Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να συνδέσω Xbox Kinect και να παίξω kinect games στο PC;


MrGalaxy
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Extinction,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε δεν γίνεται. 

Οπως δεν γίνεται να παίξεις Gameboy στο XB. 

Αν και.. 

Τα παιχνίδια του XB όμως δεν είναι συμβατά για PC. 

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Μπορώ να συνδέσω Xbox Kinect και να παίξω kinect games στο PC;
  • Λύση

Ναι γίνεται, το έχω κάνει και έβαζα Steam VR - Beat Saber με σένσορα Kinect. Αλλά άπειρο debug του γιατί ΔΕΝ δουλεύει. Πιο πολύ ώρα θα βλέπεις errors και crash παρά να παίζεις. Και όταν θα παίζεις, θα σου σπάει τα νεύρα, το γιατί ΔΕΝ δουλεύει σωστά το tracking.

Προυποθέτει όμως να έχεις την V2 Μπάρα, με το USB. Το τονίζω ότι θέλει την V2 με το USB Adapter.

Τι χρειάζεσαι:

1) Xbox Kinect V2 με USB Adapter
2) Steam λογαριασμό, μαζί με SteamVR εγκατεστημένο.
3) Driver4VR on Steam
4) Kinect Software Development Kit (Kinect SDK) - Drivers του Kinect.
5) VR Ready build.
6) Αγορασμένο VR παιχνίδι που τρέχει σε SteamVR.

ΥΓ: Όταν τα έκανα αυτά πριν 3-4 χρόνια, έγιναν σε PC με Windows 7 τότε. ΔΕΝ ξέρω αν θα τρέχει κάτι από αυτά σήμερα σε Windows 10/11.
Αν κάποιος από αθήνα πουλάει κάποιο Kinect V2 παρακαλώ DM, έχω όλα τα απαραίτητα πράγματα για να το δοκιμάσω και να φτιάξω και οδηγό.

Γνώμη μου, ΔΕΝ αξίζει. 1000 φορές να αγοράσεις κανονικό Xbox που θα βρείς παντού και φτηνά, παρά να προσπαθήσεις να κάνεις emulate, SteamVR παιχνίδι, με tracking από σύστημα που ΔΕΝ είναι φτιαγμένο να δουλεύει σε PC.
Δοκίμασα PSVR σε PC, Kinect V2 σε PC, πρόσθετο tracking στο Driver4VR με PS3 Eye camera. Έφτιαξα tracking boxes, κουτάκια ψεύτικα που είχα εκτυπώσει QR Codes για να τα βλέπει το Driver4VR για FULL body experience. Επιπρόσθετα χειριστήρια Wii για να κάνω emulate τα χέρια κανονικά.
Έφαγα τόσες ώρες, ναι, δούλεψε για 5 λεπτά. Μετά όμως έπρεπε να περάσω 55 λεπτά να περνάω drivers εκ νέου γιατί πάντα κάτι έσκαγε, και να ψάχνω τι δεν πάει καλά και γιατί δεν δουλεύει όπως πρέπει.
Στο παρακάτω video αλλά και στην playlist, θα δεις ότι mod ανέφερα μέσα στο κείμενο. Εν τέλη, αγόρασα κανονικό Oculus Quest 2, και κανονικό Xbox με σωστό Kinect. Τα mods ήταν καλά, όταν δεν μπορούσα να διαθέσω χρήματα για τα κανονικά πράγματα.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...