Προς το περιεχόμενο

Εστίαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Back button focus: Το χρησιμοποιείτε;

Σε χειροκίνητη εστίαση ναι. Το κάνω για να έχω και αυτόματη εστίαση άμα θέλω ενώ βρίσκομαι στο manual focus. Βολεύει άμα θέλω να έχω προεστιασει κάπου και περιμένω μέχρι τη λήψη. Κάποιες φορές είναι γρηγορότερο από τη χειροκίνητη εστίαση.  Γενικότερα όμως όχι. 

37 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Εστιάζετε και καδράρετε;

Καδράρετε και μεταβάλλετε χειροκίνητα το σημείο εστίασης;

Τώρα, στην αυτόματη εστίαση συνήθως εστιάζω όπου κρίνω ότι χρειάζεται και κρατώντας μισοπατημενο το κουμπί συνθέτω όπως θέλω την εικόνα. 

Ενίοτε χρησιμοποιώ το joystick για να μετατόπιση το σημείο εστίασης αν θεωρώ πως έχω τον χρόνο να το κάνω αλλά το θεωρώ πιο αργό σα λύση. Βολεύει όμως για πιο στατικά κάδρα για τα οποία δε θέλω χειροκίνητη εστίαση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Back button focus: Το χρησιμοποιείτε;

Εστιάζετε και καδράρετε;

Καδράρετε και μεταβάλλετε χειροκίνητα το σημείο εστίασης;

Απο τότε που ανακάλυψα το BBF, όταν δουλεύω ειδικά AF-S χρησιμοποιώ μόνο αυτό. Αλλά και όχι μόνο.
Όπως το είπες, εστιάζω και καδράρω. Παρότι έχω mirrorless υπάρχουν φορές που δουλεύω με τον κλασικό πατροπαράδοτο τρόπο της εστιασης και καδραρίσματος που μάθαμε στις DSLR.

Οπως και να έχει, σε κάθε μηχανή που πέφτει στα χέρια μου, κοιτάζω να δω αν μου δίνει δυνατότητα να το αλλάξω και να βάλω BBF. Σε κάποιες δίνει δυνατότητα αλλά σου αφαιρεί την εστίαση απο το Shutter Button, ενώ σε άλλες το κρατάει και στα δύο σημεία. Σε κάθε περίπτωση η εστίαση με μισοπατημένο το Shutter button είναι η δεύτερη ή και τρίτη μου λύση (χρησιμοποιώ κατά περίσταση και την οθόνη αφής για εστίαση).  Ειδικά σε κάποιες μηχανές όπως την G9 πχ που το shutter button είναι υπερευαίσθητο, χρειάζεσαι οπωσδήποτε άλλο κουμπί εστίασης.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pifilos είπε

Σε χειροκίνητη εστίαση ναι. Το κάνω για να έχω και αυτόματη εστίαση άμα θέλω ενώ βρίσκομαι στο manual focus.

Αυτό δεν το κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής. Εφόσον είσαι σε χειροκίνητη εστίαση τι σχέση έχει η αυτόματη και το BBF;

5 ώρες πριν, pifilos είπε

Τώρα, στην αυτόματη εστίαση συνήθως εστιάζω όπου κρίνω ότι χρειάζεται και κρατώντας μισοπατημενο το κουμπί συνθέτω όπως θέλω την εικόνα.

Με αυτό τον τρόπο διατηρείται η εστίαση αλλά μεταβάλλεται η έκθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Αυτό δεν το κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής. Εφόσον είσαι σε χειροκίνητη εστίαση τι σχέση έχει η αυτόματη και το BBF;

Ο κλασικός τρόπος για να εστιάσεις στη χειροκίνηση εστίαση είναι γυρνώντας το δαχτυλίδι εστίασης του φακού ετσι ;  Αν όμως θες να έχεις και την επιλογή της αυτόματης εστίασης περιστασιακά χωρίς να αλλάξεις επιλογή εστίασης ;  Έχοντας ορίσει κάποιο κουμπί σε αυτήν τη λειτουργία που λέμε BBF μπορείς να συνδυάσεις και τα δύο. 

Οπότε έτσι μπορείς είτε να χρησιμοποιήσεις το δαχτυλίδι, να σιγουρευτείς πως είναι σωστή η εστίαση (με τον οποιδήποτε τρόπο βολεύει τον καθένα) και να κλικάρεις, είτε να πατήσεις το BBF και μετά να κλικάρεις. 

Υποθέτω πως γίνεται και σε άλλες εταιρείες απλώς έτσι έχω σετάρει εγώ τις Fujifilm που χρησιμοποιώ. Μπορεί να μην είναι βολικό για όλους, κατέληξα σε αυτό δοκιμάζοντας διάφορους τρόπους. Δεν είναι για όλες τις χρήσεις π.χ. δε θα δοκίμαζα να βγάλω πουλιά σε πτήση με αυτόν τον τρόπο. 

45 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Με αυτό τον τρόπο διατηρείται η εστίαση αλλά μεταβάλλεται η έκθεση

Ναι ισχύει αλλά σε σκηνές χωρίς μεγάλες μεταβάσεις δεν αλλάζει κάτι δραματικά ειδικά αν βγάζεις σε RAW. Επίσης το θέμα είναι συνήθως στο κέντρο περίπου οπότε δεν είναι ότι θα αλλάξει δραματικά στο καδράρισμα. Για τις υπόλοιπες σκηνές το joystick κάνει τη δουλειά αν και πιο αργό. 

Γενικά είναι και το πως και τι βγάζει ο καθένας, καθώς και από τον τύπο φωτομέτρησης το αν χρησιμοποιεί το exposure compensation και το αν τα κάδρα έχουν μεγάλο βάθος πεδίου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pifilos είπε

Ο κλασικός τρόπος για να εστιάσεις στη χειροκίνηση εστίαση είναι γυρνώντας το δαχτυλίδι εστίασης του φακού ετσι ;  Αν όμως θες να έχεις και την επιλογή της αυτόματης εστίασης περιστασιακά χωρίς να αλλάξεις επιλογή εστίασης ;  Έχοντας ορίσει κάποιο κουμπί σε αυτήν τη λειτουργία που λέμε BBF μπορείς να συνδυάσεις και τα δύο. 

Οπότε έτσι μπορείς είτε να χρησιμοποιήσεις το δαχτυλίδι, να σιγουρευτείς πως είναι σωστή η εστίαση (με τον οποιδήποτε τρόπο βολεύει τον καθένα) και να κλικάρεις, είτε να πατήσεις το BBF και μετά να κλικάρεις. 

Υποθέτω πως γίνεται και σε άλλες εταιρείες απλώς έτσι έχω σετάρει εγώ τις Fujifilm που χρησιμοποιώ. Μπορεί να μην είναι βολικό για όλους, κατέληξα σε αυτό δοκιμάζοντας διάφορους τρόπους. Δεν είναι για όλες τις χρήσεις π.χ. δε θα δοκίμαζα να βγάλω πουλιά σε πτήση με αυτόν τον τρόπο. 

Ναι ισχύει αλλά σε σκηνές χωρίς μεγάλες μεταβάσεις δεν αλλάζει κάτι δραματικά ειδικά αν βγάζεις σε RAW. Επίσης το θέμα είναι συνήθως στο κέντρο περίπου οπότε δεν είναι ότι θα αλλάξει δραματικά στο καδράρισμα. Για τις υπόλοιπες σκηνές το joystick κάνει τη δουλειά αν και πιο αργό. 

Γενικά είναι και το πως και τι βγάζει ο καθένας, καθώς και από τον τύπο φωτομέτρησης το αν χρησιμοποιεί το exposure compensation και το αν τα κάδρα έχουν μεγάλο βάθος πεδίου. 

    Στον κλασικό τρόπο χειροκίνητης εστίασης , βάλε στο παιχνίδι και το ένα βήμα μπρος , ένα βήμα πίσω χωρίς να χρειαστεί να γυρίσεις τίποτε . Ειδικά στο ανώτερο άκρο ενός φακού είναι καλό να συνηθίσει κάποιος να λειτουργεί μ' αυτό τον τρόπο , πάντα για στατικά θέματα . 

   Αν μάλιστα δουλεύει κάποιος με σώματα Pentax που του δίνουν ευκολίες όπως ένα catch in focus και με ηχητική ειδοποίηση το πράγμα απλουστεύεται δεόντως .

  Πάντως πρέπει να διαχωρίσει κανείς τέτοιες ανάγκες , η χειροκίνητη εστίαση έχει την λογική της και είναι πάντα χρήσιμο να την γνωρίζει κανείς , δεν έχει όμως να κάνει με νέα συστήματα που χρησιμοποιούν εξελιγμένα autofocus modules , ούτε με γρήγορα κινούμενα αντικείμενα ( ίσως ναι με χοντρούς περιορισμούς ) . Κάποιος που δουλεύει με σώματα τύπου Nikon Z η παραπλήσια δεν βλέπω τον λόγο να εμβαθύνει σε τέτοιες πρακτικές . Πάντα με την προϋπόθεση ότι τα συστήματα λειτουργούν όπως πρέπει . 

  Το back button focus δεν είναι βέβαιο ότι θα βολέψει όλο τον κόσμο , ούτε σε όλες τις συνθήκες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...