Προς το περιεχόμενο

Μαύρη οθόνη, max στροφές οι ανεμιστήρες σε HP prodesk G3 600MT


navigatoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από κάτι ημέρες προσπάθησα να δοκιμάσω να εγκαταστήσω Debian σε ένα HP prodesk G3 600MT (ι3-6100/DDR4 8GB/128GB SSD/PSU 250w). Το θέμα είναι ότι είχε πρόβλημα το καλώδιο DP σε HDMI απο τον υπολογιστή στην οθόνη. Μέχρι να το πάρω χαμπάρι και νομίζοντας ότι δεν μπουτάρει  και δοκίμασα ότι γιατροσόφι υπάρχει στην διεθνής βιβλιογραφία (keyboard hotkey, bios reset, battery removal, reset password κτλ).

Τελευταία ίχνη ζωής ήταν για μια στιγμή ένα μενού του BIOS και έκτοτε μαύρη μαυρίλα.

Τώρα τα συμπτώματα είναι

  • Μαύρη οθόνη, κανένα σημάδι εικόνας.
  • Κανένα μπιπ ή αναβόσβημα στα λαμπάκια του που θα μου έδινε μια ένδειξη προς τα που να κοιτάξω.
  • Μέσα στα επόμενα 30 δεύτερα, οι ανεμιστήρες του επεξεργαστή και του κουτιού πάνε στο φουλ, χωρίς να ζεσταίνεται η ψύκτρα ή  άλλα σημάδια υπερθέρμανσης.
  • Αν δεν το κλείσω απο τον διακόπτη, παραμένει έτσι για πάντα.

Τι έχω δοκιμάσει:

  • Το πήγα σε ενα μάστορα και μου είπε ότι είναι εκτός εγγύησης (το ήξερα)  κι αμα θέλω να αγοράσω στα 110 ευρά μια μεταχειρισμένη. Δεν του το είπα αλλά το σκέφτηκα , τόσες να είναι οι ώρες του. Το μηχανημα το πήρα 50 ευρά απο το ΕΒΑΥ.....
  • Πήρα την μνήμη και επεξεργαστή και τα έβαλα σε ίδιο αδερφό μηχάνημα και δουλεύουν.
  • Αντάλλαξα τροφοδοτικά, τα ίδια.
  • Δοκίμασα άλλες μνήμες και επεξεργαστή, τα ίδια
  • άλλαξα την μπαταρία της μητρικής, τα ίδια.
  • Δοκίμασα άλλο μόνιτορ DP--->HDMI, τα ίδια.

Πριν την αλλαγή μητρικής, τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω; το bioς recovery της HP δεν πιάνει σε κανένα συνδυασμό πλήκτρων.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έκανε στην ουσία τίποτε, πήρε το S/N να δει αν ήταν στην εγγύηση (που δεν ήταν) κι αν ηταν να ζητήσει αλλαγή μητρικής.

Δεν νομίζω να παίξει έτσι γιατί δεν θα ανέβαζε στροφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως βραχυκυκλωνει κάπου η μητρική? Εχεις δοκιμασει με μια μνημη και pcie καρτα γραφικων? Η αληθεια ειναι οτι οσες φορες εχω δει τετοια συμπτωματα η μητρική εχει χαιρετήσει. Εαν εχεις καποια συσκευη bios flash δοκιμασε να παρεις backup το bios και να φορτώσεις ενα καινουργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάτι τέτοιο, ούτε μπορώ να εντοπίσω πιο τσιπάκι είναι το bios.

Παλιότερα είχα αναστήσει μητρική με μεταμόσχευση bios αλλά τότε τα τσιπάκια ήταν σε βάση, όχι κολλημένα όπως σήμερα.

 

Έχω δοκιμάσει άλλο dimm μνήμης σε κάθε slot που έχει, έχω δοκιμάσει και άλλους επεξεργαστές 1151 τα συμπτώματα είναι ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...