Προς το περιεχόμενο

Διατηρώ τη sim η καλύτερα σε e-sim


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, εντός επόμενων ημερών κάνω upgrade από iPhone 13 σε 15 pro.

Η ερώτηση μου, κρατάω την υπάρχουσα κάρτα sim; Η να πάω καλύτερα σε e-sim που διάβασα ότι δέχεται updates OTA κλπ. 

Διαφορά σε ταχύτητες 5G , καλύτερο σήμα κλπ δε νομίζω να έχουν διαφορές μεταξύ τους (η έχουν;)

Είμαι σε Cosmote (whats up)

Επίσης με factory reset θα πρέπει κάθε φορά να αγοράζω ξανά e-sim?

Βλέπω ότι σιγά σιγά πάνε να καταργήσουν τη physical sim.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Ronnie1985 said:

Γεια σας παιδιά, εντός επόμενων ημερών κάνω upgrade από iPhone 13 σε 15 pro.

Η ερώτηση μου, κρατάω την υπάρχουσα κάρτα sim; Η να πάω καλύτερα σε e-sim που διάβασα ότι δέχεται updates OTA κλπ. 

Διαφορά σε ταχύτητες 5G , καλύτερο σήμα κλπ δε νομίζω να έχουν διαφορές μεταξύ τους (η έχουν;)

Είμαι σε Cosmote (whats up)

Επίσης με factory reset θα πρέπει κάθε φορά να αγοράζω ξανά e-sim?

Βλέπω ότι σιγά σιγά πάνε να καταργήσουν τη physical sim.... 

 

Εάν είστε σε cosmote μην το κάνετε, κάθε φορά που θα χρειστει να την ξαναπερασετε θα σας χρεώνουν.... βέβαια η esim ειναι ευκολια αλλα και ασφαλεια σε περιπτωση κλοπης, δηλαδη δεν μπορει κανενας να αφαιρεσει την καρτα εαν το κλεψουν και οποτε ανοιγει θα δινει το στιγμα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Γεια σας παιδιά, εντός επόμενων ημερών κάνω upgrade από iPhone 13 σε 15 pro.

Η ερώτηση μου, κρατάω την υπάρχουσα κάρτα sim; Η να πάω καλύτερα σε e-sim που διάβασα ότι δέχεται updates OTA κλπ. 

Διαφορά σε ταχύτητες 5G , καλύτερο σήμα κλπ δε νομίζω να έχουν διαφορές μεταξύ τους (η έχουν;)

Είμαι σε Cosmote (whats up)

Επίσης με factory reset θα πρέπει κάθε φορά να αγοράζω ξανά e-sim?

Βλέπω ότι σιγά σιγά πάνε να καταργήσουν τη physical sim.... 

 

Η Cosmote απ' ότι έχει αναφερθεί κάθε φορά που χρειάζεται έκδοση νέας eSim υπάρχει χρέωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kormos είπε

Η Cosmote απ' ότι έχει αναφερθεί κάθε φορά που χρειάζεται έκδοση νέας eSim υπάρχει χρέωση...

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου εδώ στο φόρουμ σχόλιο ότι σε factory reset αν εχεις e-sim σε ρωτάει αν θες να το διατηρήσει. Βέβαια μπορεί να αφορούσε android συσκευή. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας μας πει αν θέλει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου εδώ στο φόρουμ σχόλιο ότι σε factory reset αν εχεις e-sim σε ρωτάει αν θες να το διατηρήσει. Βέβαια μπορεί να αφορούσε android συσκευή. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας μας πει αν θέλει ...

Ισχύει κάτι τέτοιο, αχνά το θυμάμαι κάπου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήταν για CosmOTE...ή άλλο πάροχο

Το βρήκα...

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/747917-γίνεται-μεταφορά-της-esim-cosmote-από-παλιό-σε-νέο-iphone/?do=findComment&comment=60004078

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kormos είπε

Ισχύει κάτι τέτοιο, αχνά το θυμάμαι κάπου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήταν για CosmOTE...ή άλλο πάροχο

Το βρήκα...

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/747917-γίνεται-μεταφορά-της-esim-cosmote-από-παλιό-σε-νέο-iphone/?do=findComment&comment=60004078

 

Διάβασα όλο το Topic. Τελικά τι ισχύει μπερδεύτηκα. Στο site της cosmote λέει σε περίπτωση επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων το προφίλ e-sim παραμένει ενεργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ronnie1985 said:

Διάβασα όλο το Topic. Τελικά τι ισχύει μπερδεύτηκα. Στο site της cosmote λέει σε περίπτωση επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων το προφίλ e-sim παραμένει ενεργό.

Και γιατί δεν παίρνεις τηλεφωνο την COSMOTE ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Διάβασα όλο το Topic. Τελικά τι ισχύει μπερδεύτηκα. Στο site της cosmote λέει σε περίπτωση επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων το προφίλ e-sim παραμένει ενεργό.

IMG_9028.jpeg.58a11546c6ec63c83f0281ef00451a69.jpeg

... γιατί μπερδεύεσαι;

Όπως αναγράφουν στην επίσημη σελίδα, δεν υποστηρίζεται η μεταφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SPANK είπε

Μετατρέπωντας την κανονική σε esim φαντάζομαι η παλιά αχρηστεύεται ? 🤔

ναι.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Σε σήμα και ταχύτητα 5G είναι ακριβώς ίδια; 

Αυτό μας ενδιαφέρει πιο πολύ.

Το ίδιο είναι…μείνε με κανονική sim διότι η e-sim αν χρειαστεί αντικατάσταση και αλλάξεις συσκευή ενώ την έχεις σβήσει στην παλιά συσκευή ειτε λόγω απώλειας θα μείνεις 24 ωρες τηλεφωνο διότι δεν μπορείς να λάβεις κωδικό επιβεβαίωσης. Το ίδιο ισχύει όμως και για κανονική, αν δεν κανω λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikolasKon14 είπε

Το ίδιο είναι…μείνε με κανονική sim διότι η e-sim αν χρειαστεί αντικατάσταση και αλλάξεις συσκευή ενώ την έχεις σβήσει στην παλιά συσκευή ειτε λόγω απώλειας θα μείνεις 24 ωρες τηλεφωνο διότι δεν μπορείς να λάβεις κωδικό επιβεβαίωσης. Το ίδιο ισχύει όμως και για κανονική, αν δεν κανω λάθος. 

Θα μείνω με τη κανονική sim. Όσες φορές και να χρειαστεί να κάνω factory reset δε θα το σκεφτώ καν. 

Η μόνη απορία που μου χει μείνει και αν γνωρίζει κάποιος, είναι ένα σχόλιο που διάβασα για την e-sim ότι δέχεται συχνά updates/OTA και αυτό είναι πλεονέκτημα. ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...