Προς το περιεχόμενο

Fritzbox 5530 μπουκωνει και κοβει το ιντερνετ στο συνεχομενο κατεβασμα μεγαλων αρχειων?


Ultimategr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ultimategr,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εχω Cosmote fiber 1 Gbps  και ρουτερ το Fritzbox 5530 αρκετους μηνες τωρα και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Απο χθες κατεβασα  απο την αρχη ολα τα παιχνιδια στο Epic που εχω καθως αλλαξα δισκο,συνολικα ειναι πανω απο 4 ΤΒ,ενω ειχα κατεβασει περιπου 2,5+ TB σταματησε να κατεβαζει και ελεγε οτι δεν υπαρχει συνδεση στο ιντερνετ,το pc συνδεεται με καλωδιο Utp Cat6 με το ρουτερ.Συγχρονως δεν ειχε ιντερνετ και το κινητο που συνδεεται με wifi,αλλα και ενα καταγραφικο που εχω.

Παρατηρησα απο το pc οτι δεν μπορουσα να μπω σε σελιδες του εξωτερικου,ουτε να τρεξω το speedtest της Ookla,σε ελληνικες σελιδες μπορουσα να μπω(εκτος της Cosmote).Tο led του ρουτερ ηταν αναμενο,συγχρονιζε κανονικα και απο το μενου που μπηκα δεν εβγαζε σφαλματα στα log και εδειχνε οτι εχει παρει ip,οταν ετρεχα ομως τα διαγνωστικα του ρουτερ ελεγε οτι δεν υπαρχει συνδεση με το ιντερνετ.Εκανα επαννεκινηση του ρουτερ και εφτιαξε το προβλημα,μετα ομως απο δυο ωρες κατεβασματος εκανε παλι το ιδιο.

Σημερα χωρις να κανω επαννεκινηση του ρουτερ απο το πρωι και εως το απογευμα(σχεδον την ιδια ωρα με χθες) και ενω κατεβαζε απο Epic παλι εχασε τη συνδεση.Επικοινωνησα με την Cosmote μηπως υπαρχει καποιο γενικο προβλημα αλλα μου ειπαν οτι απο μερια τους ειναι ολα  καλα,δεν βλεπουν κατι στην γραμμη,μου ειπαν να κανω επανεκιννηση οπου και εφτιαξε και αν το ξανακανει να το δηλωσω σαν βλαβη στην γραμμη,μπορει βεβαια να εχει καποιο προβλημα και το ρουτερ,να μπουκωνει δηλαδη.

Πριν λιγο το ξανακανε,εκλεισα το Epic και μετα απο 5 λεπτα εφτιαξε απο μονο του.Πιστευω οτι πιθανον να μπουκωνει το ρουτερ  καθως για αρκετες ωρες κατεβαζει χρησιμοποιωντας ολο το bandwidth της γραμμης.Βεβαια μου φαινεται περιεργο ενα ρουτερ σαν το Fritzbox να μπουκωνει.Εως τωρα δεν το ειχα ζορισει ιδιαιτερα,μονο τις τελευταιες δυο μερες που τελικα κατεβασα 4+TB,βεβαια οπως μου ειπε και ο τεχνικος για την οπτικη ινα τα 4 TB δεν ειναι τιποτα.

Ψαχνοντας στο google διαβασα στο reddit παρομοια προβληματα με το Steam

Εχω στο ρουτερ εγκατεστημετο το τελευταιο firmware 7.58.Εχει τυχει και σε κανενα αλλο?Πιστευω οτι δεν ειναι προβλημα της γραμμης αλλα μπουκωνει το ρουτερ απο το συνεχομενο κατεβασμα.Πιθανον το ρουτερ να εχει και καποιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, zouzouniaris1 είπε

φιλε γιατι δεν δοκιμαζεις να περασεις την beta? ισως το εχουν φτιαξει στην ver7.70

https://en.avm.de/fritz-lab/

Ευχαριστω,θα το δοκιμασω.Σε γειτονικο φορουμ ειδα οτι υπαρχει γενικο προβλημα με bufferbloat σε γραμμες 1 Gbps και εκτος απο τα frtiz υπαρχουν αναφορες οτι το κανει και με αλλα ρουτερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε το παρακάτω:

 

https://www.adslgr.com/forum/threads/1254059-FTTH-χωρίς-ONT-απευθείας-στο-router?p=7530453#post7530453

Μάλλον είναι θέμα ψύξης.

Επεξ/σία από elio_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικα με το μπουκωμα του ρουτερ που ειχα αντιμετωπισει το ελυσα με την προσθηκη ανεμιστηρα στο ρουτερ.
Χρησιμοποιήθηκε ανεμιστήρας Noctua 92mm 12V PWM slim πάχους μόνο 14mm, ελεγκτής ταχύτητας ανεμιστήρων Noctua για ρύθμιση των στροφών,τροφοδοτικό 12v 1A, καλώδιο dc πάνω στο οποίο κόπηκαν και προσαρμόστηκαν τα βύσματα της noctua καθώς και ένα διακοπτακι,συνολικό κόστος 50-60 ευρώ,και δεν επηρεάζεται η εγγύηση του ρούτερ καθώς τοποθετείται εξωτερικά με χρήση λαστιχενιων βιδων.
Η θερμοκρασία του Sfp module της οπτικής ίνας έπεσε από τους 48 βαθμούς στους 35 και η θερμοκρασία του Cpu του ρούτερ από τους 75 στους 45.
Στην πρωτη φωτογραφια ο ανεμιστηρας ειναι πισω απο το ρουτερ,ειναι διακριτικος,δεν φαινεται καθολου και αθορυβος.Χρησιμοποιησα λιγο μακρυτερες βιδες σε σχεση με τις παλιες που ειχα για την στερεωση του ρουτερ στον τοιχο.
Ενα μηνα τωρα δουλευει μια χαρα και οπως ολα δειχνουν το προβλημα οφειλοταν στην υψηλη θερμοκρασια.

426898092_754863369895721_7440666223074440762_n.jpg.24e081b7e606ac25f0bc21c6359377d0.jpg

 

426898015_754863553229036_3341755334817164961_n.jpg.fb46df374db1af64ccce676cfbe14af4.jpg427919725_754863423229049_6265699815613370246_n.jpg.27f843cdbd2e87d078fb2a70b9d045b4.jpg

Επεξ/σία από Ultimategr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...