Προς το περιεχόμενο

Nikkor z 17-28mm 2.8f


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dr_73,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/01/2024 at 23:54, Stathis2871 said:

Μια τελευταία ερώτηση για να μην κουράζω πολύ και θα καθορίσει την τελική μου απόφαση. Με είπε ένας γνωστός μου ότι το 4f ενός FX φακού αντιστοιχεί σε2.8f ενός DX φακού. Ισχύει; 

Όπως σου είπαν ναι σε βάθος πεδίου αλλά υποθέτω πως σου το είπαν και για το iso όπου και εκεί χοντρικά είναι ~το ίδιο.

Πρακτικα φωτογραφία τραβηγμένη με την 5200 στα 800 iso θα έχει τον ~ίδιο θόρυβο με φωτογραφία τραβηγμένη στα ~1600 με z5(εκτιμώ ίσως και λιγότερο).

Τώρα για 17-28 και 14-30.

Τον 14-30 τον έχω κ τον 17-28 τον έχω δουλέψει μερικές φορές.

Πρακτικά η απάντηση θα έξαρτηθει σε ποιες περιπτωσεις θα δουλεύεις τον φακό.

Δεν έχει καμία επαφη με το τι χωράει στο κάδρο το 17mm σε σχέση με το 14mm.

Αλλά από τα συμφραζόμενα μάλλον είσαι οκ με το υπερευρυγωνιο κομμάτι του 17-28.

Επιπλέον το 2,8f είναι σαφέστατα πλεονέκτημα του 17-28 ειδικά εάν κανεις "street".

Οπότε πιστεύω πως εκεί πρέπει να πας.

Οι υπόλοιπες διάφορες δεν θεωρώ ότι είναι σημαντικές.

Να,ι ο 14-30 είναι ένα τσικ πιο οξυς, ναι είναι λιιιγο καλύτερος ως κατασκευή κ έχει ένα κουμπάκι παραπάνω(Κλάιν).

Ούτε το retractable του θέματος είναι λόγος να τον προτιμήσει κάνεις η όχι.

Απο την μια και εμένα δεν με τρελενει, από την άλλη κερδίζεις χώρο στην αποθηκευση/μεταφορά οπότε μάλλον ως θετικό το σημειώνω.

Εν κατακλείδι,

Εφόσων δεν έχεις ανάγκη το 14 δεν βρίσκω λόγο να πας στον 14-30.

Το 2,8f θα σου φανεί πολύ πιο χρήσιμο.

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, @topos είπε

Όπως σου είπαν ναι σε βάθος πεδίου αλλά υποθέτω πως σου το είπαν και για το iso όπου και εκεί χοντρικά είναι ~το ίδιο.

Πρακτικα φωτογραφία τραβηγμένη με την 5200 στα 800 iso θα έχει τον ~ίδιο θόρυβο με φωτογραφία τραβηγμένη στα ~1600 με z5(εκτιμώ ίσως και λιγότερο).

Τώρα για 17-28 και 14-30.

Τον 14-30 τον έχω κ τον 17-28 τον έχω δουλέψει μερικές φορές.

Πρακτικά η απάντηση θα έξαρτηθει σε ποιες περιπτωσεις θα δουλεύεις τον φακό.

Δεν έχει καμία επαφη με το τι χωράει στο κάδρο το 17mm σε σχέση με το 14mm.

Αλλά από τα συμφραζόμενα μάλλον είσαι οκ με το υπερευρυγωνιο κομμάτι του 17-28.

Επιπλέον το 2,8f είναι σαφέστατα πλεονέκτημα του 17-28 ειδικά εάν κανεις "street".

Οπότε πιστεύω πως εκεί πρέπει να πας.

Οι υπόλοιπες διάφορες δεν θεωρώ ότι είναι σημαντικές.

Να,ι ο 14-30 είναι ένα τσικ πιο οξυς, ναι είναι λιιιγο καλύτερος ως κατασκευή κ έχει ένα κουμπάκι παραπάνω(Κλάιν).

Ούτε το retractable του θέματος είναι λόγος να τον προτιμήσει κάνεις η όχι.

Απο την μια και εμένα δεν με τρελενει, από την άλλη κερδίζεις χώρο στην αποθηκευση/μεταφορά οπότε μάλλον ως θετικό το σημειώνω.

Εν κατακλείδι,

Εφόσων δεν έχεις ανάγκη το 14 δεν βρίσκω λόγο να πας στον 14-30.

Το 2,8f θα σου φανεί πολύ πιο χρήσιμο.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με χρησιμεύσουνε σε τίποτα τα 14mm σε fx φακο. Είχα τον Tokina στην D5200 και τα 11mm μου ήταν πάντα υπέρ αρκετά οπότε το 2.8f θα μου φανεί πολύ ποιο χρήσιμο. Η ποιότητα της φωτογραφίας είναι σχεδόν ίδια όπως λες και αυτή η πολύ μικρή διαφορά στην οξύτητα δεν με απασχολεί καθόλου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Το κακό είναι ότι όσο συζητάω για φακό, οι τιμές και των δυο πήγαν +200 οπότε δείνω...παράταση για την αγορά και περιμένω εκ νέου προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Stathis2871 said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με χρησιμεύσουνε σε τίποτα τα 14mm σε fx φακο. Είχα τον Tokina στην D5200 και τα 11mm μου ήταν πάντα υπέρ αρκετά οπότε το 2.8f θα μου φανεί πολύ ποιο χρήσιμο. Η ποιότητα της φωτογραφίας είναι σχεδόν ίδια όπως λες και αυτή η πολύ μικρή διαφορά στην οξύτητα δεν με απασχολεί καθόλου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Το κακό είναι ότι όσο συζητάω για φακό, οι τιμές και των δυο πήγαν +200 οπότε δείνω...παράταση για την αγορά και περιμένω εκ νέου προσφορές.

Τρέχανε προσφορές στους nikkor τις προηγούμενες μέρες(ελληνική αγορά) και σταματήσανε?

Εάν πάρεις τηλέφωνο σε καταστήματα με φωτογραφικό εξοπλισμο (π.χ Γιάννατος,Παπαδάκης κτλ) πιθανότατα να στο δώσουν στην προηγούμενη τιμή(Το χω κάνει).

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @topos είπε

Τρέχανε προσφορές στους nikkor τις προηγούμενες μέρες(ελληνική αγορά) και σταματήσανε?

Εάν πάρεις τηλέφωνο σε καταστήματα με φωτογραφικό εξοπλισμο (π.χ Γιάννατος,Παπαδάκης κτλ) πιθανότατα να στο δώσουν στην προηγούμενη τιμή(Το χω κάνει).

Ο 17-28 2.8f από 1189 πήγε 1389 και ο άλλος από 1269 πήγε 1469. Στην Ελληνική αγορά αναφέρομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσφορές της Νικον Ελλάδας ήταν απο αρχές Νοεμβρίου έως 31/1/24
Τώρα γύρισαν σε "κανονικές" τιμές.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν σε "κανονικές" τιμές, αλλά αφού έχασες την προσφορά, περίμενε την επόμενη. Κάθε 2 -3 μήνες κάνουν αυτές τις προσφορές.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Stathis2871 είπε

Ο 17-28 2.8f από 1189 πήγε 1389 και ο άλλος από 1269 πήγε 1469. Στην Ελληνική αγορά αναφέρομαι. 

Υπάρχει πάντα και το e-infinity που έχει τον 17-28mm στα 905 και τον 14-30mm στα 975. Αν δεν έχεις θέμα να πάρεις από εξωτερικό δηλαδή. Αν δεν το έχεις ακούσει ξανά υπάρχει σχετικό νήμα εδώ με αρκετές πληροφορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, highpriest είπε

Οι προσφορές της Νικον Ελλάδας ήταν απο αρχές Νοεμβρίου έως 31/1/24
Τώρα γύρισαν σε "κανονικές" τιμές.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν σε "κανονικές" τιμές, αλλά αφού έχασες την προσφορά, περίμενε την επόμενη. Κάθε 2 -3 μήνες κάνουν αυτές τις προσφορές.


 

Θα περιμένω 3 μήνες λοιπόν. Εξάλλου έχω την D5200 με τον Tokina και κάνω την δουλειά μου. 

11 ώρες πριν, pifilos είπε

Υπάρχει πάντα και το e-infinity που έχει τον 17-28mm στα 905 και τον 14-30mm στα 975. Αν δεν έχεις θέμα να πάρεις από εξωτερικό δηλαδή. Αν δεν το έχεις ακούσει ξανά υπάρχει σχετικό νήμα εδώ με αρκετές πληροφορίες. 

Το ξέρω το e-infinity αλλά εγώ κάνω ηλεκτρονικές παραγγελίες μόνο με αντικαταβολή πράμα το οποίο δεν γίνεται από το εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/02/2024 at 00:23, Stathis2871 said:

Το ξέρω το e-infinity αλλά εγώ κάνω ηλεκτρονικές παραγγελίες μόνο με αντικαταβολή πράμα το οποίο δεν γίνεται από το εξωτερικό. 

Σε τι τιμές αγοράζεις όμως έτσι ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σε τι τιμές αγοράζεις όμως έτσι ; 

Για να είμαι ειλικρινής  σε τέτοιες τιμές(άνω των 100 ευρώ) γενικά δεν παραγγέλνω ηλεκτρονικά και πηγαίνω στο κατάστημα. Οπότε θα περιμένω νέες προσφορές και θα πάω στο κατάστημα να αγοράσω τον φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Stathis2871 said:

Για να είμαι ειλικρινής  σε τέτοιες τιμές(άνω των 100 ευρώ) γενικά δεν παραγγέλνω ηλεκτρονικά και πηγαίνω στο κατάστημα. Οπότε θα περιμένω νέες προσφορές και θα πάω στο κατάστημα να αγοράσω τον φακό.

Πληρώνεις αρκετά παραπάνω. Ο Nikon Z 14-30 F/4 βλέπω έχει στην Ελλάδα 1480€ . Στο e-infinity έχει 1000€ . 

Και να σου κόψουν 250€ από ελλάδα (χλωμό) , πάλι είσαι 230€ ψηλότερα. Δεν τα έδινα με τίποτε. Και μην ξεχνάμε οι προσφορές είναι χριστούγεννα, καλοκαίρι και black friday ;  Δεν θυμάμαι κάτι για ελληνικό πάσχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Πληρώνεις αρκετά παραπάνω. Ο Nikon Z 14-30 F/4 βλέπω έχει στην Ελλάδα 1480€ . Στο e-infinity έχει 1000€ . 

Και να σου κόψουν 250€ από ελλάδα (χλωμό) , πάλι είσαι 230€ ψηλότερα. Δεν τα έδινα με τίποτε. Και μην ξεχνάμε οι προσφορές είναι χριστούγεννα, καλοκαίρι και black friday ;  Δεν θυμάμαι κάτι για ελληνικό πάσχα. 

Έχεις δίκιο. Είναι μεγάλο το κόστος στην Ελλάδα. Μέχρι 1200 αντέχω. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να το αγοράσω από την σελίδα που με πρότεινες αλλά δεν ξέρω το κατα πόσο αξιόπιστη είναι. Αν δηλαδή κάνουν γρήγορη εξυπηρέτηση κα αν είναι σε καλή κατάσταση τα προϊόντα τους. Μη με στείλουν ελαττωματικό προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας και πάλι. Το Σάββατο που μας πέρασε πήγα και αγόρασα τελικά τον Nikon Z 17-28mm f2.8 στην τιμή των 1200 ευρώ από τον Ρεπέλλα. Έκανα και τις πρώτες δοκιμαστικές λήψεις και μπορώ να πω ότι με εξέπληξε ο φακός με την ποιότητα του. Πρέπει να κάνω περισσότερες λήψεις βέβαια για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη αλλά για αρχή με εντυπωσίασε. Ανώτερος του Tokina σε ποιότητα εικόνας σε όλα τα επίπεδα(contrast, οξύτητα, χρώματα, ευκρίνεια κλπ) Εκεί που υπερέχει ο Tokina είναι στο ευρυγώνιο αφού είναι ελάχιστα ποιο ευρύς κατά 1mm θα έλεγα. Η διαφορά όμως είναι ελάχιστη και δεν με ενοχλεί καθόλου. 

Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε να πάρω την τελική απόφαση. Η βοήθεια σας ήταν πολύ σημαντική. Να είστε καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...