Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 5700G και pcie4


gtka4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.αποφασισα να δώσω το pc του μικρού για φορμάτ και να βάλω τα 11.καθαρα όλα από την αρχή και να βάλω και ένα δίσκο 1 tb από 250m2 nvme  pcie3  που είχε για το σύστημα.εχω και άλλους δύο μέσα.τελος πάντων.το ερώτημα μου είναι  ότι παρήγγειλα  έναν SSD SAMSUNG MZ-V9P1T0BW 990 PRO 1TB NVME PCIE GEN 4.0 X4 M.2 2280  ο οποίος είναι συμβατός με την μητρική (b550 gaming plus) αλλά δεν είναι ο επεξεργαστής.να τον παραλάβω η να ακυρώσω την παραγγελία και να πάρω έναν pcie 3; ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρομερά ακριβός δίσκος του οποίου τις επιδόσεις δε θα εκμεταλλευτείς.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τόσο γρήγορος δίσκος δεν προσφέρει κάποια αισθητή διαφορά σε home users, ακόμη κι όταν μιλάμε για gaming.

Εσύ έτσι κι αλλιώς λόγω cpu θα περιοριστείς σε gen3 bandwith.

Καλύτερα πάρε κάποιον πιο vfm δίσκο 1tb στα ~60€ (καλό gen3 ή οικονομικό gen 4 πχ).

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ήδη έναν Samsung 970 evo plus 250gb υπάρχει πρόβλημα να πάρω και έναν 980 m2 nvme  1 tb;να τον βάλω πρώτο να έχει το σύστημα και ότι παιχνίδια θέλει ο μικρός εκεί;και  στον άλλον να βάζει ότι άλλο θέλει;δεν υπάρχει πρόβλημα για τα χρήματα που έχει.αλλιως έχεις κάποιον αξιόπιστο να προτείνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έβαλα ήδη δύο vfm δίσκους με καλά χαρακτηριστικά και καλά warranty (έτη εγγύησης και tbw).

Πρόβλημα πέραν του οικονομικού δεν υπάρχει.

Το pcie είναι είναι backward compatible, απλά θα σε περιορίζει ο επεξεργαστής αφού μπορεί να διαχειριστεί δεδομένα εύρους gen3.

Πρακτικά πληρώνεις για κάτι (εύρως μεταφοράς δεδομένων) που δε θα μπορείς να εκμεταλλευείς.

Αν θεωρείς την αγορά samsung δίσκου μονόδρομο τότε δεν έχω κάτι να πω.

Αξιόπιστοι δίσκοι, νομίζω οτι πλέον είναι αχρείαστα ακριβοί ενώ υπάρχουν αξιόλογες - επώνυμες αντιπροτάσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους είδα μετά αφού σου έγραψα.θα λάβω υπόψη αυτά που είπες και το πρώτο που πρέπει να κάνω είναι να ακυρώσω την παραγγελία.ευχαριστω για τον χρόνο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gtka4 είπε

Τους είδα μετά αφού σου έγραψα.θα λάβω υπόψη αυτά που είπες και το πρώτο που πρέπει να κάνω είναι να ακυρώσω την παραγγελία.ευχαριστω για τον χρόνο σου.

Εάν υπάρχει μελλοντική σκέψη για αναβάθμιση του επεξεργαστή εγώ θα τον κρατούσα. Άλλως ακυρωση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...