Προς το περιεχόμενο

Το Spotify κατηγορεί την Apple για "εκβιασμό" με τη νέα προμήθεια και τους όρους που ανακοίνωσε για το App Store


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

Το Spotify υποστηρίζει ότι η νέα προμήθεια, που ονομάστηκε "Core Technology Fee" από την Apple, πλήττει δυσανάλογα τους προγραμματιστές δωρεάν εφαρμογών από το αυξημένο κόστος απόκτησης πελατών. Επιπλέον, οι υποχρεωτικές προμήθειες του App Store για τα εναλλακτικά συστήματα πληρωμών που ανακοίνωσε η Apple, καθιστούν μη βιώσιμη την υιοθέτησή τους. 

Και έχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. "Εναλλακτικά stores" με νταβά την Apple να παίρνει προμήθεια, το βρήκαν τα σαΐνια του Tim Cook πάλι

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Υπάρχουν εδώ μέσα υπάλληλοι της Apple ή οι "άλλοι" που αποκτούν προσωπικότητα κρατώντας ένα Apple και το αφήνουν "μπρούμυτα" στις μπάρες που τα πίνουν ; 
Αν ναι, ας αρχίσουν την υποστήριξη της πουλ-μουρ ... εταιρείας.

Υπόμνημα : όπου πουλ-μουρ, βλέπε πουλάω μούρη.

Υγ έχω iphone αλλά ως τηλεφωνικό και επικοινωνιακό εργαλείο κι όχι ως δημιουργό της υπόστασής μου.

Επειδή έχουμε βαρεθεί να ακούμε ανοησίες μήπως;
Κάνουν το ίδιο η Google, η MS και η Sony αλλά μας έχουν πρήξει με την Apple.

Επίσης οποίος έχει δουλέψει στην αγορά ξέρει ότι πάντα αυτός που πουλάει τα license (πχ SAP) παίρνει ποσοστά από την πώληση και την ανανέωση. Το ότι μέρος ή όλο το ποσοστό μπορεί να γίνει  έκπτωση είναι θέμα της κάθε εταιρίας για να πετύχει την πώληση και να προσδοκά στα services. Ακόμα και με το cloud sw ισχύει το ποσοστό.

Το 30% της Apple, Google, MS… είναι όντως μεγάλο και ληστρικό για αυτα που προσφέρουν και θα έπρεπε να πέσει για όλους. Αυτοί μια χαρά τα βρίσκουν μεταξύ τους. Εδώ στα φόρουμ το μόνο που ακούμε είναι για την apple. Το βρίσκω αποπροσανατολιστικό και δυστυχώς αυτοί που χάνουν είμαστε εμείς.  

Δεν ξέρω ποσό είναι το ποσοστό πουλ - μούρ που λες αλλά σίγουρα σε 4 μήνες που πήρα iPhone δεν άλλαξα ούτε οικονομικά ούτε σαν άνθρωπος. Όπως διαφωνώ με αυτούς που λένε ότι Android παίρνουν οι φτωχοί έτσι διαφωνώ ότι iPhone παίρνουν οι κάγκουρες. Και το σχολιάζω και στις 2 περιπτώσεις.

Τα φόρουμ είναι χώροι έκφρασης απόψεων . Αν θες να πεις κάτι ή ακούς κάτι που διαφωνείς  και θες τότε σχολιάζεις.

Το κακό βέβαια είναι ότι όσα κι επιχειρήματα και να λες σπάνια γίνεται διάλογος.

σ.σ Δεν λέω ότι το λες προσωπικά σε εμένα αλλά υπάρχουν πολλά παιδιά εδώ που έχουν αγανακτήσει και γράφουν. Αν γινόταν κανονικός διάλογος θα κραζανε μέρα νύχτα όλες αυτές τις εταιρίες μαζί με την apple .

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Im Rich Make It Rain GIF by Pudgy Penguins

αν θέλεις να ανοίξεις κατάστημα μέσα σε Mall  , δεν αρκεί μόνο το ενοίκιο , πληρώνεις και ποσοστό επι του τζίρου/κερδών του καταστήματος σου που το καθορίζει το Mall , αυτή είναι η πικρή αλήθεια για όλες τις εταιρίες που θέλουν να μπουν στο iPhone , το Spotify δεν είναι και κανένα φιλανθρωπικό ίδρυμα οπότε πλερώ 

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AlexandrosGnL είπε

Λυσσάξατε με την Apple! 
Στην αρχή ήταν το type-c, μετά το open source, τώρα για 100η φορά κλαίγεται το Spotify. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει μετά 

Εμένα μου μοιάζουν αντίποινα της ΕΕ για Novartis, VW κτλ

Η ΕΕ έχει κάνει αντίστοιχα στις MS, Google αλλά δεν πουλάει τόσο το θέμα. Σε μερικές περιπτώσεις καλά κάνει. Αυτό που κάνει λάθος είναι ότι το κάνει αποσπασματικά. Πχ USB C , Δεν θα έπαιρνα ποτέ iPhone όσο είχε lightning αλλά περίμενα το ίδιο πχ  για τις ξυρίστηκες σαν της Philips που μας έχουν ρημάξει με τους φορτιστές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Εμένα μου μοιάζουν αντίποινα της ΕΕ για Novartis, VW κτλ

Η ΕΕ έχει κάνει αντίστοιχα στις MS, Google αλλά δεν πουλάει τόσο το θέμα. Σε μερικές περιπτώσεις καλά κάνει. Αυτό που κάνει λάθος είναι ότι το κάνει αποσπασματικά. Πχ USB C , Δεν θα έπαιρνα ποτέ iPhone όσο είχε lightning αλλά περίμενα το ίδιο πχ  για τις ξυρίστηκες σαν της Philips που μας έχουν ρημάξει με τους φορτιστές. 

Τι συγκρίνεις τώρα. Πόσα κινητά υπάρχουν και πόσες ξυριστικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Τι συγκρίνεις τώρα. Πόσα κινητά υπάρχουν και πόσες ξυριστικές?

Δεν είναι μόνο οι ξυρίστηκες. Πόσες μικροσυσκευές να λες….

κατα μέσο όρο όλοι έχουμε στο συρτάρι 2-3 φορτιστές που δεν θυμόμαστε καν από που ήταν.

Και πάλι όταν κανείς μια πολιτική δεν μπορεί να είναι στοχευμένη σε μια εταιρία. Για αυτό υποθέτω ότι είναι μέρος αντιποίνων της ΕΕ. Προφανώς δεν έχω στοιχεία ….

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Δεν είναι μόνο οι ξυρίστηκες. Πόσες μικροσυσκευές να λες….

κατα μέσο όρο όλοι έχουμε στο συρτάρι 2-3 φορτιστές που δεν θυμόμαστε καν από που ήταν.

Και πάλι όταν κανείς μια πολιτική δεν μπορεί να είναι στοχευμένη σε μια εταιρία. Για αυτό υποθέτω ότι είναι μέρος αντιποίνων της ΕΕ. Προφανώς δεν έχω στοιχεία ….

Δες εδώ, αφορά όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές μικρές και μεγάλες. Το ότι σκουζουν όλοι κυρίως για την apple είναι γιατί ήταν με διαφορά η χειρότερη στο θέμα των proprietary φορτιστών. Για ξυριστικες κλπ αν και εμένα με καίει, ίσως απλά να μη φτάνουν τα 5v της usb c.

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2022/10/24/common-charger-eu-ministers-give-final-approval-to-one-size-fits-all-charging-port/

3 hours ago, papp0us said:

Τσακώνονται τα βουβάλια και την πατάνε τα ποντίκια.

Σε έναν ιδανικό κόσμο οι OS providers θα ήταν απλά αυτό, OS Providers και δε θα πουλαγαν υπηρεσίες , οπότε θα είχαμε γλιτώσει απο τέτοια πράγματα, αλλα δυστυχώς οταν έχεις δυο μεγάλα τέρατα στο χώρο, και προσφέρουν δικές τους υπηρεσίες στα δικά τους λειτουργικά, τότε ο ανταγωνισμός πάει περίπατο.

Η Google και η Apple μπορούν να χρεώνουν την ίδια υπηρεσία φτηνότερα απο τους άλλους ή να βγάζουν σημαντικά μεγαλύτερο κέρδος στην ίδια τιμή, γιατί δεν χρειάζεται να πληρώσουν.. τους εαυτούς τους για την παρουσία τους στην πλατφόρμα, κάτι που δημιουργεί εξ 'ορισμού πρόβλημα.

Την παραμικρή συμπάθεια δεν έχω στο Spotify, αλλα είναι λογικό να βασίζεται σε ρυθμιστικές αρχές, γιατι στην πράξη παλεύει εναν χαμένο πόλεμο. Αν δεν πιέσει όσο μπορεί, απλά μετράει αντίστροφα μέχρι να εξαφανιστεί.

Το πάτημα της Apple εντωμεταξύ ότι οι 99% δε θα πληρώσουν τίποτα έξτρα, δεν νομίζω οτι έχει και πολύ βάση, αφού όλοι ξέρουμε ότι το 1% θα φέρει τα λεφτά έτσι και αλλιώς

Δεν μπορεί, γιατί για να κάνει sideload θα πρέπει να δίνει μισό ευρώ στην εγκατάσταση κάθε χρόνο, για πάνω απο 1.000.000 εγκαταστάσεις. Αυτό στην ουσία λέει, οτι η άλλη οδός που δίνει η Apple είναι πολλαπλάσιου κόστους απο την ήδη ασύμφορη παραμονή του στο Apple Store.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα, η διαφωνία μου είναι ότι το Spotify πρέπει να κόψει την κλαψα και να τραβήξει καταγγελία ή και μήνυση εντός ΕΕ...το να βγαίνει "στα κανάλια" και να φωνάζει, και να κάνει κανέναν από εμάς να το λυπηθεί (not) ποτέ δεν δούλεψε με την Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μας πουν κάτι καινούργιο, τα ίδια θα λέμε;

Επιλέξτε στρατόπαιδο και πολεμήστε με το πορτοφόλι σας, εγώ το έκανα, ούτε Apple προϊόντα έχω αγοράσει ποτέ ούτε spotify πληρώνω.

...δεν είμαι με κανέναν τους 🤣

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Gk2016 είπε

Υπάρχουν εδώ μέσα υπάλληλοι της Apple ή οι "άλλοι" που αποκτούν προσωπικότητα κρατώντας ένα Apple και το αφήνουν "μπρούμυτα" στις μπάρες που τα πίνουν ; 
Αν ναι, ας αρχίσουν την υποστήριξη της πουλ-μουρ ... εταιρείας.

Υπόμνημα : όπου πουλ-μουρ, βλέπε πουλάω μούρη.

Υγ έχω iphone αλλά ως τηλεφωνικό και επικοινωνιακό εργαλείο κι όχι ως δημιουργό της υπόστασής μου.

Μπράβο σου 

 Στα του άρθρου τώρα 

Κούρασε αυτό με τα store τις προμήθειες και την ΕΕ vs Apple.

 Το εξαντλήσαμε το θέμα 

 Ανεβάστε άρθρο για το κόστος των αξεσουάρ του Apple Vision pro 
 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά, η apple είναι κλειστό μαγαζάκι, δεν αγοράζεις συσκευή η λειτουργικό, αγοράζεις ένα πακέτο, σε μερικούς αρέσει σε άλλους όχι, εμένα προσωπικά η εμπειρία μου με λάπτοπ mac  και i-pad ήταν αρνητική, παρόλα αυτά δεν έσκασα, τα πούλησα και ησύχασα , αν στο spotify δεν αρέσει ο μονοπωλιακός χαρακτήρας της apple ας αποσυρθεί, γιατί να νοιάζομαι για 2 εταιρείες που τσακώνονται ποιος θα φάει τα περισσότερα απο τον δημιουργό και τον τελικό καταναλωτή?.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, anonymous999 said:

Δες εδώ, αφορά όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές μικρές και μεγάλες. Το ότι σκουζουν όλοι κυρίως για την apple είναι γιατί ήταν με διαφορά η χειρότερη στο θέμα των proprietary φορτιστών. Για ξυριστικες κλπ αν και εμένα με καίει, ίσως απλά να μη φτάνουν τα 5v της usb c.

Το usb-C μπορεί να αποδώσει από 5V ως 48v, άλλωστε έτσι γίνεται η turbo φόρτιση στα κινητά. Δεν γίνεται μόνο μέσω άυξησης των ampere γιατί θα υπήρχε πρόβλημα με το πόσο χοντρά έπρεπε να είναι τα καλώδια. Τα αρχικά volt που στέλνει είναι 5V και ζητάει η συσκευή παραπάνω μέσω του interface και το usb-C το ανεβάζει.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ethereum είπε

αν θέλεις να ανοίξεις κατάστημα μέσα σε Mall  , δεν αρκεί μόνο το ενοίκιο , πληρώνεις και ποσοστό επι του τζίρου/κερδών του καταστήματος σου που το καθορίζει το Mall , αυτή είναι η πικρή αλήθεια για όλες τις εταιρίες που θέλουν να μπουν στο iPhone , το Spotify δεν είναι και κανένα φιλανθρωπικό ίδρυμα οπότε πλερώ 

Αν ένα Mall με καταστήματα θέλει να λειτουργήσει, ακολουθεί συγκεκριμένους κανόνες (νομικούς, εμπορικούς, εργασιακούς, πολεοδομικούς, υγειονομικούς, να μην ξεχάσω και τους ηθικούς..) και πληρώνει φόρους που καθορίζονται από τις - ψηφισμένες - αρχές του κράτους (ή της ένωσης κρατών) μέσα στο οποίο προσφέρει τις υπηρεσίες του.

Για την ακόμη καλύτερη προστασία των καταναλωτών θεσπίζονται και οι αντιμονοπωλιακοί νόμοι. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια για όλες τις εταιρείες. Αν η μαντάμ Apple δε θέλει να συμπλεύσει, ώρα καλή στην πρύμνη της κι αέρα στα πανιά της. H Apple χρειάζεται την - τεράστια - αγορά της ΕΕ κι όχι το ανάποδο. Οπότε συμμορφώ.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Και έχει ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. "Εναλλακτικά stores" με νταβά την Apple να παίρνει προμήθεια, το βρήκαν τα σαΐνια του Tim Cook πάλι

Το Spotify ε; Αυτό με τις καλοκάγαθες νεράιδες που μοιράζουν απλόχερα λεφτά στους καλλιτέχνες ε; 
 

Τσουτσούριασα! 😛 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...