Προς το περιεχόμενο

Βλέπει οπότε θέλει και όποιον δίσκο θέλει στο bios


deathlok
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από deathlok,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Εχω ένα σύστημα με amd ryzen και mobo Asrock Fatal1ty B450 Gaming K4 Motherboard ATX με AMD AM4 Socket

 

Το μηχάνημα δούλευε απροβληματιστα τρία χρόνια με τρεις δίσκους ένα ssd crucial και δύο μηχανικούς. 

Ξαφνικά έχασε τον ssd που είχε και το λειτουργικό (δεν τον έβλεπε ούτε στο bios) 

 

Λέω πάει πέθανε... με τα πολλά καταφέρνω να σώσω τα περισσότερα αρχεία αγοράζω νέο ssd τον βάζω πάνω πάλι τα ίδια μια βλέπει τον ssd μια δεν τον βλέπει μια βλέπει μόνο τους μηχανικούς γενικά βλέπει όποιον δισκο θέλει οπότε θέλει. 

 

Καμία ίδεα; 

 

(έχω αλλάξει καλώδια sata θύρες, έχω δοκιμάσει έναν δίσκο μόνο του, έχω κάνει bios defualt, και έχω αλλάξει και ο μπαταρία στο mobo μπας και) 

 

Αν δει σωστά τον ssd και ανοίξει δουλεύει χωρίς προβλήματα για μέρες αρκεί να μην το κλείσεις 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παίζει να είναι εννοειται malfunction της motherboard

Το άλλο παίζει να είναι προβληματική τροφοδοσία της mobo από το τροφοδοτικο σου και την μπερδεύει στην εκκίνηση.

Κάτι με την διαχείριση των ρευμάτων γινεται

Δοκίμασες κάποιο BIOS update ίσως μήπως στρωσει?

Το θέμα που με προβληματίζει είναι γιατί να έχεις χάσει αρχεία από τον SSD όπως λες. Αυτό δεν εχει να κάνει με το εάν τον βλέπει η όχι η motherboard. Τα αρχεία έπρεπε να είναι εκεί άθικτα.

Εάν το ένα συνδέεται με το άλλο σημαίνει ότι η mobo δίνει τρελά ρεύματα στον SSD και τον καταστρέφει επίσης? Όχι ένα καλό σενάριο αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λάθος δική μου διατύπωση ο ssd είναι άθικτος απλά δυσκολεύτηκα πολύ να τον δει μαζί με κάποιον άλλο δίσκο και δεν είχα πολύ χώρο για να τα σώσω όλα.

Bios update δεν δοκίμασα γιατί από την ίδια την asrock τα νεώτερα bios είναι not recommended για τον επεξεργαστή μου αλλά εδώ που φτάσαμε θα το τολμήσω.

Από ρεύματα το τροφοδοτικό είναι Seasonic M12II-520 Evo και είχε αγοραστεί μαζί με το pc το Σεπτέμβριο του 19 (για κάποιους μπορεί να φαντάζει παλαιολιθικό ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Βρέθηκε η λύση!

Το mobo έχει 4 sata από το chipset και άλλα 2 με επιπλέον ελεγκτή.

Ε αυτός ο επιπλέον μάλλον μας άφησε χρόνους όταν βάλω έναν οποιοδήποτε δίσκο σε αυτές τις δύο sata ξεκινάει και κάνει τα κουλά αν τις αφήσω κενά ότι συσκευή και να βάλω στις 4 sata του chipset τη βλέπει κανονικά και παίζει άψογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, deathlok είπε

Βρέθηκε η λύση!

Το mobo έχει 4 sata από το chipset και άλλα 2 με επιπλέον ελεγκτή.

Ε αυτός ο επιπλέον μάλλον μας άφησε χρόνους όταν βάλω έναν οποιοδήποτε δίσκο σε αυτές τις δύο sata ξεκινάει και κάνει τα κουλά αν τις αφήσω κενά ότι συσκευή και να βάλω στις 4 sata του chipset τη βλέπει κανονικά και παίζει άψογα.

Μπράβο.

Επρεπε να το είχαμε σκεφτεί πιο πριν.

Βασικά έπρεπε να πάμε τα κανονικά τυπικά βήματα. Έξω όλα και κουμπώνουμε μια μια συσκευή και τσεκάρουμε.

Ολα καλά λοιπόν. Χαίρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...