Προς το περιεχόμενο

Γλώσσα στο UI


Tyxaios_24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Φτιάχνω μια ιστοσελίδα αυτό το διάστημα και έχω όλο το κείμενο του UI στα αγγλικά. Το πρόβλημα είναι ότι είναι hard coded και με περιορίζει πολύ στην περίπτωση που θέλω o χρήστης να επιλέγει τη γλώσσα. Σκέφτομαι μήπως χρησιμοποιήσω κάποια βιβλιοθήκη που κάνει translate με βάση κάποια keywords σε δύο γλώσσες, ελληνικά και αγγλικά.

Είμαι σε ένα δήλημα. Από τη μια σκέφτομαι ότι εφόσον το project είναι στο github θα ήταν καλύτερη εικόνα για οποίον δει τον κώδικα να μην είναι hard coded η γλώσσα. Από την άλλη θα μου πάρει αρκετό χρόνο να το αλλάξω δεδομένου ότι ασχολούμαι προσεχώς με άλλα ίσως πιο νευραλγικά πρόβληματα. Επίσης το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο front end αλλά και στο back end όπου πολλά services σε περίπτωση error επιστρέφουν ένα message, ανάλογα με το case (και υπάρχουν αρκετά cases σε κάποια services), που είναι κι αυτό hard coded στα αγγλικά. Άρα πρέπει να δω πως θα βάλω χέρι και στο back η μήπως να μην επιστρέφονται messages αλλά να καθορίζω τα status codes ανάλογα με το error case και το front end να τα αντιστοιχίζει σε error messages.

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς.

Επεξ/σία από Tyxaios_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πας. Είναι καλύτερα να έχεις localization παρά να τα γράφεις hard-coded.

Υπάρχουν αρκετές υλοποιήσεις αναλόγως με την γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιείς. Συνήθως, μια από τις πιο διαδεδομένες βιβλιοθήκες είναι το i18n.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2024 στις 1:33 ΠΜ, Ponous είπε

Καλά το πας. Είναι καλύτερα να έχεις localization παρά να τα γράφεις hard-coded.

Υπάρχουν αρκετές υλοποιήσεις αναλόγως με την γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιείς. Συνήθως, μια από τις πιο διαδεδομένες βιβλιοθήκες είναι το i18n.

 

React χρησιμοποιώ. Την έχω υπόψη τη βιβλιοθήκη i18n. Μάλλον θα κάνω τελικά το localization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...