Προς το περιεχόμενο

freeze οθονης


kostaskiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, kostaskiou είπε

Με την μητρικη δεν ασχοληθηκα η αληθεια ειναι κατεβασα ενα προγραμμα απτην amd auto detect ετσι λεγοταν αλλα δεν ξερω αν το εκανα σωστα δεν το ειχα ξανακανει... Μπορουμε να το τσεκαρουμε καπως? Που μπορω να δω την εκδοση του chipset

Επειδή δεν γνωρίζω από AMD, αν το δεί, ας απαντήσει κάποιος που το κατέχει. 

Λογικά αν πας στο site του κατασκευαστή, θα υπάρχουν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tasvar είπε

Drivers chipset ή ότι άλλο χρειάζεται η μητρική, να υποθέσω όλα εγκατεστημένα; 

Εκεί πήγε και εμένα το μυαλό μου η αλήθεια είναι αλλά απ' όσο φαίνεται τουλάχιστον στην διαχείριση φαίνεται να έχει εγκατασταθεί.

8 λεπτά πριν, tasvar είπε

XMP -SAM δοκίμασες να τα ρυθμίσεις ένα ένα;

Και εγώ θα συμφωνήσω εδώ πάμε να κλείσουμε XMP να δούμε πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα.

3 λεπτά πριν, kostaskiou είπε

Με την μητρικη δεν ασχοληθηκα η αληθεια ειναι κατεβασα ενα προγραμμα απτην amd auto detect ετσι λεγοταν αλλα δεν ξερω αν το εκανα σωστα δεν το ειχα ξανακανει... Μπορουμε να το τσεκαρουμε καπως? Που μπορω να δω την εκδοση του chipset

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να ασχοληθείς. Όπως λες, έτοιμο το αγόρασες το PC με Windows μέσα. Drivers δεν είχε;
Tώρα διάβασα καλύτερα ότι έκανες εσύ την εγκατάσταση.

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Εκεί πήγε και εμένα το μυαλό μου η αλήθεια είναι αλλά απ' όσο φαίνεται τουλάχιστον στην διαχείριση φαίνεται να έχει εγκατασταθεί.

Και εγώ θα συμφωνήσω εδώ πάμε να κλείσουμε XMP να δούμε πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να ασχοληθείς. Όπως λες, έτοιμο το αγόρασες το PC με Windows μέσα. Drivers δεν είχε;
Tώρα διάβασα καλύτερα ότι έκανες εσύ την εγκατάσταση.

Οχι την συναρμολογηση εκαναν αυτοι σιγα μην εδινα +100 ευρω για την εγκατασταση.. Εγω τα κατεβασα τα windows βλεποντας το βιντεο των pcsteps οποτε δεν εχω κανει κατι λαθος σε αυτο

 Τι πρεπει να κανω με XMP

Επεξ/σία από kostaskiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε λοιπόν στα βασικά. Πέραν της κάρτας γραφικών Drivers κατεβάζουμε από εδώ. Απ' το site του κατασκευαστή.

Παρέλειψε τις κατηγορίες για αρχή:

  • , SATA RAID/AHCI
  • BIOS(+7)
  • Utility(+3)

Στο Chipset κατέβασε το AMD Chipset Driver καθώς δεν έχεις APU.

Φυσικά επέλεξε Windows 11 εκεί που λέει Driver OS:

Τα παραπάνω στα γράφω με γνώμονα ότι μου έχεις δώσει το σωστό μοντέλο της μητρικής, που φαίνεται και απ' τις προηγούμενες εικόνες του HWinfo ότι το έχεις κάνει.

Για την κάρτα γραφικών πάμε στο site της NVIDIA και επιλέγουμε τα παρακάτω και έπειτα πατάμε search για να μας βγάλει τον σωστό driver:

image.png.339791384ea1bf8bb779926e8a5c8cca.png

Εδώ τώρα κανονικά θα ήταν καλό να κάνεις απεγκατάσταση όλων driver που έχουν σχέση με τα γραφικά με το DDU σε safe mode αλλά αν σου φαίνεται βουνό ας το παραλείψουμε.

Σίγουρα δεν θα ήταν λάθος αν έχεις όρεξη να κάνεις ξανά format και να τα περάσεις όλα από την αρχή σωστά όπως περιγράφω παραπάνω, που θεωρώ ότι στην περίπτωση σου είναι και η καλύτερη λύση.
Από κει και πέρα αν συνεχίσουμε να έχουν freeζαρίσματα κτλ, θα πρέπει να κάνουμε έλεγχο σε μνήμες και δίσκο για προβλήματα στο hardware που έτσι κι αλλιώς δεν θα πρέπει να σε ενδιαφέρουν καθώς είναι καινούργιο το μηχάνημα και θα πρέπει να το στείλεις πίσω για εγγύηση.

13 λεπτά πριν, kostaskiou είπε

Οχι την συναρμολογηση εκαναν αυτοι σιγα μην εδινα +100 ευρω για την εγκατασταση.

100€ εεε ; Και κάθομαι εγώ και παίρνω 30€ το κορόιδο 🤣

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostaskiou είπε

ενεργοποιησα και το free sync θα δω πως θα παει τωρα...

Αν δεν κανω λαθος ειναι αυτη LGMP59G με HDMI καλωδιο ειναι συνδεδεμενο προτεινεις Display port? Αν και ποια version για αυτα τα χαρακτηριστικα του πι σι

Η οθόνη σου έχει τις παρακάτω εισόδους / εξόδους (από αριστερά προς τα δεξιά):

image.png.c604b6eee44d1bcfaa4d89cd5a001ba5.png  

  • VGA
  • HDMI (HDMI 1.4)
  • DisplayPort (DP 1.2)
  • Analog Audio Out 3.5mm (για ακουστικά)

Χρησιμοποίησε το DisplayPort. Ναι είναι απλά μια πρόταση. Όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα προσπαθούμε κρατώντας κάποιες ρυθμίσεις σταθερές να δούμε εάν όταν αλλάξουμε κάτι μας δίνει μια ένδειξη για το πρόβλημα. Στην περίπτωση αυτή π.χ. χωρίς να αλλάξουμε κάτι στον υπολογιστή χρησιμοποιούμε διαφορετικές συνδέσεις με την οθόνη, για να δούμε εάν το πρόβλημα είναι το καλώδιο.  

Επίσης, η οθόνη σου στο manual αναφέρει τα εξής για το HDMI & DP:

 image.png.de2417f5b8e8dcddce97d844436cceb7.png

image.png.108c386e4b5f5c471237ffbdc89fb3de.png

Εάν συμπεριλαμβάνονταν μέσα στη συσκευασία καλώδια HDMI η Display Port χρησιμοποιείς τα καλώδια της συσκευασίας. 

Τώρα εάν δεν έχεις DP καλώδιο μπορείς να αγοράσεις ένα. Μη το βλέπεις μόνο σαν μέσο στην παρούσα φάση για την επίλυση του προβλήματος - που μπορεί να μην είναι. Καλό είναι να έχεις ένα έχτρα τρόπο να συνδέσεις την οθόνη σου ή μια μελλοντική οθόνη με τον υπολογιστή, για troubleshooting λόγους. 

4 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Η οθόνη σου έχει τις παρακάτω εισόδους / εξόδους (από αριστερά προς τα δεξιά):

image.png.c604b6eee44d1bcfaa4d89cd5a001ba5.png  

  • VGA
  • HDMI (HDMI 1.4)
  • DisplayPort (DP 1.2)
  • Analog Audio Out 3.5mm (για ακουστικά)

Χρησιμοποίησε το DisplayPort. Ναι είναι απλά μια πρόταση. Όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα προσπαθούμε κρατώντας κάποιες ρυθμίσεις σταθερές να δούμε εάν όταν αλλάξουμε κάτι μας δίνει μια ένδειξη για το πρόβλημα. Στην περίπτωση αυτή π.χ. χωρίς να αλλάξουμε κάτι στον υπολογιστή χρησιμοποιούμε διαφορετικές συνδέσεις με την οθόνη, για να δούμε εάν το πρόβλημα είναι το καλώδιο.  

Επίσης, η οθόνη σου στο manual αναφέρει τα εξής για το HDMI & DP:

 image.png.de2417f5b8e8dcddce97d844436cceb7.png

image.png.108c386e4b5f5c471237ffbdc89fb3de.png

Εάν συμπεριλαμβάνονταν μέσα στη συσκευασία καλώδια HDMI η Display Port χρησιμοποιείς τα καλώδια της συσκευασίας. 

Τώρα εάν δεν έχεις DP καλώδιο μπορείς να αγοράσεις ένα. Μη το βλέπεις μόνο σαν μέσο στην παρούσα φάση για την επίλυση του προβλήματος - που μπορεί να μην είναι. Καλό είναι να έχεις ένα έχτρα τρόπο να συνδέσεις την οθόνη σου ή μια μελλοντική οθόνη με τον υπολογιστή, για troubleshooting λόγους. 

Φτιάξε όμως πρώτα το σύστημά σου, όπως σου προτείνουν οι φίλοι (δηλαδή να εγκαταστήσεις όλους τους drivers κ.λπ). για να δεις εάν λύσεις το πρόβλημά σου και εάν όχι τότε δοκιμάζεις και τα καλώδια.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Πάμε λοιπόν στα βασικά. Πέραν της κάρτας γραφικών Drivers κατεβάζουμε από εδώ. Απ' το site του κατασκευαστή.

Παρέλειψε τις κατηγορίες για αρχή:

  • , SATA RAID/AHCI
  • BIOS(+7)
  • Utility(+3)

Στο Chipset κατέβασε το AMD Chipset Driver καθώς δεν έχεις APU.

Φυσικά επέλεξε Windows 11 εκεί που λέει Driver OS:

Τα παραπάνω στα γράφω με γνώμονα ότι μου έχεις δώσει το σωστό μοντέλο της μητρικής, που φαίνεται και απ' τις προηγούμενες εικόνες του HWinfo ότι το έχεις κάνει.

Για την κάρτα γραφικών πάμε στο site της NVIDIA και επιλέγουμε τα παρακάτω και έπειτα πατάμε search για να μας βγάλει τον σωστό driver:

image.png.339791384ea1bf8bb779926e8a5c8cca.png

Εδώ τώρα κανονικά θα ήταν καλό να κάνεις απεγκατάσταση όλων driver που έχουν σχέση με τα γραφικά με το DDU σε safe mode αλλά αν σου φαίνεται βουνό ας το παραλείψουμε.

Σίγουρα δεν θα ήταν λάθος αν έχεις όρεξη να κάνεις ξανά format και να τα περάσεις όλα από την αρχή σωστά όπως περιγράφω παραπάνω, που θεωρώ ότι στην περίπτωση σου είναι και η καλύτερη λύση.
Από κει και πέρα αν συνεχίσουμε να έχουν freeζαρίσματα κτλ, θα πρέπει να κάνουμε έλεγχο σε μνήμες και δίσκο για προβλήματα στο hardware που έτσι κι αλλιώς δεν θα πρέπει να σε ενδιαφέρουν καθώς είναι καινούργιο το μηχάνημα και θα πρέπει να το στείλεις πίσω για εγγύηση.

100€ εεε ; Και κάθομαι εγώ και παίρνω 30€ το κορόιδο 🤣

Εκανα αυτα τα βηματα και νομιζω διορθωθηκε οντως βεβαια πεφτουν τα fps στα γκειμς αλλα αυτο το freeze νομιζω διορθωθηκε μολις κατεβασα το chipset για καποιο λογο.. Αν ξαναγινει θα δοκιμασω και τα αλλα βηματα που προτειναν και οι αλλοι ευχαριστω παιδια! Επισης κατι τελευταιο με αυτον τον επεξεργαστη και την καρτα δεν θα επρεπε το πι σι γενικα να πεταει στα γκειμς? Χωρις χαμηλα fps πχ στο guild wars 2 δεν θα επρεπε να τρεχει smooth? Θεωρω οτι αυτος ο επεξεργαστης ειναι αρκετα καλος για χαμηλα fps..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kostaskiou είπε

Εκανα αυτα τα βηματα και νομιζω διορθωθηκε οντως βεβαια πεφτουν τα fps στα γκειμς αλλα αυτο το freeze νομιζω διορθωθηκε μολις κατεβασα το chipset για καποιο λογο.. Αν ξαναγινει θα δοκιμασω και τα αλλα βηματα που προτειναν και οι αλλοι ευχαριστω παιδια! Επισης κατι τελευταιο με αυτον τον επεξεργαστη και την καρτα δεν θα επρεπε το πι σι γενικα να πεταει στα γκειμς? Χωρις χαμηλα fps πχ στο guild wars 2 δεν θα επρεπε να τρεχει smooth? Θεωρω οτι αυτος ο επεξεργαστης ειναι αρκετα καλος για χαμηλα fps..

Προσωπικά μπερδεύτηκα λίγο. Τι εννοείς ακριβώς; Βλέπεις κάτι όταν αναφέρεις ότι θα έπρεπε να τρέχει ομαλά;

Σε 1920 x 1080 ανάλυση με 75 Hz και κάρτα γραφικών 4070 το παιχνίδι του 2012 πρέπει να παίζει απρόκοπτα και τα FPS σου θα πρέπει να είναι μόνιμα 75. Η οθόνη σου είναι κατώτερη των δυνατοτήτων των υπολοίπων υποσυστημάτων σου (κάρτα γραφικών, επεξεργαστής).   

Με το σύστημά σου μπορείς να παίζεις σχεδόν όλα τα παιχνίδια άνετα σε ανάλυση 2k και σε μεγαλύτερες συχνότητες χωρίς πρακτικά κανένα πρόβλημα. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη διαχείριση συσκευών που ανέβασες πριν δεν δείχνει να υπάρχουν συσκευές που δεν έχουν εγκατασταθεί. Μόνο το Bluetooth το οποίο δεν μας απασχολεί ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

100€ εεε ; Και κάθομαι εγώ και παίρνω 30€ το κορόιδο 🤣

Ή αλήθεια είναι ότι ο καθένας θα έπρεπε να πληρώνεται σωστά και για τον χρόνο του αλλά και για την δουλειά του.

Ολους μας μας φαίνεται κάπως εάν ο άλλος μας ζητήσει 50+ ευρώ για να στήσει το PC μας αλλά εάν αναλογιστουμε τον χρόνο που πραγματικά πρέπει να ξοδέψει και για το assembly αλλα και για το software και τελικο έλεγχο καλής λειτουργίας καθώς επίσης ότι στο ενδιάμεσο είναι υπεύθυνος εάν κάτι δεν πάει καλά προς αποζημίωση του εξοπλισμού μας (άρα χρειάζεται προσοχή και χρόνο), νομίζω ότι και εμείς θα το κοστολογουσαμε παραπάνω από 30 ευρώ.

Έχω την εντύπωση ότι το 30 ευρώ έχει μείνει ως κατάλοιπο κοστους όταν αγοράζεις και τα κομμάτια από το μαγαζί κάτι που είναι λογικό μιας και υπάρχει συνολικό κέρδος από εσένα σαν πελατη και είναι μια παροχή διευκόλυνσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

εάν αναλογιστουμε τον χρόνο που πραγματικά πρέπει να ξοδέψει και για το assembly αλλα και για το software και τελικο έλεγχο καλής λειτουργίας

Σωστα. Και έχεις τον άλλο να σου λέει θέλω να μου μεταφέρεις και όλη τη σαβούρα από τον παλιό υπολογιστή και να μου βάλεις τελευταίες εκδόσεις office, photoshop, premiere, autocad Και πλήρη έκδοση eset ή Kaspersky και αν τους πεις ότι δεν είναι δωρεάν όλα αυτά ξινίζουν τα μούτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια οθονη κυριως για gaming μπορειτε να προτεινεται μεχρι 200-350 ευρω? Εχω ακουσει οτι η IPS εχουν καλυτερα ζωντανα χρωματα αλλα γενικα την θελω επειδη μου εχουν φυγει τα ματια με την συγκεκριμενη κυριως σε fps games..

Επισης αυτο το freeze το ξαναεκανε μολις ανοιξα 2 παιχνιδια ταυτοχρονα αν και υποθετω οτι φταιει η οθονη που ειναι παλια και το καλωδιο... Μολις τελειωσα εκανα καθαρη εγκατασταση windows παλι για 2η φορα διεγραψα οτι ειχαν μεσα.. Ξεκινησα με το κατεβασμα drivers οπως μου ειπατε παραπανω motherboard chipset και amd cpu drivers τουλαχιστον θα ξερουμε οτι δεν φταιει αυτο αν ξαναγινει.. 

Μπηκα και στα bios το XMP ηταν στο auto απο μονο του οποτε ολα καλα νομιζω.. Αν μου διεφυγε κατι παρακαλω γραψτε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, kostaskiou είπε

Καμια οθονη κυριως για gaming μπορειτε να προτεινεται μεχρι 200-350 ευρω? Εχω ακουσει οτι η IPS εχουν καλυτερα ζωντανα χρωματα αλλα γενικα την θελω επειδη μου εχουν φυγει τα ματια με την συγκεκριμενη κυριως σε fps games..

Ιντσες? Ανάλυση? Hz? Wide?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ιντσες? Ανάλυση? Hz? Wide?

Δεν εχω θεμα σε ιντσες μια νορμαλ ουτε τεραστια ουτε πολυ μικρη.. Αναλυση πανω απο 1920x1080 τι θα μου προτεινατε εσεις με αυτα τα χαρακτηριστικα του πι σι? 140hz και πανω εχω ψαξει και 240hz αλλα μου ειπαν δεν θα δω τρελη διαφορα.. Τωρα για wide η οχι δεν μπορω να ξερω δεν ειχα ποτε να δω πως φαινεται αλλα δεν θα ειχα προβλημα σε αυτο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kostaskiou είπε

Καμια οθονη κυριως για gaming μπορειτε να προτεινεται μεχρι 200-350 ευρω? Εχω ακουσει οτι η IPS εχουν καλυτερα ζωντανα χρωματα αλλα γενικα την θελω επειδη μου εχουν φυγει τα ματια με την συγκεκριμενη κυριως σε fps games..

Η Gigabyte M27Q IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 170Hz (εδώ - από skroutz είναι ακριβό στα 345€ αλλά εάν το πάρεις από κατάστημα έχει γύρω στα 300€) για 2k.

Όλες οι άλλες στην κατηγορία αυτή είναι κατώτερες και δε θα στις πρότεινα (δες εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Η Gigabyte M27Q IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 170Hz (εδώ - από skroutz είναι ακριβό στα 345€ αλλά εάν το πάρεις από κατάστημα έχει γύρω στα 300€) για 2k.

Όλες οι άλλες στην κατηγορία αυτή είναι κατώτερες και δε θα στις πρότεινα (δες εδώ).

Προτεινεις IPS η VA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...