Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για optimazation από άσχετο.


ΡΙ ΑΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.
Θα πάω αύριο να χτίσω το νέο μου σύστημα και προετοιμάζομαι για να το ρυθμίσω όπως πρέπει.
Τις τελευταίες μέρες έχω ακούσει όρους όπως PBO, Undervolting, Resizable Bar, XMP Profile, GPU OC & Undervolt, Monitor Calibration και ποιος ξέρει πόσα ακόμα που δεν θυμάμαι.
Είναι όλα λίγο overwhelming και το κεφάλι μου έχει γίνει αχταρμάς.
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να κάνω τις βασικές ρυθμίσεις που χρειάζεται το σύστημα για να τρέχει όσο το δυνατόν καλύτερα χωρίς να ρισκάρω την μακροζωία του ή υψηλές θερμοκρασίες?
Δεν ψάχνω δλδ για advanced πράγματα, μόνο ότι είναι σχετικά εύκολο για έναν άσχετο σαν κι εμένα.
Σας ανεβάζω και ένα screenshots με τα specs.
Ευχαριστώ!!!
Screenshot2024-01-19at16-38-42PartList-AMDRyzen57600RadeonRX6700XTbequiet!PureBase500DXATXMidTower-PCPartPicker.png.a82a280b7832199414993cff235e3f37.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Καλησπέρα παιδιά.
Θα πάω αύριο να χτίσω το νέο μου σύστημα και προετοιμάζομαι για να το ρυθμίσω όπως πρέπει.
Τις τελευταίες μέρες έχω ακούσει όρους όπως PBO, Undervolting, Resizable Bar, XMP Profile, GPU OC & Undervolt, Monitor Calibration και ποιος ξέρει πόσα ακόμα που δεν θυμάμαι.
Είναι όλα λίγο overwhelming και το κεφάλι μου έχει γίνει αχταρμάς.
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να κάνω τις βασικές ρυθμίσεις που χρειάζεται το σύστημα για να τρέχει όσο το δυνατόν καλύτερα χωρίς να ρισκάρω την μακροζωία του ή υψηλές θερμοκρασίες?
Δεν ψάχνω δλδ για advanced πράγματα, μόνο ότι είναι σχετικά εύκολο για έναν άσχετο σαν κι εμένα.
Σας ανεβάζω και ένα screenshots με τα specs.
Ευχαριστώ!!!
Screenshot2024-01-19at16-38-42PartList-AMDRyzen57600RadeonRX6700XTbequiet!PureBase500DXATXMidTower-PCPartPicker.png.a82a280b7832199414993cff235e3f37.png

Ρωτας:

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να κάνω τις βασικές ρυθμίσεις που χρειάζεται το σύστημα για να τρέχει όσο το δυνατόν καλύτερα χωρίς να ρισκάρω την μακροζωία του ή υψηλές θερμοκρασίες?

 

Απαντηση:

Το αφήνεις οπως ειναι χωρις να αλλαξεις τιποτε απο τις default ρυθμίσεις εκτός απο τις μνήμες που ενεργοποιείς το AMD EXPO mode σε οχι πανω απο 6000 

What is AMD EXPO and How to Use it (overclockers.co.uk)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το αφήνεις οπως ειναι χωρις να αλλαξεις τιποτε απο τις default ρυθμίσεις εκτός απο τις μνήμες που ενεργοποιείς το AMD EXPO mode σε οχι πανω απο 6000

Άρα όλα τα υπόλοιπα (pbo κλπ.) δεν αξίζουν το performance boost ή παραείναι δύσκολα για μη experts?
Το λέω επειδή άκουσα ότι με καλή ψύκτρα μπορείς να ενεργοποιήσεις pbo χωρίς προβλήματα.
Επίσης, οι μνήμες μου είναι 6400, να μην το βάλω 6400?

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ΡΙ ΑΠ είπε

Άρα όλα τα υπόλοιπα (pbo κλπ.) δεν αξίζουν το performance boost ή παραείναι δύσκολα για μη experts?
Επίσης, οι μνήμες μου είναι 6400, να μην το βάλω 6400?

Φυσικα και μπορεις να κανεις OC. 

Απλα θα συμβουλευα να το πας βημα βημα μαθαινοντας την λογικη του καθε βηματος και αξιολογοντας το αποτεσμα του καθε βηματος ωστε και να εισαι ασφαλης αλλα και να κανεις κατι που εχει συγκεκριμενο στοχο και λογο.ν.

Το να γινεις ενα μαιμουδακι που απλα θα εκτελεσει καποιες εντολες εν αγνοια του (χωρις διαθεση να προσβαλω) δεν θα το προτεινα σε κανενα

Γενικα σημερα η αληθεια ειναι οτι πολυ λιγο performance μπορεις να παρεις ειδικα απο AMD διοτι ηδη ειναι σε υψηλο επιπεδο απο μαμα. Δεν υπαρχουν πια τα μεγαλα κερδη OC του παρελθοντος.

Ομως πηγαινοντας στα τυφλα ενεχει πολλους κινδυνους. Απο το να κατυαστρεψεις το συστημα σου, να το κανεις μπαχαλο και οχι απλα να το ζορισεις σε ορια αλλα να το κανεις και χειροτερο απ οτι ηταν, απο το απλα να το κανεις να καιει περισσοτερο χωρις λογο ή να το κανεις να ανεβαζει θερμοκρασιες και να σου ριχνει την αποδοση κλπ κλπ

To OC ειναι τεχνη και οχι ουτε καλλιτεχνης της ειμαι ουτε και απο αυτους που εχουν χρονο να ασχοληθουν ειναι η αληθεια αν και με ιντριγκαρει.

 

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν θα σου δωσει κατι ουσιαστικο και δεν βλεπω κανενα λογο να μπει καποιος σε τετοια διαδικασια για πολυ ελαχιστα ωφελη. Ειδικα εαν δεν τα χρειαζεσαι αυτη την στιγμη.

 

Να συζητησεις ισως εαν καποια στιγμη σου λειπει το κλικ ενα OC τροπο να βρεις αυτο το λιγο χωρις κοστος το καταλαβαινω αλλα μολις εστησες ενα νεο συστημα. Γιατι απο Day one να θελεις να το κανεις TURBO injection? Απλα για να δειχνεις τα benchmarks στους φιλους σου?

Οχι δεν σου την λεω. Απλα απορω.

Φυσικα και μπορεις να κανεις copy το σεταρισμα καποιου αλλου (εφοσον εχεις το ιδιο εξοπλισμο).

Οσον αφορα τις μνημες το 6000 ειναι το sweet spot που παιζουν σιγουρα ολες. Απο εκει και πανω δοκιμαζεις και βλεπεις. 

Οτι παραπανω καταπονει το υλικο. Νομος. Οτι πιο χαλαρο του δινει περισσοτερη ζωη. Νομος.

 

OC σημαινει καλη ψυξη, ελεγχο και προσαρμογη εαν χρειαζεται.

Τα παιδια θα σε βοηθησουν σιγουρα. Εγω λεω ξεκινα αργα και μαθε σιγα σιγα τι και γιατι πριν να προχωρησεις. Η γνωση ειναι παντα κερδος

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οτι παραπανω καταπονει το υλικο. Νομος. Οτι πιο χαλαρο του δινει περισσοτερη ζωη. Νομος.

Γι΄αυτό και μίλησα κυρίως για optimization και όχι OC.
Βλέπω άτομα πχ στο youtube που κάνουν undervolt και έχουν παρόμοιες αποδόσεις με αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες και κατανάλωση.
Εγώ ουσιαστικά ψάχνω 4-5 safe settings που θα μπορούσα να αλλάξω χωρίς να εμβαθύνω ακριβώς επειδή δεν ξέρω πολλά.😅
Εννοείται πως αν είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία που απαιτεί advanced benchmarks κλπ, δεν θα το προσπαθήσω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Γι΄αυτό και μίλησα κυρίως για optimization και όχι OC.
Βλέπω άτομα πχ στο youtube που κάνουν undervolt και έχουν παρόμοιες αποδόσεις με αρκετά χαμηλότερες θερμοκρασίες και κατανάλωση.
Εγώ ουσιαστικά ψάχνω 4-5 safe settings που θα μπορούσα να αλλάξω χωρίς να εμβαθύνω ακριβώς επειδή δεν ξέρω πολλά.😅
Εννοείται πως αν είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία που απαιτεί advanced benchmarks κλπ, δεν θα το προσπαθήσω καν.

Ετσι ειναι οπως τα λες

Αλλα τα safe settings ειναι by default παντα τα default settings.

Undervolting/overvolting ειναι απλα δυο πλευρες του ιδιου πραγματος.

Ποιος ο λογος να κανεις εστω undervolting? Να κερδισεις 0.5Watt καταναλωση? Αξιοπιστια? Δεν εχεις λογο.

Υπαρχει πχ λογος να κανεις πχ undervolting εαν θελεις να εχεις ενα super compact κουτι με εξαιρετικα περιορισμενο αερισμο και θελεις να μειωσεις κατα το δυνατον την θερμοκρασια με εξαιρετικα ελαχιστη απωλεια επιδοσεων. Οκ. γιατι οχι? Δεν πιστευω ότι εχεις τετοιο θεμα ή αλλο σχετικο.

Συμβουλη μου χωρις να ειμαι ουτε γκουρου ουτε ο ξερολας.

Ξεκινα με τα standard.

Εαν εχεις καποιο συγκεκριμενο προβλημα τοτε ρωτα οντως για συμβουλες για να το λυσεις.

Εαν οντως σε ενδιαφερει το tweaking τοτε αρχιζε να διαβαζεις για την θεωρία που κρυβεται πισω απο καθε ρυθμιση και το πως αυτη επηρεαζει το καθε υποσυστημα ωστε να κατανοήσεις τις βασικες αρχες αυτων που θα κληθεις να κανεις (εστω και ως αντιγραφη) για να εχεις εσυ το κοντρολ των ενεργειών σου. Βασικά το πρωτο που πρεπει να μαθεις ειναι τι να κανεις εαν ολα πανε στραβα στις ρυθμίσεις σου και πως να τα επαναφερεις. Πιθανα το γνωριζεις ηδη βεβαια.

Το συστημα σου ειναι και ασφαλες και αποδοτικο οπως ακριβως ειναι. Τα υπολοιπα ειναι είτε hobby που καλυπτει μια εσωτερικη παρορμηση είτε trouble solver.

Να χαιρεσαι το νεο σου σετακι.

Φυσικα τα παιδια εδω εαν οντως θελεις συμβουλες θα σε βοηθησουν εννοειται.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Για την Ram ενεργοποιώ το xmp και απλά βάζω την ταχύτητα στα 6000 ή πρέπει να αλλάξω και κάτι άλλο?
Έκανα λάθος που πήρα τα 6400 sticks?

Οπως τα λες.

Μια χαρα εκανες. Μπορεις να τις δοκιμασεις και πιο ψηλα. 

Απλα πηγαινε ενα ενα βημα και δοκιμαζε.

Εαν υπαρχει προβλημα ξαναλλαζεις στο προηγουμενο που σου επαιξε.

Δεν ειναι καθολου απιθανο να σου παιξουν στα 6400. Μαλλον ειναι πολυ πιθανο να ειναι μια χαρα ανετες και εκει.

Απο εκει και πανω ειναι κατα περιπτωση.

Ξεκινας και δοκιμαζεις τεσταρεις και βλεπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οπως τα λες.

Μια χαρα εκανες. Μπορεις να τις δοκιμασεις και πιο ψηλα.

Αν ανεβάζω την ταχύτητα πρέπει να αλλαχτούν ανάλογα και timings/voltages ή όχι?
Μήπως καλύτερα να αφήσω την ταχύτητα που έχει το xmp για να μην υπάρχει πρόβλημα/αστάθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ΡΙ ΑΠ είπε

Αν ανεβάζω την ταχύτητα πρέπει να αλλαχτούν ανάλογα και timings/voltages ή όχι?
Μήπως καλύτερα να αφήσω την ταχύτητα που έχει το xmp για να μην υπάρχει πρόβλημα/αστάθεια?

Τα EXPO modes (AMD) ειναι ετοιμα προφιλ με ολα μεσα. 

Αυτοματισμοι του ενος κλικ για απλες και γρηγορες αλλαγες οπως θελεις να κανεις εσυ.

Εαν δεν δουλεψει για οποιοδηποτε λογο και θελεις μετα οντως να το επιτυχεις πας σε manual ρυθμισεις.

 

Εσυ δεν ηθελες να ασχοληθεις με πειραγματα? Ε, αυτο ειναι το πιο ευκολο. Δοκιμαζεις και βλεπεις. Εαν δεν δουλεψει πας παλι πισω και αλλαζεις στο προηγουμενο πυο ειχες. Γι αυτο σου ειπα ανεβαζεις και δοκιμαζεις. Ενα βημα την φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2024 στις 7:06 ΜΜ, ΡΙ ΑΠ είπε

Άρα όλα τα υπόλοιπα (pbo κλπ.) δεν αξίζουν το performance boost ή παραείναι δύσκολα για μη experts?
Το λέω επειδή άκουσα ότι με καλή ψύκτρα μπορείς να ενεργοποιήσεις pbo χωρίς προβλήματα.
Επίσης, οι μνήμες μου είναι 6400, να μην το βάλω 6400?

ελα εδω και ξεκινα να διαβαζεις το νημα σιγουρα θα την βρεις την ακρη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...