Προς το περιεχόμενο

Διάρκεια μπαταρίας ASUS TUF F15 FX 506HM


J0HN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω εδώ και 2 χρόνια το λάπτοπ ASUS TUF F15 FX 506HM και ένας βασικός λόγος που το επέλεξα ήταν η διαφαινόμενη διάρκεια της μπαταρίας του.

Σε πλήρη φόρτιση κρατάει από 2 έως 3 ώρες σε χρήση word, ενώ παντού στο ίντερνετ βλέπω αρκετά θετικά σχόλια για μπαταρία 6-7 ωρών.

Το λάπτοπ έχει μια φυσική πτώση στο capacity αλλά δεν έφτασε ποτέ παραπάνω ώρες εκτός πρίζας.

Έχω σκεφτεί σαν άμεση λύση την αντικατάσταση της μπαταρίας αλλά βλέποντας το capacity δεν πείθομαι ότι θα αλλάξει κάτι.

Να σημειώσω ότι λόγω δουλειάς λειτουργώ αρκετά με το onedrive το οποίο σίγουρα καίει μπαταρία αλλά εκτιμώ (και με διορθώνετε) ότι με ανοιχτό onedrive και μόνο ένα word ανοιχτό θα έπρεπε να κρατάει τουλάχιστον 4 ώρες.

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

 

image.png.07c28160f844192d26265ad37da159eb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, J0HN said:

Έχω εδώ και 2 χρόνια το λάπτοπ ASUS TUF F15 FX 506HM και ένας βασικός λόγος που το επέλεξα ήταν η διαφαινόμενη διάρκεια της μπαταρίας του.

Αρχικα να πουμε οτι μιλαμε για ενα gaming laptop. Αρα ο λογος που θα επρεπε να το παρεις ειναι για τις επιδοσεις του στα παιχνιδια και οχι την μπαταρια του :)
Αν θες μπαταρια , θα πας σε πιο "ελαφρυ" φορητο. Παρολα αυτα , εχει μεγαλη μπαταρια και θα επρεπε να κραταει πανω απο 5-6 ωρες σιγουρα. Παιζουν πολλα ρολο , display brightness , background tasks, igpu ή dgpu ενεργη , power plan (high / balance / κλ) , wlan ή ethernet και φυσικα τι ειδους χρηση γινεται εκεινη την στιγμη. 
Δεν ξερω γιατι δεν σου κραταει τοσο οσο θα επρεπε , πρεπει να δεις τι "καιει" μπαταρια με καποιον τροπο.
 

3 hours ago, J0HN said:

Το λάπτοπ έχει μια φυσική πτώση στο capacity αλλά δεν έφτασε ποτέ παραπάνω ώρες εκτός πρίζας.

Μιλαμε για μια πτωση περιπου 20%. Δεν την λες και φυσιολογικη. Βασικα την λες φυσιολογικη αν δεν παιρνει καποιος μετρα αποφυγης της. Το δικο μου φορητο ειναι 5ετιας το λιγοτερο και εχει μονοψηφια φθορα η μπαταρια. Αν το φορητο εχει τροπο (μεσω bios ? μεσω softwafre ?) να περιοριζει την φορτιση οταν ειναι στην πριζα , καιρος να το εφαρμοσεις. Γιατι και καινουργια μπαταρια αν παρεις , και το χρησιμοποιεις το φορητο με τον ιδιο τροπο , παλι θα υπαρξει φθορα σε αυτη. Επισης δεν ειναι σιγουρο οτι με την καινουργια μπαταρια θα πιανει τους χρονους που πρεπει. Δηλαδη ακομα και με την τωρινη της κατασταση η μπαταρια θα επρεπε να κραταει πανω απο 2-3 ωρες. Δες τι τρωει μπαταρια απο αυτα που κανεις και μετα δες για καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, J0HN είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω εδώ και 2 χρόνια το λάπτοπ ASUS TUF F15 FX 506HM και ένας βασικός λόγος που το επέλεξα ήταν η διαφαινόμενη διάρκεια της μπαταρίας του.

Σε πλήρη φόρτιση κρατάει από 2 έως 3 ώρες σε χρήση word, ενώ παντού στο ίντερνετ βλέπω αρκετά θετικά σχόλια για μπαταρία 6-7 ωρών.

Το λάπτοπ έχει μια φυσική πτώση στο capacity αλλά δεν έφτασε ποτέ παραπάνω ώρες εκτός πρίζας.

Έχω σκεφτεί σαν άμεση λύση την αντικατάσταση της μπαταρίας αλλά βλέποντας το capacity δεν πείθομαι ότι θα αλλάξει κάτι.

Να σημειώσω ότι λόγω δουλειάς λειτουργώ αρκετά με το onedrive το οποίο σίγουρα καίει μπαταρία αλλά εκτιμώ (και με διορθώνετε) ότι με ανοιχτό onedrive και μόνο ένα word ανοιχτό θα έπρεπε να κρατάει τουλάχιστον 4 ώρες.

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

 

image.png.07c28160f844192d26265ad37da159eb.png

Δε μπορω να πιστεψω οτι εχουν TUF με 6-7 ωρες στη μπαταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, J0HN είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω εδώ και 2 χρόνια το λάπτοπ ASUS TUF F15 FX 506HM και ένας βασικός λόγος που το επέλεξα ήταν η διαφαινόμενη διάρκεια της μπαταρίας του.

Σε πλήρη φόρτιση κρατάει από 2 έως 3 ώρες σε χρήση word, ενώ παντού στο ίντερνετ βλέπω αρκετά θετικά σχόλια για μπαταρία 6-7 ωρών.

Το λάπτοπ έχει μια φυσική πτώση στο capacity αλλά δεν έφτασε ποτέ παραπάνω ώρες εκτός πρίζας.

Έχω σκεφτεί σαν άμεση λύση την αντικατάσταση της μπαταρίας αλλά βλέποντας το capacity δεν πείθομαι ότι θα αλλάξει κάτι.

Να σημειώσω ότι λόγω δουλειάς λειτουργώ αρκετά με το onedrive το οποίο σίγουρα καίει μπαταρία αλλά εκτιμώ (και με διορθώνετε) ότι με ανοιχτό onedrive και μόνο ένα word ανοιχτό θα έπρεπε να κρατάει τουλάχιστον 4 ώρες.

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

 

image.png.07c28160f844192d26265ad37da159eb.png

Το fulll time σε μπαταρια αναφερεται σε ελαχιστη καταναναλωση.

To θεωρητικο max time στην πραξη το laptop σε Best Battery Life mode (αρα ελαχιστη φωτεινοτητα, minimum parts σε λειτουργια πx Wifi-OFF, Bluetooth OFF, external devices (mouse) OFF, κλπ) και κανοντας πολυ πολυ βασικες εργασιες εαν οχι και απολυτως τιποτε.

Προσωπικα το προσπαθησα πολυ σε καθε laptop και δεν το καταφερα ποτε.

Εχω επιστρεψει laptop σε καταστημα γιατι δεν μου εδινε τον χρονο λειτουργιας που διαφημιζε. Μου γκρινιαξαν στην αρχη αλλα τους προκαλεσα να μου το αποδειξουν αυτοι με τα δικα τους settings. Δεν καταφεραν ποτε να φτασουν πανω απο το 70% του διαφημιζομενου χρονου. Το επεστρεψα και πηρα τα χρηματα πισω και εκανα αλλη αγορα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το fulll time σε μπαταρια αναφερεται σε ελαχιστη καταναναλωση.

To θεωρητικο max time στην πραξη το laptop σε Best Battery Life mode (αρα ελαχιστη φωτεινοτητα, minimum parts σε λειτουργια πx Wifi-OFF, Bluetooth OFF, external devices (mouse) OFF, κλπ) και κανοντας πολυ πολυ βασικες εργασιες εαν οχι και απολυτως τιποτε.

Προσωπικα το προσπαθησα πολυ σε καθε laptop και δεν το καταφερα ποτε.

Εχω επιστρεψει laptop σε καταστημα γιατι δεν μου εδινε τον χρονο λειτουργιας που διαφημιζε. Μου γκρινιαξαν στην αρχη αλλα τους προκαλεσα να μου το αποδειξουν αυτοι με τα δικα τους settings. Δεν καταφεραν ποτε να φτασουν πανω απο το 70% του διαφημιζομενου χρονου. Το επεστρεψα και πηρα τα χρηματα πισω και εκανα αλλη αγορα.

 

Αυτοι οι χρονοι που ζητας για 7 ωρα θα πας πολυ πιθανον σε laptop εργασιας χωρις ξεχωριστη gpu και καλυτερα πηγαινε σε Ryzen που και εχουν καλυτερη καρτα γραφικων συνηθως οι επεξεργαστες τους αλλα κυριως γιατι θελουν λιγοτερη ενεργεια νομιζω.Ακομα και οι μνημες να ειναι οσο το δυνατον χαμηλοτερες

Επισης σε καποια σχολια ειχα δει καλυτερη διαρκεια μπαταριας με Linux αλλα πρεπει να το ψαξεις.

Gaming Laptop τοσες ωρες ειναι απιθανο αλλα οχι αδυνατο

Επεξ/σία από plr77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας. Προφανώς το ερώτημα δεν αφορά χρήση για παιχνίδια. Εκεί θέλεις εκ των πραγμάτων το λάπτοπ σε σύνδεση με την πρίζα καθώς η μπαταρία κρατάει 40-50 λεπτά το πολύ και τα παιχνίδια δεν παίζουν σε καλά fps.

Η απορία και εν μέρει ο εκνευρισμός μου είνα πως όταν δεν χρησιμοποιείται η gpu μια μπαταρία 90whr δεν μπορεί να κρατήσει έστω 4 ώρες (αφήστε τις 5-6-7) σε απλή χρήση (λ.χ.netflix, word/onedrive). Κάποια στιγμή θεώρησα ότι η gpu δεν απενεργοποιείται ποτέ και αφού την μπήκα στο armoury crate δοκίμασα να παίξω παιχνίδι με πρίζα και το παιχνίδι κολλαγε (οπότε προφανώς η κάρτα δεν ήταν ενεργοποιημένη).

Θα συνεχίσω τις δοκιμές μήπως αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, J0HN said:

απλή χρήση (λ.χ.netflix, word/onedrive). Κάποια στιγμή θεώρησα ότι η gpu δεν απενεργοποιείται ποτέ και αφού την μπήκα στο armoury crate δοκίμασα να παίξω παιχνίδι με πρίζα και το παιχνίδι κολλαγε (οπότε προφανώς η κάρτα δεν ήταν ενεργοποιημένη).

Το netflix ισως και να χρησιμοποιει την nvidia για το decoding κατα την διαρκεια της αναπαραγωγης της ταινιας. Το παιχνιδι κολλαγε , αλλα αυτο δεν σημαινει απαραιτητως οτι δεν επαιζε με την nvidia. Μπορει η nvidia να μην ειχε τα απαραιτητα watts για να παιξει σε φουλ power και να υπολειτουργουσε. Πρεπει να σιγουρεψεις οτι η δευτερη καρτα (nvidia) , δεν χρησιμοποιειται καθολου οταν εισαι σε μπαταρια. Οτι δεν ειναι καν ενεργη. Ενας ευκολος τροπος ειναι μεσω του task manager (performance tab) , οπου δειχνει τις καρτες γραφικων και την χρηση τους σε πραγματικο χρονο. Επισης το gpu-z ειναι ενα καλο εργαλειο για να δεις τι κανουν οι καρτες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, J0HN είπε

Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας. Προφανώς το ερώτημα δεν αφορά χρήση για παιχνίδια. Εκεί θέλεις εκ των πραγμάτων το λάπτοπ σε σύνδεση με την πρίζα καθώς η μπαταρία κρατάει 40-50 λεπτά το πολύ και τα παιχνίδια δεν παίζουν σε καλά fps.

Η απορία και εν μέρει ο εκνευρισμός μου είνα πως όταν δεν χρησιμοποιείται η gpu μια μπαταρία 90whr δεν μπορεί να κρατήσει έστω 4 ώρες (αφήστε τις 5-6-7) σε απλή χρήση (λ.χ.netflix, word/onedrive). Κάποια στιγμή θεώρησα ότι η gpu δεν απενεργοποιείται ποτέ και αφού την μπήκα στο armoury crate δοκίμασα να παίξω παιχνίδι με πρίζα και το παιχνίδι κολλαγε (οπότε προφανώς η κάρτα δεν ήταν ενεργοποιημένη).

Θα συνεχίσω τις δοκιμές μήπως αλλάξει κάτι.

Οτι κολουσε το παιχνιδι δε σημαινει οτι ειχε απενεργοποιηθει η καρτα.Δουλευει σε χαμηλοτερη ισχυ προφανως με μικροτερη αποδοση.Επισης αν ανεβαζει θερμοκρασια αναλογως που το εχεις δουλευουν περισσοτερο τα fans.Για να καταλαβεις εγω μπηκα πριν στο armoury βλεπω τα fans 0 ολα δε δουλευαν και τρομαξαν μην επαθαν κατι.Μιλαω με ενα φιλο μου και μου λεει επειδη δεν ανεβασα θερμοκρασια εχω το cooler σε πριζα οχι με usb στο laptop.

Αν ας πουμε το παιρνει καποιος στο κρεβατι καλυπτει και τα heatpipes τα ανεμηστηρακια θα βαρανε φουλ μεσα

Επεξ/σία από plr77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...