Προς το περιεχόμενο

Μαζικη μετατροπη νομισματος σε κελια excel


atvelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Έχω ένα excel που στα κελιά έχει ευρώ και θέλω κάθε φορά που περνάω την άξια σε ευρώ αυτόματα να μου υπολογίζει με μια ισοτιμία που θα του βάζω την άξια σε usd.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο το κελί δεν νομίζω να μπορείς γιατί θα πέσεις σε κυκλική αναφορά, δηλαδή θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το ίδιο κελί σε κάποιον υπολογισμό και να αποθηκευτούν τα δεδομένα πάλι στο ίδιο. Αυτό ρυθμίζεται βέβαια για το πόσους κύκλους θα κάνει αλλά γενικά δεν προτείνεται.

Το σωστό είναι να υπολογίζεις την ισοτιμία σε διαφορετικά κελιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

@atvelos Αν κατάλαβα σωστά (αν έχω λάθος, με διορθώνεις), αυτό που χρειάζεσαι είναι να πληκτρολογείς σ' ένα κελί τα ευρώ (π.χ. 345) και να παίρνεις ως αποτέλεσμα στο ίδιο κελί τα δολλάρια (π.χ. =345*1,09) βάσει της ισοτιμίας (π.χ. 1,09 $/€) που θα υπάρχει σε κάποιο άλλο κελί.

Αυτό γίνεται μόνο με μακροεντολή και όχι με συνάρτηση, γιατί θα υπάρχει κυκλική αναφορά (όπως σωστά ανέφερε ο @micos000).

Επειδή είναι μια απλή πράξη, γνώμη μου είναι καλύτερα με συνάρτηση.

Αν όμως χρειάζεσαι με μακροεντολή, μπορώ να φτιάξω ένα δείγμα εκτός αν έχεις κάποιο υπόδειγμα αρχείου, μπορείς να το ανεβάσεις και να το τροποποιήσω ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atvelos είπε

Καλησπέρα αυτό είναι και το έκανα με δεύτερο φύλλο και συνάρτηση. Σε ευχαριστώ

Το ποιο απλό είναι αυτό. Καλές οι μακροεντολές, ιδίως αν θέλει κάποιος πλήρη ελευθερία και ευελιξία αλλά για κάτι τόσο απλό θα ήταν υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...