Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εγκατάστασης Mac OS σε Macbook Pro


johntitor
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από johntitor,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας !

Έχω ενα Macbook pro 2018 13.3 το οποίο έως και πρίν λίγες μέρες δούλευε απροβλημάτιστα .

Αποφάσισα να το κάνω format (δεν είναι η πρώτη μου φορά)

Δεν γίνεται όμως με κανένα τρόπο να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του νέου λογισμικού.

Δοκίμασα και το internet recovery , recovery απο bootable usb και πάλι κάπου στα μέσα της εγκατάστασης σταματάει με την δικαιολογία installer is damaged.

Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με τον SSD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Για δοκίμασε·

1. Boot στο Internet Recovery. Στην πρώτη στήλη του Βοηθήματος δίσκων επιλέγεις το πρώτο εικονίδιο του δίσκου > Σβήσιμο σε macOS Extended και Guid partition map.

2. Επανεκκίνηση με πατημένα τα πλήκτρα command+option+shift+R και κατεβάζεις τον installer του macOS  που συνόδευε το μηχάνημα ή τον πλησιέστερο που είναι ακόμη διαθέσιμος.

Για να δεις την κατάσταση του δίσκου τρέξε από τον Internet Recovery την εντολή sudo diskutil verifyvolume / (θα ζητηθεί πιστοποίηση, όπου οι χαρακτήρες δεν είναι ορατοί).

Επεξ/σία από epinki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση σε εξωτερική μονάδα και πάλι το ίδιο συνέβη 

θα δοκιμάσω σήμερα από άλλο Mac ως τελευταία λύση επαναφορά με Apple Configurator 

Έχω εξαντλήσει τα πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσέγγιση που προτείνω  δούλεψε πάντοτε. Αν λοιπόν συμπεριλάβουμε και τον δίσκο κι εφ’ όσον δεν δείξει κάποιο ίσως μη επισκευαζόμενο σφάλμα (όπως στο file system του για παράδειγμα), δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί το θέμα επιμένει.

Αφού δηλαδή ο δίσκος φορμάρεται στο σύνολο του του recovery partition συμπεριλαμβανόμενου είναι δηλαδή πλέον “καθαρός”, ολοκληρωτικά κενός, δεν υπάρχει πλέον κανένας απολύτως λόγος για εμφάνιση του σφάλματος.

Μια ερώτηση μόνο. Μήπως κατέβασες κάποιο utility που μπορεί να έχει εγκαταστήσει το firmware του στην motherboard και που ενδέχεται να προκαλεί όλη αυτή την ιστορία;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιούργησα το bootable installer από Mac m1 

δοκίμασα επίσης install os από το internet recovery 

ακριβώς κάθε φορά το ίδιο σφάλμα 

Έχω πελαγώσει 

ο δίσκος έγινε format στο σύνολο του .

οχι δεν έχω εγκαταστήσει κάτι 

δοκίμασα και αυτό με τα date settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί αυτή η ανεξήγητη κατάσταση, προτείνω να δοκιμάσεις και το εξής, ίσως “κάτσει”.

Αν είχες ενεργοποιήσει το Startup Security Utility, κατά την προσπάθεια για boot από το Bootable Installer θα έπρεπε να προκύψει ένα μήνυμα της μορφής·

image.jpeg.35179736b46b46156b3f4a4dc26147c7.jpeg

Παρ’ ότι δεν προκύπτει, για έλεγξε στο Internet Recovery μήπως και είναι ενεργοποιημένη η ρουτίνα.

image.jpeg.a626374e01a54fa245d50d269ad23b47.jpeg

Νομίζω ότι πρέπει να έχεις πρόσβαση στη ρουτίνα.

image.png.c5f9fcb6a48bdb8aaab950dc18379ac6.png

Κάτι που μπορεί να προκαλεί το θέμα είναι ένα expired certificate του installer, που το θεωρώ απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως δεν είναι απίθανο. Ρίξε μια ματιά σε αυτό: https://www.macobserver.com/tips/how-to/this-copy-install-macos-damaged/

Με την ευκαιρία, στις τελευταίες εκδόσεις του macOS δεν έχει κανένα νόημα το format καθώς το volume του είναι read-only και σφραγισμένο. Δεν μπορεί να χαλάσει. 
 

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υπάρχουν άλλοι τρόποι αντιμετώπισης.

Πολύτιμη πηγή για troubleshooting: https://eclecticlight.co/mac-troubleshooting-summary/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια άλλη λύση, κάπως ανορθόδοξη, είναι να δοκιμάσεις να φτιάξεις installer με open core σαν αυτό που χρησιμοποιούν όσοι κάνουν παλιά mac να τρέχουν με νεότερο λειτουργικό ή φτιάχνουν hackintosh.

Nvram reset και power management reset έχεις κάνει? Αν δεν έχεις κάνει, κάνε τα και ξαναδοκιμάσε να κάνεις εγκατάσταση κανονικα.

https://www.macworld.com/article/224955/how-to-reset-a-macs-nvram-pram-and-smc.html

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, epinki είπε

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί αυτή η ανεξήγητη κατάσταση, προτείνω να δοκιμάσεις και το εξής, ίσως “κάτσει”.

Αν είχες ενεργοποιήσει το Startup Security Utility, κατά την προσπάθεια για boot από το Bootable Installer θα έπρεπε να προκύψει ένα μήνυμα της μορφής·

image.jpeg.35179736b46b46156b3f4a4dc26147c7.jpeg

Παρ’ ότι δεν προκύπτει, για έλεγξε στο Internet Recovery μήπως και είναι ενεργοποιημένη η ρουτίνα.

image.jpeg.a626374e01a54fa245d50d269ad23b47.jpeg

Νομίζω ότι πρέπει να έχεις πρόσβαση στη ρουτίνα.

image.png.c5f9fcb6a48bdb8aaab950dc18379ac6.png

Κάτι που μπορεί να προκαλεί το θέμα είναι ένα expired certificate του installer, που το θεωρώ απίθανο.

Δεν με αφήνει να έχω πρόσβαση επειδή δεν υπάρχει administrator 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johntitor

 

Μια και το θέμα παρουσιάζει ενδιαφέρον το έψαξα διεξοδικότερα όπου διαπίστωσα ότι ενώ υπάρχουν γι΄ αυτό πληθώρα αναφορών σε upgrades λειτουργικών Mac, δεν μπόρεσα να εντοπίσω ούτε μια σαν την περίπτωση σου.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν έχουν εξαντληθεί όλες οι κλασικές τουλάχιστον παρεμβάσεις που θα μπορούσαν να επιλύσουν το θέμα.

Αφού ο δίσκος είναι καθαρός, χωρίς σφάλματα, ο installer κατεβαίνει αλλά η ακολουθία install διακόπτεται, έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν πήγε καλά κατά το φορμάρισμα του δίσκου.

Δηλαδή το Disk Utility φαίνεται ότι για κάποιο λόγο δεν διαχειρίσθηκε ως έπρεπε στοιχεία που εδράζονται στη logic board όπως για παράδειγμα firmware, drivers ή οτιδήποτε άλλο εμπλέκεται με το φορμάρισμα του δίσκου. 

Νομίζω λοιπόν ότι το authorized service είναι η μόνη διέξοδος, που μπορεί να φλασάρει τα προβληματικά (αλλοιωθέντα) στοιχεία.

Όπως και να έχει παραμένω στην διάθεση σου. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...