Προς το περιεχόμενο

Ενσύρματη ή ασύρματη φόρτιση καλύτερα;


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μόλις παρέλαβα το νέο μου iphone 15 και τώρα που είναι αρχή θα θελα να με συμβουλέψετε με τι τρόπο να προτιμήσω να το φορτίζω για όσο το δυνατόν καλύτερη υγεία μπαταρίας μελλοντικά.

Στις επιλογές έβαλα το 80% limit και συνήθως δεν αφήνω τις συσκευές να πέφτουν κάτω από 30%

Επίσης κατά τη διάρκεια φόρτισης δεν το χρησιμοποιώ.

 

Οι διαθέσιμοι φορτιστές που έχω είναι:

1. Ο γνήσιος apple 20watt φορτιστής με γνήσιο καλώδιο.

2. Anker Cube 3-1 Ασύρματος φορτιστής magsafe 15watt, πιστοποιημένος από την apple. 

 

Θα με βόλευε περισσότερο ασύρματα, αλλά ήθελα και τη δική σας γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά από ασυρμάτους φορτιστές, ανεβάζουν την θερμοκρασία και μειώνουν την ζωή τις μπαταρίας. Μην ασχολείστε με το 80% δεν επηρεάζει, μόνο μην πέφτει κάτω από 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ασυρματη φορτιση ζεσταινει την συσκευη και ριχνει ταχυτερα την υγεια της μπαταριας. Αν το μονο μελημα ειναι η φορτιση με την λιγοτερη δυνατη φθορα τοτε η καλυτερη λυση ειναι ενσυρματη φορτση  με αργο -5w- φορτιστη.

Στις 2 διαθεσιμες επιλογες που εχεις προτιμας την ενσυρματη.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Μακρυά από ασυρμάτους φορτιστές, ανεβάζουν την θερμοκρασία και μειώνουν την ζωή τις μπαταρίας. Μην ασχολείστε με το 80% δεν επηρεάζει, μόνο μην πέφτει κάτω από 10%

 

3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Η ασυρματη φορτιση ζεσταινει την συσκευη και ριχνει ταχυτερα την υγεια της μπαταριας. Αν το μονο μελημα ειναι η φορτιση με την λιγοτερη δυνατη φθορα τοτε η καλυτερη λυση ειναι ενσυρματη φορτση  με αργο -5w- φορτιστη.

Στις 2 διαθεσιμες επιλογες που εχεις προτιμας την ενσυρματη.

Για να βάλανε το 80% limit κάτι θα ξέρουμε δε νομίζω να το βάλανε τυχαία.

Επίσης ενσύρματα θα έχω 20watt , ενώ ασύρματα πιο λίγα, 15watt. Θεωρητικά δε θα είναι καλύτερα με τα 15watt?

Επίσης γράφοντας στο google "Is wireless charging bad for battery?"

Όλα τα αποτελέσματα από διάφορα sites που πετάει λένε το αντίθετο, ότι δεν κάνει περισσότερο κακό στη μπαταρία. Όσο κάνει και ενσύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, Ronnie1985 said:

 

Για να βάλανε το 80% limit κάτι θα ξέρουμε δε νομίζω να το βάλανε τυχαία.

Επίσης ενσύρματα θα έχω 20watt , ενώ ασύρματα πιο λίγα, 15watt. Θεωρητικά δε θα είναι καλύτερα με τα 15watt?

Επίσης γράφοντας στο google "Is wireless charging bad for battery?"

Όλα τα αποτελέσματα από διάφορα sites που πετάει λένε το αντίθετο, ότι δεν κάνει περισσότερο κακό στη μπαταρία. Όσο κάνει και ενσύρματα.

Αναφέρει πουθενά η apple ότι δεν πρέπει να φορτίζεις το κινητό στο 100%; Δηλαδή θα έχεις μόνο το 80% τις μπαταρίας του κινητού σου για να μπορείς να διατηρήσεις την υγεία τις μπαταρίας σου στο 100% αλλά έτσι και αλλιώς σε δυο χρόνια θα είναι η υγεία περίπου στο 85-88% (από εμπειρία) αναρωτήσου τι θα έχεις πετύχει; Ασύρματα όσο και χαμηλά να είναι τα watt δεν είναι αυτά το θέμα! Η ασύρματη φόρτιση ανεβάζει την θερμοκρασία λόγο των πηνίων που έχει στην πλάτη του το κινητό !

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Αναφέρει πουθενά η apple ότι δεν πρέπει να φορτίζεις το κινητό στο 100%; Δηλαδή θα έχεις μόνο το 80% τις μπαταρίας του κινητού σου για να μπορείς να διατηρήσεις την υγεία τις μπαταρίας σου στο 100% αλλά έτσι και αλλιώς σε δυο χρόνια θα είναι η υγεία περίπου στο 85-88% (από εμπειρία) αναρωτήσου τι θα έχεις πετύχει; Ασύρματα όσο και χαμηλά να είναι τα watt δεν είναι αυτά το θέμα! Η ασύρματη φόρτιση ανεβάζει την θερμοκρασία λόγο των πηνίων που έχει στην πλάτη του το κινητό !

Φορτιζα το 13αρι προτού το δώσω με τον ασύρματο φορτιστή κάνα εξάμηνο περίπου και η υγεία μπαταρίας ήταν ακόμα 100%

Η πλάτη πίσω που την έπιανα λίγο ζεστή τόσο ασύρματα όσο και ενσύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

 

Για να βάλανε το 80% limit κάτι θα ξέρουμε δε νομίζω να το βάλανε τυχαία.

Επίσης ενσύρματα θα έχω 20watt , ενώ ασύρματα πιο λίγα, 15watt. Θεωρητικά δε θα είναι καλύτερα με τα 15watt?

Επίσης γράφοντας στο google "Is wireless charging bad for battery?"

Όλα τα αποτελέσματα από διάφορα sites που πετάει λένε το αντίθετο, ότι δεν κάνει περισσότερο κακό στη μπαταρία. Όσο κάνει και ενσύρματα.

 

44 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Φορτιζα το 13αρι προτού το δώσω με τον ασύρματο φορτιστή κάνα εξάμηνο περίπου και η υγεία μπαταρίας ήταν ακόμα 100%

Η πλάτη πίσω που την έπιανα λίγο ζεστή τόσο ασύρματα όσο και ενσύρματα.

Αφού εχεις αποφασίσει να το φορτίζεις ασύρματα ο ο λόγος που άνοιξες το θέμα και ρωτάς ποιος είναι δεν καταλαβαινω.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

 

 

Αφού εχεις αποφασίσει να το φορτίζεις ασύρματα ο ο λόγος που άνοιξες το θέμα και ρωτάς ποιος είναι δεν καταλαβαινω.

Δεν έχω αποφασίσει τπτ, αναφέρω γεγονότα από προσωπική εμπειρία και ψάχνω πληροφορίες για το αν τελικά η ασύρματη φόρτιση κάνει ζημιά, αν ισχύει η είναι μύθος, γιατί στο διαδίκτυο οι απόψεις διίστανται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2024 στις 8:45 ΜΜ, Ronnie1985 είπε

Δεν έχω αποφασίσει τπτ, αναφέρω γεγονότα από προσωπική εμπειρία και ψάχνω πληροφορίες για το αν τελικά η ασύρματη φόρτιση κάνει ζημιά, αν ισχύει η είναι μύθος, γιατί στο διαδίκτυο οι απόψεις διίστανται.

Εγώ από τα γραφόμενα σου καταλαβαινω ότι έχεις ήδη αποφασίσει και φαινεται οτι  απλά ψάχνεις επιβεβαίωση για την επιλογή σου.Δυο άτομα σου γράψαμε ότι η ασύρματη φόρτιση ζεσταίνει περισσότερο την πλάτη της συσκευής και  φθείρει ταχύτερα την υγεία της μπαταρίας.
Εγώ στο 13pro που είχα όταν άρχισα να το φορτίζω  ασύρματα η πλάτη της συσκευής ζεσταινόταν πολυ παραπάνω συγκριτικα με την φόρτιση μέσω καλωδίου, τώρα πως εσυ στο 13αρι σου παρατήρησες οτι ζεσταίνεται το ίδιο τόσο ασύρματα όσο και ενσύρματα  είναι απορίας άξιο. Επίσης το διάστημα που  φόρτιζα ασύρματα το 13αρι παρατήρησα ότι το ποσοστό υγείας της μπαταρίας άρχισα να παίρνει ταχύτερα την κατηφόρα και σταματησα να το φορτίζω ασύρματα. Το 15 pm που έχω τώρα δεν έχει μπει ούτε μια φορά σε ασύρματη φόρτιση.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα δώρο στην κόρη μου το 15 όταν βγήκε και μέχρι σήμερα το φορτιζει ασύρματα και οπότε τύχη ενώ παράλληλα το δουλεύει, έως τώρα η υγεία είναι 100% τώρα τη θα γίνει στο μέλλον κάνεις δε ξέρει και δεν το θεωρώ λόγω ανησυχίας πως πρέπει να φορτιζει το κινητό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο και αν ασχοληθείτε με την υγεία της μπαταρίας, πάνω στο 6μηνο θα βαρεθείτε και τελικά θα την φορτίζετε όπως να ‘ναι..
Όσο και αν προσέξετε τις φορτίσεις σε 2-3 χρόνια η μπαταρία θα έχει πέσει στο 70-80% τη χωρητικότητας…
Όσο και αν σεβαστήκατε την μπαταρία σε 4-5 χρόνια (ίσως λέω πολύ) θα θέλει αλλαγή…

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

  1. Φροντίστε να φορτίζετε με αυθεντικούς φορτιστές ή έστω MFi. 
  2. Καθημερινά διαλέξετε ό,τι εξυπηρετεί τις ανάγκες σας και όχι με βάση τα ‘’θέλω’’ μίας αναλώσιμης μπαταρίας.
  3. Βιάζεσαι και θες να φορτίσεις όσο περισσότερο γίνεται? Ενσύρματος φορτιστής
  4. Δεν βιάζεσαι και προτιμάς gimmick λύσεις φόρτισης .? Ασύρματος φορτιστής 
    (καλύτερα MagSafe για να μην περιμένεις μια αιωνιότητα)
  5. Κατά τα άλλα ισχύουν κανονικά οι κανόνες σωστής φόρτισης και calibration όπως τους λέμε χρόνια στο φορουμ.
Επεξ/σία από ramarg
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ramarg είπε

Όσο και αν ασχοληθείτε με την υγεία της μπαταρίας, πάνω στο 6μηνο θα βαρεθείτε και τελικά θα την φορτίζετε όπως να ‘ναι..
Όσο και αν προσέξετε τις φορτίσεις σε 2-3 χρόνια η μπαταρία θα έχει πέσει στο 70-80% τη χωρητικότητας…
Όσο και αν σεβαστήκατε την μπαταρία σε 4-5 χρόνια (ίσως λέω πολύ) θα θέλει αλλαγή…

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

  1. Φροντίστε να φορτίζετε με αυθεντικούς φορτιστές ή έστω MFi. 
  2. Καθημερινά διαλέξετε ό,τι εξυπηρετεί τις ανάγκες σας και όχι με βάση τα ‘’θέλω’’ μίας αναλώσιμης μπαταρίας.
  3. Βιάζεσαι και θες να φορτίσεις όσο περισσότερο γίνεται? Ενσύρματος φορτιστής
  4. Δεν βιάζεσαι και προτιμάς gimmick λύσεις φόρτισης .? Ασύρματος φορτιστής 
    (καλύτερα MagSafe για να μην περιμένεις μια αιωνιότητα)
  5. Κατά τα άλλα ισχύουν κανονικά οι κανόνες σωστής φόρτισης και calibration όπως τους λέμε χρόνια στο φορουμ.

Διαφέρουν οι κύκλοι φόρτισης αν κάνουμε φόρτιση 60 μέχρι 80% 

Και αν κάνουμε 20 με 80% ??

Λογικά το ίδιο αποτέλεσμα δε θα έχει στους κύκλους φόρτισης; Εννοω πως δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά να περιμένουμε να πέσει πχ στο 30% για να το βάλουμε να φορτίζει. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2024 στις 9:27 ΜΜ, Pwpwpw είπε

 ότι η ασύρματη φόρτιση ζεσταίνει περισσότερο την πλάτη της συσκευής και  φθείρει ταχύτερα την υγεία της μπαταρίας.

Επίσης το διάστημα που  φόρτιζα ασύρματα το 13αρι παρατήρησα ότι το ποσοστό υγείας της μπαταρίας άρχισα να παίρνει ταχύτερα την κατηφόρα και στματησα να το φορτίζω ασύρματα. Το 15 pm που έχω τώρα δεν έχει μπει ούτε μια φορά σε ασύρματη φόρτιση.

Ολο-Σωστά κ τα 2 :)

 

Ασυρματη = ανεβαζει θερμοκρασια = φθειρει τη μπαταρια πολυ πολυ περισσοτερο σε βαθος χρονου πεφτει η υγεια γρηγοροτερα αφου η αυξημενη θερμοκρασια δεν κανει καλο.

Ενσυρματη με αργο apple φορτιστη 5 w =  ειναι η βελτιστη επιλογη για να μην φθαρει η υγεια μπαταριας ειναι ομως αργή πλεον.

Ενσυρματη με apple 20 w = καλυτερη επιλογη απο ασυρματη λιγοτερη φθορα ολοκληρωνεται η φορτιση γρηγοροτερα.

Ενσυρματη με anker 20 w ή 30 w περιπου ιδια αποτελεσματα με της apple 20 w

Με δεδομενο οτι η μπαταρια θα αλλαχθει καποια στιγμη η καθε επιλογη απλα παρατεινει την αλλαγη της κατ ελαχιστο αρα φορτιζε το οπως βολευει αρκει να μην πεφτει κατω απο 20%..

Πρακτικα το 40-80% θα σου δωσει κανα 4 μηνο παραπανω διαρκεια στο περιπου (η αλλαγη μπαταριας παλι θα γινει απλα θα κρατησει λιγο περισσοτερο) το ποσο αξιζει εξαρταται αν εισαι κοντα σε φορτιστή ή οχι οποτε επιλεγεις περιστασιακά την ασύρματη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια σημείωση μόνο. Για μένα,πάρε να έχεις και τους 2 διαθέσιμους, για ώρα ανάγκης. Γιατί εγώ πρόσφατα ξέπλυνα το 14 pro μου με νερό και δεν είχα μεριμνήσει να έχω μπαταρία(20%~) γιατί ήμουν σπίτι. Εν τέλει μετα το χρειάστηκα και δεν μπορούσα να το φορτίσω γιατί η θύρα δεν είχε προλάβει να στεγνώσει και άμα είχα διαθέσιμο ασύρματο φορτιστή δεν θα είχα θέμα. Τώρα θα πάρω να υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2024 στις 11:04 ΜΜ, Ronnie1985 είπε

Διαφέρουν οι κύκλοι φόρτισης αν κάνουμε φόρτιση 60 μέχρι 80% 

Και αν κάνουμε 20 με 80% ??

Λογικά το ίδιο αποτέλεσμα δε θα έχει στους κύκλους φόρτισης; Εννοω πως δεν είναι απαραίτητο κάθε φορά να περιμένουμε να πέσει πχ στο 30% για να το βάλουμε να φορτίζει. Σωστά;

Δεν έχει σημασία το πώς φορτίζεις. Οι κύκλοι για να στο πω με λίγα λόγια είναι οι μετρήσεις που κάνει το κινητό σε 100άρια.
Ασχέτως του αν εσύ το φορτίσεις  5x 20% ή 3x 33.333% ή 100x 1% = αυτό μετράει ως ένας κύκλος φόρτισης. 

Απλώς με βάση αυτά που λέει η ίδια η Apple και γενικά οι κατασκευαστές μπαταριών λιθίου είναι να προτιμάς καθημερινά τις φορτίσεις ενίσχυσης. Δηλαδή το βλέπεις 30 άστο να πάει μέχρι 70, και αντίστοιχα οι περιπτώσεις μπορεί να είναι απεριόριστες (20-60, 40-80, 30-80 κοκ). Πρέπει να αποφεύγονται οι ακραίες φορτίσεις/εκφορτίσεις γιατί φθείρουν την μπαταρία πιο γρήγορα απ'ότι συνήθως. Μην περιμένεις δηλαδή η μπαταρία να φτάσει στο 1% και να το βάλεις να φορτίσει λίγο πριν κλείσει. Είσαι κάπου και έχεις διαθέσιμο φορτιστή.? Βάλτο να φορτίσει και ας έχεις 40% (μην πεις έλα μωρέ μου φτάνει). Έτσι βοηθάς την μπαταρία. ΑΛΛΑ μία φορά το μήνα θέλει Calibration (δηλαδή να το αδειάσεις εντελώς μέχρι να σβήσει) και μετά να το αφήνεις να φορτίσει μέχρι 100%.  Μην ρωτήσεις τεχνικές λεπτομέρειες (γιατί ΚΑΙ δεν είμαι ο ειδικός ΚΑΙ όσα έχω διαβάσει βαριέμαι να τα αναλύσω). Αυτοί είναι οι γενικοί κανόνες που πρέπει να εφαρμόζουμε ΟΣΟ μπορούμε (όχι σε επίπεδο ψυχασθένειας όπως κάνουν όλοι κοιτώντας κάθε μέρα αν έπεσε η χωρητικότητα της μπαταρίας). 

Επεξ/σία από ramarg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...