Προς το περιεχόμενο

PowerLine και "surprise" επισκέπτες


distef01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Καλημέρα σας .

Με λίγα λόγια  έβαλα Powerline στο σπίτι  TP-LINK TL-PA7017P v4  και με έκπληξη μου ανακάλυψα πως συνδέετε με τα power line του κάτω διαμερίσματος .

Οπότε φαντάζεστε την έκπληξη μου όταν ανακάλυψα πως έβλεπα όλο δίκτυο  το του κάτω διαμερίσματος  ή ξαφνικά κάποιος προσπαθούσε να συνδεθεί στην TV μου 😊 .

Λογικά κάτι γίνετε με την καλωδίωση – γείωση

Καμία άποψη?  Κάποια προσέγγιση – πρόταση κάτι σαν  φίλτρο σε πίνακα ? (Αν υπάρχει δεν γνωρίζω ) 

Θα ήθελα να αποφύγω την λύση με αλλαγή στα hash κλειδιά των powerline

Θα ήθελα έναν ποιο «σκληρό» τρόπο απομόνωσης του δικτιού .

 

Ευχαριστώ  

Δημήτρης 

Επεξ/σία από distef01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 24/01/2024 at 11:42, distef01 said:

  Καλημέρα σας .

Με λίγα λόγια  έβαλα Powerline στο σπίτι  TP-LINK TL-PA7017P v4  και με έκπληξη μου ανακάλυψα πως συνδέετε με τα power line του κάτω διαμερίσματος .

Οπότε φαντάζεστε την έκπληξη μου όταν ανακάλυψα πως έβλεπα όλο δίκτυο  το του κάτω διαμερίσματος  ή ξαφνικά κάποιος προσπαθούσε να συνδεθεί στην TV μου 😊 .

Λογικά κάτι γίνετε με την καλωδίωση – γείωση

Καμία άποψη?  Κάποια προσέγγιση – πρόταση κάτι σαν  φίλτρο σε πίνακα ? (Αν υπάρχει δεν γνωρίζω ) 

Θα ήθελα να αποφύγω την λύση με αλλαγή στα hash κλειδιά των powerline

Θα ήθελα έναν ποιο «σκληρό» τρόπο απομόνωσης του δικτιού .

 

Ευχαριστώ  

Δημήτρης 

τιποτα δεν γινεται με την καλωδιωση και τιποτα δεν γινεται με την γειωση.το προβλημα ειναι οπως ειπες οτι το κλειδι για ολα τα tp link ειναι ιδιο "homeplug av". οποτε για αυτο σου λενε να πατησεις τα κουμπακια πανω για να κανει generate νεο κλειδι.  ολοι απο την ιδια κολωνα εχετε ρευμα οποτε ειναι λογικο αυτο που γινεται.δεν θα εμπαινα στην διαδικασια για πιο Hard τροπο περα απο το αυτονοητο να αλλαξω τα κλειδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2024 στις 6:32 ΜΜ, poulinos είπε

τιποτα δεν γινεται με την καλωδιωση και τιποτα δεν γινεται με την γειωση.το προβλημα ειναι οπως ειπες οτι το κλειδι για ολα τα tp link ειναι ιδιο "homeplug av". οποτε για αυτο σου λενε να πατησεις τα κουμπακια πανω για να κανει generate νεο κλειδι.  ολοι απο την ιδια κολωνα εχετε ρευμα οποτε ειναι λογικο αυτο που γινεται.δεν θα εμπαινα στην διαδικασια για πιο Hard τροπο περα απο το αυτονοητο να αλλαξω τα κλειδια.

Εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες. Το περιεργο ειναι αυτο με το reset το εκανα αλλα δεν αλλαξε κατι... Μαλλον φανηκε να λυθικε αλλα μετα πο καιρό  παλι τα ιδια (να επανηλθε με καποια διακοπη ρευματος ? )  Γι αυτο και απαγοηυευτικα και ανοιξα αυτο το thread . Να μην εκανα κατι εγω καλα ? Θα δωκιμασω ξανα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, distef01 said:

Εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες. Το περιεργο ειναι αυτο με το reset το εκανα αλλα δεν αλλαξε κατι... Μαλλον φανηκε να λυθικε αλλα μετα πο καιρό  παλι τα ιδια (να επανηλθε με καποια διακοπη ρευματος ? )  Γι αυτο και απαγοηυευτικα και ανοιξα αυτο το thread . Να μην εκανα κατι εγω καλα ? Θα δωκιμασω ξανα 

με το tpplc μπορεις να δεις το κλειδι οπως και ποσα και ποια plc βλεπεις.μετα απο reset το κλειδι παει στο default.εκτος αν με καμια διακοπη εκανε hard reset. αν πατησεις τα κουμπακια πανω (pair) θα αλλαξει το κλειδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...