Προς το περιεχόμενο

Βοηθήστε με να επιλέξω μια φθηνή οθόνη για την δουλειά (Για σκοπούς ανάγνωσης κυρίως.)


Johnmaci

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Johnmaci είπε

Άρα μια 24" με 2κ ανάλυση θα ήταν αποδεκτή μιας και το PPI θα είναι υψηλό. 

Σε 24" νομιζω οτι ειναι υπερβολη το παραπανω.

Σε 24" και FHD ειναι μια χαρα.

Εδω σε 32" 2Κ και βλεπω πραγματικη διαφορά με την νεα οθονη χωρις να μου δημιουργει προβλημα οτι σαφεστατα μια 4κ θα ηταν ακομη καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2024 στις 2:14 ΜΜ, Johnmaci είπε

Άρα μια 24" με 2κ ανάλυση θα ήταν αποδεκτή μιας και το PPI θα είναι υψηλό. 

Σωστά, αλλά εξαρτάται και από μια άλλη παράμετρο.

Συγκεκριμένα, στην παραπάνω πρόταση εμπλέκονται τρεις παράμετροι:

  • Το μέγεθος (σε ίντσες),
  • Η ανάλυση (σε pixel) και
  • Η πυκνότητα (pixels ανά ίντσα ή εναλλακτικά pixels άνα 2,54 εκατοστά).

Υπάρχει και μια τέταρτη και συγκεκριμένα η απόσταση από την οθόνη. Η συνιστώμενη απόσταση από τα μάτια έως την οθόνη είναι περίπου 24-38 ίντσες ή 61 με 97 εκατοστά. Αυτό βασίζεται στην ανάλυση της οθόνης και στις γωνίες θέασης (μια λίστα με τις σχετικές αναλύσεις, dpi και προτεινόμενες απόστάσεις από την οθόνη μπορεί κάποιος να δει εδώ).

Π.χ. με 24" Οθόνη

  • 24”- 16:9 - 1920×1080 - 92 PPI - 94 εκατ. (ελάχιστη απόσταση)
  • 24” - 16:9 - 2560×1440 - 122 PPI - 71 εκατ. (ελάχιστη απόσταση)
  • 24” - 16:9 - 3840×2160 - 184 PPI - 48 εκατ. (ελάχιστη απόσταση)

Π.χ. με 27" Οθόνη 

  • 27” - 16:9 - 1920×1080- 82 PPI - 107 εκατ. (ελάχιστη απόσταση)
  • 27” - 16:9 - 2560×1440 - 109 PPI - 81 εκατ. (ελάχιστη απόσταση)
  • 27” - 16:9 - 3840×2160 - 163 PPI - 53 εκατ. (ελάχιστη απόσταση)
  • 27” - 16:9 - 5120×2880 - 218 PPI - 41 εκατ. (ελάχιστη απόσταση)

Μερικά συμπεράσματα:

  • Για την ίδια οθόνη μέγεθος, η απόσταση πρέπει να μεγαλώνει όσο μικρότερη είναι η ανάλυση και να μικραίνει όσο μεγαλύτερη είναι η πυκνότητα
  • Όταν καθόμαστε σε μια οθόνη σε μικρότερη απόσταση από την προτεινόμενη - ανεξάρτητα από τα χαρακτηριστικά της οθόνης - τα μάτια κουράζονται.
  • Στην ίδια οθόνη (μέγεθος) μεγαλώνοντας την ανάλυση μικραίνει η απόσταση, διότι απλά όλα ναι μεν στην οθόνη είναι καθαρά, ευκρινή και λεπτομερή αλλά είναι μικρότερα και πρέπει να μειωθεί η απόσταση για να τα ξεχωρίζει το μάτι και να δουλεύει ξεκούραστα (χωρίς scaling φυσικά, π.χ. των γραμματοσειρών). 
  • Σε 24”- 16:9 - 1920×1080 η συνιστώμενη απόσταση είναι 94 εκατοστά, αλλά η απόσταση είναι αρκετά μεγάλη και πρακτικά κανένας δε κάθεται σε ~ 1 μέτρο απόσταση, για αυτό και κάθεται πιο κοντά και η οθόνη κουράζει. Μόλις αυξήσεις τα dpi για την ίδια οθόνη η απόσταση μικραίνει και είναι πιο κοντά αριθμητικά στη θέση που καθόμαστε οι περισσότεροι όταν εργαζόμαστε σε μια οθόνη για αυτό και αισθανόμαστε καλύτερα. 
  • Επειδή οι περισσότεροι καθόμαστε σε μια μέση απόσταση 65 με 75 εκατοστά, η ιδανική ανάλυση (στο περίπου) είναι η 2560×1440 σε 24" & 27" ίντσες, η 3840×2160 σε 32" & 34" (με προτεινόμενο σε κάθε περίπτωση το μεγαλύτερο μέγεθος) κ.λπ.

Για αυτό και πάντα προτείνω ο καθένας να βλέπει την οθόνη από κοντά πριν προβεί στην αγορά της (στο βαθμό που είναι εφικτό) διότι ο καθένας κάθεται και σε διαφορετική απόσταση και διαφορετικά αντιλαμβάνεται / βλέπει το μικρό και το μεγάλο (π.χ. γραμματοσειρές) σε μια οθόνη.  

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ναι, αλλά πολύ ψιλά πράγματα και νομίζω πως χάνουμε το δάσος.  Δε θα βγάλει κανείς μεζούρα να μετρήσει την απόσταση ματιού οθόνης.

To laptop μου, ένα Dell έχει οθόνη 13.3" και ανάλυση 4Κ (331ppi).  Μια χαρά ξεκούραστα δουλεύω (προσωπικά) αν και η επιφάνεια είναι μικρή. Στο σπίτι έχω ένα samsung 4k πάλι, αλλά 26 ιντσών νομίζω (169ppi). Το ίδιο ξεκούραστα και εκεί, αλλά μπορώ και χωράω περισσότερα πράγματα στην οθόνη χωρίς να αλλάζω παράθυρα όπως κάνω στο laptop. Πραγματικά από τη στιγμή που πήγα από ένα 24" 1080 στο samsung 4k είδα το φως το αληθινό! Έψαχνα για μικρότερο των 26" αλλά οι τιμές ξέφευγαν

Αντίθετα στη δουλειά που έχω ένα curved samsung 24+ 1080, στραβώνομαι καθημερινά.  Προσπαθώ να διαβάσω και βλέπω γράμματα με κενά μεταξύ τους, επειδή τα pixel έχουν χαμηλή πυκνότητα. Πόσες φορές έχω προσπαθήσει να το βελτιώσω με hinting, αλλά δεν γίνεται κάτι. Τα γράμματα είναι τεράστια για εμένα προσωπικά, και δεν έχω τη δυνατότητα σε windows να κάνω scale down. 
Επίσης δείτε την ευκρίνεια πολλών κινητων που έχουν, αρκετά μικρό συγκριτικα μέγεθος και τεράστιο ppi. Δεν έχω δει κανέναν να έχει το κινητό μπροστά στη μύτη του για να κρατήσει την ιδανική απόσταση.

Τέλος, αν και δε συμπαθώ την apple, πηγαίνετε σε ένα κατάστημα που έχει ένα macbook ανοιχτό και δείτε διαφορά στο πόσο ευανάγνωστα είναι τα γράμματα. Γιατί;  Πέρα από την βελτιστοποίηση στην εμφάνιση των χαρακτήρων, οι οθόνες έχουν και πολύ υψηλό ppi. Συγκρίνετε οθόνες με χαμηλό (96) και υψηλό ppi με τα μάτια σας και θα αντιληφθείτε τη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, capthookb είπε

Θεωρητικά ναι, αλλά πολύ ψιλά πράγματα και νομίζω πως χάνουμε το δάσος.  Δε θα βγάλει κανείς μεζούρα να μετρήσει την απόσταση ματιού οθόνης.

To laptop μου, ένα Dell έχει οθόνη 13.3" και ανάλυση 4Κ (331ppi).  Μια χαρά ξεκούραστα δουλεύω (προσωπικά) αν και η επιφάνεια είναι μικρή. Στο σπίτι έχω ένα samsung 4k πάλι, αλλά 26 ιντσών νομίζω (169ppi). Το ίδιο ξεκούραστα και εκεί, αλλά μπορώ και χωράω περισσότερα πράγματα στην οθόνη χωρίς να αλλάζω παράθυρα όπως κάνω στο laptop. Πραγματικά από τη στιγμή που πήγα από ένα 24" 1080 στο samsung 4k είδα το φως το αληθινό! Έψαχνα για μικρότερο των 26" αλλά οι τιμές ξέφευγαν

Αντίθετα στη δουλειά που έχω ένα curved samsung 24+ 1080, στραβώνομαι καθημερινά.  Προσπαθώ να διαβάσω και βλέπω γράμματα με κενά μεταξύ τους, επειδή τα pixel έχουν χαμηλή πυκνότητα. Πόσες φορές έχω προσπαθήσει να το βελτιώσω με hinting, αλλά δεν γίνεται κάτι. Τα γράμματα είναι τεράστια για εμένα προσωπικά, και δεν έχω τη δυνατότητα σε windows να κάνω scale down. 
Επίσης δείτε την ευκρίνεια πολλών κινητων που έχουν, αρκετά μικρό συγκριτικα μέγεθος και τεράστιο ppi. Δεν έχω δει κανέναν να έχει το κινητό μπροστά στη μύτη του για να κρατήσει την ιδανική απόσταση.

Τέλος, αν και δε συμπαθώ την apple, πηγαίνετε σε ένα κατάστημα που έχει ένα macbook ανοιχτό και δείτε διαφορά στο πόσο ευανάγνωστα είναι τα γράμματα. Γιατί;  Πέρα από την βελτιστοποίηση στην εμφάνιση των χαρακτήρων, οι οθόνες έχουν και πολύ υψηλό ppi. Συγκρίνετε οθόνες με χαμηλό (96) και υψηλό ppi με τα μάτια σας και θα αντιληφθείτε τη διαφορά.

αρα σε 27" τι προτεινεις; 4k ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Titos301 είπε

αρα σε 27" τι προτεινεις; 4k ;

Βασικα προτεινω ΠΟΙOTIKO Panel.

Ενα κακο panel και 4Κ να ειναι θα ειναι πιο κουραστικο απο ενα 2K με καλυτερο panel.

Μια χαρα θα εισαι σε 2Κ στις 27". Προτεραιοτητα το καλο panel

Γνωμη μου παντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, capthookb είπε

Θεωρητικά ναι, αλλά πολύ ψιλά πράγματα και νομίζω πως χάνουμε το δάσος.  Δε θα βγάλει κανείς μεζούρα να μετρήσει την απόσταση ματιού οθόνης.

 

Καλησπέρα. Όπως το είπες θεωρητικά. Και δε διαφωνώ με αυτά που ανέφερες. Το θέμα οθόνης είναι από μόνο του υποκειμενικό. Για αυτό και είπα στο τέλος "Για αυτό και πάντα προτείνω ο καθένας να βλέπει την οθόνη από κοντά πριν προβεί στην αγορά της (στο βαθμό που είναι εφικτό) διότι ο καθένας.....". Με άλλο τρόπο τα βλέπει κάποιος που έχει μυωπία με άλλον που δεν έχει και πάει λέγοντας. Αλλιώς καθόμαστε όταν δουλέυουμε περιεχόμενο με πολλή λεπτομέρεια, αλλιώς όταν βλέπουμε μια ταινία, κ.λπ. Διαφορετικά βλέπει κανείς τα πράγματα ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχει κάνει (π.χ. φωτεινότητα, αντίθεση, κ.λπ.) διαφορετικά ο άλλος. Σε κάθε περίπτωση δόθηκαν απλά επεξηγήσεις για κάποιες έννοιες που δεν είναι γνωστές σε όλους. Και προφανώς δεν κουβαλάμε μέτρο για να μετράμε την απόσταση 🤣 (εάν και το έχω δει σε κατάστημα 🤣). Όπως συμβαίνει και με τις τηλεοράσεις υπάρχουν κάποιες προτεινόμενες αποστάσεις (ως οδηγοί θα μπορούσε να πει κάποιος) αλλά και αυτές λαμβάνουν κάποιες παραμέτρους υπόψη, οι οποίες δεν είναι απόλυτες για όλους. Ο άλλος π.χ. βάζει οθόνη 70άρα σε 3 μέτρα απόσταση και είναι ευχαριστημένος, άλλος στα 4 ή 5 μέτρα και είναι το ίδιο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/2/2024 στις 2:46 ΜΜ, Johnmaci είπε

Βοηθήστε με να επιλέξω μια φθηνή οθόνη την δουλειά (Reading/Writing) κυρίως.
Χαιρετισμούς φίλες και φίλοι, η παλιά μου οθόνη παρέδωσε ψυχή και χρειάζομαι άμεσα μια καινούργια. θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας

Προϋπολογισμός: 90-120 ευρώπουλα

Τι με νοιάζει:

  • 21-24 ίντσες
  • Να μην καταπονεί τα μάτια

Τι θα ήταν ωραίο αλλά μπορώ και χωρίς:

  • Ενσωματωμένα ηχεία
  • 75 Hz

Οθόνες μέχρι στιγμής:

  1. ViewSonic-VA2432
  2. Philips-243V7QDA
  3. ASrock challenger cl25ff
  4. DELL S2421HN
  5. Philips 242V8LA
  6. Philips 241E1S

Τα περισσότερα έχουν FreeSync, 1920p, μερικά έχουν ηχεία, όλα με πάνελ IPS εκτός από το 6ο που έχει VA(philips 241E1S).

Όλα έχουν την ίδια τιμή με διαφορά 5-10ευρώ.

Μιας και δεν αναφερθηκε και το θεωρω το βασικοτερο ολων για τη χρηση που προοριζεται ,δεν ξερω τι θα επιλεξεις απλα επελεξε κατι που εχει ρυθμιση για το μπλε φως , οπως πχ εχουν οι dell το comfort view   πχ https://www.skroutz.gr/s/34614368/Dell-P2423DE-IPS-Monitor-24-QHD-2560x1440-me-CHrono-Apokrisis-8ms-GTG.html#specs

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας ξανά. Πήγα χθές σε μερικές αλυσίδες της πόλης μου και είδα μερικά οθόνες. Το κακό, όμως, ήταν ότι είχα "hands-on-experience" με το Word/Browsing μόνο σε 2-3 από αυτές τις τιμές (μέχρι 160$), που ήταν χειρότερο και από CRT monitor (Samsung S31C IPS, νομίζω). Τα 'αλλα 2 που είδα και φαινόντουσαν ξεκούραστα στο μάτι ήταν το  HP V27ie G5 IPS 27" 1920x1080 και το DELL S2721HN 27" IPS 1920x1080.Και τα δύο φαινόταν ικανοποιητικά για το λίγο που τα είδα. Τα γράμματα σε κείμενο φαινόταν καθαρά, με ευκρίνεια, τα χρώματα ζωντανά, τα άσπρα αρκετά άσπρα και δεν φαινόταν να υπάρχει «θαμπάδα».

Μου φάνηκαν λίγο 'μεγάλες', αλλά είναι καθαρά λόγω του ότι έχω συνηθίσει πολύ σε 24" γι' αυτό άλλωστε και κοιτάω τις πιο μικρές διαστάσεις. Να σημειωθεί ότι κάθομαι σχετικά κοντά στην οθόνη οπότε σίγουρα δεν θα ήθελα να ξεφύγω από 24-27"  λόγω συνήθειας.Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να δοκιμάσω να τεστάρω πώς φαίνεται σε browsing/word οθόνες με 2Κ ανάλυση, γιατί τις είχαν μόνο σαν έκθεμα.

Μέχρι στιγμής και έπειτα από αναζήτηση και λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα σχόλιά σας, κεντρίζω περισσότερο τις 24" + 2Κ, αλλά και 1-2 στις 24" 1080 που είδα από κοντά. Οι περισσότερες στα 75Hz (που ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς θα με επηρεάζει). Ωστόσο, ακόμα αναρωτιέμαι εάν χρειάζεται ή όχι να πάω στα 27". Ορίστε μερικές επιλογές μου σε αυτά που μου προτείνατε:

  1. Philips IPS 24" 2k (Χαμηλή τιμή, καλές αξιολογήσεις)
  2. Dell 24" IPS 1080 (Την είδα από κοντά ,καλή ευκρίνεια και χρώματα)
  3. AOC 24" 165hz 1080 1ms (Βασισμένη σε μια παρόμοια που πρότεινε ο  SeNNinhA ) 

 

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Μιας και δεν αναφερθηκε και το θεωρω το βασικοτερο ολων για τη χρηση που προοριζεται ,δεν ξερω τι θα επιλεξεις απλα επελεξε κατι που εχει ρυθμιση για το μπλε φως , οπως πχ εχουν οι dell το comfort view   πχ https://www.skroutz.gr/s/34614368/Dell-P2423DE-IPS-Monitor-24-QHD-2560x1440-me-CHrono-Apokrisis-8ms-GTG.html#specs

 

 

Ναι, έτσι ξεκίνησα να ψάχνω βασικά , με βάση τα "Flicker-Free, Low Blue" αλλά δεν ξέρω αν είναι μάρκετινγκ τρικ η αν όντως κάνει διαφορά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Johnmaci είπε

 

Ναι, έτσι ξεκίνησα να ψάχνω βασικά , με βάση τα "Flicker-Free, Low Blue" αλλά δεν ξέρω αν είναι μάρκετινγκ τρικ η αν όντως κάνει διαφορά :D

Επειδη εχω dell οχι δεν ειναι μαρκετινγκ ,εγω πλεον δεν μπορω να κατσω ωρα στην οθονη αν δεν την εχω στο comfort view

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Επειδη εχω dell οχι δεν ειναι μαρκετινγκ ,εγω πλεον δεν μπορω να κατσω ωρα στην οθονη αν δεν την εχω στο comfort view

το comfort view τις εχουν ολες οι dell ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Titos301 είπε

το comfort view τις εχουν ολες οι dell ;

Nομιζω πως ναι αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος ,κατεβασε το dell display manager και δες αν στο εχει στα modes

1.png.aaf046d81bd3298456b975a9556b3ca4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Nομιζω πως ναι αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος ,κατεβασε το dell display manager και δες αν στο εχει στα modes

1.png.aaf046d81bd3298456b975a9556b3ca4.png

Χμμμ, λες να πάρω  Dell 24" IPS 1080 (Την είδα από κοντά ,καλή ευκρίνεια και χρώματα) αντί  της Philips IPS 24" 2k (Χαμηλή τιμή, καλές αξιολογήσεις) για το comfortview? ίδια τιμή έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Johnmaci είπε

αναμεσα στις δυο εγω θα επελεγα dell για το αριστο support της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Johnmaci είπε

Κατ'αρχας εγω θα πηγαινα στις 27"

Ενα τις ειδες και σου εκαναν καλη εντυπωση και οι δυο θα πηγαινα στην Philips γιατι ειναι 2k

Η Dell εχει το comfortview αλλα μπορεις να το κανεις και μεσω windows ή ακομη καλυτερα με gaming glasses.

Απο την αλλη το οτι ρυθμίζεται η οριζόντια γωνία της (Dell) ειναι μεγαλο συν αν και θα προτιμουσα να ειχε ρυθμιση σε υψος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...