Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Windows 10 σε SSD και τα games σε Nvme?


nmembers68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, εχω την απορια του τιτλου. Τι με συμφερει να κανω; 
Σκεφτομαι να βαλω τα Windows 10 & προγραμματα  στον "Sandisk Ultra 3D SSD 250GB 2.5''  και να αφησω τον "Sandisk Extreme Pro SSD 1TB M.2 NVMe"  μονο για games.
Ειναι σωστη η σκεψη μου;


Ευχαριστω για τις συμβουλες σας εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, micos000 είπε

Αν σε ικανοποιεί εσένα τότε είναι μια χαρά. Εξ άλλου σε 250άρι θα πάρει μόνο ένα μεγάλο παιχνίδι (ή και κανένα, βλέπε cod).

Ναι μια χαρα θα μου κατσει ετσι. Απλα ηθελα να ρωτησω αν υπαρξει  προβλημα στις επιδοσεις των παιχνιδιων, διοτι οι ssd ειναι πιο "αργοι" απο τους nvme, πραγμα που στον ssd θα εχω το λειτουργικο συστημα

Επεξ/σία από nmembers68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά θα ήταν να βάλεις και το λειτουργικό στον nvme αλλά εντάξει τώρα, μην τρελαθούμε. Αντί να φορτώνει το σύστημα σε 4 δευτερόλεπτα θα φορτώνει σε 7!

Τα παιχνίδια όμως θα φορτώνουν σίγουρα πιο γρήγορα από τον nvme απ' ότι από τον ssd.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, micos000 είπε

Καλά θα ήταν να βάλεις και το λειτουργικό στον nvme αλλά εντάξει τώρα, μην τρελαθούμε. Αντί να φορτώνει το σύστημα σε 4 δευτερόλεπτα θα φορτώνει σε 7!

Τα παιχνίδια όμως θα φορτώνουν σίγουρα πιο γρήγορα από τον nvme απ' ότι από τον ssd.

Οκ καταλαβα. Αμα ειναι για ελαχιστα δευτερολεπτα κλάιν. Θα βαλω το λειτουργικο στον SSD, για αμα ξαναχρειαστει να κανω φορματ, να μην ξανακατεβασω τα παιχνιδια απο την αρχη.  Σ' ευχαριστω πολυ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nmembers68 είπε

αμα ξαναχρειαστει να κανω φορματ, να μην ξανακατεβασω τα παιχνιδια απο την αρχη.

Αυτό είναι ένα θέμα αλλά λύνεται με partitioning του δίσκου. Κρατάς κανά 100άρι gb για το λειτουργικό και τα υπόλοιπα τα αφήνεις για τα παιχνίδια.

Αν θέλεις μάλιστα μπορείς να κάνεις και το παρακάτω κολπάκι ακόμα και τώρα που θα το έχεις σε δύο δίσκους.

1. Άνοιγμα της εξερεύνησης αρχείων και περιήγηση στον φάκελο C:\Users\[USERSNAME]

2. Δεξί κλικ στον φάκελο "Επιφάνεια εργασίας"->Ιδιότητες->καρτέλα Θέση και άλλαξε το γράμμα C στο πεδίο με το path στο γράμμα του nvme (π.χ. D ή ότι άλλο γράμμα πάρει) και πάτα "ΟΚ"

3. Στην προτροπή αν θέλεις να δημιουργηθεί ο νέος φάκελος και μετά στο να μετακινήσεις τα υπάρχοντα αρχεία στον νέο προορισμό πάτα Ναι και στα δύο.

4. Επανέλαβε για τους φάκελους "Λήψεις", "Έγγραφα", "Εικόνες", "Μουσική", "Βίντεο".

Τώρα θα έχεις έναν νέο φάκελο στον nvme με το όνομα Users και μέσα θα είναι πλέον οι βιβλιοθήκες σου, οπότε αν θελήσεις να κάνεις φορμάτ δεν θα ψάχνεσαι για backup από αυτούς τους φάκελους.

Εγώ το κάνω συχνά αυτό και με έχει βολέψει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, micos000 είπε

Αυτό είναι ένα θέμα αλλά λύνεται με partitioning του δίσκου. Κρατάς κανά 100άρι gb για το λειτουργικό και τα υπόλοιπα τα αφήνεις για τα παιχνίδια.

Αν θέλεις μάλιστα μπορείς να κάνεις και το παρακάτω κολπάκι ακόμα και τώρα που θα το έχεις σε δύο δίσκους.

1. Άνοιγμα της εξερεύνησης αρχείων και περιήγηση στον φάκελο C:\Users\[USERSNAME]

2. Δεξί κλικ στον φάκελο "Επιφάνεια εργασίας"->Ιδιότητες->καρτέλα Θέση και άλλαξε το γράμμα C στο πεδίο με το path στο γράμμα του nvme (π.χ. D ή ότι άλλο γράμμα πάρει) και πάτα "ΟΚ"

3. Στην προτροπή αν θέλεις να δημιουργηθεί ο νέος φάκελος και μετά στο να μετακινήσεις τα υπάρχοντα αρχεία στον νέο προορισμό πάτα Ναι και στα δύο.

4. Επανέλαβε για τους φάκελους "Λήψεις", "Έγγραφα", "Εικόνες", "Μουσική", "Βίντεο".

Τώρα θα έχεις έναν νέο φάκελο στον nvme με το όνομα Users και μέσα θα είναι πλέον οι βιβλιοθήκες σου, οπότε αν θελήσεις να κάνεις φορμάτ δεν θα ψάχνεσαι για backup από αυτούς τους φάκελους.

Εγώ το κάνω συχνά αυτό και με έχει βολέψει πολύ.

Ωραιο Tip. Ευχαριστω. Να σαι καλα αδερφε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...