Προς το περιεχόμενο

Νέες απολύσεις για το TikTok για μείωση κόστους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, filip123go είπε

Προφανώς και δεν ισχύει αυτό. Ίδιο παραμένει το εισόδημα. 

Και δεν σας φέραμε με το ζόρι!! Πηγαίνετε στο μαγαζί του Κυρ Μήτσου να δουλεύετε 12ωρα.

Αυτό που λες δεν ισχύει. Ακόμα και ίδια να είναι τα λεφτά θα ασφαλίζεσαι λιγότερες μέρες και θα έχεις -20% ένσημα. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι σημαίνει αυτό για σενα. Γιατί για την εταιρία είναι λιγότερη ασφάλιση στο ΙΚΑ.

Επίσης αυτό που λες για το 12ωρο, πολλοί δουλεύουν 12 ώρες για αυτόν τον λόγο. Γιατί με το 8ωρο δεν βγαίνουν!!!

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, filip123go είπε

Τότε δούλευες σε λάθος πολύ-εθνικες. Το ποσο δουλεύεις δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με την προαγωγή που θα πάρεις (άντε ας πω έχει σχέση ένα 3%) . Το 67%% είναι politics και το υπόλοιπο 30% η ποιότητα της δουλειάς σου. Εγω όσους ήξερα που κάθονταν από το πρωί μέχρι το βράδυ στο γραφείο ήταν, ή γιατί δεν άντεχαν τη γυναίκα τους, είτε γιατί όλη μέρα χαζολογουσαν σε καφέδες και τσιγάρα. Εντάξει σίγουρα υπάρχουν περίοδοι που θα χτυπήσεις και υπερωρίες, για ένα release, αλλά να είναι ξέρω γω μια βδομάδα max. Δεν γίνεται συνέχεια να δουλεύεις από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Λάθος σίγουρα για αυτό τους χαιρέτησα. Η ποιότητα της δουλειάς από μόνη της δεν προσφέρει τίποτα. Αν δεν ζητήσεις και δεν τους πείσεις ότι θα φύγεις αν δεν καλύψουν τις απαιτήσεις σου μην περιμένεις κάτι. Καταλαβαίνω ότι πολλοί δεν το ρισκάρουν να φτάσουν στα άκρα. Προσωπικά εγώ δεν έφυγα για τα λεφτά ή την θέση απλά δεν γούσταρα το περιβάλλον και όταν μου δόθηκε η ευκαιρία την έκανα. 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, filip123go said:

Το τι νομίζεις δεν έχει και πολύ σημασία. Μπες και δες τα νούμερα.

Μπορείς να παραθέσεις κάποιο λινκ;

Edit: 22% engineers και 7% Program managers, δηλαδή σχεδόν 30% άτομα με technical background. Βρίσκεις κάτι άλλο;

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Αυτό που λες δεν ισχύει. Ακόμα και ίδια να είναι τα λεφτά θα ασφαλίζεσαι λιγότερες μέρες και θα έχεις -20% ένσημα. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι σημαίνει αυτό για σενα. Γιατί για την εταιρία είναι λιγότερη ασφάλιση στο ΙΚΑ.

Επίσης αυτό που λες για το 12ωρο, πολλοί δουλεύουν 12 ώρες για αυτόν τον λόγο. Γιατί με το 8ωρο δεν βγαίνουν!!!

Δεν ισχύει το συγκεκριμένο. Κανονικά έπαιρνα τα ένσημα. Μάλιστα όποτε δούλευα υπερωρία την δήλωνα. Συνήθως το οικονομικό δεν είναι το θέμα. Το θέμα είναι θες να έχεις φυσιολογική ζωή;

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν ισχύει το συγκεκριμένο. Κανονικά έπαιρνα τα ένσημα. Μάλιστα όποτε δούλευα υπερωρία την δήλωνα. Συνήθως το οικονομικό δεν είναι το θέμα. Το θέμα είναι θες να έχεις φυσιολογική ζωή;

 

Το ότι μπορεί να συμβαίνει 1 στις 1000 δεν σημαίνει ότι έτσι είναι. Επίσης όπως έγραψα και για το 12ωρο, για μερικούς είναι θέμα επιβίωσης το να δουλεύουν 8-9ώρες/5 per week.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, atypicalcoder said:

Το ότι μπορεί να συμβαίνει 1 στις 1000 δεν σημαίνει ότι έτσι είναι. Επίσης όπως έγραψα και για το 12ωρο, για μερικούς είναι θέμα επιβίωσης το να δουλεύουν 8-9ώρες/5 per week.

Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε, ότι πλέον δεν είναι 1 στις 1000. Είναι 100 στις 1000, και όσο πάει το ποσοστό ανεβαίνει. Γενικώς τα χρόνια της κρίσης, που έκαναν ουρά οι μηχανικοί για 700-800€ έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Πλέον υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών, ειδικά στη πρωτεύουσα.! Εκτός αν πιστεύεις πως τους μισθούς τους ανέβασαν οι εργοδότες από την καλή τους τη καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Το ότι μπορεί να συμβαίνει 1 στις 1000 δεν σημαίνει ότι έτσι είναι. Επίσης όπως έγραψα και για το 12ωρο, για μερικούς είναι θέμα επιβίωσης το να δουλεύουν 8-9ώρες/5 per week.

Βαλε και αλλο ενα μηδενικο μην σου πω και δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, atypicalcoder said:

Αυτό που λες δεν ισχύει. Ακόμα και ίδια να είναι τα λεφτά θα ασφαλίζεσαι λιγότερες μέρες και θα έχεις -20% ένσημα. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι σημαίνει αυτό για σενα. Γιατί για την εταιρία είναι λιγότερη ασφάλιση στο ΙΚΑ.

Επίσης αυτό που λες για το 12ωρο, πολλοί δουλεύουν 12 ώρες για αυτόν τον λόγο. Γιατί με το 8ωρο δεν βγαίνουν!!!

Για όλους τους εργαζομένους που εργάζονται για 3 συνέχομενες μέρες με ελάχιστο 6ωρο υπολογίζουμε στην μισθοδοσία με πολλαπλασιαστή 1,2 τα ένσημα του.Οποτε θα πάρει κανονικά 25 ένσημα ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

Μην μπαίνετε σε χωράφια που δεν έχετε γνώση παρα μόνο τι εχει πει καποιος καπου κατι.Ειδικότερα τώρα με το ΕΡΓΑΝΗ 2 και την ψηφιακή κάρτα ελπίζουμε να συμφωνήσουν επιτέλους Ο ΕΦΚΑ και Ο ΣΕΠΕ σε μια ενιαία εφαρμογή κανόνα υπολογισμού μισθοδοσίας και εισφορων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε, ότι πλέον δεν είναι 1 στις 1000. Είναι 100 στις 1000, και όσο πάει το ποσοστό ανεβαίνει. Γενικώς τα χρόνια της κρίσης, που έκαναν ουρά οι μηχανικοί για 700-800€ έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Πλέον υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών, ειδικά στη πρωτεύουσα.! Εκτός αν πιστεύεις πως τους μισθούς τους ανέβασαν οι εργοδότες από την καλή τους τη καρδιά.

Δεν ισχυει αυτο φιλε μου μην λετε πραγματα που δεν ισχυουν , ηδη απτο 1ο σου ποστ εχεις πει κατι το οποιο δεν ισχυει και λογικα καποιος θα το μεταφερει σαν πληροφορια σε καποιον αλλο και ετσι γινονται τα χαλασμενα τηλεφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, dhm21911 said:

Δεν ισχυει αυτο φιλε μου μην λετε πραγματα που δεν ισχυουν , ηδη απτο 1ο σου ποστ εχεις πει κατι το οποιο δεν ισχυει και λογικα καποιος θα το μεταφερει σαν πληροφορια σε καποιον αλλο και ετσι γινονται τα χαλασμενα τηλεφωνα.

Φυσικά και ισχύει! Και το έχουν πει και άλλα άτομα εδώ μέσα, όχι μόνο εγώ.!

(Δεν μιλάω μόνο για τις λιγότερες ώρες. Μιλάω και για άλλα benefits, πχ wfh, δωρεάν παιδικό σταθμό κλπ κλπ )

Η εναλλακτική είναι το άλλο που έγραψα, ότι δλδ οι εργοδότες από τη καλή τους τη καρδιά, ανέβασαν τους μισθούς.

Εσένα τι σου φαίνεται πιο ρεαλιστικό;

Spoiler

Γενικώς, δεν ξέρω αν έχει τύχει να συνεργαστείς με άτομα κάτω των 25-26, στη 2 μλκια που έχει κάνει ο εργοδότης, απλά την επόμενη μέρα, δεν πατάνε στο γραφείο, ούτε παραίτηση δεν υπογράφουν. Τους ψάχνουν μετά οι λογιστές.

 

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Το ότι μπορεί να συμβαίνει 1 στις 1000 δεν σημαίνει ότι έτσι είναι. Επίσης όπως έγραψα και για το 12ωρο, για μερικούς είναι θέμα επιβίωσης το να δουλεύουν 8-9ώρες/5 per week.

Επειδή συνήθως στις πολυεθνικές όταν μιλάμε για μισθωτούς (όχι ωρομίσθιους) μιλάμε για  25 ένσημα το μήνα ανεξάρτητα. Ακόμα και το Φεβρουάριο 25 ένσημα παίρνει ο μισθωτός ακόμα και όταν οι εργάσιμες είναι 20. Επιβεβαιώνεται εύκολα αν κοιτάξεις τα ένσημα στο e-EFKA.

Όταν μιλάμε για μπλοκάκι έχει συμφωνηθεί το τι κόβεις ανεξάρτητα από τις μέρες. Συνήθως μόνο παραπάνω κόβεις όταν είναι για μπόνους ή άλλους λόγους. Επίσης επιλέγεις και κλίμακα στην ασφάλιση από ότι θυμάμαι.

Αν δεν δουλεύεις από ανάγκη τότε το λένε χόμπι. Εγώ δεν μίλησα για κάτι άλλο αλλά για αυτό που θεωρώ ότι λες λάθος.    

43 λεπτά πριν, filip123go είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Γενικώς, δεν ξέρω αν έχει τύχει να συνεργαστείς με άτομα κάτω των 25-26, στη 2 μλκια που έχει κάνει ο εργοδότης, απλά την επόμενη μέρα, δεν πατάνε στο γραφείο, ούτε παραίτηση δεν υπογράφουν. Τους ψάχνουν μετά οι λογιστές.

 

Καλά κάνουν αν θες την γνώμη μου. Δεν έχουν συνήθως υποχρεώσεις , γιατί να κάτσουν να τους…

Αν τους φέρονται σαν ανθρώπους όπως πρέπει μένουν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, filip123go είπε

Φυσικά και ισχύει! Και το έχουν πει και άλλα άτομα εδώ μέσα, όχι μόνο εγώ.!

(Δεν μιλάω μόνο για τις λιγότερες ώρες. Μιλάω και για άλλα benefits, πχ wfh, δωρεάν παιδικό σταθμό κλπ κλπ )

Η εναλλακτική είναι το άλλο που έγραψα, ότι δλδ οι εργοδότες από τη καλή τους τη καρδιά, ανέβασαν τους μισθούς.

Εσένα τι σου φαίνεται πιο ρεαλιστικό;

  Απόκρυψη περιεχομένων

Γενικώς, δεν ξέρω αν έχει τύχει να συνεργαστείς με άτομα κάτω των 25-26, στη 2 μλκια που έχει κάνει ο εργοδότης, απλά την επόμενη μέρα, δεν πατάνε στο γραφείο, ούτε παραίτηση δεν υπογράφουν. Τους ψάχνουν μετά οι λογιστές.

 

Μίλησες για μια συγκεκριμένη εταιρεία και ανέφερες κάτι χωρίς να είσαι 100% σίγουρος όπως λες. Σου απαντάω ότι δεν ισχύει και ότι έτσι γίνεται το χαλασμένο τηλέφωνο. Τα benefits ναι υπάρχουν σε ορισμένες εταιρείες δεν το αρνείται κανείς αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"και στη συνέχεια ξανά στις αρχές του 2023 για να απολύσει το προσωπικό που ήταν υπεύθυνο για τις προσλήψεις στο Δουβλίνο."

Εδω τι ακριβως εχει παιχτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...