχαμε φωτογραφίες από την αφροδίτη με την τεχνολογία της τότε εποχής και μου λέτε ότι δεν είναι παράξενο το ότι δεν μπορούν οι δύο υπερδυνάμεις να κάτσουν probe στην σελήνη? Τι λέμε τώρα ρε παιδιά?

 

4 λεπτά πριν, JcD είπε

Δλδ η ιδιωτικές εταιρίες που έβαλαν μπρος αυτό το πρότζεκτ αποφάσισαν να πετάξουν λεφτά στα σκουπίδια? Η πρώτη προσεδάφιση συσκευής στην σελήνη έγινε το 1966, το 1982 είχαμε φωτογραφίες από την αφροδίτη με την τεχνολογία της τότε εποχής και μου λέτε ότι δεν είναι παράξενο το ότι δεν μπορούν οι δύο υπερδυνάμεις να κάτσουν probe στην σελήνη? Τι λέμε τώρα ρε παιδιά?

Γράψαμε από πάνω, πάνω από 40 χρόνια πέρασαν από την στιγμή που προσεδαφίστηκε probe στην Αφροδίτη... ναι είναι παράξενο το ότι δεν μπορούν οι δύο αυτές χώρες να κάτσουν probe στην σελήνη αυτή τη στιγμή, αν θεωρούσες ότι οι απόψεις μου δεν έχουν ουσία ας μην σχολίαζες πάνω τους 🙄


Σήμερα δεν μπορείς να πας με αεροπλάνο σε αρκετά σημεία του πλανήτη, πιστεύεις ότι γίνεται λόγω τεχνογνωσία ή υπάρχουν σημαντικότεροι λόγοι που δεν γίνεται?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...