Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για 4 στικάκια ram διαφορετικού μεγέθους.


fotaras76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται. Είχα  2 Χ16 gb ram  και σήμερα έβαλα άλλα 2Χ8. Τα βλέπει σε dual channel κανονικά στο cpu-z (σύνολο 48 gb ram) και μάλιστα στα 3200 cl 16 που ήταν οι μνήμες και όσο είχα τα 2 στικάκια (gskill aegis).

Στις θέσεις με τo κόκκινo έχω τα 16άρια και στις θέσεις με τo μπλε τα 8άρια. Αυτή είναι η βέλτιστη διάταξη (για να είναι όλη η μνήμη σε dual channel) ; 

Ή μήπως έτσι είναι σε dual channel τα 32 gb και τα 16 σε single ;

Η μητρική είναι αυτή B550-A PRO (msi.com) και έχω πάνω της έναν 5700Χ.

 

 

b550.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Χαίρεται. Είχα  2 Χ16 gb ram  και σήμερα έβαλα άλλα 2Χ8. Τα βλέπει σε dual channel κανονικά στο cpu-z (σύνολο 48 gb ram) και μάλιστα στα 3200 cl 16 που ήταν οι μνήμες και όσο είχα τα 2 στικάκια (gskill aegis).

Στις θέσεις με τo κόκκινo έχω τα 16άρια και στις θέσεις με τo μπλε τα 8άρια. Αυτή είναι η βέλτιστη διάταξη (για να είναι όλη η μνήμη σε dual channel) ; 

Ναι. Τα έχεις σωστά και βέλτιστα. 24+24 GB σε dual channel.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

24+24 GB σε dual channel.

32GB + 16GB. Κατάλαβα τι εννοείς αλλά θα μπερδέψεις (16+8 κανάλι Α, 16+8 κανάλι Β)

11 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Είχα  2 Χ16 gb ram  και σήμερα έβαλα άλλα 2Χ8.

Είναι σωστά τοποθετημένες μην ανησυχείς.

Επεξ/σία από TopCLR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αυτό δεν υπάρχει. Ή το ένα ή το άλλο θα είναι για όλη τη μνήμη.

Κάνεις λάθος

https://www.makeuseof.com/what-is-ram-flex-mode-how-does-it-work/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/1/2024 στις 9:44 ΜΜ, fotaras76 είπε

Στις θέσεις με τo κόκκινo έχω τα 16άρια και στις θέσεις με τo μπλε τα 8άρια. Αυτή είναι η βέλτιστη διάταξη (για να είναι όλη η μνήμη σε dual channel) ; 

Πολύ σωστά. Ξεκινάς πάντα από την DIMMA2 με τη μεγαλύτερη μνήμη (δηλαδή τα 16GB)

image.png.36feaabd2d304cea9c0fe84b05c3f0c1.png

Ή μήπως έτσι είναι σε dual channel τα 32 gb και τα 16 σε single ;

Έχεις Channel A 8 + 16 GB και Channel B 8 + 16 GB. Σύνολο 48 GB. Από αυτά τα 4 x 8 = 32 GB (δηλαδή 8 GB από κάθε DIMM) λειτουργούν σε Dual Channel και αυτά που περισσεύουν από τα 2 16άρια, δηλαδή 2 x 8 GB λειτουργούν σε Single Channel (στα χαρτιά διότι γενικά ισχύει ο κανόνας ότι τα DIMM πρέπει να τα ίδια σε μέγεθος για να ισχύουν αυτά που γνωρίζουμε με τα κανάλια - παράλληλα δεν υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσεις - προσωπικά δε έχω βρει κάτι εννοώ σε πρόγραμμα - εάν ξέρει κάποιος ας μας πει).   

 

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

 

Έχω την εντύπωση πως όλη η ram είναι σε dual channel. Το 8αρι του channel A είναι σε πλήρη αντιστοιχία με το 8αρι του channel B, το ίδιο ισχύει και για τα 16αρια. Δηλαδή τα 2 κανάλια είναι καρμπον.

Αν είχα πχ 3 8αρια και 1 16αρι στικάκι τότε από τα 40 συνολικά gb τα 32 θα ήταν σε dual και τα 8 σε single λόγω αναντιστοιχίας.

Δες την πρώτη απάντηση εδώ

 

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Έχω την εντύπωση πως όλη η ram είναι σε dual channel. Το 8αρι του channel A είναι σε πλήρη αντιστοιχία με το 8αρι του channel B, το ίδιο ισχύει και για τα 16αρια. Δηλαδή τα 2 κανάλια είναι καρμπον.

Αν είχα πχ 3 8αρια και 1 16αρι στικάκι τότε από τα 40 συνολικά gb τα 32 θα ήταν σε dual και τα 8 σε single λόγω αναντιστοιχίας.

Δες την πρώτη απάντηση εδώ

 

Φίλε δε διαφωνώ. Για αυτό και ανέφερα "στα χαρτιά διότι γενικά ισχύει ο κανόνας ότι τα DIMM πρέπει να τα ίδια σε μέγεθος". Αλλά μάλλον αυτό παίζει σωστά όπως το λες, δηλαδή τα ίδια DIMM με το ίδιο μέγεθος σε κάθε channel. Απλά δε το έχω βρει πουθενά τεκμηριωμένο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Φίλε δε διαφωνώ. Για αυτό και ανέφερα "στα χαρτιά διότι γενικά ισχύει ο κανόνας ότι τα DIMM πρέπει να τα ίδια σε μέγεθος". Αλλά μάλλον αυτό παίζει σωστά όπως το λες, δηλαδή τα ίδια DIMM με το ίδιο μέγεθος σε κάθε channel. Απλά δε το έχω βρει πουθενά τεκμηριωμένο.  

Ο μόνος τρόπος να το επιβεβαιώσει κάποιος στην πράξη είναι να υπερβεί σε χρήση τα 32 gb χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα που σε single channel θα χάνει πολύ σε απόδοση. Αν η απόδοση δεν θα πέσει παρόλο που π.χ θα έχουμε 40 gb σε χρήση τότε θα σημαίνει ότι λειτουργούν όλα σε dual channel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ο μόνος τρόπος να το επιβεβαιώσει κάποιος στην πράξη είναι να υπερβεί σε χρήση τα 32 gb χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα που σε single channel θα χάνει πολύ σε απόδοση. Αν η απόδοση δεν θα πέσει παρόλο που π.χ θα έχουμε 40 gb σε χρήση τότε θα σημαίνει ότι λειτουργούν όλα σε dual channel.

Σωστά φίλε. Εάν και νομίζω ότι επειδή υπάρχει ίδιο μέγεθος DIMM σε κάθε channel όλα τελικά παίζουν σε dual επειδή το ένα channel είναι ακριβώς καθρέφτης του άλλου. Δες και εδώ (ενότητα Asymmetrical Setups) που μάλλον επιβεβαιώνει το σκεπτικό. Το πρόβλημα υπάρχει όταν δεν υπάρχει αντιστοιχία, δηλαδή όταν η CPU βλέπει από ένα σημείο και μετά μόνο μια μνήμη σε κάποιο channel και όχι την αντίστοιχή της στο άλλο channel (αφού δε βρίσκει πως θα δουλέψει σε dual mode;). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...