Προς το περιεχόμενο

Ο MrBeast κέρδισε 263.000 δολάρια από ένα βίντεο στο X, κάτι που όμως δίνει "μια λανθασμένη εικόνα"


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως με την επιλογή «Do not recommend this channel» είχα επιτυχία.

Δεν μου βγάζει ποτέ τους YouTubers που δεν επιθυμώ. Μόνο content ανάλογο με αυτό που βλέπω, οπότε όλους αυτούς που έχουν την ίδια γκριμάτσα σε κάθε thumbnail ούτε που τους εμφανίζει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 hours ago, MetaTech said:

Γνωστός περιαυτολόγος και ψαράς κλικ "click bait" για παιδιά προεφηβικής ηλικίας. Προσθέτω και το ότι διαφήμιζε γνωστό spyware extension σε browser (honey)....

Το κάνει για να έχει καθαρά αυτιά...

image.png.02c61b2437fac99e21ec9acece4d1085.png 

To PayPal  δεν το αγόρασε  αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Και αυτό είναι κακό γιατί.....;  Μακάρι να τα καταφέρουν. Easy money 

Easy money? Προφανώς δεν έχεις τη παραμικρή ιδέα επιτυχίας ενός καναλιού στο YouTube κι όχι μόνο αυτό, δεν έχεις ιδέα και το πως προέρχεται το καθαρό εισόδημα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Arkin said:

Τον συγκεκριμένο καραγκιόζη τον έχω block στο youtube και έχω ησυχάσει. Ότι χειρότερο μαζι με pewdiepie. Τα πρώτα 2 κανάλια που κάνεις block στο youtube για να γλιτώσεις από το καθυστερημένο περιεχόμενο που προωθούν. 

Καλά κανεις ομως κανει κατι πολυ καλα. Τα λεφτα που βγαζει σε μια μερα ουτε σε μια ζωη δε θα τα βγαλει ο μεσος insomniac εδω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναρωτιέμαι πως μετριέται η "θέαση" η το κλικ στο youtube.

Εξηγώ την απορία μου ποιο αναλυτικά. 

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και δεν το έχω ψάξει ρωτάω μήπως ξέρει κανείς από εδώ.

Όταν λοιπόν δούμε στην αρχική του youtube τον "τάδε" youtuber Που έχει ανεβάσει ένα βίντεο αυτό μετράει σαν θέαση? Η επίσης όταν κάνουμε search στο youtube. Δηλαδή έχει μετρήσει σαν θέαση? Καταρχάς να διαχωρίσουμε αν υπάρχουν θεάσεις και κλικ αν ξέρει κάποιος.

Ένα αυτό. ΤΟ άλλο είναι όταν πατήσουμε κλικ επάνω στο βίντεο και ξεκινήσει να το δούμε... υποθέτω ότι είναι διάρκειας 5 λεπτών, αλλά βλέποντας ότι πρόκειται για κάτι που δεν με ενδιαφέρει κάνω πίσω και το αγνοώ στα πρώτα δευτερόλεπτα/λεπτά. Μετράει το κλικ??? Και εδώ να διαχωρίσω υπάρχει ξεχωριστά κλικ στο βίντεο? Ξεχωριστά κλικ το like? Ξεχωριστά αν δω ολόκληρο το βίντεο? Ξεχωριστά αν το στείλω και το μοιραστώ και με άλλον?

Δηλαδή και στις 2 απορίες μου αρκεί να πέσει η διαφίμηση και έτσι μετράει το κλικ? 

Μου φαίνεται αστεία η όλη ιστορία και για αυτό ρωτάω. Έχω πριν αρκετά χρόνια ανεβάσει ένα βιντεάκι που είχα βρει κάποια στιγμή ονλαιν και έχει περίπου 13 εκατομμύρια θεάσεις... δεν έβγαλα ποτέ χρήματα από αυτό. Ίσως γιατί δεν είναι επαγγελματικός ο λογαριασμός? Ξέρω πάει σε ποιο βαθειά νερά το σύνολο των αποριών μου και δεν είναι για το παρόν θέμα οπότε οκ και να μην απαντήσει κανείς σε αυτό. Αλλά στα υπόλοιπα επειδή δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσα έσοδα από ένα βίντεο. 

Εδώ να προσθέσω ότι δεν είμαι κάποιος άσχετος με το ιντερνετ η την τεχνολογία αλλά απλώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο αντικείμενο γιατί πιστεύω μετά από αρκετά χρόνια διαχειριστής ιστοσελίδας / φόρουμ και ενασχόλησης με το αντικείμενο τα έσοδα ακόμη και με 100άδες χιλιάδες κλικ από το google και το youtube ήταν από αστεία έως γελοία. Μιλάμε για 300κ+ επισκέψεις την ημέρα με χιλιάδες μέλη και πολλά βίντεο στο youtube Και τα ποσά ήταν 50-100 ευρώ το μήνα... από το google addsence...  έχω χάσει κάποια επεισόδια? Γιατί βλέπω και έχει τρομακτική άνοδο το συγκεκριμένο επάγγελμα (Youtuber) και απορώ πως είναι δυνατόν. 

Φυσικά καταλαβαίνω 10-20 σοβαρούς youtuber με πανάκριβο εξοπλισμό σε κάμερες και προσωπικό όπου το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο ΣΙΓΟΥΡΑ έχουν μεγάλα έσοδα αλλά οι υπόλοιποι (εκατομμύρια) που πρωί βράδυ ανεβάζουν βίντεο κάθε μορφής και περιεχομένου τι συμφέροντα θα μπορούσαν να έχουν.. .τρέλα? ψυχολογικό ανέβασμα? Δεν ξέρω... 

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε

Easy money? Προφανώς δεν έχεις τη παραμικρή ιδέα επιτυχίας ενός καναλιού στο YouTube κι όχι μόνο αυτό, δεν έχεις ιδέα και το πως προέρχεται το καθαρό εισόδημα.

Θα ήθελα να μου δώσεις τα φόντα σου στις παραπάνω απορίες μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Hellenicsun said:

Easy money? Προφανώς δεν έχεις τη παραμικρή ιδέα επιτυχίας ενός καναλιού στο YouTube κι όχι μόνο αυτό, δεν έχεις ιδέα και το πως προέρχεται το καθαρό εισόδημα.

Spoiler

Για πες μας ρε άρχοντα εσύ που ξέρει, να μάθουμε και εμείς.

Επίσης, τι εννοείς;; καθαρό εισόδημα;;; Σε φάση ξεπλυμενο;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, georgiosmag said:

Όταν λοιπόν δούμε στην αρχική του youtube τον "τάδε" youtuber Που έχει ανεβάσει ένα βίντεο αυτό μετράει σαν θέαση? Η επίσης όταν κάνουμε search στο youtube. Δηλαδή έχει μετρήσει σαν θέαση? Καταρχάς να διαχωρίσουμε αν υπάρχουν θεάσεις και κλικ αν ξέρει κάποιος.

 

 

Οχι δεν είναι θέαση

ΤΟ άλλο είναι όταν πατήσουμε κλικ επάνω στο βίντεο και ξεκινήσει να το δούμε... υποθέτω ότι είναι διάρκειας 5 λεπτών, αλλά βλέποντας ότι πρόκειται για κάτι που δεν με ενδιαφέρει κάνω πίσω και το αγνοώ στα πρώτα δευτερόλεπτα/λεπτά. Μετράει το κλικ??? Και εδώ να διαχωρίσω υπάρχει ξεχωριστά κλικ στο βίντεο? Ξεχωριστά κλικ το like? Ξεχωριστά αν δω ολόκληρο το βίντεο? Ξεχωριστά αν το στείλω και το μοιραστώ και με άλλον?

 Σε "κανονικής" διάρκειας βιντεο, η θέαση μετράει αν δεις τουλάχιστον ενάμισι λεπτό.

Αν δεις ολόκληρο το βίντεο, μετράει θετικά στο engagement metric, το οποίο λέει στον αλγόριθμο οτι το βίντεο είναι καλού επιπέδου και ανεβαίνει στη λίστα των προτεινόμενων και πιο ψηλά στα αποτελέσματα αναζήτησης.

 

Επεξ/σία από CoffeeDrink10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι από τους ποιο παρεξηγημένους ανθρώπους, ξεκίνησε από το 0 μάζεψε views με τα γνωστά βιντεάκια με τα challenges που έκανε μετά έφτιαξε δικιά του εταιρεία παραγωγής μαζί με τους φίλους του και τώρα κάνει τεράστιες παραγωγές που θα ζήλευαν τα μεγαλύτερα τηλεοπτικά κανάλια ή streaming services.

Τα χαζά thumbnails και τα over the top video που κάνει έχουν ξεκάθαρο στόχο να γίνουν viral και να μαζέψουν όσο το δυνατόν περισσότερα views , τα λεφτά που βγάζει τα ρίχνει πάλι πίσω για μεγαλύτερες παραγωγές και μετά στην μη κερδοσκοπική οργάνωση που έχει φτιάξει και κάνει πραγματικά έργο χωρίς σπατάλη, έχει βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο είτε σας αρέσει η φάτσα του είτε όχι, επίσης ξοδεύει ελάχιστα χρήματα για στην προσωπική του ζωή λιγότερα από πολλούς φτωχότερους από αυτόν που τον κράζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BadIronTree said:

To PayPal  δεν το αγόρασε  αυτό?

Ναι, πουλάει τα δεδομένα σου δεξιά και αριστερά, και όταν μαζέψει ένα ποσό, σου δίνει κάτι πίσω σε μορφή κουπονιού. Δεν υπάρχουν κουπόνια δηλαδή επί της αρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Καλά κανεις ομως κανει κατι πολυ καλα. Τα λεφτα που βγαζει σε μια μερα ουτε σε μια ζωη δε θα τα βγαλει ο μεσος insomniac εδω

Καλοφαγωτα να ειναι δεν μίλησε κανείς για τα λεφτά που βγάζει απλά ότι είναι ψεύτικος και δεν αντέχεις να δεις έστω και 1 λεπτό από οποιοδήποτε βίντεο του. Εκεί στάθηκα το τι βγάζει λίγο με νοιάζει ούτε αναφέρθηκα εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Arkin said:

Καλοφαγωτα να ειναι δεν μίλησε κανείς για τα λεφτά που βγάζει απλά ότι είναι ψεύτικος και δεν αντέχεις να δεις έστω και 1 λεπτό από οποιοδήποτε βίντεο του. Εκεί στάθηκα το τι βγάζει λίγο με νοιάζει ούτε αναφέρθηκα εκεί. 

Προσωπικα δεν αντεχω ουτε αλλων παρομοιων. Αλλα νομιζω πως ειναι δικο μου προβλημα γιατι αρεσει σε εκατομυρια κοσμο αρα εγω εχω το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Προσωπικα δεν αντεχω ουτε αλλων παρομοιων. Αλλα νομιζω πως ειναι δικο μου προβλημα γιατι αρεσει σε εκατομυρια κοσμο αρα εγω εχω το προβλημα.

Και εγώ το έχω γυρίσει καθαρά σε κανάλια τεχνολογίας τέτοιους αρλούμπες δεν αντέχονται. Έχουμε και εμείς τον άθλιο 2J που τον βλέπουν τα 10χρονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...