Προς το περιεχόμενο

Δημόσια συγνώμη ζήτησε ο Mark Zuckerberg για τον αντίκτυπο των μέσων κοινωνικής δικτύωσης στα παιδιά


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα social (με πρώτο το fb) έχουν ρίξει άγκυρα σε ένα από τα μεγαλύτερα (αναπόφευκτα;) ελαττώματα των ανθρώπινων κοινωνιών: το κουτσομπολιό.. έχουν απλώσει γερά τα δίχτυα τους σε όλες τις ηλικίες, συχνά βγάζοντας τον πιο σκοτεινό εαυτό όσων εμπλέκονται σε ένα ηλεκτρονικό ξεκατίνιασμα ή "πείραγμα"..

το πιο άρρωστο είναι ότι οι ανήλικοι θεωρούν (ξέρουν;) ότι, αν εκφοβίσουν/απειλήσουν/ασκήσουν βία σε συνομήλικό τους χρησιμοποιώντας τα social, στην χειρότερη, θα πέσουν στα μαλακά (αποβολές, σεμινάρια συμπεριφοράς, συνεδρίες, μηνύσεις που αποσύρονται..)

ένα εκτός ορίων πρόβλημα ψάχνει τη δύσκολη (επί)λυσή του..

Υ.Γ: κάποιος να δώσει στον Ζούκι ένα χρυσό αγαλματίδιο..     

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φταίνε και οι γονείς που δεν φροντίζουν τα παιδιά τους αρκετά.

Αυτός είναι ένα διεθνιστής καραγκιόζης, το πρόβλημα είναι ότι του επιτρέπεται να παίρνει τα δεδομένα του κόσμου και να τα πουλάει. Η συγνώμη δεν σημαίνει τίποτα.

Εγώ από τότε που κατάλαβα τι παίζει έσβησα όλα τα social media, έχω βάλει anti-tracker adblocker και μπαίνω και σε incognito mode. Έχω ξεχάσει τι θα πει διαφήμιση και σερφάρω με vpn, επίσης δεν βάζω πουθενά προσωπικά στοιχεία. Δεν ξέρω κατά πόσο το κάνω πετυχημένα αλλά χρήματα σίγουρα δεν τους προσφέρω ούτε από διαφημίσεις, ούτε από κλικς.

Επίσης μην περιμένετε να γίνει κίνημα κατά των social media για να συμμετέχετε, όποιος δεν του αρέσουν ας τα σβήσει από μόνος του. Δεν χρειάζεται να σωθούν όλοι, ας σώσει ο κάθε ένας τον εαυτό του στην τελική.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Diavolos666 said:

Δεν ξέρω κατά πόσο το κάνω πετυχημένα

Καθολου σε διαβεβαιωνω, εμενα εβγαζε το αληθινο μου ονομα, στο outlook, στο android και κανενας δε μου εχει απαντησει πως και γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ζητησει συγγνωμη για πιο λογο ακριβως? για πειτε μου φταιει το facebook για το μπουλινγκ στα σχολεια με 13-14χρονα, μαχαιρωματα και τα σχετικα?με την ιδια λογικη καλω τις εταιρειες παιχνιδιων πολεμου, σκοτωμων και βιας να ζητησουν κι αυτοι συγγνωμη. Ουτε καν. Εχουμε βρει πλεον ενα θυμα και τα ριχνουμε ολα εκει. Α ναι ξεχασα οι γονεις ποτε δε φταινε σε τιποτε ,μεγαλωνουν τα παιδια τους με τον καλυτερο τροπο, τους παρεχουν τα παντα ,ειδικα ο Ελληνας γονέας ειναι ο καλυτεροτερος ολων....ναι ρε Zuckerberg ακομα και σε αυτο εσυ φταις πως να το κανουμε....Εχουμε ξεβρακωθει πια σε ολα τα σοσιαλ με πληρη αναφορα και μετα αναρωτιομαστε για τα προσωπικα δεδομενα.καλα μας κανουν δωσε πονο...

6 ώρες πριν, Armoral είπε

Και έχει να απολογηθεί και για άλλα πολλά το παλικαράκι που και καλά έφτιαξε το facebook για να μιλάει με τους φίλους του όπως μας έλεγαν τότε.

Αυτό που όλοι και καλά γνωρίζουν αλλά όλοι συνεχίζουν και τα χρησιμοποιούν με ξεπερνάει...

Επεξ/σία από jodalar
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω εγώ μια ερώτηση?
Εφοσον γίνεται αυτό,γιατί ο κόσμος χρησιμοποιεί ακόμη τα social media?

Εφόσον ξέρουμε τι κακό προκαλεί κλπ κλπ γιατί δεν τα διαγραφούν όλοι;

Υ.Γ Εγώ τα έχω διαγράψει όλα !!!

Επεξ/σία από Ipanos84
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος έχει μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης. 
 

Ο Zuckerberg που συλλέγει δεδομένα των χρηστών, ή όλοι εμείς που ξέρουμε τι γίνεται και συνεχίζουμε κανονικά να τα χρησιμοποιούμε λες και δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς social media; Τείνω προς το δεύτερο…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...