Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με δεκαδικούς αριθμούς σε excel 2021


ckdodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στο excel 2021,  πληκτρολογώ για παράδειγμα σε κάποιο κελί το δεκαδικό αριθμό 1.456 (ένα κόμμα τετρακόσια εξήντα πέντε) στην γραμμή της συνάρτησης ο αριθμός που εμφανίζεται είναι 1456. Με αποτέλεσμα οι πράξεις μου να γίνονται λάθος. Έχω δοκιμάσει όλες τις μορφοποιήσεις κελιών, γενική αριθμός κλπ., αλλά δεν γίνεται κάτι.

έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

πως μπορώ να το λύσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ckdodis είπε

Καλησπέρα σε όλους,

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στο excel 2021,  πληκτρολογώ για παράδειγμα σε κάποιο κελί το δεκαδικό αριθμό 1.456 (ένα κόμμα τετρακόσια εξήντα πέντε) στην γραμμή της συνάρτησης ο αριθμός που εμφανίζεται είναι 1456. Με αποτέλεσμα οι πράξεις μου να γίνονται λάθος. Έχω δοκιμάσει όλες τις μορφοποιήσεις κελιών, γενική αριθμός κλπ., αλλά δεν γίνεται κάτι.

έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

πως μπορώ να το λύσω;

image.png.22ffa0541a6f8af0de87173869cf3f3b.pngimage.png.ba16c12ab17c4ccb9dd42d125eac21f8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ckdodis είπε

πως μπορώ να το λύσω;

Μπορείς να γράφεις 1,456 αντί 1.456 και αυτό είναι το σωστό καθώς το διαχωριστικό ΄των δεκαδικών είναι η κόμμα και η τελεία είναι το διαχωριστικό χιλιάδων.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έλεγξε από τις ρυθμίσεις του Excel το διαχωριστικό χιλιάδων και δεκαδικών, σύμφωνα με την εικόνα. Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις το διαχωριστικό από τις επιλογές των Windows, βάσει των τοπικών ρυθμίσεων.

Αν σε βολεύει πάντως η τελεία ως διαχωριστικό δεκαδικών, τότε αποεπέλεξε το Use system separators και βάλε την τελεία στο πρώτο κουτάκι και την υποδιαστολή στο δεύτερο.

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...