Προς το περιεχόμενο

ζημιά από στατ. ηλεκτρισμό


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, zoranb είπε

Απο θέμα στατικού ηλεκτρισμού -μην πάθουν ζημιά- είναι προτιμότερο τους 2.5" μηχανικούς HDD να τους έχω σε θήκη ή τους 2.5" SSD?

Καθε δισκο που εχεις εξωτερικο ειναι καλο να τον εχεις σε case.

Ολοι οι δισκοι εχουν ηλεκτρονικες πλακετες ελεγχου οποτε ολοι ειναι "ευαισθητοι" σε στατικο ηλεκτρισμο οπως καθε αλλο ηλεκτρονικο κυκλωμα.

Εαν ειναι εσωτερικοι τοτε δεν χρειαζεσαι τιποτε αλλο απο το να γειωνεις τα χερια σου πριν να ανοιξεις το κουτι σου και ερθεις σε επαφη με τα συστηματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, zoranb είπε

Oι SSD έχουν πλαστικό περίβλημα (τουλάχιστον κάτι SamsungEvo που έχω), σαν να προστατεύονται είναι, γι'αυτό ρωτάω.

Ναι εχουν. Δεν ειναι ευαισθητοι. Μιλας παντα για SATA SSD. Εχουν ομως εκτεθημενες τις επαφες τους.

Παρολα αυτα με 5-10 ευρω παιρνεις μια θηκουλα με το καλωδιακι της USB3.0 και εκτος οτι εισαι κυριος τον εχεις ετοιμο να τον κουμπωσεις αμεσα σε καθε συσκευη και να τον δουλεψεις.

Ugreen Θήκη για Σκληρό Δίσκο 2.5" SATA III με σύνδεση USB3.0 (30847) | Skroutz.gr

Qoltec Θήκη για Σκληρό Δίσκο 2.5" SATA III με σύνδεση USB 3.0 σε Μπλε χρώμα 51859 | Skroutz.gr

 

Για του NVME προτεινω να πας σε κατι πιο σωστο που να λειτουργει και σαν ψυκτρα γιατι δεν τους αρεσουν οι θερμοκρασιες

Icy Box IB-1817M-C31 Θήκη για Σκληρό Δίσκο M.2 PCI Express NVME με σύνδεση USB 3.1 Type-C σε Γκρι χρώμα IB-1817M-C31 | Skroutz.gr

Οι NVME σαφεστατα πρεπει να προστατευονται σε αποθηκευση διοτι μπορεις ακομη και να τους σπασεις/λυγισεις και ολα τα κυκλωματα ειναι εκτεθημενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, zoranb είπε

Έχω γεμίσει με δίσκους, κ δεν ξέρω μήπως αξίζει καλύτερα να πάρω κάτι που να τους συνδυάζει όλους σε ένα... ίσως... ακριβά τα έτοιμα!

Δεν ξερω τι θελεις να κανεις. Αλλα υπαρχουν λυσεις για ολα.

Υποθετω οτι θελεις ενα NAS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zoranb είπε

Μάλλον ένα Docking Station... το NAS πώς σου ήρθε;

Ειπες οτι γεμισες δισκους και επισης οτι πρεπει να τους αποθηκευσεις σωστα.

Ενα NAS σου κανει storage και access με τον καλυτερο τροπο.

Το Docking station απλα σου προσφερει access στον δισκο αλλα οχι storage ουτε προστασια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...