Προς το περιεχόμενο

Laptop με καλή οθόνη


xristosmt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για Laptop με καλή οθόνη και budget ~500. Μέχρι στιγμής, πολλά πολύ πιο ακριβά μοντέλα έχουν απαίσιες οθόνες όσο αφορά τα χρώματα και την φωτεινότητα.

Βρήκα την σειρά της Huawei Matebook αλλά είναι πολύ μπέρδεμα.

Υπάρχουν τα μοντέλα d15 τα οποία όλα έχουν οθόνη 250nits και 45%ntsc (δλδ χαμηλό srgb coverage).

Μετά υπάρχει η σειρά b3-520, η οποία φαίνεται ολόιδια με την d15, αλλά οι οθόνες είναι 100% srgb και 300 nits καθώς και 250nits και 45%ntsc.

Μετά έρχεται το πλαίσιο και βάζει ένα μοντέλο d15 με 300nits... το οποίο δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα της huawei.

Εγώ τι να πάρω από όλα αυτά τότε; Υπάρχουν e-shop ελληνικά τα οποία έχουν το μοντέλο b3-520 και διευκρινίζουν το 100% srgb στα specs, αλλά πιο πολύ φαίνεται σαν να έκαναν ένα απλό copy paste τα specs, παρά να ελέγξαν ποιο μοντέλο έχουν ακριβώς και με ποια οθόνη είναι εξοπλισμένο.

Σε reviews άλλοι κράζουν το laptop γιατί έχει χάλια οθόνη και άλλοι λένε ότι έχει πολύ καλή οθόνη, όλο αυτό γιατί έτσι όπως φαίνεται, δεν έχεις ιδέα με τι οθόνη θα καταλήξεις, αυτό ισχύει και για άλλες εταιρίες.

Έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο laptop γύρω στα ~500 με καλή οθόνη ή ποιο από τα παραπάνω μοντέλα να αγοράσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε laptop προτιμώ καινούργιο για διάφορους λόγους, αλλά refurbished έχω πάρει κεντρική μονάδα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. 

Δυστυχώς όμως, πάρα πολλά thinkpad, ειδικά πιο παλιά refurbished μοντέλα έχουν κακές οθόνες. Τα πιο καλά μοντέλα που έχω δει, ζητάνε παράλογα λεφτά για refurbished. Τύπου δίνω αλλά 100 και παίρνω καινούργιο thinkpad με καλύτερα τα πάντα.

Ίσως με περισσότερο ψάξιμο βρω κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, xristosmt said:

Τα πιο καλά μοντέλα που έχω δει, ζητάνε παράλογα λεφτά για refurbished. Τύπου δίνω αλλά 100 και παίρνω καινούργιο thinkpad με καλύτερα τα πάντα.

Για δωσε παραδειγματα , γιατι θα με ενδιαφερε ενα καινουργιο thinkpad που θα ειχε μονο 100 ευρω διαφορα απο καποιο refurbished . :) Η ελληνικη αγορα των refurbished δεν ειναι και η πιο φτηνη. Εχω αγορασει 2 εως τωρα (ενα thinkpad και ενα dell) και αν βαλεις μεσα και μερικες αναβαθμισεις που τους εκανα , δεν λες οτι βγηκαν και φτηνα. Απο την αλλη μιλαμε για business σειρες , μοντελα λιγο παλια (εως 8ης γενιας εχω δει) και δεν νομιζω οτι οι οθονες τους ειναι και οι καλυτερες απο θεμα χρωματικης καλυψης. Ασε δε , που δεν ειναι για γραφιστικες δουλειες με τους επεξεργαστες και τις ενσωματωμενες καρτες που εχουν.

Aν θελει να βρει καποιος κατι καλο και σοβαρο , σε λογικη τιμη , σε μεταχειρισμενο / refurbished , μονο απο τιποτα amazon/ebay και τα σχετικα και με προσεκτικο ψαξιμο.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, xristosmt είπε

Ψάχνω για Laptop με καλή οθόνη και budget ~500. Μέχρι στιγμής, πολλά πολύ πιο ακριβά μοντέλα έχουν απαίσιες οθόνες όσο αφορά τα χρώματα και την φωτεινότητα.

Βρήκα την σειρά της Huawei Matebook αλλά είναι πολύ μπέρδεμα.

Υπάρχουν τα μοντέλα d15 τα οποία όλα έχουν οθόνη 250nits και 45%ntsc (δλδ χαμηλό srgb coverage).

Μετά υπάρχει η σειρά b3-520, η οποία φαίνεται ολόιδια με την d15, αλλά οι οθόνες είναι 100% srgb και 300 nits καθώς και 250nits και 45%ntsc.

Μετά έρχεται το πλαίσιο και βάζει ένα μοντέλο d15 με 300nits... το οποίο δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα της huawei.

Εγώ τι να πάρω από όλα αυτά τότε; Υπάρχουν e-shop ελληνικά τα οποία έχουν το μοντέλο b3-520 και διευκρινίζουν το 100% srgb στα specs, αλλά πιο πολύ φαίνεται σαν να έκαναν ένα απλό copy paste τα specs, παρά να ελέγξαν ποιο μοντέλο έχουν ακριβώς και με ποια οθόνη είναι εξοπλισμένο.

Σε reviews άλλοι κράζουν το laptop γιατί έχει χάλια οθόνη και άλλοι λένε ότι έχει πολύ καλή οθόνη, όλο αυτό γιατί έτσι όπως φαίνεται, δεν έχεις ιδέα με τι οθόνη θα καταλήξεις, αυτό ισχύει και για άλλες εταιρίες.

Έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο laptop γύρω στα ~500 με καλή οθόνη ή ποιο από τα παραπάνω μοντέλα να αγοράσω;

Εγω θα ελεγα να μαζεψεις μερικα λεφτα ακομα και να περιμενεις λιγο να πας σε κατι καλυτερο.Δε το λεω ουτε για να σε προσβαλω τιποτα απλα αν θες καλη οθονη και κατι καλο γενικα επεξεργαστη τετοια.

Επισης ρωτα το πλαισιο για τα χαρκτηριστηκα αυτου που βρηκες επειδη καποια ειναι custom χωρων και δε τα βρισκεις σε επισημες σελιδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά των Laptop είναι πολύ περίεργη και την έχω ερευνήσει αρκετά, αλλά πάλι άκρη δεν βγάζω.

Άμα δεν δώσεις πάνω 1κ δεν έχεις στάνταρ καλή οθόνη και πρέπει να το ψάξεις πολύ.

Πολλά μοντέλα (σχεδόν όλα) των 700-1000 ευρώ πάλι έχουν κάκιστες οθόνες. Απλά πας σε λίγο καλύτερο επεξεργαστή και μνήμη, πράγμα που δεν με ενδιαφέρει τόσο. 

Γενικά τα uper mid range είναι περίεργη κατηγορία διότι μπορείς να πάρεις ακριβώς τα ίδια specs και με χαμηλότερο budget ενώ άμα δώσεις παραπάνω πας σε εντελώς άλλη κατηγορία, για αυτό στοχεύω τα 500 και όχι τα 700. Ας ελπίσουμε ότι η φήμη για νέα Mac 700 ευρώ να είναι αληθής και να ταράξει λίγο αυτό το κομμάτι της αγοράς, όσο και να τα πετσοκόψει η apple για να ρίξει την τιμή, θα πατήσουν τον ανταγωνισμό σε αυτό το price range.

Χρειάζομαι laptop άμεσα όμως, αλλιώς εννοείται θα περίμενα μίας και θα βγει αρκετό νέο Hardware το 2024.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xristosmt είπε

Η αγορά των Laptop είναι πολύ περίεργη και την έχω ερευνήσει αρκετά, αλλά πάλι άκρη δεν βγάζω.

Άμα δεν δώσεις πάνω 1κ δεν έχεις στάνταρ καλή οθόνη και πρέπει να το ψάξεις πολύ.

Πολλά μοντέλα (σχεδόν όλα) των 700-1000 ευρώ πάλι έχουν κάκιστες οθόνες. Απλά πας σε λίγο καλύτερο επεξεργαστή και μνήμη, πράγμα που δεν με ενδιαφέρει τόσο. 

Γενικά τα uper mid range είναι περίεργη κατηγορία διότι μπορείς να πάρεις ακριβώς τα ίδια specs και με χαμηλότερο budget ενώ άμα δώσεις παραπάνω πας σε εντελώς άλλη κατηγορία, για αυτό στοχεύω τα 500 και όχι τα 700. Ας ελπίσουμε ότι η φήμη για νέα Mac 700 ευρώ να είναι αληθής και να ταράξει λίγο αυτό το κομμάτι της αγοράς, όσο και να τα πετσοκόψει η apple για να ρίξει την τιμή, θα πατήσουν τον ανταγωνισμό σε αυτό το price range.

Χρειάζομαι laptop άμεσα όμως, αλλιώς εννοείται θα περίμενα μίας και θα βγει αρκετό νέο Hardware το 2024.

Θες με καρτα γραφικων ξεχωριστη η ενσωματωμενη?Κοιταξε με 1000 ευρω μπορει να μην εχει καλη οθονη 60% srgb 250nits ας πουμε αν στοχευεις 4060 ας πουμε με αυτα λεφτα και πολυ δυνατο επεξργαστη.Το display ανεβαζει τρελα τις τιμες στα laptop και στις ναυαρχιδες.Μπορει να παρεις mac με 700 ευρω δε ξερω αν βγει αλλα πιστευω οτι καποια αλλα χαρακτηριστηκα θα ειναι πολυ χαμηλα και στα mac μνημη σκληρος μη ανβαθμησιμα.

Για ποιο λογο θες το λαπτοπ?

4 ώρες πριν, xristosmt είπε

Η αγορά των Laptop είναι πολύ περίεργη και την έχω ερευνήσει αρκετά, αλλά πάλι άκρη δεν βγάζω.

Άμα δεν δώσεις πάνω 1κ δεν έχεις στάνταρ καλή οθόνη και πρέπει να το ψάξεις πολύ.

Πολλά μοντέλα (σχεδόν όλα) των 700-1000 ευρώ πάλι έχουν κάκιστες οθόνες. Απλά πας σε λίγο καλύτερο επεξεργαστή και μνήμη, πράγμα που δεν με ενδιαφέρει τόσο. 

Γενικά τα uper mid range είναι περίεργη κατηγορία διότι μπορείς να πάρεις ακριβώς τα ίδια specs και με χαμηλότερο budget ενώ άμα δώσεις παραπάνω πας σε εντελώς άλλη κατηγορία, για αυτό στοχεύω τα 500 και όχι τα 700. Ας ελπίσουμε ότι η φήμη για νέα Mac 700 ευρώ να είναι αληθής και να ταράξει λίγο αυτό το κομμάτι της αγοράς, όσο και να τα πετσοκόψει η apple για να ρίξει την τιμή, θα πατήσουν τον ανταγωνισμό σε αυτό το price range.

Χρειάζομαι laptop άμεσα όμως, αλλιώς εννοείται θα περίμενα μίας και θα βγει αρκετό νέο Hardware το 2024.

https://www.amazon.es/Lenovo-Yoga-Gen-Portátil-Convertíble/dp/B0B75DJSYY/

Δες λιγο και αυτο εχει 16gb lpddr5 στα 6400Mhz μη αναβαθμισιμη και ειναι 14''.Εχει καλη οθονη και καρτα γραφικων μεχρι και για gaming.

και αυτο https://www.amazon.co.uk/MSI-Crosshair-15-Gaming-Laptop/dp/B0CJFGKJDS/   νομιζω με 100%sRGB χωρις αν ειμαι 100% σιγουρος.απλα πας γυρω στο 1000

στα λεω επειδη εγραψες απο 700 εως 1000

Επεξ/σία από plr77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Laptop το θέλω κυρίως για απλή χρήση, τύπου ταινίες, σειρές και ελαφριά παιχνίδια (δλδ ψάχνω ενσωματωμένα γραφικά  vega 7 και πάνω ή iris xe)

Που και που θα τρέχω και πιο βαριά προγράμματα οπότε με ενδιαφέρει και η ram, π.χ. έχω 16 στον σταθερό μου υπολογιστή και μπορώ να πω ότι οριακά φτάνουν. Τα 8gb που έχουν πολλά laptop και χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης με περιορίζουν αρκετά.

Βρήκα αυτό το μοντέλο hp envy που είναι κάπου στην μέση. 12gb ram, ryzen 7530u με vega 7 αλλά δεν ξέρω τι οθόνη έχει. Το μοντέλο έρχεται με 45%ntsc ή 100% srgb, θα πάρω να ρωτήσω αν και δεν νομίζω να γνωρίζουν.

Το λέω από εμπειρία όταν σε γνωστό κατάστημα ο πωλητής μου έδειξε μηχανικά πληκτρολόγια 100+ ευρώ , ζήτησα απλό πληκτρολόγιο και όχι μηχανικό και με κοιτούσε λες και μιλούσα για πυρηνική φυσική, δεν είχε ιδέα το τι εστί μηχανικό πληκτρολόγιο και πληκτρολόγιο μεμβράνης. Αποκλείεται να γνωρίζουν κάτι πολύ πιο περίπλοκο όπως το color gamut της οθόνης, εκτός άμα με συνδέσουν με κάποιον τεχνικό ο οποίος γνωρίζει.

Επεξ/σία από xristosmt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι τοσο κολλημα με την χρωματικη καλυψη της οθονης ? Αφου μιλας για απλη χρηση. Στα 500 ευρω δεν μπορεις να εχεις τετοιες απαιτησεις. Για καπως καλες οθονες πας σε gaming φορητα. Ακομα και καποιο καλο φορητο να βρεις στα 500 , με IPS και δεν ξερωγω τι , δυσκολο να εχει την χρωματικη καλυψη που θες. Δηλαδη οι καλες οθονες σε αυτο το price range περιοριζονται κυριως στο αν ειναι IPS ή οχι.

ΥΓ : Οταν βλεπεις 12 ή 20 ή 24 γιγα μνημη να ξερεις οτι 99.999% υπαρχει soldered stick. Ειτε αυτο ειναι 4αρι ή 8αρι και εχουν βαλει εξτρα dimm. Δηλαδη κατι του στυλ 4 (soldered) +8 ή 4 (soldered) +16 ή 8 (soldered) + 16.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...