Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση Εκτυπωτη Laser για επαγγελματικη χρηση


loofas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, 

Ψαχνω για εκτυπωτη Laser για επαγγελματικη χρηση για να εκτυπωνω ασπρομαυρο περιπου 2000 σελιδες/μηνα ή 25.000/χρονο. 

Εχω διαβασει καλες κριτικες για τον Brother-HL-L2375DW, ωστοσο δεν ειμαι σιγουρος αν καλυπτει επαγγελματικη χρηση για τοσες σελιδες. 

Οποτε κοιτουσα μεγαλυτερα μοντελα απο την ιδια εταιρια και σκεφτομαι αυτον Brother-HL-L5200DW. Δεν μπορεσα να βρω κριτικες στο forum, εχει κανενας εμπειρια; Ή εχετε να προτεινετε κατι αντιστοιχο με οικονομικα συμβατα μελανια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, loofas είπε

Καλησπερα, 

Ψαχνω για εκτυπωτη Laser για επαγγελματικη χρηση για να εκτυπωνω ασπρομαυρο περιπου 2000 σελιδες/μηνα ή 25.000/χρονο. 

Εχω διαβασει καλες κριτικες για τον Brother-HL-L2375DW, ωστοσο δεν ειμαι σιγουρος αν καλυπτει επαγγελματικη χρηση για τοσες σελιδες. 

Οποτε κοιτουσα μεγαλυτερα μοντελα απο την ιδια εταιρια και σκεφτομαι αυτον Brother-HL-L5200DW. Δεν μπορεσα να βρω κριτικες στο forum, εχει κανενας εμπειρια; Ή εχετε να προτεινετε κατι αντιστοιχο με οικονομικα συμβατα μελανια; 

Κανενας δεν είναι επαγγελματικός.

Ο πρώτος είναι απλά για σπίτι ή μικρό γραφείο με λίγες σελίδες ανά μήνα

Ο δεύτερος καπως καλύτερα.

Αυτο που σε ενδιαφέρει να κοιτάξεις είναι το κόστος των toner τους και τις σελίδες που βγάζει το καθένα

Σε τόσες εκτυπώσεις το βασικό κόστος δεν ειναι η αρχική επένδυση αλλά το κόστος χρήσης (toner + drum).

Οσο πιο μικρός τόσο πιο ακριβά θα σου βγει η κάθε σελίδα και θα χρυσοπληρωσεις στο τέλος τις εκτυπώσεις σου

Εγω κοίτα κόστη drum + toner σε συμβατα και αποφασίζω με βάση μόνο αυτό. Μπαίνεις και τσεκάρεις τιμές μόνος σου.

Επέλεξα μεταχειρισμένο υψηλότερης κατηγορίας για χαμηλό αρχικό κόστος αγοράς και χαμηλό κόστος χρήσης. Θα βρεις και πολλά refurbish πολύ καλά. Με 200-300 υρώ θα βρεις επιλογές καλες. Ίσως και ακόμη πιο κάτω

Ότι πιο οικονομικό σε χρηση θα είναι με μεγάλα toners και μεγαλύτερο όγκο. Οπότε οτιδήποτε μαζεμενο σε διαστάσεις δεν θα το κοιτούσα γιατί είναι δεδομένα ακριβό στα toner τους.

Futures για διπλή αυτόματη εκτύπωση, LAN και ίσως wifi (όχι απαραίτητο το τελευταίο) είναι νομίζω must.

Εγω έχω από παλιά ένα Lexmark MS419ds και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με την λογικη σου. 

Τα αναλωσιμα μου φαινονται σε καλες τιμες για τον  Brother-HL-L5200DW, βρηκα τονερ:απο 12 ευρω για 10.000 σελιδες και drum 18 ευρω για 30.000 σελιδες, οποτε για 5 χρονια υπογιζω 125.000 σελιδες με 225 ευρω =12*125/10+18*125/30 αλλα πιστευω αυτα ειναι θεωρητικα, καθως τα συμβατα μελανια αποκλειεται να βγαζουν τοσες σελιδες. Υπαρχουν συμβατα μελανια που να θεωρουνται καλυτερης ποιοτητας και να βγαζουν οντως τις σελιδες που λενε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, loofas είπε

Συμφωνω με την λογικη σου. 

Τα αναλωσιμα μου φαινονται σε καλες τιμες για τον  Brother-HL-L5200DW, βρηκα τονερ:απο 12 ευρω για 10.000 σελιδες και drum 18 ευρω για 30.000 σελιδες, οποτε για 5 χρονια υπογιζω 125.000 σελιδες με 225 ευρω =12*125/10+18*125/30 αλλα πιστευω αυτα ειναι θεωρητικα, καθως τα συμβατα μελανια αποκλειεται να βγαζουν τοσες σελιδες. Υπαρχουν συμβατα μελανια που να θεωρουνται καλυτερης ποιοτητας και να βγαζουν οντως τις σελιδες που λενε;

ΚΑΝΕΝΑ toner δεν βγαζει οσα λεει. Ουτε τα μαμα.

Αλλα το παιρνεις ομως ως σημειο αναφορας για συγκριση. Δεν γινεται αλλιως.

Στα συμβατα ειναι ρισκο. Συνηθως δοκιμαζεις μερικα. Εαν μεινεις ευχαριστημενος παραγγελνεις το ιδιο ακριβως απο τον ιδιο προμηθευτη και δεν αλλαζεις. Εχει απο πολυ καλά εως και αλλα που δεν σου βγαζουν ουτε τα μισα.

Σε αυτα τα μεγαλα cartridges εχεις και επιλογη να τα ξαναγεμίσεις και μονος εαν θελεις με χυμα σκονη (θελει προσοχη για να μην γινεις χαλια αλλα δεν ειναι δυσκολο). Εαν εχει τσιπακι αγοραζεις σκετα τσιπακια. Το υπολοιπο ειναι απλα ενα πλαστικο κελυφος. Αλλα δεν μπαινω στον κοπο συνηθως. Στα μικρα δεν αξιζει καν τον κοπο και ειναι και τεραστιος μπελας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο αριθμός σελίδων είναι με 5% κάλυψη. Πρόκειται για ένα standard υπόδειγμα τυποποιημένης επιστολής, που το χρησιμοποιούν για μέτρο. Οι δικές μας εκτυπώσεις είναι πολύ γεμάτες και θα υπολογίζετε τις μισές σελίδες από αυτές που λένε και ίσως το 1/3. Δείτε εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...