Προς το περιεχόμενο

i5 11400F + rtx 4060 Ti


arismls
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από akoinonitos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας, ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα δύο λειτουργούν χωρίς bottleneck, αν η CPU ειναι λιγο weak κτλ... 

Αυτη την στιγμη εχω RX 6500 XT , θα ηταν καλη αναβαθμιση η rtx 4060 ti ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι σημαντικός παράγοντας για εσένα το bottlneck;

Τι παιχνίδια θες να παίξεις και σε τι ανάλυση;

Όντως ο 11400 δεν είναι οτι καλύτερο μπορείς να συνδυάσεις με αυτή την κάρτα, σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι απαγορευτικό σενάριο.

Ναι η κάρτα με πιο σύγχρονα cpu θα αποδώσει υψηλότερα fps, είναι μια μορφή bottleneck, από την άλλη αν τερματίζεις γραφικά σε σοβαρά παιχνίδια η κάρτα θα κάνει utilization ~100%, ακόμη και σε 1080p.

Αν θεωρείς οτι η κάρτα σου ταιρίαζει χρηματικά, βάσει επιδόσεων και στόχων (quality/fps) τότε δε βλέπω λόγο(bottleneck) να μην την αγοράσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, arismls είπε

Γεία σας, ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα δύο λειτουργούν χωρίς bottleneck, αν η CPU ειναι λιγο weak κτλ... 

Αυτη την στιγμη εχω RX 6500 XT , θα ηταν καλη αναβαθμιση η rtx 4060 ti ?

Ναι θα ήταν καλή αναβάθμιση αλλά νομίζω καλύτερα να κοίταγες για 7700 ΧΤ.

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickol-us είπε

Γιατί είναι σημαντικός παράγοντας για εσένα το bottlneck;

Τι παιχνίδια θες να παίξεις και σε τι ανάλυση;

Όντως ο 11400 δεν είναι οτι καλύτερο μπορείς να συνδυάσεις με αυτή την κάρτα, σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι απαγορευτικό σενάριο.

Ναι η κάρτα με πιο σύγχρονα cpu θα αποδώσει υψηλότερα fps, είναι μια μορφή bottleneck, από την άλλη αν τερματίζεις γραφικά σε σοβαρά παιχνίδια η κάρτα θα κάνει utilization ~100%, ακόμη και σε 1080p.

Αν θεωρείς οτι η κάρτα σου ταιρίαζει χρηματικά, βάσει επιδόσεων και στόχων (quality/fps) τότε δε βλέπω λόγο(bottleneck) να μην την αγοράσεις

Καλησπερα , σκεφτομουν οτι θελω να παιζω τα περισσοτερα games σε ultra graphs 1080p , οπως upcoming mmorpgs, single player rpgs κτλ. H Καρτα που εχω αυτη την στιγμη πιστευω θα τα σηκωσει απλα σε 1080p low και ισως fsr κτλ σε 30 fps - 40 fps max? οποτε αν ειναι να εχω καποιο συμαντικο bottleneck σε μια νεα αναβαθμιση να δω διαφορα se fps και graphs settings πχ 1080p ultra 60-100 fps? 

3 ώρες πριν, hln3 είπε

Ναι θα ήταν καλή αναβάθμιση αλλά νομίζω καλύτερα να κοίταγες για 7700 ΧΤ.

ευχαριστω νομιζω ειναι και πιο φθηνη ως καρτα και ειδα οτι βγαζει 15-20 fps απο 4060 ti , τωρα δεν γνωριζω με dlss , rt και τετοια πραγματα τι θα μπορουσε να κανει η rtx... απλα ξανα λεω φοβαμαι το Bottleneck.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arismls είπε

απλα ξανα λεω φοβαμαι το Bottleneck.......

Γιατί όμως;

Σκέψου ότι σύμφωνα με τις μετρήσεις, (πάνω-κάτω) σε 1080p ultra η 6500XT είναι των ~30fps και η 4060ti των ~90fps. Έστω ότι θα έχεις bottleneck με τον 11400F και δεν θα πιάνεις 90fps αλλά 70 ή και 60fps (το παρατραβάω μάλλον). Ποιο θα είναι το πρόβλημα; Το ότι θα μπορείς να παίξεις σαν άνθρωπος ή ότι θα έχεις bottleneck από τον 11400F;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, arismls είπε

σωστα, οκει θα το σκεφτω... στο μελλον παιρνω και αλλη cpu , ευχαριστω πολυ

Στα περισσοτερα απο τα games η GPU ειναι που τραβαει το κουπι και η CPU απλα βοηθαει. Οποτε επειδη δεν μιλαμε για ισορροπημενη κατασταση ουτως ή αλλως και η πλαστιγγα γερνει πολυ προς GPU οποιοδηποτε bottleneck δεν εχει ιδιαιτερα μεγαλη επιπτωση (εως και πολυ ελαχιστη αναλογα το game) στα τελικα fps.

Αλλα αυτο αλλαζει ανα παιχνιδι οχι ομως δραματικα εκτος απο καποια λιγα που ειναι πιο CPU heavy use.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...