Προς το περιεχόμενο

Νεο συστημα για gaming, 3d, video editing μεχρι 1500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, σκεφτομαι να φτιαξω το παρακατω συστημα και να επωφεληθω απο καποιες μειωσεις τιμων που συμβαινουν αυτες τις μερες.

Ποσό που διαθέτουμε : 1500 max

Χρήση υπολογιστή : gaming, 3d design, video editing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Autocad, fusion 360, powerdirector, DaVinci

Games που με ενδιαφερουν: hogwarts legacy, Spiderman, God of war, Call of duty

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Προς το παρον εχω 2 Samsung. Μια 22αρα που εχω το συστημα της υπογραφης 1920x1080 και μια της δουλειας 28"αρα που μπορει να χρησιμοποιηθει για gaming. Σε αυτην η αναλυση που εχω τωρα ειναι 3840 x 2160.

https://www.samsung.com/gr/monitors/high-resolution/uhd-monitor-28-inch-lu28e590ds-en/

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Απο σκρουτζ

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Καλο θα ηταν να τα παρω απο ενα μαγαζι αλλα λιγο δυσκολο

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?θα το στησω εγω

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . οχι

Σκεφτομαι τα παρακατω:

cpu: Intel i7-14700k (μειωση τιμης) βλεπω οτι διψαει για ρευμα αυτη η cpu - 438 euro. Νομιζω οτι η υδροψυξη ειναι μονοδρομος με αυτη τη cpu.

cpu-alt: Intel i5-14600k - 323euro

Mobo: MSI Pro B760 Gaming Plus WIFI Motherboard ATX με Intel 1700 Socket (μειωση τιμης) - 166 euro

ram ddr5: G.Skill Ripjaws -120 euro

ram alt: Kingston Fury Beast 32GB DDR5 RAM - 120 euro

ssd: Kingston NV2 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 - 63 euro

case: CoolerMaster Masterbox TD500 Mesh (μειωση τιμης) (θα πρεπει να τσεκαρω διαστασεις για την υδροψυξη) - 83 euro

case - alt: Be Quiet Pure Base 500DX -110 euro

watercooling: CoolerMaster MasterLiquid 240L Core (μειωση τιμης) (Βλεπω οτι για τον συγκεκριμενο cpu ειναι καλυτερα 360L) - 53 euro

watercooling alt: Arctic Liquid Freezer II 360 -93 euro

watercooling alt2: CoolerMaster MasterLiquid 360L - 82euro (μειωση τιμης)

psu: Corsair RM750e ATX12V v3 750W - -89 euro

psu alt: Be Quiet Straight Power 11 750W - 147 euro

gpu: MSI GeForce RTX 4060 Ti 16GB - 470 euro. Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει τα λεφτα της.

gpu alt: Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB - 303 euro. Βλεπω οτι ειναι απο τις πιο vfm επιλογες, αν και λιγο παλια, και θα βοηθησει σε 3d. Αν δεν κανω λαθος η Nvidia ειναι καλυτερη σε αυτο τον τομεα.

 

Το σκεπτικο μου ειναι να παω σε ενα συστημα το οποιο δεν χρειαστει αναβαθμιση για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον. Ισως μονο η gpu αν παω με την 3060.

Οπως ανεφερα στην αρχη θα ηθελα να αρχισω να παιρνω λιγα λιγα τα κομμματια πχ κουτι, watercooling, κτλ οταν υπαρχει μειωση τιμης.

 

Αναμενω προτασεις/ σχολια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή να πούμε οτι 4k στα παιχνίδια που κοιτάς με τις παραπάνω κάρτες δε σε βλέπω να ευχαριστιέσαι.

Αν δεν έχεις εργασίες που απαιτούν μεγάλη δύναμη πολλών πυρήνων cpu φαντάζομαι οτι ένας 13600k θα ταίριαζε καλύτερα, συνδυαστικά με μια καλύτερη κάρτα.

Ωραίες οι πρώτες οι μνήμες, οι alt ούτε για αστείο, δεν καταλαβαίνω πως τις διάλεξες...

Kingston nv2... μέλι έχει; Γιατί τσιμπάτε όλοι; Gen 4 γράφει και πρακτικά είναι σα να παίρνεις έναν καλό gen 3 σε ταχύτητες (πχ sn570). Να σημειώσεις οτι ο nv2 έχει μικρότερη εγγύηση και tbw από ένα καλό gen3 δίσκο επίσης.

Όχι υδρόψυξη κάτω από 280mm όπως όχι και στην βασική ml240, καλύτερα βάλε μια σοβαρή dual tower αερόψυξη στη θέση της με περίπου ίδια χρήματα (ak620,Peerless Assassin 120). Φυσικά προτιμότερη μια arctic 360.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Για αρχή να πούμε οτι 4k στα παιχνίδια που κοιτάς με τις παραπάνω κάρτες δε σε βλέπω να ευχαριστιέσαι.

Αν δεν έχεις εργασίες που απαιτούν μεγάλη δύναμη πολλών πυρήνων cpu φαντάζομαι οτι ένας 13600k θα ταίριαζε καλύτερα, συνδυαστικά με μια καλύτερη κάρτα.

Ωραίες οι πρώτες οι μνήμες, οι alt ούτε για αστείο, δεν καταλαβαίνω πως τις διάλεξες...

Kingston nv2... μέλι έχει; Γιατί τσιμπάτε όλοι; Gen 4 γράφει και πρακτικά είναι σα να παίρνεις έναν καλό gen 3 σε ταχύτητες (πχ sn570). Να σημειώσεις οτι ο nv2 έχει μικρότερη εγγύηση και tbw από ένα καλό gen3 δίσκο επίσης.

Όχι υδρόψυξη κάτω από 280mm όπως όχι και στην βασική ml240, καλύτερα βάλε μια σοβαρή dual tower αερόψυξη στη θέση της με περίπου ίδια χρήματα (ak620,Peerless Assassin 120). Φυσικά προτιμότερη μια arctic 360.

 

 

Συμφωνω αλλα ο Intel θελει υδρόψυξη θα ελεγα.

SSD: Ενας ειναι ο best Value for money gen4 σημερα: Lexar NM790 (Read Speed 7400MB/s, Write Speed 6500MB/s)

1TB - 80E, 2TB - 130E, 4TB - 235E (Οι τιμες του ειναι ασανσερ, εχουν βρεθει και αρεκτα πιο χαμηλα)

Επαναλαμβανομαι και θα φανω οτι βγαζω κερδος προωθώντας προιοντα αλλα τι να κανω οταν βλεπω τον ΝV2 στα 65....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2024 στις 6:55 ΜΜ, nickol-us είπε

Για αρχή να πούμε οτι 4k στα παιχνίδια που κοιτάς με τις παραπάνω κάρτες δε σε βλέπω να ευχαριστιέσαι.

Δεν με απασχολει ιδιαιτερα το 4k, καλοδεχουμενο φυσικα. Κανα 50-60 fps δεν θα πιανουν σε 1440p?

Ποια καρτα θα προτεινες?καποια αλλη Nvidia λογω 3d? 6700 xt αν παω σε amd? Να μην ξεπερασω και το budget με ενδιαφερει.

Αν δεν έχεις εργασίες που απαιτούν μεγάλη δύναμη πολλών πυρήνων cpu φαντάζομαι οτι ένας 13600k θα ταίριαζε καλύτερα, συνδυαστικά με μια καλύτερη κάρτα.

Τα προγραμματα που ανεφερα στην αρχη, αλλα δεν εχω σκοπο να τα τρεχω παραλληλα.

Αν παω σε i5 θα προτιμουσα να παω με τον 14600k που ειναι 14th gen και πανω κατω κοστιζουν το ιδιο.

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-intel_core_i5_13600k-vs-intel_core_i5_14600k

Kingston nv2... μέλι έχει; Γιατί τσιμπάτε όλοι; Gen 4 γράφει και πρακτικά είναι σα να παίρνεις έναν καλό gen 3 σε ταχύτητες (πχ sn570). Να σημειώσεις οτι ο nv2 έχει μικρότερη εγγύηση και tbw από ένα καλό gen3 δίσκο επίσης.

Λογω τιμης οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι

Όχι υδρόψυξη κάτω από 280mm όπως όχι και στην βασική ml240, καλύτερα βάλε μια σοβαρή dual tower αερόψυξη στη θέση της με περίπου ίδια χρήματα (ak620,Peerless Assassin 120). Φυσικά προτιμότερη μια arctic 360.

Στις 24/1/2024 στις 7:48 ΜΜ, Chris2756 είπε

Πληροφοριακα λειτουργω 14700kf με μια noctua NH-D15S αεροψυξη. "downclocking" δεν εχω κανει. Μια χαρα κρατουνται οι θερμοκρασιες

Στις 24/1/2024 στις 10:29 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Συμφωνω αλλα ο Intel θελει υδρόψυξη θα ελεγα.

 

Απο καποια reviews που ειδα λενε οτι θελει οπωςδηποτε υδροψυξη. Ωστοσο ο φιλος που τον εχει λεει οτι ειναι κομπλε χωρις 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, christos_realmad said:

Anyone?

Βασικά το ότι ρωτάς αν πιάνουν 50-60fps σε 1440p μπερδεύει μια και έχεις 1080p και 2160p οθόνες... supersampling σε 1080p είναι (συνηθως) ψιλοmeh και να παίζεις 1440p στο 4K monitor θα δείχνει χάλια. Θα πάρεις 1440p οθόνη?

Για την 4060ti 16GB έχω πολύ κακή άποψη. Δεν ξέρω απ'τα software suites που χρησιμοποιείς αν εκμεταλλεύονται την VRAM αλλά από παιχνίδια πρώτα θα φτάσεις το σημείο να μην τραβάει στην ανηφόρα η GPU και μετά θα μείνεις από βενζίνη.😀

Προσωπικά (χωρίς να ξέρω για τα software suites) ή θα έπαιρνα 4060 σκέτη (ή 3060 12gb λόγω software suite) ή 4070 ανεβάζοντας λίγο το μπάτζετ. Η 4060ti είναι για σκιπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, christos_realmad said:

Anyone?

Σε ποιο απο όλα ? 

Άλλες αναλύσεις γράφεις στην αρχή, άλλες ρωτάς μετά, gaming με δύσκολα παιχνίδια σε 4k θες και κοιτάς κάρτες που με το ζόρι κάνουν για 1080.. 

Όταν όλο το βάρος θα πέσει στη κάρτα είτε για gaming είτε για τα προγράμματα που λές, εσύ κοιτάς για cpu 400€,  για ποιο λόγο ακόμα δεν έχω καταλάβει,

Οπότε καταστάλαξε τι ακριβώς σε ενδιαφέρει και τα βλέπουμε για τα υπόλοιπα 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 8:57 ΜΜ, Teddy77 είπε

Βασικά το ότι ρωτάς αν πιάνουν 50-60fps σε 1440p μπερδεύει μια και έχεις 1080p και 2160p οθόνες... supersampling σε 1080p είναι (συνηθως) ψιλοmeh και να παίζεις 1440p στο 4K monitor θα δείχνει χάλια. Θα πάρεις 1440p οθόνη?

Χμμ δεν το ηξερα αυτο οτι θα δειχνει χαλια το 1440p στο 4k monitor, δεν την εχω δοκιμασει για games :P

Οθονη δυσκολα με το συγκεκριμενο budget.

Για την 4060ti 16GB έχω πολύ κακή άποψη. Δεν ξέρω απ'τα software suites που χρησιμοποιείς αν εκμεταλλεύονται την VRAM αλλά από παιχνίδια πρώτα θα φτάσεις το σημείο να μην τραβάει στην ανηφόρα η GPU και μετά θα μείνεις από βενζίνη.😀

Προσωπικά (χωρίς να ξέρω για τα software suites) ή θα έπαιρνα 4060 σκέτη (ή 3060 12gb λόγω software suite) ή 4070 ανεβάζοντας λίγο το μπάτζετ. Η 4060ti είναι για σκιπ.

Καταλαβα, η 4070 ανεβαζει αρκετα το budget δυστυχως. Καποια αλλη προταση σε καρτα?

 

Στις 30/1/2024 στις 12:08 ΠΜ, leros2004 είπε

Σε ποιο απο όλα ?

Άλλες αναλύσεις γράφεις στην αρχή, άλλες ρωτάς μετά, gaming με δύσκολα παιχνίδια σε 4k θες και κοιτάς κάρτες που με το ζόρι κάνουν για 1080.. 

Μπορεις να μου πεις που ακριβως ζηταω 4κ?

Γραφω τις αναλυσεις που εχω για τις 2 οθονες. Δεν ειπα οτι θελω ντε και καλα 4k. Ο nickol-us μου το ξεκαθαρισε οτι δεν μπορω να εχω 4κ με αυτες τις gpu και εγω ειπα οτι αν μπορουσα να εχω 4κ θα ηταν καλοδεχουμενο.

Στο προηγουμενο σχολιο ο Teddy77 μου ειπε οτι δεν θα το ευχαριστηθω το 1440p σε 4k monitor, κατι που δεν γνωριζα μιας και δεν εχω ασχοληθει με 4κ.

Όταν όλο το βάρος θα πέσει στη κάρτα είτε για gaming είτε για τα προγράμματα που λές, εσύ κοιτάς για cpu 400€,  για ποιο λόγο ακόμα δεν έχω καταλάβει,

Οπότε καταστάλαξε τι ακριβώς σε ενδιαφέρει και τα βλέπουμε για τα υπόλοιπα 

Απο διαφορα reviews ειδα οτι ειναι ενας αρκετα καλος επεξεργαστης για τη δουλεια που τον θελω και τελευταιας γενιας Intel.

Δυστυχως δεν ειμαι τοσο σχετικος ωστε να ξερω ολες τις λεπτομερειες για ποιο συστημα ειναι καλυτερο για αυτο το λογο γραφω σε αυτο το forum οπως και αρκετοι ακομα για δουμε γνωμες/ σχολια και προτασεις. Σε αρκετα ποστ διακρινω ομως ενα υφος οτι πρεπει να τα ξερεις ολα, πραγμα που απεχει απο τη  πραγματικοτητα.

Θα ηθελα να δω προτασεις με βαση το συγκεκριμενο budget και τη χρηση που αναφερω στην αρχη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...