Προς το περιεχόμενο

Αιχμη ρευματος στην θυρα USB


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας εχω ενα σκληρο δισκο εξωτερικο μικρο 2ΤΒ νομιζω οτι ειναι δεν θυμαμαι οταν τον συνδεσω στις θυρες USB του επιτραπεζιου μου υπολογιστη λεει το παραπανω μηνυμα με κοκκινο Χ. Ολες οι αλλες συσκευες και αλλοι σκληροι δισκοι στις θυρες USB δουλευουν κανονικα μονο αυτος ο σκληρος δισκος κανει το προβλημα και το θεμα.
2024-01-27152207.png.fb68b44c546f333c55cb6c334f16db60.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα σας εχω ενα σκληρο δισκο εξωτερικο μικρο 2ΤΒ νομιζω οτι ειναι δεν θυμαμαι οταν τον συνδεσω στις θυρες USB του επιτραπεζιου μου υπολογιστη λεει το παραπανω μηνυμα με κοκκινο Χ. Ολες οι αλλες συσκευες και αλλοι σκληροι δισκοι στις θυρες USB δουλευουν κανονικα μονο αυτος ο σκληρος δισκος κανει το προβλημα και το θεμα.
2024-01-27152207.png.fb68b44c546f333c55cb6c334f16db60.png

Πιθανα κατα την εκκινηση του να τραβαει περισσοτερα Amperes (ολες οι συσκευες κατα την εκκινηση τραβουν περισσοτερα Amperes) και να σου βγαινει το warning.

Μπορει να αρχιζει να εχει καποιο προβλημα στο μοτερ του, ή κατι να ζοριζει την εκκινησή του και να τραβαει περισσοτερο.

Καλου κακου κανε ενα backup τα αρχεια του αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeNNinhA είπε

Πιθανα κατα την εκκινηση του να τραβαει περισσοτερα Amperes (ολες οι συσκευες κατα την εκκινηση τραβουν περισσοτερα Amperes) και να σου βγαινει το warning.

Μπορει να αρχιζει να εχει καποιο προβλημα στο μοτερ του, ή κατι να ζοριζει την εκκινησή του και να τραβαει περισσοτερο.

Καλου κακου κανε ενα backup τα αρχεια του αλλου.

Καλησπερα πως μπορω να παρω backup τα αρχεια μου αφου ξεκιναει και φαινεται αυτο το μηνυμα ; δεν εμφανιζει τον σκληρο δισκο καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα πως μπορω να παρω backup τα αρχεια μου αφου ξεκιναει και φαινεται αυτο το μηνυμα ; δεν εμφανιζει τον σκληρο δισκο καν.

Δοκιμασε να τον συνδεσεις μεσω extension cable ή docking station.

Βρες καμια USB3.0 ή USB-C θυρα να τον συνδεσεις σε δικο σου ή σε αλλο laptop/PC

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λες κάτι για τον υπολογιστή σου. Δώσε και καμία πληροφορία. Τι υπολογιστής; Τι θύρα USB 2.0, USB 3.0; Ποιός σκληρός δίσκος; 

Π.χ. κάποιοι USB 2.0 δίσκοι μπορεί να απαιτούν περισσότερα από 500mA που είναι οι προδιαγραφές του USB 2.0, οπότε εάν το έβαλες σε τέτοια θύρα μπορεί να μη παίζει γιατί απλά χρειάζεται περισσότερα mA. Εάν το συνδέσεις σε μια θύρα USB 3.0 τότε μπορεί να παίξει (π.χ. οι προδιαγραφές για USB 3.0 υποστηρίζουν 900mA /0.9A σε μια θύρα).

Δοκίμασες λοιπόν να συνδέσεις τον δίσκο σε μια άλλη USB θύρα όπως σου προτάθηκε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Δε λες κάτι για τον υπολογιστή σου. Δώσε και καμία πληροφορία. Τι υπολογιστής; Τι θύρα USB 2.0, USB 3.0; Ποιός σκληρός δίσκος; 

Π.χ. κάποιοι USB 2.0 δίσκοι μπορεί να απαιτούν περισσότερα από 500mA που είναι οι προδιαγραφές του USB 2.0, οπότε εάν το έβαλες σε τέτοια θύρα μπορεί να μη παίζει γιατί απλά χρειάζεται περισσότερα mA. Εάν το συνδέσεις σε μια θύρα USB 3.0 τότε μπορεί να παίξει (π.χ. οι προδιαγραφές για USB 3.0 υποστηρίζουν 900mA /0.9A σε μια θύρα).

Δοκίμασες λοιπόν να συνδέσεις τον δίσκο σε μια άλλη USB θύρα όπως σου προτάθηκε; 

Gigabyte B450M S2H - Palit GeForce GT 710 2GB GDDR3 - 8GB DDR4 1600 RAM - 256GB SSD L5 LITE TEAM GROUP - AMD RYZEN 5 3600 TRAY 3.60GHZ - XIGMATEK SG02 CASE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Gigabyte B450M S2H - Palit GeForce GT 710 2GB GDDR3 - 8GB DDR4 1600 RAM - 256GB SSD L5 LITE TEAM GROUP - AMD RYZEN 5 3600 TRAY 3.60GHZ - XIGMATEK SG02 CASE

Αρα εχεις μπολικες USB type 3.0 gen1 θυρες. Θεωρητικα εχεις και μια μπροστα στο κουτι αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι συνδεμενη σωστα κουμπωσε τον σε μια απο τις πισω μπλε.

Ο 2.5" HDD ποιος ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Αρα εχεις μπολικες USB type 3.0 gen1 θυρες. Θεωρητικα εχεις και μια μπροστα στο κουτι αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι συνδεμενη σωστα κουμπωσε τον σε μια απο τις πισω μπλε.

Ο 2.5" HDD ποιος ειναι?

Ειναι ενας σκληρος δισκος 2.5 της Leica.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Ειναι ενας σκληρος δισκος 2.5 της Leica.

Εννοεις Lacie? 

Δεν ξερω αλλα ποτε δεν τους συμπαθησα αυτους. Ωραιο design αλλα μεχρι εκει.

 

Τεσπα. Βρες USB3.0 θυρα και δοκιμασε

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εννοεις Lacie? 

Δεν ξερω αλλα ποτε δεν τους συμπαθησα αυτους. Ωραιο design αλλα μεχρι εκει.

 

Τεσπα. Βρες USB3.0 θυρα και δοκιμασε

Ναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι (USB 3.2 Gen 1, USB 3.1 Gen 1 ή USB 3.0 το ίδιο πράγμα είναι στα 5 Gbps) είναι μπλε χρώματος όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Άλλες γράφουν και τα νούμερα άλλες όχι.

image.png.b4ae6bf3818fbea30f9fc4d56d01bfa9.png

Σε κόκκινο (δες τη φωτογραφία) συνήθως βρίσκουμε τις SuperSpeed 10 Gbps USB (δηλαδή τις USB 3.2 Gen 2 ή USB 3.1 Gen 2).

image.png.e27dc0bcd76fbcf3fec5b7cdd6047f9a.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Συνήθως οι (USB 3.2 Gen 1, USB 3.1 Gen 1 ή USB 3.0 το ίδιο πράγμα είναι στα 5 Gbps) είναι μπλε χρώματος όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Άλλες γράφουν και τα νούμερα άλλες όχι.

image.png.b4ae6bf3818fbea30f9fc4d56d01bfa9.png

Σε κόκκινο (δες τη φωτογραφία) συνήθως βρίσκουμε τις SuperSpeed 10 Gbps USB (δηλαδή τις USB 3.2 Gen 2 ή USB 3.1 Gen 2).

image.png.e27dc0bcd76fbcf3fec5b7cdd6047f9a.png

Καλησπερα εμενα ειναι USB 3.0 και κανονικες εχω USB 2.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα εμενα ειναι USB 3.0 και κανονικες εχω USB 2.0

Ωραία. Τότε δοκίμασε να συνδέσεις τον σκληρό δίσκο σε μια USB 3.0 θύρα. 

Επίσης για να είμαστε σίγουροι, να αποκλείσουμε την πιθανότητα ο σκληρός δίσκος να χρειάζεται και έχτρα τροφοδοσία (π.χ. παλαιότερα υπήρχαν δίσκοι οι οποίοι χρειαζόντουσαν δυο USB καλώδία για να μπορούν να λειτουργήσουν). Δεν είμαστε σε αυτή την κατηγορία, ε;  

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Ωραία. Τότε δοκίμασε να συνδέσεις τον σκληρό δίσκο σε μια USB 3.0 θύρα. 

Επίσης για να είμαστε σίγουροι, να αποκλείσουμε την πιθανότητα ο σκληρός δίσκος να χρειάζεται και έχτρα τροφοδοσία (π.χ. παλαιότερα υπήρχαν δίσκοι οι οποίοι χρειαζόντουσαν δυο USB καλώδία για να μπορούν να λειτουργήσουν). Δεν είμαστε σε αυτή την κατηγορία, ε;  

Καλησπερα οχι ελπιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...