Προς το περιεχόμενο

Το Spotify κατηγορεί την Apple για "εκβιασμό" με τη νέα προμήθεια και τους όρους που ανακοίνωσε για το App Store


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδί που μεγάλωσα τις καλές εποχές του 1990 ,

αλλά πάντα με προβληματίζει όταν διαβάζω να τσακώνονται άγνωστα πληκτρολόγια για την Apple και για την κάθε Apple το έτος 2024 ,

που καθημερινά η κοινωνία παραπαίει σε μία λεπτή κλωστή.

*δεν έχω Apple και ευτυχώς μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου και χωρίς Apple  .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, Diavolos666 said:

Το usb-C μπορεί να αποδώσει από 5V ως 48v, άλλωστε έτσι γίνεται η turbo φόρτιση στα κινητά. Δεν γίνεται μόνο μέσω άυξησης των ampere γιατί θα υπήρχε πρόβλημα με το πόσο χοντρά έπρεπε να είναι τα καλώδια. Τα αρχικά volt που στέλνει είναι 5V και ζητάει η συσκευή παραπάνω μέσω του interface και το usb-C το ανεβάζει.

Α ναι? Αν σου πω ότι δεν το ήξερα! Thanks για την πληροφορία, να παίρνουν και άλλες εταιρειες σειρά για φορτιστές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 λεπτά πριν, makis269 είπε

παιδί που μεγάλωσα τις καλές εποχές του 1990 ,

αλλά πάντα με προβληματίζει όταν διαβάζω να τσακώνονται άγνωστα πληκτρολόγια για την Apple και για την κάθε Apple το έτος 2024 ,

που καθημερινά η κοινωνία παραπαίει σε μία λεπτή κλωστή.

*δεν έχω Apple και ευτυχώς μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου και χωρίς Apple  .

Καλά μην τρελαίνεσαι και 'μεις που έχουμε Apple μια χαρά συνεχίζουμε να ζουμε! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δίκη μου ελεύθερη επιλογή να έχω το κλειδαμπαρωμένο σύστημα της Apple τι θα γίνει; Η δική μου ελευθερία να έχω ένα σύστημα κλειστό για τους δικούς μου λόγους;

Παίδες, η κόντρα ΕΕ - USA ξεκίνησε δυναμικά από το σκάνδαλο VW με τους ρύπους και συνεχίζεται ακόμα. Ποιος θα αρμέγει τον καταναλωτή, αυτή είναι η κόντρα. Συγκρούσεις συμφερόντων, λόμπυ που προωθούν ατζέντες και στην μέση ο πολίτης που πληρώνει 15 συνδρομές το μήνα! Το θέμα τους είναι καθαρά ποιος θα πάρει τη μερίδα του λέοντος. Δεκάρα δεν δίνουν για τα δικαιώματα μας ή αυτά των μικρών προγραμματιστών.  

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Δες εδώ, αφορά όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές μικρές και μεγάλες. Το ότι σκουζουν όλοι κυρίως για την apple είναι γιατί ήταν με διαφορά η χειρότερη στο θέμα των proprietary φορτιστών. Για ξυριστικες κλπ αν και εμένα με καίει, ίσως απλά να μη φτάνουν τα 5v της usb c.

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2022/10/24/common-charger-eu-ministers-give-final-approval-to-one-size-fits-all-charging-port/

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα, η διαφωνία μου είναι ότι το Spotify πρέπει να κόψει την κλαψα και να τραβήξει καταγγελία ή και μήνυση εντός ΕΕ...το να βγαίνει "στα κανάλια" και να φωνάζει, και να κάνει κανέναν από εμάς να το λυπηθεί (not) ποτέ δεν δούλεψε με την Apple.

Το usb PD 3 μπορεί να φτάσει πλέον 20 V. Ο νόμος προφανώς δεν θα έλεγε η Apple αλλά ξέρουμε που στόχευε. Πρέπει να ήταν η μόνη μεγάλη που επέμενε να βγάζει νέα προϊοντα χωρίς usb c.
Όπως προείπα για μένα καλό ήταν και έτσι πήρα iPhone. Το ξέρω ότι κάποιοι θα πουν σιγά το λόγο αλλά εμένα μου γύρναγε το μυαλό με αυτό.

Εγώ πάλι θα ήθελα να κυνηγήσουν την apple , google , MS μικρά ή μεσαία Studios.
Η Spotify είναι ένα music store μέσα σε ένα App Store με παρόμοιες αν όχι και χειρότερες τακτικές απέναντι στους δημιουργούς. Είχε δίκιο ο φίλος που είπε τσακώνονται οι ελέφαντες και την πληρώνουν τα ποντίκια. 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Αν ένα Mall με καταστήματα θέλει να λειτουργήσει, ακολουθεί συγκεκριμένους κανόνες (νομικούς, εμπορικούς, εργασιακούς, πολεοδομικούς, υγειονομικούς, να μην ξεχάσω και τους ηθικούς..) και πληρώνει φόρους που καθορίζονται από τις - ψηφισμένες - αρχές του κράτους (ή της ένωσης κρατών) μέσα στο οποίο προσφέρει τις υπηρεσίες του.

Για την ακόμη καλύτερη προστασία των καταναλωτών θεσπίζονται και οι αντιμονοπωλιακοί νόμοι. Αυτή είναι η πικρή αλήθεια για όλες τις εταιρείες. Αν η μαντάμ Apple δε θέλει να συμπλεύσει, ώρα καλή στην πρύμνη της κι αέρα στα πανιά της. H Apple χρειάζεται την - τεράστια - αγορά της ΕΕ κι όχι το ανάποδο. Οπότε συμμορφώ.. 

Ωστόσο σε αυτό το Mall αν παω να ενοικιάσω ένα μαγαζί θα πληρώσω σίγουρα πολύ περισσότερα από ότι αν πάω κάπου αλλού. σωστά; οπότε γιατί η γκρίνια; 

Είναι σαν ενοίκιο.

 

ΥΓ. Θα έπρεπε σαν χρήστες να διαρματυρόμαστε για τα υπέρογκα ποσά που ζητάνε όλοι για συνδρομές σε όλο και περισσότερες εφαρμογές. Ειδικά για προγράμματα που δεν κάνουν χρήση δικού τους σέρβερ. Προσωπικά έχω αγοράσει και αγοράζω εφαρμογές είτε από το Mac App Store είτε απευθείας από το site της εταιρίας. Στα κινητά έχει παραγίνει το κακό.

Σαν καταναλωτές αυτό θα έπρεπε να μας καίει όχι οι τιμές των ενδιαμέσων. Ούτε μέτοχοι είμαστε στην apple ή στην κάθε Spotify ούτε θα έπρεπε να μας επηρεάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, anonymous999 said:

Α ναι? Αν σου πω ότι δεν το ήξερα! Thanks για την πληροφορία, να παίρνουν και άλλες εταιρειες σειρά για φορτιστές...

Ναι και γι' αυτό έγινε το νέο πρότυπο, μπορεί να βγάλει τα volt που είπαμε, μπαίνει όπως θέλεις (δεν έχει πάνω και κάτω, επιτέλους), υποστηρίζει ανάστροφη φόρτιση και βγάζει και σήμα εικόνας.

Μάλιστα η φυσική διεπαφή έχει 24 pin, φτιάχτηκε για να αντικαταστήσει όλες τις παλιές USB θύρες (πλέον δεν νομίζω να βγαίνουν παλιές θύρες usb) αλλά και το HDMI και Display Port, ακόμα και pci-e υποστηρίζει, αυτό γιατί η διεπαφή δεν έχει σημασία, μπορεί να χρησιμοποιήσει διάφορα προτόκολα μεταφοράς δεδομένων.

Ήδη το σήμα που στέλνει είναι ισάξιο του DP/HDMI και από το usb-c 3.2 μπορεί να στείλει 4Κ 60fps ως 20Gbps, το usb-c 4.0 στέλνει μέχρι 40Gbps και υποστηρίζει μέχρι 100w φόρτιση ενώ το επόμενο που θα βγει το 5 θα διπλασιάσει το bandwidth σε 80Gbps και θα υποστηρίζει μέχρι 240w φόρτιση!

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ελεύθερη αγορά δεν υπάρχουν εκβιασμοί εάν δεν πλήττονται τα ανθρώπινα δικαιώματα και σε αυτή την περίπτωση βλέπουμε έναν πόλεμο κερδοσκοπικό μεταξύ δύο εταιρειών που γνωρίζουμε πολύ καλά ότι στο τέλος θα επικρατήσει ο δυνατότερος!

Στην τελική είναι απλό , take it or leave it!  Κούρασαν... !

Επεξ/σία από Brainkill4r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρικά προσωπικά πιστεύω :

Η google με την apple έχουν κυρία διαφορά τα κέρδη από  τα stores , maps, music και τα ποσά που δίνει προς την apple για τα services της σε σχέση με android. Αλλιώς δεν θα ένοιαζε την google τι κινητό έχεις.

Ο βασικός λόγος κόντρας google με την MS είναι τα services. Η MS κάνοντας integration το AI στα windows 12 παίρνει κεφάλι στο Desktop και αυτό συμπαρασύρει και το office suite , search κτλ. Η λύση είναι υπερισχύσει η google στην mobile αγορά κάτι που γίνεται . Αυτή θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη κόντρα γενικά .

Samsung εναντίον Apple είναι στο hw. Η Samsung δεν πουλάει τόσο services. Ακόμα και το ΑΙ είναι μεταπώληση των Google AI Sevices. Παλιότερα το cloud ήταν συνεργασία με MS.

Η κόντρα Apple MS νομίζω έχει ψιλό σβήσει. Η MS πιο πολύ την νοιάζει να πάρεις windows για τα services παρά για το λειτουργικό.  Ίσως μου διαφεύγει κάτι. 

όπου συγκλίνουν τα συμφέροντα συνεργάζονται μια χαρά μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Spotify όταν μπηκε στην πλατφόρμα ήξερε τι ισχύει. Μεγάλωσε και θυμήθηκε ότι οι κανόνες αυτοί δε τους συμφέρουν πια.

Τους δίνουν εναλλακτική, ούτε αυτή η εναλλακτική τους αρέσει.

μονα ζυγά δικά μας… 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και η Mozilla στο χορό. Χτυπάει στο ότι είναι αλλαγές μόνο για την ΕΕ.

Κι αυτή πρέπει να είναι αδίστακτη πολυεθνική σαν το Spotify και κατηγορεί άδικα την Apple :)

Θα έχει ιστορία το όλο έργο γιατί για όσους δεν γνωρίζουν η ΕΕ έχει δηλώσει ότι θα επιβάλει γερά πρόστιμα σε όσους προσπαθήσουν να παρακάμψουν τον ορισμό τους ως gatekeepers.

To πρόστιμο ανέρχεται στο 10% του ετήσιου τζίρου τους, κοινώς αν η ΕΕ μετά τον Μάρτιο αν αποφασίσει ότι η Apple τους κοροϊδεύει, μπορεί να γεμίσει την ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα με δολάρια.

Mozilla says Apple’s new browser rules are ‘as painful as possible’ for Firefox

Apple’s new rules in the EU are supposed to open up iOS to alternative browsers, but Mozilla says they put an unnecessary burden on developers.

https://www.theverge.com/2024/1/26/24052067/mozilla-apple-ios-browser-rules-firefox

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aypnia είπε

Και η Mozilla στο χορό. Χτυπάει στο ότι είναι αλλαγές μόνο για την ΕΕ.

Κι αυτή πρέπει να είναι αδίστακτη πολυεθνική σαν το Spotify και κατηγορεί άδικα την Apple :)

Θα έχει ιστορία το όλο έργο γιατί για όσους δεν γνωρίζουν η ΕΕ έχει δηλώσει ότι θα επιβάλει γερά πρόστιμα σε όσους προσπαθήσουν να παρακάμψουν τον ορισμό τους ως gatekeepers.

To πρόστιμο ανέρχεται στο 10% του ετήσιου τζίρου τους, κοινώς αν η ΕΕ μετά τον Μάρτιο αν αποφασίσει ότι η Apple τους κοροϊδεύει, μπορεί να γεμίσει την ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα με δολάρια.

Mozilla says Apple’s new browser rules are ‘as painful as possible’ for Firefox

Apple’s new rules in the EU are supposed to open up iOS to alternative browsers, but Mozilla says they put an unnecessary burden on developers.

https://www.theverge.com/2024/1/26/24052067/mozilla-apple-ios-browser-rules-firefox

Αναμένουμε λοιπόν και εξελίξεις για τις κονσόλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Spotify πλητεται. Οι CEO εθεαθηκαν ομονοια αναζητωντας ευρω για τυροπιτα ή κουλουρι.. Το Spotify...

 

 

Untitled.jpg

 

 

Και λίγα τους χρεωνει.. 10% πάνω θελουν τα ρεζιλια κλαινε κιολας εχουν γονατισει απο τα δισεκατομμυρια και θελουν και αλλα

Επεξ/σία από Tablet
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...