Προς το περιεχόμενο

jpg XL (*.jxl) thumbnails σε windows 11


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να εμφανίζονται τα αρχεία jpg XL σε thumbnails σε windows 11 (και 10).

Βρήκα αυτό αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.

Έχει βρει κανείς λύση; Παίζει και το ενδεχόμενο να κάνω κάτι λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι ότι ακολούθησες τις οδηγίες εγκατάστασης (regsvr κτλ).

Δώσε μας ένα λινκ ή κάποιο δείγμα τέτοιας εικόνας γιατί όπου το έχω βρει κάποιο site που να έχει test photos δεν βλέπω να υπάρχει τίποτα. Σε ένα μάλιστα έλεγε να ενεργοποιήσω το ένα flag στον chrome 104 και νεώτερο (#enable_jxl), το οποίο όμως δεν υπάρχει στον 121, ούτε ακόμα και αν ενεργοποιήσω τα 119 και 120 flags.

Παράδειγμα στο παρακάτω λινκ πρέπει να υπάρχει μια εικόνα στα αριστερά σε κάθε test photo αλλά δεν βλέπω τίποτα.

https://jpegxl.info/test-page/

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/01/2024 at 13:12, micos000 said:

Παράδειγμα στο παρακάτω λινκ πρέπει να υπάρχει μια εικόνα στα αριστερά σε κάθε test photo αλλά δεν βλέπω τίποτα.

https://jpegxl.info/test-page/

ούτε εγώ βλέπω κάτι.

Θα δοκιμάσω να κάνω την εγκατάσταση και σε άλλον υπολογιστή.

Δεν έχω κάποιες εικόνες αυτής της μορφής. Απλά έχω αρκετές εικόνες jpg μεγάλης ανάλυσης και μεγέθους για τις οποίες δε καίγομαι και τόσο και ήθελα να μειώσω την ανάλυση και το μέγεθος γενικά. Έκανα κάποιες δοκιμές με avif,webp, jpeg xl να δω σε τι θα τις μετατρέψω, έτσι μου δημιουργήθηκε η απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατάφερες να κάνεις κάποια σε jxl και βγήκε καλύτερη;

Γενικά τα ψηφιακά αρχεία σε κάθε μετατροπή χάνουν. Αν οι φωτογραφίες δεν είναι κάτι τρομερό και μοναδικό μπορείς να τις μετατρέψεις μαζικά σε λίγο μικρότερο μέγεθος και με λίγο μεγαλύτερη συμπίεση και θα σου μικραίνουν αρκετά.

Εγώ το κάνω ή με το faststone ή με το irfan view (batch convertion).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα δοκιμές κάνω ανάμεσα σε webp, avif Και jpg-xl.

Θέλω κάποια αρχεία jpg Που έχω >10ΜΒ, υψηλής ανάλυσης να τα μικρύνω. Δε με ενδιαφέρει να χάσω ποιότητα. Δεν υπάρχει λόγος να κρατάω φωτογραφίες 50+ Megapixel που μου είναι και ψιλοαδιάφορες. Οπότε ψάχνω το κατάλληλο format, τη χρυσή τομή.

το irfan view χρησιμοποιώ κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν οι φωτογραφίες σου είναι ψιλοαδιάφορες, τότε κάντες μετατροπή σε png ή jpg χρησιμοποιώντας τις μέγιστες τιμές για να χάσεις λιγότερο σε ποιότητα. μπορείς να κοιτάξεις και το DNG αλλά δεν θα κάνει τεράστια διαφορά, θα έχεις όμως δυνατότητα επεξεργασίας raw. και προσπάθησε να μην μειώσεις τις διαστάσεις, μόνο να μειώσεις το μέγεθός με αλλαγή του format.

γενικά δεν υπάρχει χρυσή τομή, όλα εξαρτώνται από το τις θες να πετύχεις και τις προϋποθέσεις που έχεις. καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τα standard format που είναι δοκιμασμένα, παρά να ψάξεις άλλες λύσεις. 

Επεξ/σία από jardan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Bitbit είπε

το irfan view χρησιμοποιώ κι εγώ.

Οπότε...

File->Batch convertion, τσεκ στο Use advanced και εκεί resize->Set new size 75% width & height και Output->jpg->options=90.

Σώσε σε διαφορετικό φάκελο για να συγκρίνεις. Εγγυημένα στο 1/5 του αρχικού μεγέθους.

Βάλε για αρχή καμιά 20αριά και αν είσαι εντάξει προχώρα και με τις υπόλοιπες.

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...