Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ (ΣΥΝΔΕΣΗ LAPTOP ΜΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕΣΩ HDMI)


eteo
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από alexzorb,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Ένα πρόβλημα μου προέκυψε και θα ήθελα την γνώμη σας μήπως και βρω καμιά άκρη

Έχω ένα laptop lenovo και η τηλεόραση είναι sony bravia. Τα έχω συνδεδεμένα με HDMI. Για αρκετά χρόνια όλα δούλευαν ρολόι. Επιλογή "Επέκταση"  στις οθόνες και πηγαίνοντας το παράθυρο ή την εφαρμογή που ήθελα στην οθόνη της τηλεόρασης αυτόματα γινόταν ενεργοποίηση του ήχου της τηλεόρασης. 
Για αρκετά χρόνια όλα δούλευαν ρολόι. Από κάποια στιγμή και μετά όμως αυτό δεν γινόταν. Σταμάτησε ο ήχος της τηλεόρασης και υπάρχει μόνο του laptop. 
Έχω αλλάξει θέση στο καλώδιο HDMI, έχω αλλάξει το καλώδιο HDMI αλλά το πρόβλημα παραμένει. Στο εικονίδιο της κάρτας του ήχου (στο μεγαφωνάκι κάτω δεξιά εμφανίζει μόνο την επιλογή του υπολογιστή και όχι και της τηλεόρασης)
Ψάχνοντας για λύση, βρήκα κάπου την επιλογή να κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή. Πράγματι όταν κάνω επανεκκίνηση διορθώνεται το πρόβλημα και ακούγεται κανονικά ο ήχος και στην τηλεόραση. 
Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι αυτό θα πρέπει να γίνεται ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ και αυτό δεν είναι ότι το καλύτερο.
Αν μπορούσε να βοηθήσει κάποιος θα ήταν πάρα πολύ ευχάριστο για μένα 

Επεξ/σία από eteo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, alexzorb είπε

Αφού φτιάχνει μετά απο restart είναι θέμα softwarε. Δοκίμασε για αρχή να βγάλεις και να ξαναβάλεις τους drivers των γραφικών. 

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
Μετά από μια καθαρή εγκατάσταση δείχνει να έχει λυθεί το πρόβλημα. 
Θα είμαι πιο σίγουρος μάλλον αύριο και αν θα συνεχίσει να δουλεύει έτσι σωστά. Εννοώ μήπως αλλάξει πάλι αν το ανοίξω μετά από ώρες αν και δεν το πιστεύω πολύ
Όπως και να 'χει alexzorb, Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!!!

Επεξ/σία από eteo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...