Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα silent remote dekstop+control


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Ψάχνω για ένα πρόγραμμα εντελώς silent remote desktop+control που να έχω εγκατεστημένο στον δικό μου και σε έναν άλλο υπολογιστή στο τοπικό δίκτυο στο σπίτι μου και να μπορώ να μπω από τον δικό μου υπολογιστή ΑΘΟΡΥΒΑ στον άλλο υπολογιστή, χωρίς δηλαδή να υπάρχουν notifications στον άλλο υπολογιστή, και να βλέπω κανονικά τι γίνεται στο desktop και επιπλέον αν θελήσω να μπορώ να κάνω και οποιεσδήποτε ενέργειες και στο desktop και εγκαταστάσεις-απεγκαταστάσεις και γενικά τα πάντα.   Κάτι δηλαδή σαν ένα εντελώς "silent" Teamviewer.  Υπάρχει κάποιο τέτοιο software, freeware ή και με κάποια πληρωμή;;

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω κάνει με το ammy admin (για να κατέβει θέλει τον edge). Το τρέχω σαν υπηρεσία στο λάπτοπ της μικρής μου και έχω ορίσει σταθερό κωδικό και το id του άλλου υπολογιστή μου σαν επιτρεπόμενη σύνδεση. Όταν θέλω να συνδεθώ απλά δίνω το id του λάπτοπ και τον κωδικό που όρισα και συνδέομαι.

Άλλη λύση είναι κάποια υλοποίηση του vnc (π.χ. ultravnc), στήνεις μόνο τον server που να τρέχει από την εκκίνηση. Το ρυθμίζεις να μην αφαιρεί το backdrop (γιατί το έχει έτσι από default) και μετά συνδέεσαι με τον viewer και την ip του pc με τον σέρβερ. Θέλει να ορίσεις στατική ip στο p που θέλεις να ελέγχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, micos000 είπε

Εγώ το έχω κάνει με το ammy admin (για να κατέβει θέλει τον edge). Το τρέχω σαν υπηρεσία στο λάπτοπ της μικρής μου και έχω ορίσει σταθερό κωδικό και το id του άλλου υπολογιστή μου σαν επιτρεπόμενη σύνδεση. Όταν θέλω να συνδεθώ απλά δίνω το id του λάπτοπ και τον κωδικό που όρισα και συνδέομαι.

Άλλη λύση είναι κάποια υλοποίηση του vnc (π.χ. ultravnc), στήνεις μόνο τον server που να τρέχει από την εκκίνηση. Το ρυθμίζεις να μην αφαιρεί το backdrop (γιατί το έχει έτσι από default) και μετά συνδέεσαι με τον viewer και την ip του pc με τον σέρβερ. Θέλει να ορίσεις στατική ip στο p που θέλεις να ελέγχεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

To Ammy Admin δεν βγάζει κανένα notification στο απέναντι μηχάνημα;;  Αλλιώς να κοιτάξω και το 2ο που μου προτείνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα άκρη και την καλύτερη λύση με το TightVNC, με λίγη βοήθεια βέβαια από ένα πολύ καλό και πρόθυμο παιδί σε ένα άλλο forum. 

@micos000  Πάνω κάτω έκανα αυτά που αναφέρεις και εσύ παραπάνω για το VNC, μόνο που επειδή δεν έχω πολύ γνώση στο αντικείμενο με βοήθησε αρκετά αυτό το παιδί λέγοντάς μου τι να κάνω ακριβώς.   Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντησή σου εδώ, που ήταν άλλωστε και η μοναδική απάντηση που πήρα στο ερώτημά μου στο insomnia.   :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...