Προς το περιεχόμενο

Razer Blackwidow X


manoslevendaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έπεσε πάνω  στο πληκτρολόγιο  πάνω ένα ποτήρι  με νερό το έχω αφήσει  να στεγνώσει για 10 ώρες το έβαλα  στο pc το RGB δεν ανάβει  και όταν  πατάω ένα πλήκτρο  το κάνεις spam .

Ξέρει κανείς εάν αξίζει  να φτιαχτεί 

η να πάρω άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις βιδες το πληκτρολογιο.καθαριζεις καλα την πλακετα,τις επαφες και τα πληκτρα ολα απο κατω με οινοπνευμα .τα σκουπιζεις καλα με χαρτακι και το ξαναμονταρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, manoslevendaki είπε

Μου έπεσε πάνω  στο πληκτρολόγιο  πάνω ένα ποτήρι  με νερό το έχω αφήσει  να στεγνώσει για 10 ώρες το έβαλα  στο pc το RGB δεν ανάβει  και όταν  πατάω ένα πλήκτρο  το κάνεις spam .

Ξέρει κανείς εάν αξίζει  να φτιαχτεί 

η να πάρω άλλο 

Τι τιμή είχε το πληκτρολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, manoslevendaki είπε

Μου έπεσε πάνω  στο πληκτρολόγιο  πάνω ένα ποτήρι  με νερό το έχω αφήσει  να στεγνώσει για 10 ώρες το έβαλα  στο pc το RGB δεν ανάβει  και όταν  πατάω ένα πλήκτρο  το κάνεις spam .

Ξέρει κανείς εάν αξίζει  να φτιαχτεί 

η να πάρω άλλο 

 

2 ώρες πριν, nikoskola είπε

κανεις βιδες το πληκτρολογιο.καθαριζεις καλα την πλακετα,τις επαφες και τα πληκτρα ολα απο κατω με οινοπνευμα .τα σκουπιζεις καλα με χαρτακι και το ξαναμονταρεις

Καθαρισμο εκανες οπως σου ειπαν?

Δεν υπαρχουν πολλα που μπορεις να επισκευασεις σε αν πληκρολογιο.

Το δικο σου δεν ειναι hot swap οποτε θελει τεχνικο να σου αλλαξει διακοπτες (εκτος κι αν πιανουν τα χερια σου με κολλητηρι)

Αλλα το πρωτο και βασικο βημα που θα επρεπε να ειχε γινει ΑΜΕΣΑ ειναι ανοιγμα και καθαρισμα ολως των διακοπτων και ολων των επαφων στην πλακετα.

Υπαρχουν ειδικα σπρευ για αυτο το σκοπο (το οινοπνευμα δεν ειναι το καλυτερο αλλα απο το τιποτε μπορει να χρησιμοποιηθει σαν πρωτη αντιδραση).

Μετα ελεγχεις ποιοι διακοπτες δυσλειτουργουν και αλλαζεις τους διακοπτες (ολο το σωμα εννοω οχι μονο το πλαστικο κουμπι)

Αλλιως το πετας και περνεις αλλο

Εννοειται οτι κσνενας δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι μετα απο ολα αυτα θα λειτουργει αψογα ούτε για ποσο θα λειτουργει (μιας και οι οξειδωσεις προχωρουν με τον καιρο - ενας δευτερος καθαρισμος μετα απο κατι μηνες ειναι καλο να γινει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2024 στις 5:46 ΜΜ, manoslevendaki είπε

150

 

Δεν έχω επισκευάσει ποτέ πληκτρολόγιο αλλά έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον το πρόβλημα υπάρχει σε κάποιο μέρος της κεντρικής τροφοδοσίας, καθώς το έχεις ταυτόχρονα δύο προβλήματα.

Μια διάγνωση σε ένα τεχνικό λογικά θα σου στοιχίσει γύρω 15€ με 20€. Αν το νερό δεν έχει πιάσει όλη την πλακέτα αλλά έχουμε οξειδώσεις σε κάποιο smd μπορεί να σου πάρει η αλλαγή του άλλα 60€ για την αλλαγή του και ένα γενικότερο καθάρισμα.

Μπορείς στον επισκευαστή να θέσεις ένα ανώτατο χρηματικό όριο έτσι ώστε να προχωρήσει σε επισκευή μόνο όταν είσαι στα πλαίσια αυτού του ορίου. Προσωπικά για τέτοιας αξίας πληκτρολόγιο 50€ με 70€ σύνολο θα τα έδινα, το λέω όμως με επιφύλαξη καθώς δεν γνωρίζω τις δυνατότητες και την ποιότητα του συγκεκριμένου και τιμές παρόμοιων πληκτρολογίων που υπάρχουν στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...